Waga cyfrowa

Zaczęty przez jajacek1410, Sierpień 31, 2014, 01:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

jajacek1410

   Jak wiadomo są dostępne drogie, dedykowane do gramofonów wagi cyfrowe o szalce grubości paru milimetrów, czyli wykonujecie pomiar tuż nad powierzchnią płyty. Dostępne są również tanie wagi o grubości kilkunastu milimetrów, wykonujące pomiar na znacznej wysokości nad powierzchnią płyty.
   Swego czasu dokonałem obliczeń, z których wynikało, że pomiar na wysokości płyty i na wysokości kilkunastu milimetrów nad poziomem płyty różnią się o znikomą, zaniedbywalną wartość. Wykazywałem, w związku z tym, że nie warto przepłacać kupując drogą wagę dedykowaną. Taki pogląd próbowałem lansować na AS, a później na AC.
  Niestety, kolega inżynier drogowo-mostowy wskazał błąd w moich obliczeniach i wykazał, że  jest spora różnica w pomiarach na wysokości 0 i kilkanaście mm.
   W związku z powyższym PRZYZNAJĘ SIĘ DO BŁĘDU i DEMENTUJĘ moje wcześniejsze tezy prezentowane w "tamtych miejscach".
   Natomiast nadal podtrzymuję pogląd, że nie warto przepłacać kupując za kilkaset złotych wagę dedykowaną. Wystarczy sprawna, tania waga, pod warunkiem, ze pomiaru dokonujemy możliwie najbliżej powierzchni płyty.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

GregWatson

Na początku swojej mikrej kariery audiopłytowca nie zwracałem specjalnie uwagi na to jaka jest waga myśląc że ta 20 zł to będzie taka sama jak ta za 120 czy 300 zł. I tu jest błąd. Wszystko jest dobrze jeszcze jak bawimy się wkładkami typu MM, w zasadzie nie ma tu zbytnich różnic w pomiarach. Problemy natomiast pojawiają się przy wkładka typu MC gdzie sama budowa a raczej silne magnesy zniekształcają wynik pomiaru i to potrafią dość znacznie zrobić. Problem polega na budowie szalek. W zasadzie wszystkie szalki tych tanich wag zrobione są z metalu co uniemożliwia tak naprawdę prawidłowy pomiar. Magnes wkładki jest na tyle silny że działa dosyć znacznie na części metalowe wagi i tym samym, krótko mówiąc elementy przyciągają się. A to jest już znaczącym błędem pomiaru.
Też posiadam taką wagę jubilerską za 20 zł i za czasów wkładek typu MM była mi pomocna. Do wkładek typu MC się niestety nie nadaje.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Jakub

Wystarczy chyba zrobić przedłużenie szalki z jakiegoś plastiku i powinno wtedy zadziałać.

miniabyr

Cytat: jajacek1410 w Sierpień 31, 2014, 01:24
   Jak wiadomo są dostępne drogie, dedykowane do gramofonów wagi cyfrowe o szalce grubości paru milimetrów, czyli wykonujecie pomiar tuż nad powierzchnią płyty. Dostępne są również tanie wagi o grubości kilkunastu milimetrów, wykonujące pomiar na znacznej wysokości nad powierzchnią płyty.
   Swego czasu dokonałem obliczeń, z których wynikało, że pomiar na wysokości płyty i na wysokości kilkunastu milimetrów nad poziomem płyty różnią się o znikomą, zaniedbywalną wartość. Wykazywałem, w związku z tym, że nie warto przepłacać kupując drogą wagę dedykowaną. Taki pogląd próbowałem lansować na AS, a później na AC.
  Niestety, kolega inżynier drogowo-mostowy wskazał błąd w moich obliczeniach i wykazał, że  jest spora różnica w pomiarach na wysokości 0 i kilkanaście mm.
   W związku z powyższym PRZYZNAJĘ SIĘ DO BŁĘDU i DEMENTUJĘ moje wcześniejsze tezy prezentowane w "tamtych miejscach".
   Natomiast nadal podtrzymuję pogląd, że nie warto przepłacać kupując za kilkaset złotych wagę dedykowaną. Wystarczy sprawna, tania waga, pod warunkiem, ze pomiaru dokonujemy możliwie najbliżej powierzchni płyty.
No właśnie jest jak piszesz ,ale ja na adiostereo byłem właśnie po tej drugiej stronie i twierdziłem że jednak jest różnica. W ten sposób zajechałem wkładke denon 103 r bo aplikowałem max. dopuszczalnej wagi zalecanej przez producenta a faktycznie było to znacznie więcej . Tacka wagi pro-jekt jest na wysokości 5 mm!!!!! i stąd ten błąd. Teraz mam wagę za 50 złotych z dorobioną tacką na wysokości ok.1,8 mm i wygląda tak

jajacek1410

#4
Cytat: GregWatson w Sierpień 31, 2014, 09:47Wszystko jest dobrze jeszcze jak bawimy się wkładkami typu MM, w zasadzie nie ma tu zbytnich różnic w pomiarach. Problemy natomiast pojawiają się przy wkładka typu MC gdzie sama budowa a raczej silne magnesy zniekształcają wynik pomiaru i to potrafią dość znacznie zrobić.
To prawda. Ja używam tylko MM. Natomiast pożyczyłem moją wagę koledze z baaardzo drogą MC. Przeraził się, bo igła dosłownie przykleiła mu się do wagi. Na szczęście bez konsekwencji.

   Pomiarów teraz dokonuję poza obszarem płyty. Ustawiam wagę na podstawce z czegokolwiek, tak by zrównać poziomy szalki i płyty. I tak, sądzę, jest najlepiej.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

frywolny trucht

#5
Dzień dobry. Chciałbym przedstawić Państwu magnes. Magnes pochodzi ze sklepu Ikea i służy do przytrzymywania zapisków na metalowych płaszczyznach. Zwyczajowo jest to zapewne lodówka. Na zdjęciu- jak widać- jest w stanie spokojnie przytrzymać złożoną na pół, grubą, lakierowaną pocztówkę.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Czas na dwie bohaterki. Dwie wagi. Jedna jubilerska za dwadzieścia parę złotych z wiadomego portalu aukcyjnego, oraz dzisiejszy nabytek firmy Dynavox TPM-001 za 189 zł ( ma też brat bliźniaka Analogis Arm Load Meter za 159 zł). Ceny pochodzą ze sklepu winyle.pl.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Do czego zmierzam? Chodzą po internetach słuchy, że wagi jubilerskie za dwadzieścia parę złotych mogą zniszczyć zawieszenie wkładki MC, ponieważ szalka wagi nie jest wykonana ze stali niemagnetycznej. Przyciągnie wkładkę i zmasakruje. No OK, pomyślałem, że warto kupić dedykowaną wagę, tylko jakoś nigdzie nie mogłem się dopatrzyć konkretnego zapisu, że Analogis i Dynavox mają szalki z takiej nieprzyciągającej stali. Nic to, wiem jak sobie z tym poradzić, ważne, że szalka będzie podczas pomiaru na wysokości płyty. Jak wiadomo ta grubaśna waga nieco przekłamuje prawdziwy nacisk igły w czasie pracy na płycie winylowej. Ze względu na swoją grubość właśnie.
Wróćmy jednak do sił przyciągających.
1. Dynavox nie przyciąga magnesu z Ikei.
2. Waga jubilerska delikatnie przyciąga. Na pewno nie zmiażdży wkładki/ igły siłą przyciągania, ale z pewnością przekłamie pomiar nacisku. Przy czym ja, odkad posiadam tę wagę, nakleiłem sobie na środku taki zamszyk krótkowłosy. Samoprzylepny. Można to, to dostać w marketach budowlanych. Ponieważ waga zawsze przy starcie się taruje na zero, ten dodatkowy ciężar nic nie robi. Kwadratowy zamszyk, gdy położyć magnes na środku, czyli na nim, eliminuje nam przyciąganie zupełnie. Jestem w stanie wyczuć przyciąganie na krawędziach, ale na środku nic, a nic. Proponuję dla świętego spokoju zakleić szalkę całą takim zamszykiem i problem z głowy.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#8
No tak, ale to wagi wyłączone. Włączmy je i popatrzmy co się dzieje. Do wagi jubilerskiej magnes można spokojnie podczepić. Od spodu :) To samo kładąc na szalce. Bez różnicy i zamszyk powinien sprawę załatwić.
Ciekawie zaczyna się dziać z Dynavoxem. Na szalce też raczej bez różnicy ( jetem w stanie suwając nad wagą w różnych miejscach podnieść szalkę, by ta wykazała 0,05g na minusie, ale to nie w typowym miejscu gdzie spocznie wkładka podczas pomiaru). Za to gdy położymy magnes od spodu na środku wagi ( jak na zdjęciu), zaczynają dziać się cuda. Full na wyświetlaczu oznacza, że waga przekroczyła 5 gramów :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

...ale gdy magnes jest dokładnie pod szalką. Zero wpływu  :o
No dobrze, a jak się waży wagą Dynavox? Startujemy, następuje wyzerowanie, kładziemy ciężar, jest pomiar, zdejmujemy- waga wraca do zera. Ważmy, zdejmujemy, ważymy, zdejmujemy, ważymy i zapominamy, a po chwili waga zaczyna myśleć. Ona myśli, że coś jest nie tak. Coś doda, coś odejmie i po zdjęciu ciężaru już nie wróci do zera. To jej myślenie zaczyna się po kilkunastu sekundach i normalnie pewnie nikt z Was by tego nie zauważył, ale to piszę na bieżąco i ciężarek trochę poleżał zanim wydukałem parę zdań.
Konkluzja? No nie wiem czy polecać, czy nie polecać. Zostawiam do samodzielnej oceny. Sprawdzę jeszcze różne izolatory podczas pomiaru wkładki MC, czy jest jakiekolwiek oddziaływanie między magnesami wkładki, a wartościami pomiarowymi...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93


frywolny trucht

Fajne. Szkoda, że po ptokach.

Tymczasem bawimy się dalej. Waga jubilerska i niskopoziomowa wkładka MC:
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

A teraz przesuwamy igłę poza zamszyk i...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gratefullde

Tęsknie spozieram za elektroniczną waga profi, taką za pińcet. Tylko mi szkoda tych pińcet. W związku z tym od dłuższego czasu zrezygnowałem ze stosowania taniej wagi jubilerskiej i korzystam z Shure'a.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Następuje katastrofa, wkładka siada brzuchem na szalce. Jak widać waga w ogóle nie nadaje się w stanie fabrycznym do pomiaru takich wkładek.
Poprawiamy. Naklejam grubszy i większy zamszyk ( niestety nie znalazłem takiego,żeby zakleić całą szalkę. Zdjęcia poniżej pokazują, że wcześniejszy zamszyk nieco zawyżał siłę nacisku, nie izolował w pełni, a ten jak trzymać się w okolicy środka- daje radę.Jak tylko wkładka wychynie poza zamszyk- zaczyna się komedia. Kureczka- to takie trochę drutowanie. Waga zwyczajnie nie nadaje się do naszego użytku, sprawdzę jeszcze na wkładce MM.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

 ;D ;D ;D  Mam Analogisa za 150 zl i działa bezbłędnie. Oczywiście trzeba wcześniej wytarować załączonym odważnikiem.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

ahaja

Frywolny, Ty uważaj z naklejaniem tego zamszyku ... by ci igła na nim nie została.
Lepiej położyć kawałek styropianu lub nawet gąbki na szalce (+- 1cm) - zniweluje to problem z przyciąganiem i nie wyrwie ci igły.
Wagę można wtedy postawić obok talerza i dobrać wysokość by element na którym kładziesz igłę był na poziomie płyty leżącej na talerzu.

frywolny trucht

#17
W Ad Fontes trudno ustawić stabilną wieżę z wagą na szczycie :) Podejrzewam, że najlepszy byłby jakiś plastik. Wtedy przypadkowy obrót talerza "pod włos" nie wbije nam igły w zawieszenie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Ortofon do zestawu Quintet Black wsadza swoją waga dźwigniową w nowej wersji, którą zresztą można kupić oddzielnie. Bardziej precyzyjna dzięki zmienionemu zakresowi wagowemu i muszę przyznać mierzy całkiem dobrze. Nie było absolutnie żadnych problemów z ustawieniem Quintet Black. No i cena dobra bez fajerwerków.



Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Analog kontra cyfra :)
Sądząc po zdjęciach poniżej, wkładki MM są bezpieczne...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#20
Część druga. Pogmerałem w ustawieniach przeciwwagi, proszę nie wiązać dzisiejszych wyników wprost z wczorajszymi.

Obie wagi dokonują pomiaru na tej samej wysokości szalki. Obie sprawdziłem odważnikiem 5 gramów i pokazują te 5 gramów, a jednak jest spora różnica, czyli ta jubilerska nadal przyciąga. Dynavoxa sprawdziłem, jest kompletnie nieczuła na zmiany punktu pomiaru, nałożenie  zamszyku nic nie wnosi. Zadowolonym :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

A teraz położyłem Dynavoxa wprost na talerzu i jest różnica. Widać jak prawidłowa wysokość wpływa na pomiar, a mam ponadstandardową długość kija ( 14 cali), na krótszych ramionach można się spodziewać większych różnic.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

jamówię

To po ile jest teraz cyfrowa waga w normalnych pieniądzach?
Bo to: http://winyle.pl/kalibracja/1105-waga-cyfrowa-ortofon-ds-1-nowosc-.html
Postrzegam jako żart,podobnie jak ceny Nitty Gritty

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe