Lupy i szkła powiększające

Zaczęty przez GregWatson, Luty 24, 2015, 16:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

#50
Czyli warto kupić dziecku mikroskop? Tak, ale też trzeba trochę uważać. Te małe mogą mieć za małe regulacje, w "moim", na przykład, trochę brakuje, żeby jeszcze ze 2-3 cm obniżyć stolik, gdybym chciał igłę od czoła podglądać. Te podstawowe są stworzone do podglądania płaskich próbek po prostu. A co z mikroskopami z kamerkami? Nie miałem, ale wyszło mi, że lepiej kupić uchwyt na okular i komórą focić. Duża róznica. 1-2Mpix kontra 12 Mpix w komórce.
W poszukiwaniu fajnych zdjęć zamówiłem taką historię ( 15 cm regulacji wysokości powinno starczyć z palcem w...):
Mikroskop cyfrowy Levenhuk DTX 90
DANE TECHNICZNE:
Materiał układu optycznego: Szkło
Powiększenie, x: 10–300
Regulacja ostrości: ręczna, 0-150 mm
Oświetlenie: LED
Zasilanie: za pomocą kabla USB 2.0
Megapiksele: 5
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#51
Tymczasem powiększenie x160 z analogowego mikroskopu dzieci :)  Ostrość jest bardzo punktowa,regulowanie wysokości stolika przypomina tomografię, ale można dokładnie prześledzić strukturę budowy ostrza. Tutaj nie tyle zdjęcie co filmik byłby efektowny. Zrobię :)  Niestety przy zabawie w łapanie profilu ostrza, musi być ono urwane z body, odległość obiektywu od ostrza igły- ok 1cm, raczej mniej :)

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Pierwsze wrażenia.
-w necie występuje brat bliźniak  Delta Optical Smart 5 MP Pro więc pewne chińskich braci jest więcej:

"Levenhuk to czolowy amerykański producent urzadzen i przyrzadow optycznych takich jak mikroskopy, teleskopy, lornetki, lupy, monokulary, lunety i akcesoria do nich. Podczas prac nad atrakcyjnymi i łatwymi w użyciu teleskopami, mikroskopami, lornetkami i zestawami prezentowanymi w ramach serii Levenhuk LabZZ szczególną uwagę zwracano na układ optyczny przystosowany do potrzeb dzieci. Główna siedziba firmy mieści się w Stanach Zjednoczonych (Tampa). Na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy funkcjonuje jedenaście oddziałów zajmujących się sprzedażą i wysyłką, zaś zakład produkcyjny znajduje się w Chinach."
i wszystko jasne  ;D
- po rozpakowaniu sprawia wrażenie zabawki, z biegiem czasu oazuje się, że jest spoko. Nie tam zaraz przyrząd do prac akademickich, ale też nie niestabilna, trzeszcząca zabawka dla przedszkolaka,
- od razu rzuca się w oczy brak porządnego stolika do przesuwania preparatów/obiektów, cieszy za to duża regulacja wysokości stolika,
- kamera 5 Mpix w zalewie 1-2Mpix i w cenie 350 zł wydaje się być okazją
c.d.n.

Ze strony producenta ( zdjęcie także):

Mikroskop Cyfrowy Levenhuk DTX 90 zapewnia powiększenie od 10x do 300x. Mikroskop jest wyposażony w kamerę 5 Mpx. Posiada specjalny statyw, podstawę ze skalą pomiarową (8 cm wzdłuż osi x, 7 cm wzdłuż osi y) oraz dwa zaciski do przymocowania próbki pod kamerą.

Mikroskop podłącza się do komputera lub laptopa za pomocą standardowego kabla USB 2.0. Badanie próbek i przetwarzanie obrazu wykonuje się za pomocą oprogramowania dołączonego do standardowego zestawu. Oprócz nagrywania i edytowania zdjęć i filmów program posiada funkcję pomiaru długości, obwodu, promienia, średnicy obiektu, a także różnych kątów.

Mikroskop Cyfrowy Levenhuk DTX 90 jest bardzo łatwy w użyciu i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Kompaktowe rozmiary przyrządu sprawiają, że jest bardzo wygodny do użytku w domu. W razie potrzeby można zdjąć kamerę i używać jej bez statywu.

Obudowa mikroskopu jest pokryta gumą, dzięki czemu jest przyjemna w dotyku oraz zapobiega wyślizgnięciu się urządzenia z dłoni.

Cechy:

Mikroskop USB na profesjonalnym statywie
Zdejmowana kamera cyfrowa 5 megapikseli
Zasilanie za pomocą kabla USB 2.0
8 wbudowanych diod LED z możliwością płynnej regulacji jasności
Możliwość zapisywania zdjęć i nagrywania filmów
Pomiar wielkości liniowych, powierzchni, kątów i promieni badanych próbek
Szeroki zakres zastosowań
Łatwość użytkowania
Kompatybilność z systemami Windows XP/Vista/7/8/10, Mac 10.6–10.10
Zawartość zestawu:

Mikroskop Cyfrowy Levenhuk DTX 90 z kablem USB 2.0
Profesjonalny statyw
Podstawa mikroskopu ze skalą pomiarową
Skala kalibracyjna
Oprogramowanie do przetwarzania obrazu
Instrukcja obsługi i karta gwarancyjna
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Drugie wrażenia i pierwsze zdjęcia.

- kabel USB ma 1,5m długości, więc pozwala na postawienie lapka przy gramofonie i ręczne oględziny igły, ale...
- ale najpierw usuwamy przeźroczystą osłonkę obiektywu, to nie wymaga żadnej szarpaniny- słabo przyklejone, wtedy z powiększeniami, które pozwalają wykryć odpadnięty, diamentowy tip na przykład, pracujemy w okolicach 3 cm od igły. Czyli całkiem bezpiecznie.
- dołączone oprogramowanie Micro Capture Pro ma mało wspólnego z pro. Chyba, że pro od proste, prostackie?
W edytorze zdjęć nie da się kadrować, zmieniać jasności, kontrastu, nasycenia. Oprogramowanie natomiast pozwala na kręcenie filmików. Próbowałem ściągnąć oprogramowanie od wysokiego modelu mikroskopu Levenhuk, ale najpierw mi antywirus oszalał, że to podejrzane pliki, wysyłał do centrali do zbadania, a jak już pozwolił łaskawie i tak się okazało,  że niekompatybilne ( albo ja nie umiem zmusić). Natomiast oprogramowanie już bardzo zaawansowane- Toup View.  Gdyby komuś się udało- to bardzo poproszę o instrukcję.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Dla porównania to czym ja dysponuję:
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

PRO- stacko :)
Ładnie widać wklejony tip, ale też widać, że do jakości zdjęć z mikroskopu analogowego- plus komórka- "trochę" jednak brakuje.
Wychodzi natomiast kolejne dziwactwo. Powiększenie w analogu jest proste. Powiększenie okulara razy obiektywu, łapiemy ostrość i wszystko jest jasne. Tutaj powinno być łatwiej, ale nie jest i jest niedokładne dość. Otóż najpierw wysuwamy sobie obiektyw pokrętłem na tubusie. Im bardziej wysunięty- tym większe powiększenie. Następnie łapiemy ostrość. Teraz przystępujemy do zrobienia zdjęcia jakiejś podziałce. Np na suwmiarce ( ten mikroskop akurat ma folijkę z podziałką) i zaczynamy mierzyć i kalibrować pomiary w edytorze zdjęcia ile to jest 1mm przy danym powiększeniu. Mnożnik wbijamy w okienku powiększenie i od tej pory to co zmierzymy ma prawdziwe wartości  :o
Ale obróć tylko pokrętłem i mierzysz od początku. Fajne natomiast jest na przykład to, że można zmierzyć promień, średnicę koła. Oto czym można upstrzyć zdjęcie ( wymiary są oczywiście bzdurne):
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Acha!
Zapomniałbym. Na kablu USB jest coś w rodzaju pilota. Służy do pstrykania zdjęć, ale także pozwala wyłączyć- dobrać natężenie światła- z 8 diod LED umieszczonych wokół obiektywu. U góry są dwa identyczne ujęcia igły, jedno ciemniejsze ( całkowicie wyłączone) i jaśniejsze ( w połowie mocy).  Klikanie zdjęć na pilocie się świetnie sprawdza przy ręcznym gmeraniu gdzieś w terenie :) W jednej ręce trzymamy mikroskop i celujemy, w drugiej trzymamy pilota i czatujemy na złapanie ostrości by cyknąć zdjęcie. No to teraz zdjęcia mojego egzemplarza:
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Podsumowanie?
W zasadzie wszystkie strategiczne łączenia są plastikowe. To nie jest marny plastik, ale trochę się odkształca, a regulacje chodzą dość ciężko, co powoduje wkraczanie z naciskiem w strefy odkształceń poszczególnych połączeń.
I tak na rysunku poniżej mamy  ponumerowane części:

Część nr 10- stolik i zarazem podstawa. Plastik w który wkłada się jedyną metalową rzecz. Kolumnę po której chodzi tzw ramię montażowe. Mocuje się kolumnę w plastikowej podstawie za pomocą plastikowej nakrętki nr 6
To jest najbardziej gibkie połączenie  :o
Ramię montażowe składa się z dwóch elementów, jeden chodzi po kolumnie, drugi- w którym mocuje się kamerę ( plastikową w plastikowej obejmie) -dzięki połączeniu suwnicowemu możemy regulować na wysokość położenie kamery. Połączenie to oczywiście jest...
plastikowe. I to drugie najbardziej gibkie połączenie.

Ale z drugiej strony zupełnie nie ma problemu z wykonaniem udanych obserwacji, ostrych zdjęć, które dają o wiele więcej informacji niż szkło powiększające, lupy jubilerskie. Moja x30 na przykład niezbyt jednoznacznie pokazuje co się dzieje na tej igle, a ona brudna jak świnia :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

MF 102 z tego wątku: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=538.0
Pocisk przebił pancerz.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

znalazlem w koncu wlasciwy watek, da sie cos kupic niedrogo, zeby rzucic okiem raz do roku na igle? Frywolny chyba jedyny jestes z tych, ktorzy testowali cos wiecej...
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

Im większe powiększenie, tym bliżej jesteś igły i może się coś niedobrego stać. Z drugiej strony uważam, że powiększenia do x60 są niewystarczające do oceny stanu igły. Do zobaczenia kudłaczka na igle spoko, ale ocenić, że np. wypadł tip z gniazda- za mało. Trzeba kupić dziecku prosty pseudo mikroskop i mu podkradać od czasu do czasu :)

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3726&gclid=EAIaIQobChMIuJzK1cb-1AIVRy0ZCh0P2QZdEAQYBCABEgIicfD_BwE

To nie jest jakaś cudowna jakość, precyzja, ale spory skok w stosunku do tego czego zwykle używamy. W dodatku trzeba gdzieś w pobliżu postawić laptopa, bo to na jego ekranie obserwujemy co słychać u panny Igły.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

na dzialanosc raz czy rzadziej w roku 200pln, hm, musze przemyslec. Moze kogos znajde, kto ma, i pozyczy;) dzieki za podpowiedz
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

To plastikowe, przeźroczyste z obiektywu można zdjąć, a w sumie wyrwać, bo jest wklejane- i to zwiększa szansę na nie zrobienie kuku igle. W tym popularnym mikroskopiku z allegro za ok. 20 zł też można to zrobić.



ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

#65
wiesz, chce miec cos niedrogiego, zeby ktorys z Was mi pomogl potem ocenic stan. Moze sie okazac, ze igla na na wylocie, a gluchota nie pozwala tego uslyszec;) a na pewno sam ze zdjecia nie bede w stanie tego stwierdzic... moze z czasem, jak sie bede gapil na taka fote i ktos mi powie, po czym widac objawy zuzycia

ps. tylko zeby z tego zrobic zdjecie, to chyba troche sie musze natrudzic?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

Przy x60 można ocenić najwyżej czy wpadło pod czołg.  ::)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

pozostaje ktos z mikroskopem i mozliwoscia zrobienia zdjecia na miejscu... w najgorszym razie jak sie zdecyduje na nowa, to po prostu zmienie ;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

Kolejny kłopot. Rozpoznanie szlifu typu Shibata, Micro Line itp. Jak już ma się takie możliwości. A co dopiero stanu technicznego tych szlifów. Tego typu znajomość stanu rzeczy jeszcze przed nami.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

sugerujesz, ze z tym Goldringiem jestem w dupie, jesli chodzi o ocene stanu?;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

Ja jestem za chudy, by ocenić stan tego szlifu. Vasa twierdzi wręcz, że tego się nie da zrobić, nie kojarzę  nikogo, kto by twierdził, że umie z palcem w... gdzieś- ocenić. Podejrzewam, że firmy zajmujące się retippingiem potrafią podjąć decyzję, czy tip igły też trzeba wymienić. Ale na podstawie jakiej dokładności badań to robią?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

czyli praktycznie srednio mi potrzebny ten mikroskop, wiele pozytku bym nie mial.
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

vasa



Cytat: frywolny trucht w Lipiec 10, 2017, 14:53Vasa twierdzi wręcz, że tego się nie da zrobić, nie kojarzę  nikogo, kto by twierdził, że umie z palcem w... gdzieś- ocenić.
Vasa nie umie i też nie zna nikogo kto umie. Roger twierdzi że potrafi. Ale nie miałem okazji tego zweryfikować.
W moim odczuciu szybciej padnie zawieszenie niż diament. A parę złotych na mikroskopik warto wydać i od czasu do czasu spojrzeć żeby ewentualnie igłę umyć.
Kłaki ściągniesz szczoteczką ale lepkie coś trzeba wymyć.


🚬🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

malg

Cytat: moon w Lipiec 10, 2017, 13:05
Moze kogos znajde, kto ma, i pozyczy;)
jeśli chcesz to Ci pożyczę (jesteś z Warszawy, ja tez)
jutro wkleję zdjęcia to zobaczysz jaki mam - podobny do tego co ma Frywolny, tylko bez statywu
taki jak ten z linku:
http://allegro.pl/mikroskop-cyfrowy-usb-zoom-500x-dostawa-gratis-i6725577389.html
innej firmy: Opticon DIGEYE
Niestety uchwyt plastikowy jest do d..py i zlamał sie po kolejnym mocowaniu
więc trzeba radzić sobie z ręki - ale to możliwe

ALE dopiero pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego


moon

Cytat: malg w Lipiec 10, 2017, 22:38jeśli chcesz to Ci pożyczę (jesteś z Warszawy, ja tez)

chetnie.
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand