Ortofon SPU Royal N

Zaczęty przez miniabyr, Listopad 12, 2014, 21:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniabyr

Właśnie niedawno zainstalowałem na swoim ramieniu SPU Royal N.Od razu zaznaczam ,że nie jest to wkładka dla każdego ramienia. Wręcz napiszę ,że jest to wkładka dla bardzo wąskiej grupy bardzo ciężkich ramion. Aby wszystko się zgrało w idealny tandem wkładka-ramię ramię dociążyłem ok 20 gram ,aby uzyskać masę efektywną w granicach 40 gram.Wkładka przeznaczona jest do montażu w tradycyjnym headshel'u w przeciwieństwie do wersji "zalanej w ebonicie" .Te zalane wersje są bardzo ciężkie (spu royal gm 32g) i przeznaczone są do montażu na lekkiej rurce ramienia aby uzyskać wystarczającą mase efektywną Wkładki z serii Spu Royal. mają bardzo ostry szlif diamenty czyli Replicant100 ,więc wygrzebuje z najbardziej schowanego zakamarka rowka dużo więcej informacji , ale kosztem sporego nacisku nawet do 3.5 grama .Ostry szlif wymusza jeszcze jedno działanie aby wszystko grało cacy czyli precyzyjne ustawienie azymutu. Jak się pewnie domyślacie lekcje ustawienia azymutu odrobiłem ustawiając go programem Feickerta. Jak brzmi ten ortofon? A jak myślicie? ..............Bajka.                                                                                                 
Output voltage at 1000 Hz, 5cm/sec.0.2 mV
Channel balance at 1 kHz< 1 dB
Channel separation at 1 kHz> 25 dB
Channel separation at 15 kHz> 20 dB
Frequency range at - 3dB20-60.000 Hz
Frequency response20-20.000 Hz + 1,5 / - 0 dB
Tracking ability at 315Hz at recommended tracking force *)70 µm
Compliance, dynamic, lateral8 µm/mN
Stylus typeNude Ortofon Replicant 100
Stylus tip radiusr/R 5/100 µm
Tracking force range2.5-3.5 g (25-35 mN)
Tracking force, recommended3.0 g (30 mN)
Tracking angle20°
Internal impedance, DC resistance6 Ohm
Recommended load impedance> 100 Ohm
Coilwire materialGoldplated Silver
Cartridge colourBlue/Gold
Cartridge weight13 g
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Jakub

A jak się ją przykręca do headshella? Bo sądząc po zdjęciu, to góra wkładki nie jest płaska. Są do tego jakieś blaszki dystansowe na boki?

miniabyr

#2
Jest specjalna nakładka aby wkładkę można było przykręcić do headshel'a . Ale co ciekawe trzeba za nią dodatkowo zapłacić.Choć w tym przypadku nakładka była w pudełku razem z wkładką.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

A ona jest  nieco dziwna, bo bez tego opływowego body co ma cała seria SPU :) Czyli jest lżejsza. W ogóle same plusy chyba. Ciekawe jaka jest filozofia zakładania tych czarnych garniturków?

vasa

Cytat: miniabyr w Listopad 12, 2014, 21:06zainstalowałem na swoim ramieniu SPU Royal N
Gratulacje. Wielu mądrych mówi że w tym miejscu można lub nawet należy zakończyć eksperymenty z wkładkami.
Ciekaw jestem czy to właśnie Ty zaprezentowałeś mi tą wkładkę i Winfelda na AS puszczając Carmen Suite?
Dźwięk prezentowany przez Zontka był jednym z dwóch najlepszych (moim zdaniem) na tegorocznej wystawie.
Zawsze jak publikujesz wykresy z Feickerta to zastanawiam się jaka jest dokładność pomiaru tego narzędzia (bo przecież jakaś jest) i nie bardzo potrafię sobie odpowiedzieć na takie pytanie. Ponieważ Feickert mierzy sygnał elektryczny z pre gramofonowego to może zrobiłbyś kiedyś dwa pomiary; jeden prawidłowy a drugi po zmianie kanałów i pokazał obydwa wykresy. Może z tego coś się da wywnioskować?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

#5
Cytat: frywolny trucht w Listopad 12, 2014, 22:11Ciekawe jaka jest filozofia zakładania tych czarnych garniturków?
Garniturek służy  do tłumienia drgań i miał w swej historii wiele wcieleń.Wersja "goła"tego nie ma i tu upatruje się odmienne brzmienie między  wersją w garniturku i gołą. Ale koniecznie trzeba pamietać o masie efektywnej jaką uzyskuje się przy zastosowaniu tych różnych wkładek i moim zdaniem tu też leży pies pogrzebany w ocenianiu tych modeli. Vasa tak to byłej ja Miniabyr który zapuścił suitę Carmen w opracowaniu Szczedrina.Jeśli chodzi o pomiary to po pierwsze są powtarzalne,najlepiej jak linie tych wykresów "zejdą się" na jakimś stopniu zarówno w funkcji azymutu jak i przesłuchów.Co do samej dokładności ,to bardzo istotna jest precyzja małej poziomicy.Niestety ta sprzedawana z Feickertem ma (może ten egzemplarz)niedokładność rzędu ok 1/4 stopnia .Jeśli chodzi o kres poszukiwań to wychodzi na to,że właśnie nastąpił .Ale musiałem sam odrobić tą lekcję.Warto było.Dlaczego nie Windfelf tylko spu? Ano pierwszy jest za drogi i według mnie nie na wszystkim brzmi fajnie.Ale na tych brzmiacych fajnie nie ma sobie równych. Kultura ,kultura  i jeszcze raz kultura reprodukowanej muzyki . Wszystko leży jak uszyte na miarę u mistrza krawieckiego. Ale Spu wiele wybacza i ponieważ ja słucham nie tylko audiofilskich saneczek przejeżdżających z kanały lewego do prawego tylko np. Maanam wiec jest maluteńki kompromis.Życzę wszystkim takich kompromisów ,ale te moje wynikają z przedew szystkim doświadczenia z winylową płytą.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Cytat: miniabyr w Listopad 12, 2014, 22:29to byłej ja Miniabyr który zapuścił suitę Carmen w opracowaniu Szczedrina
Niezwykle miło było poznać Pana.
Mam nadzieję żem ni wstydu ni kłopotu nie uczynił :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Cytat: vasa w Listopad 12, 2014, 22:12Ponieważ Feickert mierzy sygnał elektryczny z pre gramofonowego to może zrobiłbyś kiedyś dwa pomiary; jeden prawidłowy a drugi po zmianie kanałów i pokazał obydwa wykresy. Może z tego coś się da wywnioskować?
OK zrobię taki test  ale troche później, bo nie mogę oderwać się od drapak .Słucham non stop, a jazz z epoki mono i lat 60' rozwałkował moje zmysły. Po prostu gra wybitnie-)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Cytat: miniabyr w Listopad 15, 2014, 20:41nie mogę oderwać się od drapak .Słucham non stop
Jak to miło przy sobocie spotkać szczęśliwego człowieka :)

Zwracam uwagę na element audiofilski !!!
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

kangie

Cytat: miniabyr w Listopad 12, 2014, 21:06Właśnie niedawno zainstalowałem na swoim ramieniu SPU Royal N.
Gratuluję świetnej wkładki! Mam nadzieję, że przez cały czas cieszy ucho.

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

#12
Dodam jeszcze że mam swojego Soundsmith'a, który grzecznie czeka na drugie ramie. Nie zamierzam z niego rezygnować bo to wyśmienity zawodnik i na dokładkę produkcja jego jest bardzo ciekawa.Obie wkładki z podobnego przedzialu cenowego oraz teoretycznie mające taką samą podatność. Ale to teoria. Ja wierzę Ortofon'owi. Soundsmith podaje podatność 8 ale to się ma nijak do pomiarów które zrobiłem. Jest tak dlatego ,że Soundsmith przerabiając wkładkę Denona zaznacza że robi je bardziej podatne. Ale jak wiemy sam denon 103 r ma podatność podawaną dla 100Hz więc ta wkładka jest w rzeczywistości bardziej podatna-czyli 10-11. Na moim ramieniu ten Soundsmith hula bez żadnych zabiegów dociążających ramię i ma rezonans na 10 Hz. Do SPU musiałem spreparować dodatkowe gramy (ok 20 ) i mam rezonans na 12 Hz. Jeśli chodzi o Ortofona Spu R.N to przegladając parametry zauważyłem jeden parametr ,który odbiega od droższych koleżanek np.Windfeld Mimo że obie wkładki mają taki sam szlif igły-Replicant 100- to parametr tracking ability  mają kolosalnie różny.SPU ma tylko 70um a Windfeld aż 100um.Zdolność śledzenia rowka jest  kolosalnie lepsza w Windfeld ,ale cena 2x spu.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

#13
Zrobiłem fotkę mikroskopem usb(ale qrew nawrzucałem ,bardzo nieporęczne urzadzenie)  igle  mojej wkładki Ortofon spu royal n. Myślałem ,że bardziej ją zajechałem (Ok.1500 godzin grania) ,ale wygląda że jeszcze trochę nia podrapie. To śmiesznie wygląda bo tip jest chyba czysty ,ale powyżej czarny jak smoła. Niestety musze popracować nad techniką robienia fotek tym mikroskopem usb aby lepiej zobaczyć sam tip .Fotka dla potomności.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

 Niestety  okazało się że mój Ortofon jest już lekko zdarty. Dziś testowaliśmy ramię dla klienta z nową wkładką ortofon spu r N. Ta nowa gra czysto ,nie zbiera tyle trzasków i ma to powietrze ,które mi gdzieś się zawieruszyło na przestrzeni kilku miesięcy. No cóż nowy wydatek mnie czeka czyli retiping . Na szczęście firma robi retiping  tylko muszę uzbierać 600euro. ..........Ciekawostka . Robiłem pomiar azymutu i jest on "identyczny' jak w mojej wkładce. Czyli dobra firma bo powtarzalna.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

lok

To ile ta wkładkę używałeś ze igła zajechana ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

lok

Ok dzieki. A jakie są normy producenta. Pytam sie dlatego ze wydawało mi sie ze niedawno ta wkładkę kupiłeś. Dlatego jestem
Zdziwiony.


Sent from my iPhone using Tapatalk

miniabyr

#19
Rzeczywiście wkładke mam od "niedawna"  ale uczciwie grała przez 1,5 roku codziennie przez 3-4 godzin .  Wydaje mi się ,że mogłaby pograć sporo dłużej ,ale mogłem raz czy dwa mocniej walnąć  nią o np wagę kiedy robilem pomiary. Ona nie gra ładną górą ,ma przestery tam gdzie do tej pory nie miała . Sprawa jest ewidentna.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MAC

Zapewne igły wymagające większego nacisku (3g w górę) naturalnie graja krócej.
Przynajmniej logika by na to wskazywała.

Taki Shure V15 z naciskiem 1,6g spokojnie dochodzi do 8-10k godzin.

masza19

Postanowiłem i ja pobawić się Royalem. A że jest na czym powiesić to w przyszłym tygodniu wieszam  ;)

vasa

Cytat: masza w Wrzesień 22, 2021, 18:21
Postanowiłem i ja pobawić się Royalem. A że jest na czym powiesić to w przyszłym tygodniu wieszam  ;)
Biju [emoji183]

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

masza19


vasa

Cytat: masza w Wrzesień 22, 2021, 18:45
Cygańska, nie?  :D
Też bym wycyganił [emoji16]

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.