Kable własnej roboty

Zaczęty przez paul_67, Czerwiec 08, 2014, 12:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Ostatnio polutowałem sobie kabelek Sommer SC- Club MKII.Wtyki Neutrik tak więc w wielkie koszta nie poszedłem, a efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.Na razie podłączyłem pod CD.Wcześniej tkwił tam firmowy kabel gruby jak mały palec Musical fidelity, który obecnie widziałem na aukcjach za ponad 5 stówek.Gra to bardzo dynamicznie i dało muzyce sporo świeżości.Warto spróbować.

frywolny trucht



Sommer Cable SC Club Series MkII - professional microphone cable, sold per metre, 2x 0.34 sq. mm, 6.5mm diameter, thomann 56g/m, 53ohms/km cable impedance, 25ohms/km shield impedance. Colour: Black

Ten?

paul_67


maciek1

Robił ktoś, lub słuchał kabla wykonanego z przewodu Cordial CFU?

spalon

Cytat: maciek1 w Czerwiec 08, 2014, 13:50
Robił ktoś, lub słuchał kabla wykonanego z przewodu Cordial CFU?

Nie chcę teraz namieszać Tobie bo dokładnie nie pamiętam czy to był akurat Cordial CFU ale wydaje mi się że miałem właśnie taki i nie odczułem różnicy pomiędzy nim a Klotz i szybko przeszedłem na inny interkonekt Tara Labs

neomammut

Ostatnio dowiedziałem się, żeby kable sygnałowe RCA zrobić z kabla antenowego. I chyba coś takiego sobie zrobię. Ciekawe :)

SVART

Jaka będzie cena? ...tylko nie pisz, że mnie nie stać :).

neomammut

Bardziej chodzi o parametry, tzn. oporność, która teoretycznie powinna być jak najmniejsza. A kable antenowe mają, powinny mieć 75ohm. chcę zobaczyć, jak takie kable zagrają :) Oplot, rzecz jasna, w OBI :D

SVART

no to potestujemy któregoś razu pewnie.

spalon

Kable antenowe niektóra się faktycznie sprawdzają , z doświadczenia wybierałem zawsze takie które miały miedziany ekran , takie sprawdzały się lepiej .
Można jeszcze spotkać czasami kabel w którym żyła jest z splotu cienkich drucików a nie jest to pojedynczy drut w tym przypadku kabelki są bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia 

jajacek1410

Ciekawa sprawa. Koszt niewielki, to i pobawić się można.
Myślę, że czasami tanio można uzyskać zaskakująco dobry efekt.
   Kiedyś Ahaja na forum, "którego nazwy wymieniać nie wolno" zamieścił projekt interkonektu do połączeń gramofonu z preampem. Twierdził, że w tym przypadku, przy słabych sygnałach, istotna jest jak najmniejsza pojemność kabla. Użył w tym celu kabla mikrofonowego Proel coś tam (jak trzeba, to znajdę), wykorzystując jednocześnie ekranowanie kabla do poprowadzenia uziemienia.
   I tak z czystej ciekawości zrobiłem sobie taki kabelek. Dołożyłem wtyki QEDa, bo miałem (takie fajne zaciskające się przez zakręcenie).
    I o dziwo to naprawdę nieźle gra. Zagrał tak gdzieś pomiędzy QED Qunex Silver Spiral a IXOSem ( z tych droższych). Jakby to przeliczyć na złotówki, to można oszacować, że zagrał jak kabelek za 4-5 stówek.
  A koszt żaden, bo ten Proel, to  po jakieś 7-8 zł za metr. Plus wtyki i własna robocizna, ale tego to nie liczymy :)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

spalon

Zgadza się, przetestowałem już różne kable te antenowe nadają się na coax. czasem gorzej na analogowe,ale zawsze warto za te parę groszy spróbować. Można spotkać również kable których pojemność waha się w granicach 50pF. Nie wiem jak się ma to do kabli gramofonowych bo tego nie przetestowałem ze względu na to że mój gramofon ma na stałe wmontowane oryginalne kable a gramofon jest jeszcze na gwarancji. Ale jak się skończy to z pewnością spróbuję. Testowałem kable w teflonie, miedź srebrzona na gramofonie kolegi. Kabel doskonale przenosi sygnał bezpośrednio z wkładki ale ma też swoje wady, wszystkie trzaski i ewentualne zanieczyszczenia są jeszcze bardziej słyszalne.

rudy-102

#12
Antenowych jeszcze nie próbowałem, ale mam dobre doświadczenie z kablem coaxial jako rca.
Zrobiłem sobie kable z "Aircell 7 Koaxialkabel"


http://www.koax24.de/fileadmin/download/datasheet/de/050117_Datenblatt_6073_Aircell7.pdf
Na początek poszedł jako łącznik CD/wzmacniacz. Po odsłuchu tak mi się spodobało, że zrobiłem sobie jeszcze jeden między pre-phono, a wzmacniacz.
Wtyki dałem takie:

spalon

Właśnie czasem coś fajnego się uda z kleić , ale czasem próbuje się próbuje i guzik .
Kabel wygląda świetnie i ma dobre parametry impedancja 50 Ohm i pojemność 75 pF/m .

A co na kable głośnikowe by się nadawało bo chodzi mi coś takiego po głowie .

slawomir273

Cytat: rudy-102 w Styczeń 25, 2015, 17:29Antenowych jeszcze nie próbowałem, ale mam dobre doświadczenie z kablem coaxial jako rca.
Zrobiłem sobie kable z "Aircell 7 Koaxialkabel"
Można go kupić w pl.?

spalon

Z tego co się orientowalem to można. Wpisz tą nazwę w przeglądarce, ok 9-10 zł za metr bez konferencji.


spalon


spalon

Kiedyś robiłem kable głośnikowe , użyłem do ich zrobienia drut miedziany srebrzony 0,6 mm , skręcałem go z 18 drutów , z poprzednim wzmacniaczem Technicsa było fajnie ale niestety z Arcam coś nie zgrały się dla tego szukam jakiejś inne alternatywy , może ktoś ma jakiś sprawdzony kabel z którego można było zrobić fajny kabel .

rudy-102

Mała poprawka.
Testowałem te opisane przeze mnie kable jako połaczenie: gramofon - pre. Kiepski wynik. Brzmi chudo. To jest ciekawe bo jako pre- wzmacniacz brzmi rewelacyjnie.

piotrektychy

Pierwszy mój wpis na tym forum, próbował ktoś z Was zrobić kabel bez ekranu ? Każdy kabel ekranowany to pojemność, stąd pytanie.
Piotr

spalon

Jeśli chodzi o Interkonekty to nie próbowałem jeszcze i prawdę mówiąc nigdy nie słuchałem takich bez ekranu ale bardzo mnie kusi by taki sobie zrobić bo sporo dobrego słyszałem o kabelkach Forza Copper Series Interconnect a on też nie jest kablem ekranowanym .
A można kupić ten kabel na metry i samemu spleść .

piotrektychy

Jakiś czas temu zrobiłem kable z drutu srebrnego 999,9 wyżarzanego na dodatek złoconego :) fi 0,4mm coś a'la Kimber Cable, plecionka 4 żył, dwie sygnałowe i dwie na masę, splot coś w rodzaju warkocza. Srebro wrzuciłem w izolację teflonową, wtyki Neutrik. Niestety nie potrafię tego odnieść do znanych kabli, gdyż się na tym nie znam, nie jestem audiofilem nie moje klimaty, niemniej w stosunku do kabli, które były wcześniej dźwięk jest ogólnie mówiąc bardziej szczegółowy, detaliczny. Teraz zrobię kolejne, tym razem 6 żył.

Co do kabli antenowych to dobrze wyciągnąć z nich drut sygnałowy i w to miejsce wsunąć drut srebrny. Można to zrobić przepuszczając kilka amper nagrzewając drut sygnałowy. Ja jednak nie lubię koncentryków ze względu na pojemności w nich występujące, to tak naprawdę mały kondensator. Jak ktoś chce posłuchać mojego wynalazku mogę podesłać, mam rozbebeszony cały sprzęt, wrzucam go w nowe obudowy i to trochę potrwa, więc jak są chętni bardzo proszę.

piotrektychy

Kabelki nie są grube jak ręka, raczej wyglądają jak anemiki

elem

wygląd profeska , wysłałem PW
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe