Marmurowe cokoły do kolumn, zamiast drewnianych

Zaczęty przez brucewszechmogący, Listopad 26, 2015, 13:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

brucewszechmogący

Witam, wszystkich.
Mam pytanie jak w temacie. Zaznaczę, że nie chodzi o samą kolejną podstawkę z kamienia( czytałem temat {Standy i kolce pod kolumny}) pod kolumny, ale wymianę oryginalnego około 2 kg cokołu z mdf, na około 6-7 kg cokół z kamienia.Przykręcenie go w miejsce poprzedniego. Według mnie lepiej docisnęło by to kolumnę, stałą by się też cięższa ( teraz z 20 kg), stabilniejsza dzięki wadze właśnie na dole.
Pytanie czy ktoś już taki pomysł zrealizował :), czy gra warta świeczki???

PS. Celowo nie pisze co za kolumny, bo może ktoś napisze, że za tanie, czy coś tam. Dodam, że do środka nie włożę polecanej kostki brukowej, bo kolumna ma wewnętrzne wzmocnienia, przez które nie przejdzie na dół kostka.

Dzięki

rudy-102

#1
Kolumnę na pewno to lepiej dociśnie do podłoża, ale obawiam się że może wzbudzić jakieś nie porządne wibracje.

paul_67

Lepszy od tytułowych marmurów będzie granit, ponieważ ma bardziej jednorodną strukturę.

pmcomp

Cytat: brucewszechmogący w Listopad 26, 2015, 13:21
Witam, wszystkich.
Mam pytanie jak w temacie. Zaznaczę, że nie chodzi o samą kolejną podstawkę z kamienia( czytałem temat {Standy i kolce pod kolumny}) pod kolumny, ale wymianę oryginalnego około 2 kg cokołu z mdf, na około 6-7 kg cokół z kamienia.Przykręcenie go w miejsce poprzedniego. Według mnie lepiej docisnęło by to kolumnę, stałą by się też cięższa ( teraz z 20 kg), stabilniejsza dzięki wadze właśnie na dole.
Pytanie czy ktoś już taki pomysł zrealizował :), czy gra warta świeczki???

PS. Celowo nie pisze co za kolumny, bo może ktoś napisze, że za tanie, czy coś tam. Dodam, że do środka nie włożę polecanej kostki brukowej, bo kolumna ma wewnętrzne wzmocnienia, przez które nie przejdzie na dół kostka.

Dzięki

To jest "przykrywka" przykręcana z góry do kolumny?
Co to za kolumny?

Pozdro

frywolny trucht

Takie dociążanie może skończyć w różny sposób. Zabieg, który pomoże w jednym przypadku, zaszkodzi u kogoś innego. Jest tyle składowych ( różne kolumny, pomieszczenie, podłoga, rodzaj muzyki, głośność odsłuchów, indywidualne oczekiwania), że trudno przez internety doradzić- "zrób tak". Trzeba samemu poeksperymentować.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

brucewszechmogący

Cytat: pmcomp w Listopad 26, 2015, 17:46To jest "przykrywka" przykręcana z góry do kolumny?
Co to za kolumny?
Napisałem "wymianę oryginalnego około 2 kg cokołu z mdf, na około 6-7 kg cokół z kamienia.Przykręcenie go w miejsce poprzedniego".
Nie spotkałem się z firmowymi cokołami u góry kolumny głośnikowej, prędzej w architekturze ;)
Uznałem skoro cokół jest, to można zamienić na 2-3 razy cięższy, gorzej chyba nie będzie. Dodatkowe 4 kg zawsze coś. Czy nie ?
Nikt nie pokusił się o takie rozwiązanie ? Zaczekam, może ktoś się odezwie.
Ustawianie kolumny z cokołem drewnianym na kolejnym cokole granitowym, wygląda nie co dziwnie(mniejsza z tym), jest mało stabilne, a nawet wywrotne (kolce na niedużej marmurowej płytce)) . Choć nie neguję. może poprawia brzmienie.
Tak więc zaczekam na  opinie ludzi z planowanym rozwiązaniem, czyli zamiany cokołu oryginalnego na marmurowy


gratefullde

Cokół to coś pod kolumnę a więc gówno wniesie brzmieniowo. Ale pozytywnie wpłynie na stabilność całości.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Mógłbym prosić jednak fotkę owego?

Cytat: gratefullde w Listopad 26, 2015, 20:45Cokół to coś pod kolumnę a więc gówno wniesie brzmieniowo.

Czasem jak gwizdek blisko słuchacza i sie kolumnę podniesie- słychać :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gratefullde

Cytat: frywolny trucht w Listopad 26, 2015, 20:46
Mógłbym prosić jednak fotkę owego?

Cytat: gratefullde w Listopad 26, 2015, 20:45Cokół to coś pod kolumnę a więc gówno wniesie brzmieniowo.

Czasem jak gwizdek blisko słuchacza i sie kolumnę podniesie- słychać :)
To nie musi być z kamlota zaraz ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Piterski

Czy to coś wniesie in plus trudno powiedzieć, na pewno kolumna będzie bardziej stabilna.
To są moje stare kolumny, które nie miały nigdy żadnych cokołów. Stosowałem w nich takie z MDF-u, a ostatecznie granitowe.
Na zdjęciu są bez kolcy, które są wkręcane w granit. Co ciekawe podstawa trzyma się jak przymurowana, a jest przyklejona na blutack.





MDF pewnie lepiej tłumi drgania ale jeśli kolumny są mało stabilne to myślę, że warto spróbować z granitowym cokołem.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

kawosz

A mi się wydaję że jak Ci to poprawi samopoczucie przed gwiazdką to sobie zmieniaj . A czy to coś da ? zobaczysz jak zmienisz .

frywolny trucht

Zdjęcia o tyle wnoszą, że nie ma wątpliwości o co chodzi. Czy to są panele? Co chcesz poprawić zmieniając cokół?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Soreczka. Nie zauważyłem, że to zdjęcia Piterskiego. O takie cokoły biega?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Cytat: frywolny trucht w Listopad 26, 2015, 21:20
[...] Czy to są panele? [...]
No wiesz co Frywolny .... bo się obrażę za te panele.

Prawdziwy audiofil i panele a fuj... :P

O jedna rzecz się poprawiła u mnie po tej zamianie, są mniejsze podbarwienia rezonansowe w zakresie basu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Dobrze, że nie panele. Jesteś do przodu o dwie płyty chodnikowe  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Achmed

Pod te cokoły granitowe daj cztery kawałki filcu , na to cokoły granitowe i kolumny musowo z kolcami i głuchy usłyszy różnice .

bas stanie sie bardziej kontrolowany , nie będzie dudniał i stanie sie punktowy a nie ciągnący.

sam jestem fanem stosowanie granitu i wiele widziałem ( nawet granit na kolumnach głośnikowych ) i nie uważam tego za coś dziwnego

u mnie lekko mikrofonują lampy w przedwzmacniaczu i z mojego pomysłu zastosowałem wieloszczeblowy system izolacji urządzeń audio od podłogi
( podłoga -> filc >granit> filc >kolce > stolik z okrągłymi nogami zasypanymi suchym piaskiem >kolce > blat>filc>kolce>urządzenie )
Różnica jest ogromna a mikrofonowania nie słychać przy okazji urządzenia nie są podatne na żadne już drgania co też jest słychać