Bass Reflex - czy można "zatkać", wpływ na dźwięk

Zaczęty przez gratefullde, Sierpień 10, 2015, 08:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

gratefullde

Zastanawiam mnie rzecz taka, czy przymknięcie otworu BR wpływa na dźwięk całego pasma głośników, czy tylko zmienia się bas w niższym zakresie?
Sam stosuję taki zabieg gdyż głośniki mam z jednej strony w przestrzeni bez ściany a z drugiej jakieś 20 cm od ściany.
Całkowite zatkanie BR skutkuje uporządkowaniem basu, przestaje on dudnić. Natomiast na ucho, nie stwierdziłem jakiś większych zmian w innych pasmach dźwięku.
Zatyczki do BR były w komplecie z głośnikami, to po prostu kawałek pianki/gąbki, miękkiej, którą umieszcza się na wcisk w otworze BR.
Zapraszam do dzielenia się  doświadczeniami.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

kangie

#1
Miałem w swoim systemie kilka par kolumn z obudową Bass Reflex. Najwięcej czasu na testy poświęciłem kolumnom trójdrożnym z dwoma otworami BR znajdującymi się na tylnej ściance. Jeden był w okolicy głośnika niskotonowego, drugi w okolicy głośnika średniotonowego. Komora przedzielona. Osobno niskotonowy i osobno średniotonowy wraz z tweeterem. Jak widać konstruktor miał fantazję i powentylował obudowę, co by lepiej zszyć pasmo, pozbyć się "dziur" i pofalowań. Ciekawe doświadczenia miałem z przytykaniem otworów BR z okolicy głośnika średniotonowego. Miałem wrażenie, że dawał on więcej na plus niż zabawa z dolnymi otworami (niskotonowe). W przypadku tych kolumn różnice zarówno na basie i średnicy muszą być i są. Najwięcej na plus wnosiło mocne odsuwanie tych kolumn od ściany tylnej i bocznych. Ale to chyba truizm. Wiadomo, że chyba wszystkie kolumny grają jak są odsunięte.

Te kolumny sprzedałem po dwóch latach, gdyż w końcu dotarło do mnie że nie zbuduję na nich dobrego brzmienia. Bas z tej kolumny określałem jako bas furgoczący, furgotający. Robił jak koń, takie ,,Prrrr!". Robił wrażenie na początkujących adeptach audio. Schodził relatywnie nisko, potrafił wprawić sofę w drgania, ale to były dudnienia, a nie naturalny jakościowy wielobarwny bas. Kombinowałem z różnymi wzmacniaczami oraz źródłami. Niestety charakter grania kolumn pozostał.

Po przesiadce na obudowę zamkniętą i 12-calowy papierowy woofer zrozumiałem co tracę zarówno na basie jak i niższej średnicy, o górze nie wspomnę, bo dość dużo o niej pisałem na ramach tego forum.

Bawiłem się również podłogówkami z wymiennymi tunelami BR o różnej długości oraz zatyczką. Tutaj różnice w dźwięku były równie ciekawe.

Andrzeju, więcej szczegołów mogę ujawnić w realu, jeśli nadaży się okazja i będzie czas by o tym pogadać. Ostatnimi czasy zastanawiam się czy w ogóle tutaj pisać. Jak to mówią "nic na siłę".

Cytat: gratefullde w Sierpień 10, 2015, 08:54
Zatyczki do BR były w komplecie z głośnikami, to po prostu kawałek pianki/gąbki, miękkiej, którą umieszcza się na wcisk w otworze BR.
Z moich obserwacji wynika, że gąbki powinny być dość mocno upchnięte. Mogą to być równie dobrze ciasno/gęsto zwinięte koszulki T-shirt, majtki, cokolwiek szmacianego ;)

gratefullde

Cytat: kangie w Sierpień 10, 2015, 09:41Z moich obserwacji wynika, że gąbki powinny być dość mocno upchnięte. Mogą to być równie dobrze ciasno/gęsto zwinięte koszulki T-shirt, majtki, cokolwiek szmacianego

Ok, te gąbki takie są, są większe od otworu BR więc trzeba je ścisnąć by upchnąć w tunelu. Ale pytanie czy kolumna strojona z BR po jego zatkaniu, nie traci zakładanych przez konstruktora, parametrów.
Na pewno tego basu jest mniej po zatkaniu BR, jest twardszy i bardziej punktowy. A co z resztą?
U mnie jest jeden BR, w tylnej części kolumny, dość nisko. Z uwagi na złe ustawienie kolumn, stosuję zatyczki.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

kangie

Hmmm, swojego czasu dość długo korespondowałem z Jurkiem Herzykiem z Harpia Acoustic. Namawiał mnie do eksperymentowania. Teoria jedno, praktyka często drugie. Najlepiej pogadać z konstruktorem danej kolumny. W moim przypadku był to Włoch albo kto wie - Czińczyk, gdyż podejrzewam, że moje Sonus Fabery pomimo napisu Handmade in Italy, zostały po części wykonane w Chinach.

Czy u Ciebie mają wpływ? Tego nie wiem. Obstawiam, że nie i że śmiało można bawić się zatykaniem otworu BR. Wiem, że konstrukcja tunelu BR jest mocno uproszczona i długości tych tuneli powinny być zazwyczaj dużo większe niż są w rzeczywistości. Tak wynika z obliczeń. Jednak żadna firma nie pokusi się o wykonanie i zaaplikowanie tak długiego tulenu do kolumn do odsłuchu domowego. Robi się uproszenia skracajac tunel, i zwiększając jego średnicę.

Wśród moich znajomych audiofili/melomanów u których systemy grają wybornie jedni stosują zatykanie BR w przypadku utworów gdy bas potrafi przydudnić, a jeden kolega u którego wg mnie gra najlepiej - nie stosuje żadnych zatyczek.

Jakub

Ja do swoich monitorów mam zatyczki dwustopniowe. Jedna wchodzi w drugą, pozwalając na całkowite zamknięcie otworu BR, albo jego zwężenie. W broszurce załączonej do kolumn są wykresy pokazujące wpływ zatyczki na zmianę pasma. Zmiana dźwięku z zatyczkami jest w całym paśmie, ale dla ludzkiego ucha najbardziej słyszalna jest w dolnej części pasma. Najczęściej słucham z częściowo zatkanymi otworami BR, jak kolumny są na półce. Po wyciągnięciu na środek pokoju gram bez zatyczek.

gratefullde

No to koledzy cenne informacje.
@Kangie masz rację, tu trzeba się chyba pobawić i nie przejmowac nie koszernością tych czynności ;) Słyszę tylko zmianę w basie, tym niższym, reszta jak by się nie zmieniała.

@Jakub, no właśnie. Ja na razie stosuję albo z zatyczką albo bez. Może czas poeksperymentowac z przymkniętym BR?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

GregWatson

Ja mam BR w KEF-ach zarówno z przodu jak i z tyłu przytykane specjalnymi profilowanymi piankami. I z tego co zdążyłem zauważyć w większym pomieszczeniu gdzie można ustawić kolumny tak aby wystarczająco sporo miały przestrzeni zarówno z przodu jak i wokół siebie lepiej wyciągnąć obie, odnoszę wrażenie jakby grały pełniej całym pasmem. Ja natomiast ze względu na ograniczenia salonowe boki jak i tył mam deczko ograniczony i piankę tylną mam założoną co przy większym podkręceniu daje więcej basów. Czy jest to dobrze czy źle - kwestia co kto lubi. Ale pomieszczenie mam małe dodatkowo obstawione manelami i gdybym mógł tylko ustawić je w większym pomieszczeniu to z pewnością z zatyczek zrezygnowałbym całkowicie.
Trochę tego i trochę tamtego też.

ahaja

Przytykasz = zmniejszasz pasmo na dole i zmniejszasz jego efektywność.
Odsłuchowo może to skutkować większa czytelnością na średnicy i górze pasma, mniejszymi 'burczeniami' ... ;-)

BR są najfajniejsze jako aktywne. Znacznie większa kontrola nad głośnikiem.