Yamaha PF-800/1000

Zaczęty przez christo, Czerwiec 10, 2016, 10:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vampire_Lestat

Gratuluję fajnej wkładki.

Przede wszystkim zacznij od wypoziomowania gramofonu, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś. Ja w tym celu kupiłem specjalną poziomicę. Możesz też ściągnąć z netu instrukcję do PF-800, a tam masz bardzo dokładnie co i jak ustawić (chyba że masz). Ja dostałem oryginalną instrukcję wraz z gramofonem. Ten szablon z e-baya też zamówiłem, ale jeszcze nie dotarł.

Toko03111

Ok, dziekuję za szkolenie, jutro biorę się za regulacje. Tak się prezentuje DL103 na mojej Jamaszcze :)

christo

Cytat: Toko03111 w Maj 04, 2018, 23:50Tak się prezentuje DL103 na mojej Jamaszcze
Fajnie. Faktycznie troszkę nurkuje (przynajmniej na zdjęciu).
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Toko03111

Wkładka fajna, ale mam z nią troche problemów.  Wkładka dziwnie sie zachowuje na prawym kanale. Otóż co jakiś czas zatyka sie prawy kanał i dochodzą z głośnika  szumy (wysoka niesłyszalna częstotliwość) wzmacniacz wtedy pokazuje na wskaźniku ze jest wysterowany. Początków podejrzewałem wzmacniacz i przedwzmacniacz, ale pózniej to wyeliminowałem. Moim zdaniem wyglada jakby wkłada kumulowała ładunek z płyty i nie mogła sie go pozbyć. Nie miałem  wcześniej tego problemu z wkładka MM. Pomogą jedynie zdemontowanie headshella i ponowne zamontowanie. Czy ktoś spotkał sie z podobnym zjawiskiem? Może źle uziemione ramie?

christo

Cytat: Toko03111 w Maj 06, 2018, 13:28Wkładka dziwnie sie zachowuje na prawym kanale. Otóż co jakiś czas zatyka sie prawy kanał i dochodzą z głośnika  szumy (wysoka niesłyszalna częstotliwość) wzmacniacz wtedy pokazuje na wskaźniku ze jest wysterowany.
Słuchaj, skontaktuj się z Kawoszem (obecnie nick cdt) wydaje mi się, że miał podobny problem z 103R. Może coś ci poradzi
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

tomasz_pianista

Cytat: Toko03111 w Maj 06, 2018, 13:28
Wkładka fajna, ale mam z nią troche problemów.  Wkładka dziwnie sie zachowuje na prawym kanale. Otóż co jakiś czas zatyka sie prawy kanał i dochodzą z głośnika  szumy (wysoka niesłyszalna częstotliwość) wzmacniacz wtedy pokazuje na wskaźniku ze jest wysterowany. Początków podejrzewałem wzmacniacz i przedwzmacniacz, ale pózniej to wyeliminowałem. Moim zdaniem wyglada jakby wkłada kumulowała ładunek z płyty i nie mogła sie go pozbyć. Nie miałem  wcześniej tego problemu z wkładka MM. Pomogą jedynie zdemontowanie headshella i ponowne zamontowanie. Czy ktoś spotkał sie z podobnym zjawiskiem? Może źle uziemione ramie?

Zmacaj przy wtykach RCA. 
Grupa ratowania poziomu.

Toko03111

Ok, dziękuje. Spróbuje sam znaleźć rozwiązanie. Jak sobie nie dam rady to skorzystam z pomocy. Pozdrawiam.
Dołączam zdjęcie wzmacniacza w trakcie tego ,,zatkania"

christo

Cytat: Toko03111 w Maj 06, 2018, 23:18Ok, dziękuje. Spróbuje sam znaleźć rozwiązanie. Jak sobie nie dam rady to skorzystam z pomocy.
Tu masz wątek na ten temat:
https://audiomaniacy.pl/index.php?topic=349.msg91441#msg91441
Spróbuj zamienić kanały. Albo piny wkładki albo - prościej - kabelki RCA z gramofonu. Sprawdzisz czy to wina wkładki czy walnięta jest sekcja MC w przedwzmacniaczu. Jeśli to wkładka, zacznie blokować się lewy kanał.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Vampire_Lestat

Co za znajomy widok :(

W ten sam sposób blokował mi się wyświetlacz na Yamaha Mx-70. Wystarczyło, że wzmacniacz zagrał trochę głośniej i prawy wyświetlacz zamierał tak na 2/3 wysokości. Po odłączeniu głośników wszystko wracało do normy... do czasu gdy wzmacniacz ponownie zagrał głośniej. Rzecz w tym, że działo się tak niezależnie czy grał gramofon czy odtwarzacz CD... To dlatego wysłałem końcówkę do naprawy. Otrzymałem informację, że została naprawiona, a problem dotyczył transformatora, czekam na przesyłkę.

Vampire_Lestat

Dzisiaj przyszedł ten szablon do ustawiania wkładki kupiony na e-bay. Założyłem i okazało się, że moje dotychczasowe ustawienie przesięgu za pomocą suwmiarki nie było jednak precyzyjne. Minimalnie się to wszystko mija. Jak tylko znajdę trochę więcej czasu, to biorę się za dokładną kalibrację.

Vampire_Lestat

Panowie, co tu taka cisza, yamaszki Wam się znudziły czy co? A tak na poważnie wypada się pochwalić nową (w sumie to starą) wkładką jaką zakupiłem do mojej PF-ki. To Yamaha MC-5. W porównaniu do At-3100 gra zdecydowanie bardziej szczegółowo, precyzyjnie i rozdzielczo, czasem mam wrażenie, że aż nadto jak dla mnie :) Ustawiłem też wkładkę za pomocą tego szablonu z e-bay i muszę powiedzieć, że brzmienie zdecydowanie się poprawiło, zwłaszcza pod koniec płyt gdzie wcześniej niekiedy pojawiał się efekt "harczenia", zwłaszcza na starych płytach (ale na tych bardziej zjechanych dalej to słychać). Prawdopodobnie jest to skutek dokładniejszego ustawienia przesięgu. Obecnie igła jest dokładnie na linii zaznaczonej w szablonie, a wcześniej niestety się to mijało. Reasumując uważam to za dobry zakup.

frywolny trucht

Kupowanie używanych MC to spore ryzyko, pogratulować sukcesu. Możesz pokazać ten szablon?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

To taki szablon wygenerowany na podstawie generatora. NIestety, podstawową wadą jest problem z wyznaczeniem osi obrotu ramienia w PF-800/1000
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Piterski

Cytat: christo w Lipiec 10, 2018, 08:30NIestety, podstawową wadą jest problem z wyznaczeniem osi obrotu ramienia w PF-800/1000
Wadą czego szablonu czy gramofonu?
Przy odpowiedniej gimnastyce i staraniach da się i to zrobić z tym szablonem właśnie. Jest to tylko szalenie upierdliwe.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

krzysiek

Cytat: christo w Lipiec 10, 2018, 08:30
To taki szablon wygenerowany na podstawie generatora.

Ale jakiego generatora? Kiedyś widziałem te szablony m.in. do Sony i zastanawiałem się, czy zostały wydrukowane z jakiegoś generatora ogólnodostępnego, czy może autorskiego.
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

cdt

Mam taki szablon do MA 505 i SME 3012 . Różnią się oczywiście . Spełniają też swoje zadanie . A jak widomo w sme nie da się ruszać wkładką w oryginalnym koszyku . Wszystko mi się dobrze ustawiło i gra fajnie .
Zaufałem reklamie i opisowi z Ebaya . Nawet jak to autorki pomysł sprzedawcy to mu się udał

Vampire_Lestat

#116
Posiadam dokładnie taki sam szablon. Tak jak napisałem, po ustawieniu wkładki z jego użyciem brzmienie zdecydowanie się poprawiło. Wcześniej odmierzałem przesięg suwmiarką ustawiając odległość podaną na forum. Okazało się, że nie było to precyzyjne. Teraz problem z kalibracją wkładek mam rozwiązany. 
Co do wkładki Yamaha MC-5, to działa należycie. Oba kanały grają równo, dźwięk jest bez zarzutów. W powiększeniu igła jest w bardzo dobrym stanie. Wkładkę kupiłem od tego samego jegomościa co wcześniej AT-3100 i jestem zadowolony.

