Katalogowanie zbiorów muzycznych na kompie

Zaczęty przez GregWatson, Wrzesień 19, 2014, 21:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Po pewnym czasie chomikowania swoich zbiorów po różnych domowych kątach przychodzi w końcu taka chwila, że zaczynasz się gubić gdzie, co masz a co gorsza czy w ogóle to masz aby nie kupić tego wydawnictwa powtórnie.
W związku z powyższym, któregoś pięknego dnia postanowiłem poszperać po necie w poszukiwaniu ciekawego programu archiwizującego zbiór płyt zarówno CD jak i winyli. Jak się okazało trochę ich jest i w sumie można sobie coś tam zaadaptować do własnego użytku.
Jednakże poszedłem  trochę na skróty i któregoś pięknego dnia zmobilizowałem się do tego by utworzyć listę moich "skarbów" najprostszym sposobem a mianowicie najpierw w wordzie a potem w pdf-ie. I teraz tylko dopisuję sobie nowe moje nabytki w sposób alfabetyczny.
Dodam iż sam sobie zaadaptowałem poszczególne rubryki i spędziłem na archiwizacji ponad 350 płyt jakieś trzy dni.

A jakie Wy macie swoje sprawdzone metody i sposoby do archiwizowania swoich nabytków audio. Czy warto wchodzić w oprogramowanie ? a jeśli tak to w jakie ?.

Trochę tego i trochę tamtego też.

merlin1973

Ja osobiscie nie mam spisu, mam pamiec fotograficzną -wiem gdzie co jest. No około 1000 CD tylko cztery mam takie same:) Jesli chodzi o winyle jest ich  niecałe 300sztuk.Wiec znam wszystkie na pamiec. Gdzieś widziałem reportaż o kolekcjonerze płyt winylowych. Polak, ma 11tyś sztuk:) on pewnie ma jakiś spis.
Pozdrawiam S.CH.

miniabyr

Ja juz sie gubię i zamierzam zakupić jakiś program do katalogowania. Będzie to chyba Music Collector za ok 40euro. No chyba ,że wiecie o jakimś przyzwoitym darmowym sofcie,ale  wątpie  by było coś sensownego.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

GregWatson

Czasem jest to dobra rzecz bo można w trakcie słuchania danej płyty odznaczyć sobie że jednak jej najlepsza jakość już minęła i czas najwyższy ją wymienić na ten sam tytuł ale nowy lub prawie nowy. W niektórych programach można sobie wpisywać stany techniczne płyt więc jest to dosyć dobre udogodnienie. Pomijam wiele innych rubryk, których ze względu na ich bogactwo wiele informacji się nie wpisuje. A czasem warto.
Jak to mówią lata praktyki. Inaczej podchodzi się do tego jako "nowy" a inaczej jako "weteran" hobby jakim jest audio.
Też widziałem trochę różnych reportaży o winylach nawet parę z nich mam zgranych ale aż takiej pamięci to ja nie mam aby pamiętać każdy szczegół posiadanej płyty stąd ten temat a jak radzą sobie inni "ze sklerozą"?. :)
Trochę tego i trochę tamtego też.


elem

Od lat sobie powtarzam - muszę to kiedyś spisać i jakoś nic z tego nie wychodzi :)

Zacząłem tworzyć kolekcję na Discogs.com (najłatwiej, bo płyty już sa wpisane, wystarczy dodać do swojej kolekcji) ale i tu zabrakło cierpliwości i czasu. Ciekawostka dla inwestorów - Discogs podaje wartość kolekcji wg cen sprzedaży na tym portalu.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

GregWatson

miniabyr - doczytałem się iż po rejestracji przy pobraniu wersji trialowej otrzymujesz na maila kupon zniżkowy na kilka euro. Zobacz ten wątek:

http://www.audiostereo.pl/program-do-katalogowania-plyt-audio_20294.html

Pisze o tym Bryan
Trochę tego i trochę tamtego też.

merlin1973

Cytat: GregWatson w Wrzesień 19, 2014, 21:39ale aż takiej pamięci to ja nie mam aby pamiętać każdy szczegół posiadanej płyty stąd ten temat a jak radzą sobie inni "ze sklerozą"?.
Pamiec mam, troche ją sobie wytrenowałem:) moze nie jest ja 20 lat temu ale nadal licze kilka ruchów do przodu:)
Pozdrawiam S.CH.

GregWatson

Cytat: GregWatson w Wrzesień 19, 2014, 21:58miniabyr - doczytałem się iż po rejestracji przy pobraniu wersji trialowej otrzymujesz na maila kupon zniżkowy na kilka euro. Zobacz ten wątek:

http://www.audiostereo.pl/program-do-katalogowania-plyt-audio_20294.html

Pisze o tym Bryan


Doczytałem się - dokładnie na 4 euro. (Zawsze to coś)
Trochę tego i trochę tamtego też.

miniabyr

Dzięki. Widziałem jak ten program działa u Pmcomp'a. Ten produkt ma świetna bazę danych, ze wszystkim co sie ukazało oraz mozliwość synchronizacji z urządzeniami mobilnymi oraz kilka innych dupereli.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

GregWatson

No właśnie pobrałem demo - zobaczymy jak to działa.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

I co ciekawe program ten ma polską wersję językową.
Trochę tego i trochę tamtego też.

miniabyr

Ja kupię go w przyszłym tygodniu wraz z aplikacja na androida .....a potem żmudna praca przy katalogowaniu.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

GregWatson

Czytałem na różnych forach że w zasadzie nie ma idealnej (idealnego programu), trzeba kombinować na zasadzie co kto lubi i dopasowywać do własnych potrzeb. Zobaczę jeszcze ten program z tego linku czyli Melomanię:

http://www.ableapples.com/pl/melomania/
i porównam.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Jak się okazuje Melomania nie ma dema i od razu trzeba bulić prawie 50 euro za licencję jednostanowiskową.
Trochę tego i trochę tamtego też.

miniabyr

Ja właśnie zainstalowałem Music Collector i....naprawdę niezłe . zobaczymy ,mogę zapisać na próbę 100 tytułów a potem zapłacić za program . Działa świetnie.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

GregWatson

Tak, tak. Nie 4 euro jak pisałem tylko 5 baksów. Moja wina. Sorry. :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Jest już nowa wersja Music Collector 7.2 programu do katalogowania zbiorów muzycznych. Można ją pobrać lub uaktualnić ze strony:

http://www.collectorz.com/music/

Przypomnę jedynie iż program ten zawiera także wersję spolszczoną.
Trochę tego i trochę tamtego też.

masza

Ja już od 2 lat korzystam z Collectora.
Jest świetny. Eksportuje kolekcję do "chmury", która jest zawsze pod ręką (iPhone) jak idę na zakupy żeby kolejnych dubli nie narobić :)