Czyścimy igłę

Zaczęty przez frywolny trucht, Październik 23, 2015, 21:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Therion

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 11, 2016, 10:13Tak na dzień dzisiejszy, najgorsza rzecz do czyszczenia igły z jaką się spotkałem to zestaw Analogis.


Ten zestaw jest niebezpieczny jeszcze z jednego powodu: ramię szczoteczki jest metalowe. Po zbliżeniu do wkładki MC wiadomo co się dzieje. Mało nie uszkodziłem ATOC9
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

rudy-102

Przy Twoich wkładkach trzymałbym takie narzędzie daleko od gramofonu. Kup sobie płyn AT, albo Nagaoki.

cdt

Mam płyn AT . Kupiłem AT bo cena nie zabijała . Sprawdza się

MAC

Ja go mam już ponad czy lata i jak był pełny tak jest  :o
A używam często.

paul_67


Therion

Cytat: rudy-102 w Listopad 11, 2017, 18:58Przy Twoich wkładkach trzymałbym takie narzędzie daleko od gramofonu. Kup sobie płyn AT, albo Nagaoki.

Mam mam AT. Po tamtej próbie już więcej nie użyłem tego Analogis
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

MAC

Czy spotkaliście się z informacją jakoby Ortofon nie zalecał czyszczenia igieł na mokro?
Dotyczy ogólnie wkładek Ortofona a nie jedynie Smurfa.

malg

co prawda nie chodziło o ortofona,
ale spotkałem się z informacją ze no mokro z alho, nie należy czyścić
co ciekawe w inne instrukcji tego samego producenta juz takiej wzmianki nie bylo

Therion

Cytat: masza w Styczeń 25, 2018, 11:08jakoby Ortofon nie zalecał czyszczenia igieł na mokro?


nie wspominają o tym w instrukcji


HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

MAC


brbr

Sporo za tyci pędzelek... Czyszczę gąbeczką Magic Eraser, może nie nazbyt audiofilsko? ;)

MAC

Nie chodzi o pędzelek. Nie chciałem go kupować tylko poczytać poezji co on tam takiego cudownego wyczynia za tyle pieniędzy  :) No i wpadłem na tekst o Ortofonie.

frywolny trucht

#112
Cytat: brbr w Styczeń 25, 2018, 12:41
Sporo za tyci pędzelek... Czyszczę gąbeczką Magic Eraser, może nie nazbyt audiofilsko? ;)

To tak haczy, że może się zdarzyć, że urwiesz wklejane w cantilever ostrze. Jeśli klej nie przykrył idealnie miejsca styku. Lub w prostszych szlifach, gdzie podstawa tipa jest "przebijana" przez cantilever i są zadziory- urwiesz, wygniesz cantilever. To się nie nadaje do gramofoniarstwa. Tak jak wikol do czyszczenia płyt i inne "domowe wynalazki".


ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

brbr

Dzięki za radę, przyjmuję wyglądając alternatywnych metod :) Wszak wkładki coraz delikatniejsze, szkoda byłoby zszargać..

frywolny trucht

#114
Wyszło mi audiofilsko  ;D Ale tak jest. Pewnie przy AT 91 można sobie nie zdawać z tego sprawy, żal też mniejszy w razie komplikacji. Tymczasem im droższa wkładka tym wrażliwsza właśnie i rzeczywiście wymaga coraz bardziej audiofilskich metod :)

Trzy zdjęcia tej gąbki. Pierwsze o trochę mniejszym powiększeniu i dwa następne o minimalnie różnym, ok x300. Taka próba oddania trójwymiarowości struktury.  Widać, że wciska się igłę w siatkę połączeń. A ta gąbka jest sztywna, zwarta  :o Pół biedy jeszcze gdy się wciska, gorzej jak się przesunie przypadkiem w poziomie  :o
Pędzel ma tylko jeden punkt podparcia. Dalej gra już tylko sztywność włosia, to duuużo bezpieczniejsze.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

cdt

No niestety na fejsie nawet w grupie winylowej moderator poleca kuchenne akcesoria . Stąd pewnie ludziska stosują . @brbr posluchaj Truchta bo madrze prawi . 

moon

Darku, odpisalbys na PW ;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

malg

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 25, 2018, 13:18
Pewnie przy AT 91 można sobie nie zdawać z tego sprawy, żal też mniejszy w razie komplikacji. Tymczasem im droższa wkładka tym wrażliwsza właśnie i rzeczywiście wymaga coraz bardziej audiofilskich metod :)
raczej bardzo dużej ostrożności i uwagi,
co to są metody audiofilskie ?

Oczywiście szczotką ryżową igły nie mozna czyścic, ale żeby ten pędzelek za 105 zł kupować
lepsze wkładki mają na wyposażeniu pędzelek, np 103R
Trzeba też uważanie przeczytać instrukcję czy aby można stosować płyny i w jakim składzie  (np btylko bez alkoholu)




brbr

Będąc bardziej Ortofonowy postawię na tańszą alternatywę : http://allegro.pl/pioro-czyszczace-levenhuk-lp10-i7077573163.html

rudy-102

Tam jest chyba zbyt miękkie włosie do igieł, ale spróbować możesz.


elem

Takie tam otrząsanie zamiast zdmuchiwania. Umyte płyty = czysta igła. I raz na jakis czas delikatnie płynem AT lub Nagaoka.

https://www.youtube.com/watch?v=4XtS3yugyjM
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Tak jak soniczna szczoteczka do zębów jest o wiele bardziej skuteczna niż oscylacyjna, tak najpewniej to soniczne coś też jest skuteczne. Ale szczoteczka jest tańsza i można nią myć zęby :) Ja mam Panasonic Dental Care EW 1031 i szoruję starą końcówką, której trochę zmiękło włosie, czyszczę trudne przypadki starych igieł. Nowych tak nie zapuszczam, żeby pędzelek od płynu AT nie dał rady.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Michał

Czyli co,6 i pół stówy za szczoteczkę do zębów?a jaki przyrząd ma Ondrej?bo coś ma.

frywolny trucht

6 i pół stówy kosztuje fachowy przyrząd. Szczoteczka do zębów nie:
https://www.shop-dent.pl/pl_PL/p/PANASONIC-DentaCare-EW1031-Rozowa-szczoteczka-elektryczna%2C-soniczna-DYSTRYBUCJA-PL/1021
Dodatkowa końcówka koło 30-40 zł.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93