Toko03111

Witam po dłuższej przerwie :). Troszkę się u mnie w systemie pozmieniało. Pozbyłem się całkowicie zestawu Hegla (troszke żałuję i pozostałem tylko przy Yamaha) z tym, że planuje wkrótce wymianę M45 na M65. Prawie wymieniłem tez PF 800 na Pioneera PL50II  , na szczęcie częściowo mi to przeszło. Częściowo, ponieważ tego Pioneera też dokupię :) .
W szablon do ustawiania igły też się zaopatrzyłem i wkładka DL103R śmiga doskonale. Nie potrafię się od niej oderwać, tylko nie wiem czy faktycznie nie jest ciut za ciężka. Niestety mieszkam w norweskim drewnianym domu , z  ruszającą się podłogą i gramofon nie wytłumia mi drgań, wręcz przeciwnie trzeba chodzić na paluszkach wokół wieży, ponieważ gubi ścieżkę.
Co do wkładki, na razie nie wyobrażam sobie innej :), dźwięk czaruje swoją anologowością i ciepłem. Wstawiłem na drugim headshellu wkładkę z AT95E, ale z igłą ATN95VL stylus i niestety nie przypadła mi do gustu, za szczegółowo, za ostro, za wysoko. Dlatego myśle nad nową wkładką troszkę lżejszą, dlatego z przyjemnością przeczytałem ponownie Wasze komentarze, a i czekam rówież na Wasze sugestie. Pozdrawiam, Tomasz

cdt

Cytat: Toko03111 w Sierpień 12, 2018, 11:46i wkładka DL103R śmiga doskonale
:) jakoś mnie to nie dziwi ^^

Toko03111

Wracają do problemu z blokowaniem się wzmacniacza, odkryłem, że zjawisko pojawia się za każdym razem na białej i niebieskiej płycie. Po wyjęciu wkładki z headshella słychać głośne wyładowanie w głośnikach i wszystko wraca do normy. Blokowanie dotyczy lewego i prawego kanału, w zasadzie rządzi tu przypadek. Wróciłem ponownie do czarnej płyty i teraz jest Ok, przypadek? Macie jakieś wiadomości o materiale z jakiego są tłoczone kolorowe płyty i czy rzeczywiście to ma jakieś znaczenie?

elem

Nie ma znaczenia. PVC z takim czy innym barwnikiem, to zawsze PVC :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Toko03111

#121
Oczywiście to logiczne  :D, ale juz mi ręce opadły. Przysiadłem w sobotę i znalazłem przyczynę. Pożyczyłem od kolegi Yamahę M65 (myśle o wymianie na ten właśnie wzmacniacz)  i po podłączeniu natychmiast pojawiło się podobne zjawisko, z tym że, teraz na przemian w obydwóch kanałach na przemian co 10-20 sekund do pelnego nasycenia i nastepnie występuje wystrzał w głośnikach! (szkoda, że filmu nie mogę wstawić) .
Rozebrałem przedwzmcniacz, pomierzyłem napięcia w zasilaczu ( jest lekko niesymetryczne -29/+26), ale prawdziwy powód leży niestety w torze phono i to tylko w położeniu przełącznika źródła w pozycji MC 1KOhm.
Niedługo wybieram się na urlop, więc po powrocie zajmę się tym problemem na nowo, a teraz zmieniłem wkładkę na MM i jakoś muszę z tym żyć  ;D. W załączniku fragment schematu z przełącznikiem SW101.
PS. Troszkę nie w temacie PF-800, ale myślę, że mi wybaczycie :).

Toko03111

Witam. Moze któryś z kolegów odkręcić ramie i wskazać mi do jakiego punktu jest podłączona masa talerza ? Nadal walczę z eksplozjami w głośnikach po dotknięciu ramienia. Druga sprawa, opuszczanie ramienia nie działa, opada gwałtownie. I w związku z tym  kolejne pytanie, możecie zobaczyć przy okazji na którym elemencie jest zrealizowanie opóźnienie opuszczania.

Toko03111

Przewód od talerza wskazany wkrętakiem zamocowany w stelarzu elektromagnesu ( prawidłowo?)

christo

Cytat: Toko03111 w Luty 02, 2019, 20:35
Witam. Moze któryś z kolegów odkręcić ramie i wskazać mi do jakiego punktu jest podłączona masa talerza ? Nadal walczę z eksplozjami w głośnikach po dotknięciu ramienia. Druga sprawa, opuszczanie ramienia nie działa, opada gwałtownie. I w związku z tym  kolejne pytanie, możecie zobaczyć przy okazji na którym elemencie jest zrealizowanie opóźnienie opuszczania.
Powiem szczerze - nie bardzo mam ochotę wykręcać ramię w działającym gramofonie. Nie chcę nic zepsuć. Sprawdź miernikiem czy jest przejście między talerzem a ramieniem. Co do windy zaś - wystarczy przesmarować bolec podtrzymujący windę (ten, który się wysuwa) olejem silikonowym o dużej lepkości. Znajdziesz na allegro.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910