Menu główne

Gitary

Zaczęty przez spaceboy, Wrzesień 09, 2014, 13:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kangie

Keef98, świeża lekcja. Może się przydać.


Kangie

#201
Cytat: Kangie w Styczeń 27, 2020, 09:34W gitarze akustycznej wszystko ma wpływ na brzmienia, ale najważniejsze jest decha wierzchnia i sposób wzmocnienia deseczkami od wewnątrz. Deseczki w dobrych gitarach są pocieniane dłutem, odchudzane i tym sposobem poprawia się barwę oraz odpowiedź instrumentu na atak (artykulację). Ja mam Yamahę FG-700MS. Chińczyk, ale fajny. Ten instrument gra pięknie, poteżnie, ale do momentu w którym weźmie się do ręki instrument customowy wielokrotnie droższy i spod rąk lutnika a nie młodych Chińczyków. Ale wtedy warto umieć bardzo dobrze grać, aby te atuty wyeksponować i podzielić się tym ze słuchaczami.

Ale to temat o skrzypcach. Też z drewna
Ze względu na to, że w temacie o skrzypcach przeszliśmy na temat gitar i że chciałem wkleić kilka fotek - robię to tutaj, czyli w wątku do tego przeznaczonym. Tak wygląda "ożebrowanie płyty wierzchniej". Im bardziej odchudzone deseczki tym gitara odpowiada szybciej oraz tym ładniejszą barwę można uzyskać. Tańsze gitary mają żebra z surowych deseczek, zazwyczaj obrobionych na końcach. Masa tej części instrumentu jest większa, co ma wpływ na bezwładność i "odpowiedź" pudła rezonansowego. To czuć podczas zmian dynamicznych w grze na instrumencie.

To tylko jedna część gitary, ważny obszar, ale wpływ na brzmienie ma mnóstwo innych rzeczy.

https://www.denverfolklore.com/guitar-bracing-101.htm

Kangie

Trochę technikaliów od firmy Yamaha. Jak widać nie spoczywają na laurach i wciąż rozwijają swoje produkty. Udskonalają konstrukcję i proces produkcyjny. Na uwagę zasługuje fakt, że już najtańsze instrumenty tej firmy są przyzwoitej jakości, a modele "customowe" mogą stawać do boju z gitarami innych uznanych światowych marek - fabryk czy manufaktur, choć i tak cena będzie bardziej atrakcyjna, bo taki Taylor każe sobie słono płacić, ale w zamian pięknie brzmi.

Kangie

C.d.

Kangie

I na koniec filmik:



Wszystkie materiały ze strony www: https://pl.yamaha.com

Kangie

Dobry wywiad. Długi, ale dużo grania.


dino

A ja nadal choruje na Furcha.

Kangie

Córa wybrała sobie pasek. I zaczyna grać na elektryku ;)

Kangie

Zrobiłem dziś dzieciom tuning ukulele. Parszywe plastikowe nietrzymajace stroju klucze wymienione zostały na klucze olejowe wyjęte ze Squiera Stratocastera. Za 5 szt. zapłaciłem 20zł. Szósta sztuka uszkodzona, bo gitara spadła gościowi i uszkodzeniu uległ szósty klucz. Gość kupił nowy komplet blokowanych Schallerów, a te wystawił na OLX.

Niestety brak symetrii (powinny być 3 lewe i 3 prawe). Wszystkie są jednakowe.

Teraz ukulele "tszymie" strój, jak to Adam Małysz by powiedział ;)

Kangie

Ciekawostka. Filmik o tym jak nagrać i zmiksować gitarę akustyczną aby zabrzmiała w nagraniu ciekawiej. Krok po kroku opowiada Paul Davids - holenderski gitarzysta, nauczyciel, YouTuber.


Keef98

Kupiłam kaczkę, cały czas nie wiem po co, skoro apogeum moich umiejętności jest "Romance Anonimo" i "Electric eye", ale przyjemniej mam nową zabawkę. 🙃
Co do nagrywania akustyków. Wiesz, jak Stonesi nagrali "Street fighting man"?

Kangie

#211
Nie wiem, dawaj.

Którą kaczkę kupiłaś?

Na początku marca kupiłem kaczkę po raz drugi, bo pierwszą sprzedałem jakieś 3 lata temu znajomemu. Kaczka przydaje się, zwłaszcza jak brak pomysłów na improwizację.  Moje dzieci mają frajdę, bo kaczkują.

