Ortofon SPU ATR Celebration 40

Zaczęty przez Marczewski1, Marzec 07, 2024, 20:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

Marczewski1

Kiedyś od jakiegoś miłośnika muzyki usłyszałem , że takie SPU z eliptykiem to kwintesencja analogu. Jako ,że cena w Niemczech jest do zniesienia to ją kupiłem już jakiś czas temu . Początkowo w moim trójramiennym :-) gramofonie założyłem ją na Ortofonie as212 ,wstępnie skalibrowałem i zacząłem słuchać muzyki. Muszę powiedzieć ,że bardzo mi się podoba jej brzmienie i jestem z niej bardzo zadowolony. Postanowiłem jednak przyłożyć się do kalibracji i zamontować ją na moim drugim ramieniu Jelco sa 250 b6 (10.5cala).No i tu zaczyna się mój problem , ramie z wkładką ściąga w kierunku spindla, żadne ustawienie antyskatingu nie pomaga.  Rozebrałem to Jelco żeby sprawdzić czy działa antyskating, działa, wszystko jest idealnie wypoziomowane ,azymut sprawdzony na oscyloskopie, nacisk ustawiony na 4g wg.zaleceń producenta (przy próbach zmiany nacisku bez zmian). Wróciłem do Ortofona i okazało się ,że też ściąga do środka ,pierwotnie musiałem tego nie zauważyć. Dodam ,że jak obserwuję igłę to nie widzę żeby się wykrzywiała w czasie odtwarzania. Olać to i słuchać muzyki ,bo gra świetnie czy drążyć temat? Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w takiej kwestii. Aha! sprawdziłem obydwa ramiona na innych wkładkach i ten problem nie występuje.
https://respectphono.de/en/ortofon-spu-atr-celebration-40.html
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac

vasa

Cytat: Marczewski1 w Marzec 07, 2024, 20:33ramie z wkładką ściąga w kierunku spindla, żadne ustawienie antyskatingu nie pomaga
Czy możesz to rozwinąć? Skąd wiesz że ściąga do środka?
Jak można to rozpoznać, poza skrajnym przykładem że igła zasuwa w poprzek płyty?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Marczewski1

Kładę igłę na płytę bez rowków i ramie leci do środka.
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac

Alexander

Wkładki SPU wymagają sporego nacisku - tu akurat 4g, to niemal dwukrotnie więcej niż pozostałe wkładki, których używasz.
Siła skatingowa zależy m.in. od siły tarcia, ta z kolei m.in. od siły nacisku. Przy 4g nacisku będzie więc spora.
AS212 to zdaje się staroć z magnetycznym antyskatingiem, który ledwie zipie, albo i już nie żyje. Jelco wyposażone w sprężynowy układ pewnie działa skuteczniej, lecz może być niewystarczająco.

Marczewski1

Zrobiłem taką próbę ,że mocno docisnąłem drucik, który jest antyskatingiem w Jelco i nie pomogło , bo tak właśnie myślałem jak Ty . Mam jeszcze ramię Pro-Jecta 12calowe i tam jest wiszący ciężarek także jutro spróbuję ale to  jest raczej lekkie ramie  do tego SPU jak pięść do nosa pasuje .
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac

vasa

#5
Cytat: Marczewski1 w Marzec 07, 2024, 22:57Kładę igłę na płytę bez rowków i ramie leci do środka.
Nie rób tego więcej - nie sprawdzaj niczego na płycie bez rowków.
To jest złe :(
Twoje ramiona i wkładka są dobrze skalibrowane.
Słuchaj i bądź zadowolony :)

PS. Jak będę miał chwilę to znajdę wpisy i obrazki na ten temat.

EDIT
Znalazłem wpis który kiedyś popełniłem: https://audiomaniacy.pl/index.php?msg=143713
Ważne jest w nim że siła skatingu powstaje W ROWKU, jak nie ma rowka to i skatingu nie ma i robienie czegokolwiek na gładkiej płycie nie ma sensu.
Jedyna metoda sprawdzenia antyskatingu to miernik albo ucho. W przypadku złych ustawień sygnał mono przestanie być słyszalny centralnie.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Marczewski1

No twórcy tej płyty testowej(Hi_Fi News) pewnie twierdzą co innego ale bardzo chętnie posłucham o innej opcji ustawiania antyskatingu. 
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac

vasa

Cytat: Marczewski1 w Marzec 07, 2024, 23:38twórcy tej płyty testowej(Hi_Fi News) pewnie twierdzą co innego
Jeżeli "twórcy" twierdzą że antyskating należy sprawdzać na gładkiej płycie to nie będę z nimi polemizował.

Ale, oczywiście, to Twoja decyzja co z tym zrobisz :)

EOT
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Marczewski1

Trochę poczytałem ale matura z fizyki nie pozwala mi na 100% pewności :-) . Pytam : Większość wkładek na gładkiej płycie w zależności od ustawienia AS leci do środka lub na zewnątrz. SPU leci do środka płyty bez względu na ustawienie AS a na dodatek przecież na gładkiej płycie nie działa skating force , siła odśrodkowa chyba działa ??? także dziwi mnie ,że nie ma ustawienia , w którym ramie nie utrzymuje się w równowadze .Jutro podłączę oscyloskop i ustawię tak, żeby sygnały były równe.
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac

Pboczek

Nie sugeruj się gładką płytą, to tak nie działa. Sygnały z płyty testowej z rowkami, mogą pomóc ustawić antyskating. Aleksander i Vasa doskonale wiedzą co piszą, mój głos jest tu tylko potakiwaniem.

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Marczewski1

Nie podważam opinii kolegów tylko dziwi mnie zachowanie tej wkładki.
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac

Piterski

Masz tą wkładkę z koszyczkiem czyli bez możliwości zmiany przesięgu i kąta prowadzenia czy taką mocowaną do dowolnego headshela z otworami fasolki?

PS. Spojrzałem w twój link i widzę, że do mocowania w dowolnym headshelu. To zapytam na czym ustawiałeś geometrię?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

Cytat: Marczewski1 w Marzec 08, 2024, 00:58Większość wkładek na gładkiej płycie w zależności od ustawienia AS leci do środka lub na zewnątrz. SPU leci do środka płyty bez względu na ustawienie AS a na dodatek przecież na gładkiej płycie nie działa skating force
Na gładkiej płycie występuje siła tarcia tipu igły o płytę. Ze względu na kąt offsetu powstaje składowa ciągnąca do wewnątrz. Powierzchnia styku igły z gładką płytą jest znacznie mniejsza niż powierzchnia styku ze ścianami rowka to i siła rośnie. Igła zaczyna działać jak łyżwa na lodzie.
Stąd taki efekt.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Marczewski1

Geometrię ustawiałem na szablonie z płyty hifi news (to jest Baerwald Lofgren) + azymut na oscyloskopie wg.opisu z tego forum ale też sprawdzałem na innych szablonach (Stevenson) . Sprawdziłem  na oscyloskopie poziom sygnału w obydwu kanałach jest mniej więcej równo ,przechodzi dwie ścieżki 300Hz+12dB i+14dB. Wydaje mi się ,że rację ma Aleksander, to ramie ma za słaby AS ,mimo próby dogięcia drucika ,który reguluje AS.
DZIĘKUJĘ za wszystkie opinie , teraz mam trochę więcej wiedzy w tym temacie .
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac

Piterski

Jeśli się nie mylę to ten szablon jest do ramion 9" a ty sam piszesz o ramieniu 10".
Mi się nasuwa takie spostrzeżenie, iż możesz mieć źle ustawioną geometrię samej wkładki.

Moim zdaniem albo protraktor albo dedykowany do danego ramienia szablon, nie taki uniwersalny.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Marczewski1

Masz rację ,już kiedyś rozmawialiśmy o tym na tym forum jak miałem problemy z moją Benz Micro Ace ale kiedyś pożyczyłem protraktor Feickerta i wprowadziłem sobie korektę do tego ramienia na moim szablonie. 
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac

Marczewski1

https://www.conradhoffman.com/chsw.htm a tak w kwestii geometrii znalazłem fajny program drukujący szablony do kalibracji , wystarczy podać odległość między szpindlem a osią obrotu. Trzeci program na stronie ,trzeba go ściągnąć.
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac