Kanon muzyki klasycznej

Zaczęty przez gratefullde, Sierpień 10, 2015, 12:53

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniabyr

Ok pomyślę o "kanonie klasycznym" Mam tu też na myśli wykonania.Prosze to brać z odrobiną luzu ,bo każdy z nas ma inny gust ,a ja nie zamierzam wdawać się w przepychanki estetyczne.Jak wrócę z pracy i temperatura spadnie ,to coś powklejam. 8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

Cytat: miniabyr w Sierpień 12, 2015, 16:03
Ok pomyślę o "kanonie klasycznym" Mam tu też na myśli wykonania.Prosze to brać z odrobiną luzu ,bo każdy z nas ma inny gust ,a ja nie zamierzam wdawać się w przepychanki estetyczne.Jak wrócę z pracy i temperatura spadnie ,to coś powklejam. 8)

Nie przewidujemy przepychanek :)
Miniabyrze, powoli, nie chciał bym być zarzucony jakąś większą ilością na raz. Bo się jeszcze bardziej pogubię :/
Piszcie po prostu o tym co Wam się najbardziej podoba w danym momencie :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

kangie

To może poadorujmy się nawzajem ;) Lubię to, co Wy lubicie :D

il cattivo

Chciałbym również skorzystać z wiedzy i doświadczenia "wyjadaczy" w temacie muzyki klasycznej.
Bardzo proszę o wskazanie, które nagrania/wykonania Requiem Giuseppe Verdiego są szczególnie warte uwagi?
Usłyszałem dziś fragment "Dies irae" z tejże Mszy Żałobnej, który po prostu konkretnie mną wstrząsnął... Jestem w szoku, proszę o pomoc :)

miniabyr

J.F.Handel oratorium Mesjasz .Myślę,że od  wykonania tego dziela można rozpocząć zagłębianie się w kilka wieków muzyki. Utwór wspaniały ,wspaniałe wykonanie ,które w momencie wydania mocno namieszało na rynku muzyki "klasycznej" Dzieła Handel'a  zaskakuja śpiewnością linii melodycznych (duży wpływ muzyki włoskiej) oraz w brzmieniu przypominają trochę innego giganta baroku H.Purcell'a który jest najlepszym reprezentantem muzyki angielskiej tamtego okresu (też warto się nim zainteresować) Warto zapoznać się też z biografią Handel'a ,bo jest niezwykle ciekawa i barwna. Resztę znajdziecie w Google. Wykonanie J.E.Gardinera podniosło wszystkim ciśnienie.Wszystko nowe ,olsniewające ,perfekcyjne . Pamiętam jak w szkole, na formach muzycznych dyskutowaliśmy i słuchaliśmy i porównywaliśmy wykonania. Tu wszystko było inne.  Ta lekkosć ,świeżość brzmienia -po prostu tego chciało się słuchać. Posłuchajcie bo jest czego. Oczywiście na przestrzeni ostatnich 30 lat , nagrano parę innych genialnych wykonań ,ale te Gardinera z 1983 roku to był krok milowy w prezentowaniu muzyki na instrumentach z epoki ,trochę niżej nastrojonych (struny z jelit zwierząt) ,inaczej realizujących tempa utworów i nie tak przytłaczających jak wykonania z lat wcześniejszych 50,60,70 ,które wielkością aparatu wykonawczego zabijały cała delikatność muzyki.Amen
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

A tu ciekawostka ,współczesna SCENICZNA!!! wersja oratorium
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

A co powiecie o tym :
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

Niestety nie mogę odgadnąć po okładce kto wykonuję tego Mesjasza. Ale to może być ciekawe doświadczenie, jak olbrzymie mogą być różnice interpretacyjne  między róznymi wykonaniami tego samego utworu.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

Napiszę kto wykonuje gdy wrócę do domu.
Box ów dostałem w prezencie od ushera paweljazz. Stoi na półce od dawna. Dziś wieczorem odsłucham.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

vasa

No to może pociągniemy trochę ten klasyczno-kościelny temat.
Jeśli chodzi o Mesjasza to ja używam nagrania dokonanego przez DG pod Karlem Richterem.

Ale jak by nie zachwycać się dziełem Georga Friedricha to jednak jest to 100% muzyki poważnej. Jeżeli ktoś zaczyna to może by jednak spróbować czegoś nieco lżejszego.
Poniżej moje dwa typy.
Stabat Mater Rossiniego z Pavarottim. Piękne i radosne (jak by to nie brzmiało w kontekście tytułu) dzieła które nie tylko miało uświetnić uroczystość kościelną ale też utrzymać gawiedź w ztanie zasłuchania żeby maluczcy zachowywali się należycie w świętym miejscu :) Tłoczenie Hungarotonu może nie jest referencyjne ale też nie mam dyskomfortu podczas słuchania.

Kolejna propozycja z tej półki to Camille Saint-Saëns - Oratorio De Noël.
Niezwykle łagodne, melodyjne, nastrojowe a wręcz momentami wręcz rzewne. Jeśli ktoś potrzebuje się wyciszyć, uspokoić i zanurzyć w czymś ładnym to to się może spodobać.

I jeszcze taka uwaga. Klasyka to dla mnie taka muzyka, która została skomponowana dawno temu i przetrwała próbę czasu. Mimo że dla profana brzmi podobnie to w rzeczywistości jest w tym worku wszystko. Od disco polo i popu, poprzez utwory bardziej ambitne aż do prawdziwego hard core. Dobrze jest na początek znaleźć coś co się podoba i wokół czego można budować płytotekę. Pewnie duża część poszukiwań skończy się fiaskiem ale jest tego tyle że każdy znajdzie coś dla siebie. I druga sprawa; to co nazywamy klasyką było komponowane dla raczej wyrobionego słuchacza. Nie zawsze wszystko zatrybi od pierwszego słuchania. Czasami potrzeba nieco czasu i cierpliwości.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

gratefullde

Miałem napisać o moim Mesjaszu. The London Philharmonic Choir with the London Orchestra, pod batutą Waltera Susskind'a, nagranie z Londynu, Kościół św. Marii Magdaleny, Paddington.

Pojęcia nie mam czy to dobre czy złe wykonanie. Nie mam punktów odniesienia ale... mnie się podoba, nawet bardzo. Co nie znaczy, że całości słucham na raz. O nie. Do tego jeszcze daleka droga.

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Cytat: vasa w Sierpień 19, 2015, 18:25Nie zawsze wszystko zatrybi od pierwszego słuchania. Czasami potrzeba nieco czasu i cierpliwości.

... i tego wątku :) bo wreszcie mam z czym porównać oraz co poznawać :) Dzięki.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

Sama górna półka . Myślę że spenetruj rosyjskich kompozytorów. Czajkowski -suity baletowe ,Prokofiew "Symfonia klasyczna", Musorgski -koniecznie "Obrazki z wystawy" w wersji orkiestrowej(genialna orkiestracja Ravela)Szostakowicz -5 symfonia ,2 koncert fortepianowy.Rachmaninow właśnie koncerty fortepianowe.Wszyscy też pisali genialne kompozycje religijne na  olbrzymie "cerkiewne" chóry.To tak na szybko,coś później konkretnego poszukam i wkleję.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

Super.  Dzięki. Czajkowski stoi na półce. Jutro odsłuch.
W każdym razie dzisiejsze odsłuchy pełne wrażeń. Jestem pod wrażeniem. A zacząłem od sonat fortepianowych Beethovena. Ale dość szybko mnie zmeczyly.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

Czyli na razie nie ten kierunek...........koniecznie "Obrazki z wystawy"!!!!!!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

GregWatson

A ja ostatnio dostałem (kupiłem) takie oto płyty winylowe, ledwo je ochlapałem ale jeszcze nie słuchałem.







Ostatnio coś mnie to zaczęło wciągać - jak marycha. :)

Trochę tego i trochę tamtego też.

gratefullde

Cytat: miniabyr w Sierpień 21, 2015, 21:02
Czyli na razie nie ten kierunek...........koniecznie "Obrazki z wystawy"!!!!!!
Obrazki mam ale w wersji ELP.  Pojęcia nie mam jak to się ma do orkiestracji.
Muszę kupić. Polecasz jakieś konkretne wykonanie?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Cytat: GregWatson w Sierpień 21, 2015, 21:05
A ja ostatnio dostałem (kupiłem) takie oto płyty winylowe, ledwo je ochlapałem ale jeszcze nie słuchałem.







Ostatnio coś mnie to zaczęło wciągać - jak marycha. :)
Super :)
Mam kontakt z tym Panem bo moja mama go uwielbia.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

GregWatson

Ostatnio coś mi te gatunki wlatują w ucho. Nawet ładne i zadbane wydania się trafiły. Czasem dobra to odskocznia od innych gatunków.
Trochę tego i trochę tamtego też.

miniabyr

Czajkowski zawsze łapał mnie za pompkę,bo wrażliwy jestem i już :) .A złapał mnie w późnych latach 80 za sprawą suit baletowych.I mam tak do dziś ,że nagranie przez Karajana i Berlińskich Filharmoników suit Śpiąca królewna";"Dziadek do orzechów" oraz "Jezioro łabędzie" do dnia dzisiejszego uważam za wzorcowe. To nagrania z 1966 i 1971 roku. Ja kiedy je po raz pierwszy słyszałem z winyla przesłuchałem ten materiał od deski do deski. Ale w tedy na tej płycie nie był zamieszczony" Dziadek do orzechów" ,bo nie było takiej możliwości technicznej . Na wersji kompaktowej z lat 90 już jest.Obecnie posiadam tylko wersję na cd ,która  jak to kompakt nie zachwyca barwą,ale od strony muzycznej to dla mnie olimp.Gorąco polecam Czajkowskiego ,bo jest to po prostu piekna muzyka,może nazbyt emocjonalna,ale wszak chyba o to chodzi.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Obrazki z wystawy. Bardzo dobre i uznane wykonanie Sir G.Solti. Mimo że nagranie z 1980 już jako DDD zachwyca barwą i potęgą brzmienia  Chicago Symphony Orchestra. Wstyd nie mieć. ;)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Cytat: miniabyr w Sierpień 22, 2015, 22:47złapał mnie w późnych latach 80 za sprawą suit baletowych.I mam tak do dziś
I wcale się nie dziwię. Muzyka baletowa z natury musiała być zawsze bardziej ludzka w wyrazie i jednocześnie prowadzić pewną narrację. Pyszna pożywka dla wyobraźni. Jak ścieżka dźwiękowa do której trzeba film wymyślić.
Drugim moim mistrzem baletu jest Leo Delibes. Jego Coppelia i Sylvia są równie wciągające jak opowieści Czajkowskiego.
Natomiast jeżeli chodzi o wykonania to zawsze sądziłem że jedynie Rosjanie są w stanie zagrać i zatańczyć balet klasyczny.

Ale to na pewno tylko i wyłącznie moje uprzedzenia i na pewno Niemcy są w stanie wykonać to perfekcyjnie :)

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Bardzo lubię Karajana jak interpretuje Czajkowskiego . Co do Delibes'a to ja mam np. "Coppelia" na winylu z Minneapolis Symphony Orchestra dyryguje Antal Dorati.Polecam ,ale na winylu będzie ciężko zdobyć ,prędzej na cd.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

Proszę częściej o Wasze wpisy...  Rozbudzacie we mnie tego romantycznego śpiocha...  Dzięki :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9