Keef98

Klasycznie Dunlop CGB95, potrzebowałam do "Whole lotta love" i kilku innych kawałków, a akurat cena była ok. Świetna zabawa, z jej pomocą można jeszcze lepiej wydawać dźwięki miecza świetlnego 🙄🤣 R2-D2 lepiej udawać bez efektów.
Całość nagrywali na magnetofonach, powodowali przeciążenie i jazda :-) Jest bardzo ciekawy program o Richardsie na Netflixie. Ogólnie przyjemnie się gra utwory Stonesów. Bardzo lubię "You got the Silver", chociaż cały czas nie mam pewności czy gram to jak należy. Ronnie nie używa kapodastera, ale w wersji studyjnej chyba jest na pierwszym progu.

Kangie

GCB95 CryBaby od Dunlopa od 8 lat w "moim" sklepie ma stałą cenę 299zł. Sprzedawca sprawdził w systemie i podobno marża sklepu obecnie wynosi lekko ponad 4 zł. Fajny bajer, ale nie niezbędny.

Kangie

PS. Stonesów rzadko już słucham, ale niedawno kupiłem tanio ich płytę w Biedrze.

Kangie

Cytat: Keef98 w Kwiecień 10, 2020, 18:00Ronnie nie używa kapodastera, ale w wersji studyjnej chyba jest na pierwszym progu.
Pytanie jak stroją: do E czy do E flat (jak Hendrix, Malmsteen i kilku innych)? Wtedy kapo nie trzeba.

Keef98

Keith używał często otwartych strojów. "You got the silver" jest w F, pytanie czy to jest otwarty strój E i kapodaster na pierwszym progu czy (jak to gra Ronnie i ja) bez kapodastera z otwartym strojem E. No i oczywiście mój ukochany slide. 😀
Kupilam za 300 zł, ale online.
P.S. Jeszcze może być otwarty strój D i kapodaster na 3 progu. 🤣

Kangie

Może być. Gitara to nieprawdopodobnie ciekawy harmonicznie instrument.

Kangie

Keef98, a czy widziałaś gitarę z takimi progami?


Keef98

Wygląda... uroczo ;-)
Grał ktoś na PRS Custom 24? Gitarka wygląda bardzo kumacie, chociaż chyba wolałabym Music Mana Steve'a Morse'a.

Kangie

Grałem u znajomego na PRSie za 22 000zł. Modelu nie pamiętam. Gitara gitarą. Kluczowa sprawa to piec. Chociaż z drugiej strony niezłe brzmienie można ukręcić na kompie różnymi wtyczkami.

Na czym teraz grasz?

Keef98

Klasyku i Stracie Ibaneza, pieca nie używam, tylko interface audio (mogę nagrywać, zmieniać, nakładać ścieżki i inne cuda). W domu mam jeszcze całkiem fajne pianino, do tego młody ma jakiegoś Akai na niecałe 2 oktawy, robi z tego bity (bue, zszedł na psy, bo kiedyś Kaczmarskiego słuchał). Co nie zmienia faktu, że ta klawiaturka to fajna zabawka.
Bardzo lubię grać na klasyku, głównie flamenco - świetna zabawa.
Niedawno ogrywałam Fendera MiM HSS z floyd rosem, ale jakoś mnie ta gitara nie przekonała, wolę mojego Strata.

Kangie

A grałaś na Les Paulu? Stały most Tune-o-matic, bezproblemowy, rasowe grube brzmienie. Do tego Stratocaster. Niedawno po głowie chodził mi Telecaster i jakieś dobre Semi-hollow body. Dwa bieguny, ale o to w gitarach chodzi. Wybierasz manierę brzmieniową i grasz.

Teraz gram z dziećmi. Syn chciałby Flying V lub Gibsona SG, a dałem mu swojego jasnego Strata. Córa ma mojego LP Epi. Niepotrzebnie oglądaliśmy "Szkołę Rocka" z Jack'iem Black. Ten film inspiruje do nauki gry na instrumentach.

Keef98

Szybko im się znudzi. Kolega ma Les Paula z lat 90., bardzo mi się podoba. ES 335 to jeszcze ciekawa opcja.
IMHO lepszy jest SG, ale może nie Gibsona, bo nowe ssą ;-) Epiphone Tony Iommi SG Custom też dupy nie urywa, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę (za te pieniądze można sprowadzić fajne gitarki MiJ z lat 70. i 80.) ;-)
Może jakiś fajny superstrat?

Kangie

Damian wystawił ciekawego Les Paula za 599zł. Chciałem go kupić, jednak musiałem odpuścić z różnych względów. Jak słychać doskonale nadaje się do grania bluesa, klimatów "Hendrix owych". Damian ma solidny piec, ma uderzenie z łapy i dobrze do wyszło. Doskonała alternatywa dla drogich Gibsonów, o których jest głośno od kilku lat, zwłaszcza z ostatnich lat produkcji.

Dzisiaj takie czasy, że dobry sprzęt można tanio kupić bez wychodzenia z domu. Tylko mieć wenę, grać i nagrywać.