Gramofon do 15 tysięcy.

Zaczęty przez frywolny trucht, Październik 07, 2019, 20:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

mirhon

Cytat: Wirakocza w Kwiecień 26, 2023, 12:03Szanowny Panie, nim pan przejdzie, do opcji zbalansowane lub nie, nie wiem dlaczego pan zafiksował się na tym punkcie,

Bo mam zbalansowany to na słuchwkach Staxa (wzmacniacz lampowy staxa) a wyłącznie na nim będę słuchał i wiem jaka jest różnica miedzy XLR a RCA ... jak podpinałem kiedyś różne DACi i zakładam że phone pre na XLR też raczej bedzie lepiej

Wirakocza

Cytat: mirhon w Kwiecień 26, 2023, 12:14
to może takie ... a różnica na wkładkę
https://www.olx.pl/d/oferta/ramie-gramofonowe-sme-3009-wer-3-CID99-IDTzVNi.html
generalnie jest to do przemyślenia koncepcja

Nawet sobie kupiłem właśnie takie, ten model, używane, w bardzo dobrym stanie, leżało i czekało na montaż. Jednak gdy się trafiła opcja zakupu nowego, nieużywanego, kompletnego egzemplarza, to się nawet nie zastanawiałem i od raz kupiłem, mimo dużo wyższej ceny. Dlatego, proszę pana, bo ramię musi być wyjątkowo precyzyjne, a te używane mają po 40 lat i tutaj może być różnie, często są niekompletne, brakuje przewodów akcesoriów itp, itd Po drugie, ramię kupuję z zamiarem wieloletniego użytkowania, zakup nowego egzemplarza daje mi lepszą gwarancję, że będę go używał bezproblemowo przez dłuższy czas.
Ceny tego modelu, nowego, bywają różne,  ale powiedzmy 5 tys za nowe, to dobra cena.
     

mirhon

dołożyć do GR 5k na ramię to ok, ale to podlinkowane za 11 to imho bez sensu ... (do GR)

Wirakocza

Cytat

Bo mam zbalansowany to na słuchwkach Staxa (wzmacniacz lampowy staxa) a wyłącznie na nim będę słuchał i wiem jaka jest różnica miedzy XLR a RCA ... jak podpinałem kiedyś różne DACi i zakładam że phone pre na XLR też raczej bedzie lepiej


Z tego co czytam, tu się jeszcze rodzi problem z właściwym okablowaniem sygnału z samego ramienia, aby był XLR.....

Wirakocza

#529
Cytat: mirhon w Kwiecień 26, 2023, 12:47
dołożyć do GR 5k na ramię to ok, ale to podlinkowane za 11 to imho bez sensu ... (do GR)

To SME III, NOWE za 5 tys to trzeba będzie się naszukać trochę, bo zwykle są trochę droższe.
Tutaj cena jest niska, jak za ramię tej klasy bo one wtedy było sprzedawane niedrogo, był duży rynek wiec producenci mogli sobie pozwolić na niższą cenę
Kolejne wersje tego ramienia, włącznie z współcześnie produkowanymi, to już inna półka cenowa. Obecnie najtańsze jakie SME produkuje, to już chyba cena ok 13 tys.
Owszem konstrukcja nowych jest lepsza, ale cena dużo wyższa wynika przede wszystkim z małego zapotrzebowania.  Nie do porównania jest rynek z końca lat 70-tych, do obecnego. Obecny, to jest jakiś procent, albo poniżej 1 %, lub coś około tego.
Czy warto? Oczywiście warto, jak pana stać, i nie będzie to przesadą do 1200GR.   

Czy ramię Technics w modelu 1200GR jest złe, tak bardzo złe, że trzeba je wymieniać?  Nie jest i nie trzeba go wymieniać, gra na prawdę porządnie. Ale warto, bo inne grają lepiej :)  Czy warto zrobić to od razu? Nie warto, bo w większości przypadków będzie się nam podobało jak gra. Wymienić zawsze zdążymy :)

tomasz_pianista

Cytat: mirhon w Kwiecień 26, 2023, 12:17XLR a RCA ... jak podpinałem kiedyś różne DACi

Nie ma żadnej różnicy między RCA a XLR, tylko inny poziom wzmocnienia. Przewaga XLR jest widoczna dopiero w sprzęcie estradowym, gdzie tych kabli jest kilkadziesiąt metrów. Wszyscy zawsze mowia, że xlr gra lepiej, a jak im mówię, że jest różnica w poziomie wzmocnienia, to nie wiedzą o co chodzi.

W gramofonie xlr wymaga innego okablowania w ramieniu, praktycznie nikt tego nie robi (bo po co?).
Grupa ratowania poziomu.

Wirakocza

#531
Trzeba jeszcze przypomnieć, że to należy, zawsze, rozpatrywać całościowo, gramofon +wkładka +przedwzmacniacz (+płyty)
Bo jak się zapragnie jakiś lepszy model z firmy Ortofon, to przy obecnych cenach tej firmy, może nie starczyć budżetu :)
Warto też zauważyć, że u tego producenta wśród wkładek typu MC seria Quintet to podstawowa klasa, średnia to Cadenza, a wysoka, to te "inne"
Dla sprawdzenia, porównania oraz dla  przypomnienia, jakiej klasy był ów Denon 301, cenniki producentów (przedostatnia rubryka, ceny w $)
Na koniec, zachować zdrowy rozsądek, żeby później nie okazało się, że wydaliśmy duży worek pieniędzy, a tu się okazuje, że cyfra, za niewielki procent tej kwoty, gra nie gorzej.