Gramofon DIY

Zaczęty przez paul_67, Kwiecień 08, 2015, 22:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Po przerobieniu kilku konstrukcji firmowych, która żadna do końca mnie nie zadowalała postanowiłem zabrać się za własny projekt.Oczywiście na początku miałem wielu odradzaczy, którzy chcieli mnie odciągnąć od tego pomysłu.Nie bacząc na nic zacząłem robić rysunki poszczególnych części i powoli zbierać podzespoły.Plinta- czarny granit naturalny, talerz - akryl (33mm), ramię Rega RB 303, łożysko własnej konstrukcji (inox,brąz,teflon), nóżki regulowane na kulkach. 
Oczywiście obróbkę obudowy powierzyłem fachowcowi.Cięcie, polerowanie i wiercenie w kamieniu wymaga odpowiednich maszyn, którymi niestety nie dysponuje.Najważniejszy był rozstaw 222 mm między mocowaniem talerza i ramienia i to udało się wykonać idealnie. 

vasa

O!
A zdjęcia gdzie?
I jak rozwiązałeś łożysko?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

paul_67

Łożysko oczywiście ślizgowe, kulka stalowa podparta teflonem.

paul_67

Spód obudowy.
CDN.

rudy-102

Jeszcze raz. Gratulacje.
Masz już jakąś wkądkę do tego?

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

paul_67

Tak, AT 440 mla. Powoli będę zdradzać szczegóły konstrukcji choć i tak nie powiem wszystkiego:)

paul_67


Keef98

A fotę całości wstawisz? Grzecznie proszę ;)

paul_67

Cytat: Keef98 w Kwiecień 08, 2015, 22:51A fotę całości wstawisz? Grzecznie proszę
Będzie, ale nie dzisiaj:)

kangie

#11
Gratulacje! Cieszę się, że dobrnąłeś do końca i są efekty  :)

Cytat: paul_67 w Kwiecień 08, 2015, 22:48
Tak, AT 440 mla. Powoli będę zdradzać szczegóły konstrukcji choć i tak nie powiem wszystkiego:)
Nie mów, bo zaraz będą kopiować ;)

paul_67

Kolejne fotki przestawiają łożysko po kilkunastogodzinnym docieraniu.

paul_67

Napęd (silnik plus sterowanie) po małej modernizacji obudowy, oryginalna była za wysoka pochodzi od Pana Andrzeja.Nie chciałem za bardzo kombinować.Skoro silnik od AF daje radę z dziesięciokilogramowym talerzem i tym bardziej da radę z trzema kilogramami akrylu.Programowo ramiona Regi nie mają możliwości regulacji VTA , ale i o tym pomyślałem.

Tadeiro

Grundig PS1 czyli Dual 1019

paul_67

Na zdjęciu jeszcze bez wkładki. CDN.

Two-FacedGirl

No jestem pod wrażeniem, moje gratulacje [emoji4]


Pozdrawiam
Pozdrawiam

gratefullde

Super paul, gratulacje. Fajnie to wygląda, cieszy oko. Myślę, że ucho równie przyjemnie karmi. Pozdrawiam.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Two-FacedGirl

Ale Hector? Why Hector? :)
Pozdrawiam

Keef98

Super wyszedł! ;D Gratulacje.

paul_67

Waga całości około 20 kg, czego nie widać na pierwszy rzut oka.Gdy już miałem wszystkie części zabrałem się za montaż.Przesmarowałem łożysko, założyłem talerz, który majestatycznie opadł, następnie opasałem go paskiem, położyłem krążek stroboskopowy i włączyłem zasilanie.Kręci.Wracam po godzinie, a paski prędkości obrotowej ani drgną:) Ufff!
Potem kilkakrotna wymiana oleju po docieraniu...

paul_67

#21
Cytat: Two-FacedGirl w Kwiecień 09, 2015, 19:55
Ale Hector? Why Hector? :)
Pasowała mi ta nazwa do tego projektu.Tak wygląda Hector :)
Co prawda zanim zacząłem prace miał być Cronos (przez "c"), ale to już było zajęte.

frywolny trucht

Cytat: paul_67 w Kwiecień 09, 2015, 20:06Waga całości około 20 kg, czego nie widać na pierwszy rzut oka

Rzeczywiście wygląda zgrabnie i powabnie. Jak graje?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Two-FacedGirl

Cytat: paul_67 w Kwiecień 09, 2015, 20:08
Cytat: Two-FacedGirl w Kwiecień 09, 2015, 19:55
Ale Hector? Why Hector? :)
Pasowała mi ta nazwa do tego projektu.Tak wygląda Hector :)
Co prawda zanim zacząłem prace miał być Cronos (przez "c"), ale to już było zajęte.

A mnie się od razu z Illiadą skojarzyło, Hektor w mitologii greckiej to najdzielniejszy bohater trojański. :-)
Pozdrawiam

paul_67

Talerz mam od Tizo Acryl. Co prawda trudno było się z nimi dogadać (chociaż żona zna perfekcyjnie niemiecki) ponieważ Niemcy byli trochę zdziwieni,że sam robię gramofon i koniecznie chcieli mnie wyręczyć w montażu łożyska.Dopiero gdy im podałem konkretne wymiary otworu jaki mają wykonać dali za wygraną:)