Drugie ramię czy kolejny gramofon?

Zaczęty przez marekw 76, Sierpień 16, 2017, 13:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

marekw 76

Mam dwa gramofony i zastanawiam się nad kolejnym. Nie wiem jednak czy powyższe rozwiązanie z drugim ramieniem nie byłoby ciekawsze/lepsze - co myślicie?
Powiedzmy jedno ramię lżejsze a jedno cięższe? Jedno 14 a drugie 12 lub 10 cali? A może obydwa dłuższe?
A może jednak kolejny gramofon z jakimś ciekawym ramieniem?
Tutaj cena jednak dużo wyższa bo porządne ramię + dobry napęd + jeszcze (wyłącznie!) co najmniej bardzo dobry stan wizualno techniczny = wysoka cena.
A taki AF z dwoma ramionami to czad :)
Z drugiej strony jak sobie popatrzę czasem na piękne Denony (59L np) lub takie odrestaurowane Thorensy 1xx to przyznaję, że byłoby fajnie mieć kolejny gramofon  ::) Jednak to kolejny mebel kurka wodna a i kosztuje swoje...
A nowe ramię do AF to koszt poniżej dwójki a wtedy i zbierania kasy mniej i rozmowa z niewiastą prostsza :-\
A co Wy o tym myślicie?
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

tomasz_pianista

Mogę Ci podpowiedzieć, bo doświadczenie mam dość duże (kilka gramofonów, dwa ramiona 12', kilka 9', parę wkładek MC itd.)

Po pierwsze ustal cel drugiego ramiona/gramofonu. Czy ma grać lepiej, czy inaczej?

Jeśli oczekujesz wyższej jakości dźwięku, to nie warto się w to pchać. Kup lepszą wkładkę czy cokolwiek.

Jeżeli oczekujesz innego dźwięku to lepiej kupić inny gramofon z innym rodzajem napędu.  Ewentualnie drugi system do słuchania płyt mono czy coś.

Jeżeli chcesz mieć możliwość wymiany wkładek to załatw sobie ramię z wymiennym headshellem i zmiana wkładki zajmie 3 minuty.Nie potrzeba do tego dwóch ramion.

Ja wiem, że gramofony z dwoma ramionami są cool, tak samo posiadanie dwóch gramofonów koło siebie, ale ja jak złożyłem Garrarda 401 z 12' Jelco i postawiłem koło Lenco 75 z 12' Jelco to okazało się, że to fanaberia, bo gramofony grają bardzo podobnie i zawsze wybierałem ten, który po prostu gra lepiej. Więc lepiej byłoby przeznaczyć kasę na lepsze kolumny/wzmak/pre/wkładkę.
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

Wiesz, DL - 110 to spoko wkładeczka, ale jak chcesz wydać 2k zł na drugie ramię, a grasz na jakby na to nie patrzeć - dość budżetowej wkładce to jest to trochę niezrozumiałe.
Grupa ratowania poziomu.

marekw 76

Bardzo dziękuję Ci Tomku za podpowiedź.
Czy ma grać lepiej czy inaczej? Inaczej - a przy okazji może być lepiej - nie obrażę się.
W jakim celu myślę o drugim ramieniu? Chcę mieć większe możliwości "manipulowania" wkładkami na moim AF a jego nie mam zamiaru się pozbywać to zaznaczę od razu :)
Mam możliwość wymiany wkładek w drugim gramofonie i korzystałem z niej dopóki nie zawiesiłem na nim Philipsa GP 500 i wtedy okazało się, że ta Audio Technica też gra:)
Tak jak napisałem mam możliwości grania na MM i MC w moim przedwzmacniaczu. Stąd taki pomysł- możliwe, że to fanaberia ale chcę go wykorzystać w pełni.
Płyt mono nie posiadam i raczej posiadał nie będę.
Zdaję sobie sprawę, że mój Denon to żadne mistrzostwo świata ale dostałem go w prezencie i nie wypada(ło) się go pozbyć a z moim pre i AF gra świetnie.
Zresztą sam nie wiem może tylko rzeczywiście bez większego sensu wydam pieniądze? Ale korci :)



stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

tomasz_pianista

Jak masz fanaberie to idź w to,aczkolwiek ja zamiast ramienia AF  wybrałbym ciężkie Jelco 750 12', możesz kupić od 2juki i wyjdzie dość tanio.

Tylko musisz sobie jakąś podstawę do ramienia zamówić.
Grupa ratowania poziomu.

marekw 76

W sensie, że to Jelco do mojego AF? zaadaptować je do jakiejś podstawy? tak? Przyznam, że ciekawe. A to ramię dobre takie? Poczytam potem.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem.
Poza tym to nie mam jakiegoś ciśnienia na to ale fajnie mieć jakiś plan na przyszłość :)
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

tomasz_pianista

Jelco to japoński producent, robią też niektóre ramiona Ortofona, które są znacznie droższe, a części praktycznie te same. Także moim zdaniem cena/jakość nie do pobicia, zwłaszcza, że to jedno z najtańszych 12' na rynku.

Są oczywiście też stare SME, ale tu sam koszt (model 3012) to 3000-4000zł do tego przydałoby się wymienić okablowanie itd. Dla mnie to już za duża kasa.

Ja gram na zmodyfikowanym Lenco+Jelco 750+zwykły Denon DL-103+Step up Denon Au-320+Nuda Phono II. Jak na to, że wkładka to najtańsze MC, to dźwięk jest po prostu świetny.

Możesz oczywiście zamówić ramie AF, to pewnie będzie najłatwiejsze, natomiast moim zdaniem będziesz miał wtedy dwa identyczne ramiona różniące się tylko masą efektywną.

Nie chcę wchodzić w polemikę, natomiast osobiście uważam, że zrobienie dobrego ramienia gramofonowego jest bardzo trudne, za równo w zaprojektowaniu jak i wykonaniu.
Grupa ratowania poziomu.

marekw 76

#7
Spoko ;) ja nie mam zamiaru polemizować  :) Cieszę się, że dzielisz się wiedzą i starasz się odpowiadać na moje pytania.
Tyle tylko, że widzę, iż to ramię ma tłumienie olejowe a to jak wiem ma również przeciwników.
Ja chciałbym spróbować powiesić Denona DL 103R ale moje ramię ma około 20g m.e. więc chyba za lekkie mimo wszystko.
Wkładki docelowej jeszcze nie wybrałem ale rozglądam się i z pewnością wezmę pod uwagę to co napisałeś.
Wiem, że Frywolny ma dwa ramiona w AF i jest bardzo zadowolony.
Ja z kolei nie wiem jeszcze czy będę zmieniał "mebel" pod audio a jeśli tak wtedy będę miał miejsce nie tylko pod dodatkowe ramię ale nawet na kolejny gramofon :)
Zastanawiam się na razie nad lepszą opcją i zasięgam języka.
Z drugiej strony dodatkowe ramię nie wyklucza kolejnego gramofonu w przyszłości  ;D ;D
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

vasa



Cytat: tomasz_pianista w Sierpień 16, 2017, 19:14
Ja gram na zmodyfikowanym Lenco+Jelco 750+zwykły Denon DL-103+Step up Denon Au-320+Nuda Phono II. Jak na to, że wkładka to najtańsze MC, to dźwięk jest po prostu świetny.
Ale żeby dobrnąć do tego "najtańszego" rozwiązania to kolega Tomasz jakieś dwa wagony gratów przewalił [emoji12]


[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

tomasz_pianista

Taki był cel:) Choć nie  ukrywam, że AT 33 PTG bardzo mi się podobała, choć dźwiękowo to zupełnie inna planeta.

Czekam jeszcze na nowe OPA które polecił Burz do przedwzmacniacza. Jestem bardzo ciekaw.
Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

#10
Jeśli twoje pożycie w ramieniem AF układa się dobrze, dobór drugiego takiego ramienia jest o tyle ciekawe, że łatwiej porównać charakter poszczególnych wkładek i można to robić w locie ( gdy pre na takie zabawy pozwala). Jelco jest na pewno wykonane precyzyjniej. No ciekawe jak gra w stosunku do andrzejowego.


Nie wiem. Wybrałem drugie ramię AF i jest OK. Obszar zajętości gabarytowej gramofonu z drugim takim ramieniem właściwie nie wzrósł, bo równie dobrze w tym miejscu mógł stać silnik. To drugie jest u mnie dwunastką. Właśnie ze względu na ograniczone miejsce na stoliku. chciałem 10 cali, ale Andrzej mówił, że takie mu nie gra- więc zrezygnowałem. Zgniły kompromis między 10, a 14. Miedzy 12 i 14 nie wyczuwam różnic. Minusem jest trochę trudniejszy dostęp do wkładki na drugim ramieniu- gdy chodzi o jej ustawianie. Trzeba sięgać, gmerać przez pierwsze ramię. Tak naprawdę nie stanąłem przed problemem- drugi nowy gramofon obok AF, bo nie mam miejsca na drugi gramofon.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

marekw 76

No, u mnie to wszystko jeszcze na etapie przemyśleń ale jestem osobą która szybko się napala i kedy wpadnę na jakis pomysł to chodzę chory póki go nie zrealizuję ;)
Moja szafka ma tylko 40 cm szerokości więc prawdopodobnie zbyt mało aby drugie ramię umieścić ale jak wiadomo gdy będzie ramię to miejsce musi się znaleźć! A wejście MC w Nudzie kusi i drwi sobie zapraszając wszystkimi dziurkami :)*
Sam jeszcze nie wiem jaką decyzję podejmę... Wrrrr, muszę być bardziej cierpliwy >:(

*bez żadnych skojarzeń proszę, tak mi się tylko napisało.

EDIT
Zresztą zdecydowałem (dziś), że najpierw kupię jakąś MCLO i sprawdzę czy zabawa w takie wkładki jest w ogóle dla mnie zważywszy, że u mnie w większości rock pogrywa.
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

GregWatson

Też się z tym motałem co i jak. Mimo że ma te dwa patefony to pchało mnie jakoś do zainstalowania dodatkowego bata. Tylko specjalnie nie było jak bo Micro Seiki MR-711 nie nadaje się specjalnie do takich robótek mimo że na fotce fajnie wygląda.
Ale ostatnio wpadł mi DD-40 co prawda bez modułu na drugie ramię (a mam dodatkowe MA-505) ale inny wątek podsunął mi pewien pomysł jak można ewentualnie rozwiązać temat.
Jedno wiem, nie chcę kaleczyć gramofonu by podpiąć dodatkowe ramię więc pewnie zrobię na zewnętrznej podstawce jak w innym wątku. I mimo, że będę miał dwa ramiona MA-505 to bardziej zależy mi na dostosowaniu wkładek do konkretnego gatunku muzycznego niż na dodatkowym 14 calowym bacie. Takie możliwości lokalowe.

Chociaż 3 baty ładnie wyglądają.  :)




Trochę tego i trochę tamtego też.

marekw 76

Oj wyglądają ;)
No właśnie... warunki lokalowe :(
A z innej beczki... Leci sobie u mnie właśnie Chris Isaak z ostatniego Best of-a i kurczę czy na MCLO mogłoby być jeszcze ładniej? Nie wierzę! Trza sprawdzić ;D

P.S. Ale on pięknie smęci...
Zazdroszczę Wam tych wkładek >:(
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

admin2

Cytat: marekw 76 w Sierpień 18, 2017, 20:10
Zresztą zdecydowałem (dziś), że najpierw kupię jakąś MCLO i sprawdzę czy zabawa w takie wkładki jest w ogóle dla mnie zważywszy, że u mnie w większości rock pogrywa.

Linia podziału między tematami nie musi przebiegać na linii rock- nie rock ;)

marekw 76

Cytat: frywolny administrator w Sierpień 18, 2017, 21:53Linia podziału między tematami nie musi przebiegać na linii rock- nie rock ;)
Frywolny... nie rozumiem :) Naprawdę :)

stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

frywolny trucht

Jest jeszcze gorzej. Właśnie odpaliłem szpulaka. Nie jakiś ambitny szpulak. Nie jakieś ambitne źródło nagrań ( jutub) i...
Żona z kuchni mówi, że najbardziej lubi ten rodzaj dźwięku. Nie planuję polemizować. Zwykle ma rację. Zwykle się zgadzam  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gratefullde

Wywal graniaki kup szpulaki :)

Uffff jak dobrze, że ominąłem ten etap gry ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Nie wiadomo czy ominąłeś. Żyjesz. Knujesz, eksperymentujesz. Miałem takiego nauczyciela, który lubił sadzić sentencjami. Jego ulubioną była taka: Cnota to chroniczny brak okazji.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

marekw 76

Nie gadam z Wami! ;D
Ostatnio (wczoraj) mnie żona zapytała: Mam nadzieję, że jak wrócę z urlopu to szpulowca nie będzie? HiHi
Może kiedyś - odpowiedziałem :D
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

GregWatson

Mnie jakoś nie ciągnie do szpulowca. Może to ten brak miejsca na niego tak wpływa? albo brak kasy? a może po prostu zapytanie w domu "co to kuźwa znowu za klamot przytargałeś." :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

marekw 76

Generalnie i mnie nie ciągnie ale nigdy nic nie wiadomo... A moją żona ma szósty zmysł więc sam nie wiem, może już go chcę?
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

frywolny trucht

Z poddasza. Z garażu. Od sąsiada  ;D No był tam.
p.s.
A wiecie, że ciągle produkują nowe taśmy?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

marekw 76

Panowie trzymajcie się tematu! :P
I wytłumaczcie mi dlaczego to tłumienie olejowe jest złe?
A jeśli chodzi o szpulę... Ja nie chcę!
Najpierw analog musiał mi zagrać lepiej niż cd, łatwo nie było. Dopiero jak pojawiła się NUDAmini to oberwał...
A nie, przepraszam pierwsze baty już od Filipa 500 dostał i to z AT LP120 ;) Ale po NUDZIEmini to muszę znowu tor cyfrowy ratować ;D
A Wy mi tu jeszcze szpulaka każecie kupować! NO WAY :)
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

frywolny trucht

Nie chcę tu jechać jakimś szowinistycznym żartem. Żona mua ma w tyłku zagwozdki finansowe, słyszy to co słyszy- bez względu na wydaną kapustę, ma jakieś tam "tam" wykształcenie muzyczne i podstawy. I jej faworytem jako źródło- z tego co mam- jest szpulak.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93