Wpływ akcesoriów (mata, docisk), zmiany wkładki i platformy antywibracyjnej na b

Zaczęty przez Jarek HTaudio, Maj 26, 2022, 11:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jarek HTaudio

Brałem udział ( także jako współorganizator) w  odsłuchu kilku gramofonów oraz akcesoriów gramofonowych.
Celem tego spotkania miała być odpowiedź na kilka pytań:
👉 Jaki jest wpływ platform antywibracyjnych 10 Hertz i WKaudio?
👉  wpływ różnych docisków i mat przy różnych gramofonach,
👉 co dała zmiana wkładki z Ortofon 2M-Red na Hana MH,
👉 czy uda się znacznie polepszyć brzmienie automatycznego gramofonu Pro-Ject A1,
👉 o ile wzrośnie jakość brzmienia przy tej samej wkładce po zmianie gramofonu z 2Xperience (za ok. 4000 zł) do Xtension 10 (ok. 19000 zł).
Odpowiedzi tutaj: https://sklep.htaudio.pl/blog/podsumowanie-tydzien-z-gramofonami-pro-ject-w-htaudio

vasa

Cytat: Jarek HTaudio w Maj 26, 2022, 11:26Brałem udział ( także jako współorganizator) w  odsłuchu kilku gramofonów oraz akcesoriów gramofonowych.
Czy ktoś z forumowiczów brał udział w tym porównaniu?
Przydałaby się druga opinia bo niektóre ze stwierdzeń budzą moje wątpliwości.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

tomasz_pianista

Czemu, fajny artykuł. Każde pytanie retoryczne ma odpowiedź z wykrzyknikiem!!! Kolosalny wpływ! Scena sie poszerzyła! Mniej trzasków!

;D
Grupa ratowania poziomu.

Piterski

Przyznam się bez bicia że nawet tego nie przeczytałem, czyżby jakieś przesilenie letnie  :-\
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GB

Czy kabel wk audio the air przewodzi prund w powietrzu, na wzór jego braci z serii copper, gold, etc?
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Pboczek

Dużo zmian jak na jeden raz, entuzjastyczne opisy i skokowa poprawa brzmienia. Słuchanie ciężaru docisków, mata dostosowana do muzyki sugerują jakąś determinację, choć nie wiem na co nastawioną. Przecenianie platformy, jakby marketingowe ale wkładkę prawidłowo umieszczono w finale, chyba jako wisienkę.   ;)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

Cytat: tomasz_pianista w Maj 26, 2022, 14:51Czemu, fajny artykuł. Każde pytanie retoryczne ma odpowiedź z wykrzyknikiem!!! Kolosalny wpływ
To powiem tak, jeżeli platforma ma kolosalny wpływ na gramofon (podkreślam -kolosalny) to tylko znaczy że to kiepski gramofon jest.

vasa

Cytat: Bacek w Maj 26, 2022, 22:20
Cytat: tomasz_pianista w Maj 26, 2022, 14:51Czemu, fajny artykuł. Każde pytanie retoryczne ma odpowiedź z wykrzyknikiem!!! Kolosalny wpływ
To powiem tak, jeżeli platforma ma kolosalny wpływ na gramofon (podkreślam -kolosalny) to tylko znaczy że to kiepski gramofon jest.
No nie. Tak nie mozna. Może rzeczywiście ten pierwszy to taki entry level jest ale przecież ten drugi to droga maszyna jest [emoji383][emoji383][emoji383]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

TomFon2017

Wymiana dywanu w pokoju odsłuchowym też zmieni brzmienie dźwięku - a dlaczego by nie. Wszystko co zmienimy od wkładki, kabli czy podstawy na której stoi gramofon po pomieszczenie odsłuchowe MUSI zmienić brzmienie dźwięku - bo tak musi być. Reszta to tylko kwestia tego, czy będzie nam to odpowiadało, czy nie. Gdy na sali koncertowej siedzi 20 osób to dźwięk jest taki, a nie inny, natomiast gdy jest ich 200 to dźwięk będzie też inny. Dlatego nie piszmy, że produkt firmy XXX jest The Best, tylko piszmy, że przy użyciu PRODUKTU FIRMY XXX brzmienie dźwięku NAM ODPOWIADA ;D ;D ;D 
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Bacek

Ok, ale to akustyka pomieszczenia. Gra ogromną rolę. Ale co bys nie zrobił z torem audio na akustykę pomieszczenia raczej nie wpłynie.

TomFon2017

Tak...na akustykę pomieszczenia to nie wpłynie, ale na brzmienie dźwięku TAK ;D
Dodam, że starając się o jak najmniejszy wpływ drgań na gramofon postawiony na mu dedykowanym stoliku ( różne warianty tzw. podkładek antywibracyjnych ) dźwięk był przy każdej zmianie podkładek INNY  8)
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Bacek

Dlatego nie mieszał bym akustyki pomieszczenia z samym torem audio.

A czy dowolną zmiana musi coś zmienić w dzwięku to bym się kłócił. Ale nawet jak założymy roboczo że musi to jeszcze pozostaje skala tej zmiany.

TomFon2017

Tu się zgadzam "skala" zmian zawsze wpłynie na "skalę" odsłuchu oczekującego.. :)
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Pboczek

Zmieniać maty do różnych gatunków, to jak zmieniać kable przy zmianie muzyki. Można to robić, kto zabroni, ale czy to rzeczywiście ma sens? Już prędzej bym zmieniał do różnych grubości płyt, ale poważnie o tym nie myślę, przez lenia. Gdyby jednak zmiany były tak kolosalne, pewnie bym zmieniał.  :)

Entuzjaści dostali klocki i sobie poeksperymentowali przesadzając we wnioskach. Ale fajne takie zabawy.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

GB

Cytat: Pboczek w Maj 27, 2022, 07:48
Zmieniać maty do różnych gatunków, to jak zmieniać kable przy zmianie muzyki. Można to robić, kto zabroni, ale czy to rzeczywiście ma sens? Już prędzej bym zmieniał do różnych grubości płyt, ale poważnie o tym nie myślę, przez lenia. Gdyby jednak zmiany były tak kolosalne, pewnie bym zmieniał.  :)

Entuzjaści dostali klocki i sobie poeksperymentowali przesadzając we wnioskach. Ale fajne takie zabawy.
Nie wiem czy o zabawę w tym eksperymencie chodziło.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

vasa



Cytat: GB w Maj 27, 2022, 07:59
Nie wiem czy o zabawę w tym eksperymencie chodziło.

Ale skąd taka zgryźliwość u Pana od rana.
Oczywiście że o świetną zabawę połączoną z walorami poznawczymi [emoji4]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Przecież widać że wątek ma cel reklamowy, ale to jest sprawa dla moderacji czy na takie wpisy jest miejsce na forum czy nie.

PS. Przeczytałem ten teks i faktycznie napisany po łepkach i bez większego zaangażowania.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

zeroqll

Ja generalnie z wnioskami z tego ,, artykułu" się zgadzam. Pozostaje kwestia skali usłyszanych zmian.

Pboczek

Generalnie im wyszło, że np. stolik i wkładka to podobne WOW.

A że zmiany występują to nie będę się kłócił, chodzi jednak o ich skalowanie, proporcję, wagę. 
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

zeroqll

Dla każdego te WOW może oznaczać co innego, natomiast dobra platforma pod gramofon potrafi znacząco poprawić odbiór niskich rejestrów.

Bacek

Tu też bym nie generalizował. Są "sztywne" gramofony dla których może mieć to większe znaczenie i takie które tłumienie czy raczej izolację od drgań mają wbudowane.

Piterski

Jak spróbuje pewnie pożyczę i wypróbuje same stopki pod mój gramofon. Ciekawe czy zaobserwuje różnice :)
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite