audiomaniacy.pl

KOMPONENTY AUDIO => prasa, relacje, media, linki, dywagacje na temat audio => Wątek zaczęty przez: neomammut w Marzec 15, 2015, 21:40

Tytuł: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 15, 2015, 21:40
Na AS jest temat, w którym ankieta jest pod prawie takim samym tytułem co ten wątek.

No właśnie, jak to jest, jak Wam się wydaje. Mamy normę HI-FI, która się już wyczerpała, po prostu zdezaktualizowała się - parametry i ustalenia ma dzisiaj przeciętny sprzęt, nawet ten z niższej półki. Parametry, parametrami, a jak jest dzisiaj? Czy Hi-End to tylko wymysł marketingowców?

Mamy na rynku w zasadzie zatrzęsienie różnych producentów, manufaktórki, ale ja, mam wrażenie, że nie ma tam żadnych przełomowych/nowych rozwiązań technicznych. Mało tego, wszystko poszło w obniżenie ceny wyprodukowania, ale ogromnej ceny ostatecznej jaką producent winszuje sobie na koniec od potencjalnego klienta.

No więc jak, HI-END to marketing, czy ma podstawy rozwiązań technicznych?

PS: Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że wiele razy piszę iż to tylko marketing, ale w tej dyskusji cofam wszystko co powiedziałem, by obiektywnie ocenić Wasze wypowiedzi. Jest to dla mnie ważne, bo bardziej/lepiej znam historię, ale rad bym był poznać też ówczesne myśli techniczne :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 15, 2015, 21:59
Jest to czysty marketing, niestety. Wiele urządzeń hi-end (tzn. drogich) nie spełnia podstawowych norm hi-fi, które spełniają urządzenia znacznie tańsze. Przemysł audio zjada własny ogon, wiedza i podstawy techniczne nie mają znaczenia a uczciwe firmy można policzyć na palcach jednej ręki. Stąd zresztą bierze się renesans sprzętu vintage, lampy i winyla ale to już inny temat.

W wątku o DACach dałem pomiar modelu CAD za £6.900, który sieje zniekształceniami na wszystkie strony i jest generalnie dużo gorszy od pierwszego lepszego DACa za $100. Stąd wpis w mojej stopce. Podobnie jest ze wzmakami. To gdzie my jesteśmy?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: wojtek41 w Marzec 15, 2015, 22:02
Gdzie ? Jesli czytamy fachowa prase i recenzje, to w czarnej dupie  :o
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 15, 2015, 22:04
Chrzanić recenzje, od dawna nie zwracam uwagi. Chodzi o stan przemysłu audio jako takiego.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: wojtek41 w Marzec 15, 2015, 22:10
Te najlepsze firmy gdzie maja swoje fabryki ?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 15, 2015, 22:13
A które to są te najlepsze? Tak jak napisał Drizzt, nie ma nowej normy zastępującej Hi-FI, dzisiaj, nawet radio kuchenne można nazwać HI-Endem...
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: wojtek41 w Marzec 15, 2015, 22:15
Szczerze mowiac, nie wiem ktore sa najlepsze...Moj sprzet to glownie projekty diy, robione przez pasjonatow. Ludzi z wiedza i doswiadczeniem.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 15, 2015, 22:19
Boom na DIY nawiasem mówiąc też się bierze z niezadowolenia klientów dymanych przez te "lepsze firmy" z fabrykami w PRC. To wszystko aspekty tego samego zjawiska.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 15, 2015, 22:25
Mi się wydaje, że to wszystko ma jeszcze głębsze dno - ilość marketingowców, szefów, ludzie widzących tylko słupki jest coraz więcej...

ONI to nazywają minimalizacją kosztów i maksymalizacją zysków...
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: stary audiofil w Marzec 16, 2015, 00:19
Co wiecie o hajendzie?
To musi być system jak tralala,więc proponuje tak.
Koniecznie komputer co złoży go Elberoth........plus jego samplery
Kable bazodruty killer,moga być Edmundy,konekt gruby Maciek.,głosnikowe audiołest midnight.
Kolumny to na bank grajpudła z kostka tomkly na wierzchu-redachtor wie co robi,albo kulki paltona-ten
facet ma  łeb.......do picia.Ustroje na ścianach to niezapomiane i niezawodne ruchańce.
Żródlem może być skłizbox także,a za wzmak niech robi jakis dual mono dlatego ma xlr-y tak stwiedził
jAREK I AnIA -taka to zalezność jest,osobiście proponowałbym markę Zagra-tzn. po dostarczeniu
zagra albo nie zagra.Teraz kolej na daka.....tylko lampizator i koniecznie z fantastycznie brzmiąca
piąta klepką.Oczywiście,ze system analogowy to tylko Excel może dostarczyć bezkompromisowy tzn.
zaorze nam każdą płytę.
To chyba wszystkie cukierasy jakie zapamietałem.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 16, 2015, 06:49
Stary o XLR i dual mono to bredził slajer nie jarek z anią ;D
Co do reszty,zgadzam się w 100% z drizztem.
Hajend to hucpa wymyślona dla takich łosiów i pelikanów jakich mamy paru na AS i mnóstwo na całym świecie.
Przykład: Accuphase Dp700 maszyna chyba za 80 koła,nawet nie chce mi się opisywać,jak marnie zagrała na tle mojego  stareńkiego Revoxa. Takich sytuacji jest na pęczki. To jest hobby dla myślących i chcących się uczyć,bufonów i lamerów kroi się bezlitośnie ;D ;D ;D
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 16, 2015, 10:06
Cytat: drizzt w Marzec 15, 2015, 21:59Jest to czysty marketing, niestety. Wiele urządzeń hi-end (tzn. drogich) nie spełnia podstawowych norm hi-fi, które spełniają urządzenia znacznie tańsze. Przemysł audio zjada własny ogon, wiedza i podstawy techniczne nie mają znaczenia a uczciwe firmy można policzyć na palcach jednej ręki. Stąd zresztą bierze się renesans sprzętu vintage, lampy i winyla ale to już inny temat.W wątku o DACach dałem pomiar modelu CAD za £6.900, który sieje zniekształceniami na wszystkie strony i jest generalnie dużo gorszy od pierwszego lepszego DACa za $100. Stąd wpis w mojej stopce. Podobnie jest ze wzmakami. To gdzie my jesteśmy?
Mądrze piszesz. Popieram.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 16, 2015, 11:22
Proszę na temat, Piotr, na poważnie napisz jak Ty to widzisz.

Choć konfiguracja hi-endowa podana ze smakiem :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: stary audiofil w Marzec 16, 2015, 17:09
poprosze pomieszczenie jakie i zaraz cos dobierzemy.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 16, 2015, 17:40
<pomieszczenie> - proszę bardzo :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 10:23
Na razie puste  ;D
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 17, 2015, 10:29
A wracając do dyskusji. A co sądzicie o postępie jeśli chodzi o przetworniki, głośniki, kolumny? Dla mnie jedynym uzasadnieniem dziury w kolumnie to oszczędność w zrobieniu dobrego przetwornika do kolumny zamkniętej. Ten BR skutecznie mnie odstraszył i nie kupiłem nic nowego tylko staruszki. Niestety, zdaję sobie sprawę, że przetworniki po latach starzeją się inaczej niż elektronika, sądzę, że skuteczniej. Dlatego czeka mnie i tak zakup jakiś nowych kolumn. Bo starsze muszę oszczędzać :) Niestety, materiał z jakich zrobione są membrany kolumn SS-G3 to carbocone i brzmią one na prawdę niesamowicie naturalnie (czyt. bardzo zbliżają się do brzmienia naturalnego). Nie słyszałem jeszcze takiej barwy i takie brzmienia z nowoczesnych zestawów...
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 10:53
Postępu na tym polu praktycznie nie ma bo nie ma badań. A dlaczego nie ma badań? Bo nikomu na tym nie zależy skoro można sprzedawać stare pomysły w nowym opakowaniu, a pieniądze włożone w marketing zwracają się dużo szybciej niż te włożone w badania. Przy czym korzysta na tym wyłącznie inwestor a nie cała branża. Firmy nie są więc zainteresowane badaniami, potrzebne byłyby do tego rządowe granty. Dzięki takiemu grantowi powstał chyba ostatni przełomowy materiał do produkcji membran głośnikowych, czyli radial.

Z tego co czytałem to postępu i badań na polu polimerów syntetycznych pod kątem membran głośnikowych od bardzo dawna nie ma. Harbeth ma opatentowany radial, a reszta została z polipropylenem, czyli zwykłym plastikiem, z którego są produkowane butelki do napojów i miliony innych rzeczy. Nikt nie jest zainteresowany badaniami bo produkcja polipropylenu na potrzeby membran głośnikowych to tylko malutki wycinek działalności wielkiego przemysłu chemicznego, produkującego tworzywa sztuczne, farby, lakiery, kosmetyki itd. Membrany głośnikowe to ułamek procenta dochodów koncernów chemicznych więc status quo na tym polu w zupełności je zadowala i na postęp trudno liczyć.

Jeśli chodzi o inne materiały to nie wiem zbyt wiele o aluminium i innych metalach, ale te materiały są dla mnie i tak nie do przyjęcia w membranach nisko i średniotonowych ze względu na rezonanse.

Natomiast największy potencjał z materiałów powszechnie dostępnych ma wbrew pozorom stary dobry papier, ale w tym kontekście o postępie trudno mówić, a jedynie o powielaniu starych dobrych pomysłów. W każdym razie ja gdybym nie miał radialu to wybrałbym celulozę, a nie polipropylen czy aluminium. Naturalność i barwę dźwięku stawiam na pierwszym miejscu.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 11:06
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 10:53Z tego co czytałem to postępu i badań na polu polimerów syntetycznych pod kątem membran głośnikowych od dawna nie ma. Harbeth ma opatentowany radial, a reszta została z polipropylenem.
Jest jeszcze kevlar i nomex, czyli materiały ognioodporne i świetne do produkcji ubrań dla strażaków, politów i kierowców rajdowych/wyścigowych. Bowers & Wilkins robi z kavlaru membrany głośników średniotonowych, a z nomexu korzysta m.in. Sonus Faber.

Ale ten materiały wymyślono w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Nomex został zupełnie przypadkowo odkryty przez kobietę-naukowca polskiego pochodzenia.

Natomiast jeśli chodzi o kopułki głośników wysokotonowych, to mamy jedwabne, diamentowe, berylowe i aluminiowe wymienione przez przedmówcę.

Niskotonówki to nieśmiertelny papier, włókna węglowe oraz struktury "kanapkowe" stosowene np. przez B&W.

Tyle że, Panowie, to wszystko zostało dawno odkryte i nie sądzę, że w ciągu ostatnich lat ktoś dokonał rewolucji na tyle żeby dźwięk znacznie się poprawił i stał się jeszcze bardziej naturalny.

A Bass Reflex? To patent "energetyczny". Tańsze i słabo zaprojektowane konstrukcje furgotają basem jak dla mnie i mnie takie granie nie odpowiada. Są świetne kolumny oparte o technologię BR, ale trochę kosztują. Są pewne problemy z ustawieniem takich kolumn w pomieszczeniu, zwłaszcza tylny BR. Obudowa zamknięta wydaje się przy nich bezproblemowa.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 11:08
Mam podobnie,naturalność,barwa i komunikatywność średnicy,to jest mój pomysł na granie. Wszelkie inne(poza papierem)wynalazki mi dzwonią,mają taki charakterystyczny artefakt,mowa oczywiście o przetwornikach środka i bas/środek.
Do ceramików to nie przekona mnie nikt i chyba nigdy,ja tam słyszę tylko wrzask  ;D ;D
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 11:10
Żyłem z kevlarowym głośnikiem przez parę lat i dopiero jak podłączyłem w domu Harbetha,to zbaraniałem,jak dużo informacji kevlar pomijał-szok :o
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 11:12
Panowie, nie zapominajmy o górze. Jakość głośnika wysokotonowego stanowi o efekcie końcowym dźwięku. Wiadomo, że 70-80% normalnej muzyki to średnica, ale wiele instrumentów jak i wokale generują harmoniczne, a harmoniczne dają nam własnie wysokotonówki. Jeśli wysokotonówka do bani, to nie ma mowy o bardzo dobrym odtwarzaniu mowy ludzkiej czy większości instrumentów muzycznych.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 11:14
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 11:10Żyłem z kevlarowym głośnikiem przez parę lat i dopiero jak podłączyłem w domu Harbetha,to zbaraniałem,jak dużo informacji kevlar pomijał-szok
A tam pomijał. Trzeba umieć złożyć tor, czego rzecz jasna Tobie nie zarzucam :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 17, 2015, 11:15
No niestety, z bólem serca, stwierdzam, że moje zdanie i pogląd się potwierdzają z Waszym zdaniem...

Tak, badania, minęły te czasy, gdzie Sony miał oddzielny dział w oddzielnym budynku zajmujący się tylko i wyłącznie głowicami do audio...
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 11:17
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 11:12
Panowie, nie zapominajmy o górze. Jakość głośnika wysokotonowego stanowi o efekcie końcowym dźwięku. Wiadomo, że 70-80% normalnej muzyki to średnica, ale wiele instrumentów jak i wokale generują harmoniczne, a harmoniczne dają nas wysokotonówki. Jeśli wysokotonówka do bani, to nie ma mowy o bardzo dobrym odtwarzaniu mowy ludzkiej czy większości instrumentów muzycznych.

A tu to jak najbardziej obok starego dobrego jedwabiu (który źle zaplikowany niestety mi gwiżdże i krzyczy) metale, w tym aluminium są jak najbardziej ok. Ale czy możliwy jest dalszy postęp? Nie wiem, trzeba zapytać SEAS-a, Scan Speaka albo Vifę bo chyba Skandynawowie całkowicie opanowali ten segment i są zwyczajnie najlepsi w tym co robią.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 11:21
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 11:17Ale czy możliwy jest dalszy postęp?
Postęp był w latach 70-tych. Japończycy wymyślili kopułkę berylową. Chyba możliwie najtwardszy i najlżejszy metal nadający się do odtwarzania wysokich tonów. Aluminium to moim zdaniem cięcie kosztów. Wyprodukuj kopułkę aluminiową i wyprodukuj kopułkę berylową - zobaczysz co będzie się działo.

Był tytan. Jednak parametry gorsze od berylu, ale lepsze od aluminium, przynajmniej na papierze.

Jest też diament, czyli odmiana alotropowa węgla. Wysokie modele Bowersów mają taki głośnik i gra wyśmienicie.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 11:24
Cytat: neomammut w Marzec 17, 2015, 11:15
No niestety, z bólem serca, stwierdzam, że moje zdanie i pogląd się potwierdzają z Waszym zdaniem...

Tak, badania, minęły te czasy, gdzie Sony miał oddzielny dział w oddzielnym budynku zajmujący się tylko i wyłącznie głowicami do audio...

Badania to słowo klucz. Jakimi badaniami może poszczycić się Magico, Rockport, Wilson czy inne gwiazdy hi-end? Konkretnie poproszę, najlepiej jakiś white paper. Wiem, że niczego takiego nie ma. Te firmy udają więc np., że "wymyśliły" aluminiową obudowę :D Ciekawe, czy mają na to patenty ;)

Tak, czasy świetności Sony i innych japońskich gigantów, złote czasy hi-fi, kiedy liczyła się rzetelność techniczna poparta solidną wiedzą inżynierską i badaniami - te czasy już nie wrócą.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 11:24
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 11:17Nie wiem, trzeba zapytać SEAS-a, Scan Speaka albo Vifę bo chyba Skandynawowie całkowicie opanowali ten segment i są zwyczajnie najlepsi w tym co robią.

A ja odnoszę inne wrażenie. Przesłuchałem wiele różnych konstrukcji opartych na Vifach, ScnakSpeakach i Peerlesach i szału nie było. Sam miałem kolumny oparte na Vifie (góra) i Peerlesie (średnica) i grało to bardzo przeciętnie, co oczywiście nie oznacza że wszystkie kolumny z przetwornikami tych firm są takie sobie.

Jedwab? Ciekawy materiał. Znam go z kolumn AudioNote. Jednak wybrałbym beryl lub diament.

Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 11:24Tak, czasy świetności Sony i innych japońskich gigantów, złote czasy hi-fi, kiedy liczyła się rzetelność techniczna poparta solidną wiedzą inżynierską i badaniami - te czasy już nie wrócą.
Tak właśnie było i nie wróci więcej. Po prostu to się nie opłaca :/
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 11:28
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 11:24
A ja odnoszę inne wrażenie. Przesłuchałem wiele różnych konstrukcji opartych na Vifach, ScnakSpeakach i Peerlesach i szału nie było. Sam miałem kolumny oparte na Vifie (góra) i Peerlesie (średnica) i grało to bardzo przeciętnie, co oczywiście nie oznacza że wszystkie są takie sobie.

Miałem na myśli przetworniki dostępne na rynku dla producentów kolumn głośnikowych. Bo B&W i od jakiegoś czasu Focal nie sprzedają swoich driverów innym, tylko pilnują ich jak oka w głowie albo jak Harbeth radiala :)

Jest coś lepszego dostepnego na rynku niż produkcja Skandynawów?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 11:31
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 11:28Jest coś lepszego dostepnego na rynku niż produkcja Skandynawów?
Stawiam na dzisiejsze konstrukcje berylowe, czyli wysokotonówki Everest JBL DD 67000, Focal Utopia i TAD.

Znalazłem taki folder reklamowy moich kolumn. Przeczytajcie proszę co tam napisali na temat berylu jako pierwiastka chemicznego i jego zalet jeśli chodzi o budowę przetworników.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 11:39
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 11:31
Przeczytajcie proszę co tam napisali na temat berylu jako pierwiastka chemicznego i jego zalet jeśli chodzi o budowę przetworników.

Najlepiej godzi dwa sprzeczne dążenia do uzyskania materiału lekkiego jak piórko i twardego jak skała :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 11:42
Przez to jest bardzo kruchy, dlatego dawali osłonki - siateczki metalowe żeby nikt tam nie grzebał ;)

I kurewsko ciężko wykonać taką kopułkę. Czytałem kiedyś o tym jakie problemy mieli wtedy inżynierowie, ale nie poddali się i zbudowali takie przetworniki.

Dzisiaj ponoć idą trochę na skróty i to co dzisiaj produkują nie jest 99,9% berylem, a każą za to płacić jak za zboże.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 11:44
Panowie, a co sądzicie o wstęgach, elektrostatach i magnetostatach?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 11:44
Gęstość berylu to 1.84 g/cm, o 1/3 mniej niż w przypadku aluminium i 2/5 gęstości tytanu. Beryl jest 4x bardziej elastyczny od aluminium i 2.5x od tytanu. Do tego jest bardziej wytrzymały od wolframu czyniąc go najbardziej wytrzymałym metalem ze wszystkich. Do tego znakomicie rozprasza dźwięk (2x skuteczniej niż aluminium czy tytan). Jednak beryl jest bardzo trudnym w obróbce materiałem.

U siebie mam aluminiową kopułkę i tytanowy super tweeter ale na szczęście go nie słyszę ;)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 11:48
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 11:44
Panowie, a co sądzicie o wstęgach, elektrostatach i magnetostatach?

Wstęga na górze jest ok jeśli dobrze zaaplikowana, ale za elektro- i magnetostatami to nie przepadam z wielu względów, w tym dźwięku, wyglądu, praktyczności i zapotrzebowania na prąd.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 11:54
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 11:31
folder reklamowy moich kolumn.

W jakich latach produkowano NS-590 i NS-1000?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 11:57
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 11:14
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 11:10Żyłem z kevlarowym głośnikiem przez parę lat i dopiero jak podłączyłem w domu Harbetha,to zbaraniałem,jak dużo informacji kevlar pomijał-szok
A tam pomijał. Trzeba umieć złożyć tor, czego rzecz jasna Tobie nie zarzucam :)


Będę się upierał,że z kevlarem nie da się stworzyć dzwięku, o przejrzystości i komunikatywności,o naturalności nie wspomnę,jakiej oczekuję od grania. Z uwagi na to czym kevlar jest,to po prostu niemożliwe :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 12:03
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 11:57
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 11:14
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 11:10Żyłem z kevlarowym głośnikiem przez parę lat i dopiero jak podłączyłem w domu Harbetha,to zbaraniałem,jak dużo informacji kevlar pomijał-szok
A tam pomijał. Trzeba umieć złożyć tor, czego rzecz jasna Tobie nie zarzucam :)


Będę się upierał,że z kevlarem nie da się stworzyć dzwięku, o przejrzystości i komunikatywności,o naturalności nie wspomnę,jakiej oczekuję od grania. Z uwagi na to czym kevlar jest,to po prostu niemożliwe :)

Moje pierwsze poważne głośniki miały kewlarowe przetworniki. Były to pięknie wykonane, chińskie Unisound AU265 :) Wygladały zdecydowanie lepiej niż grały ale świadczy to przede wszystkim o tym, że kevlar to nie żaden tam materiał wysokiej klasy aplikowany do drogich konstrukcji, a wręcz przeciwnie.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 12:10
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 11:54W jakich latach produkowano NS-590 i NS-1000?

NS-590  od lutego 1979 do 1981
NS-1000 od września 1974 do grudnia 1995

Więcej informacji tutaj:
http://www.thevintageknob.org/yamaha-NS-1000.html


Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 11:57Będę się upierał,że z kevlarem nie da się stworzyć dzwięku, o przejrzystości i komunikatywności,o naturalności nie wspomnę,jakiej oczekuję od grania.
Zgoda. Czego Ty oczekujesz od grania - tego ja nie wiem i nigdy się nie dowiem, bo to w Twojej głowie siedzi, a nie mojej :)


Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 12:03Moje pierwsze poważne głośniki miały kewlarowe przetworniki. Były to pięknie wykonane, chińskie Unisound AU265  Wygladały zdecydowanie lepiej niż grały ale świadczy to przede wszystkim o tym, że kevlar to nie żaden tam materiał wysokiej klasy aplikowany do drogich konstrukcji, a wręcz przeciwnie.
No widzisz, zbudowałeś sobie opinię na podstawie chińskiego przetwornika.

Ja kevlary znam z wysokiego modelu Bowers & Wilkins, na które to kolumny wiekszość zwykłych zjadaczy chleba nie jest stać i w świetnie zbudowanym systemie, jak zadba się o genialne źródło, to spiewają że głowa mała. Wkładka gramofonowa MC Ortofon Cadenza Black, druga wkładka to Ortofon MC A90. Średnica genialna. Sprawdźcie Panowie w necie co to za wkładki. I z takim źródłem kolumny Bowersa pokażą prawdziwą klasę i prawdziwe granie. Oczywiście poza średnicą mają niesamowity bas. Nad górą pracuje diament. Liczy się całość i ten kevlar MOIM ZDANIEM broni się godnie.

Punkt dla B&W za to że samodzielnie produkuje własne przetworniki. Dla mnie to ważne.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 12:18
Słyszałem najwyższe modele B&W nie raz, ale ich u siebie nie miałem, stąd napisałem o tym co miałem i co znam lepiej. Wysokie modele B&W oczywiście grają świetnie, ale chyba są trochę niewdzięczne w aplikacji, co sam pośrednio potwierdzasz swoim wpisem i nie do końca jest to jednak mój dźwięk. Nic nie ujmując. Ale mądrzył się nie będę, dużo większe doświadczenie z B&W ma Michał niż ja. Na pewno jest to duża, poważna firma, która dysponuje funduszami nie tylko na marketing ale i na badania. Czy te możliwości w pełni wykorzystuje to inna sprawa.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 12:22
Ja chciałem tylko napisać, że wg mnie czasami u ludzi nie gra, bo mają wątpliwej jakości źródło dźwięku. Ciężko oczekiwać od danych kolumn żeby pokazały co naprawdę potrafią podpinając słabe źródło.

Nie piszę o Was konkretnie. Piszę ogólnie.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 12:24
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 12:18Na pewno jest to duża, poważna firma, która dysponuje funduszami nie tylko na marketing ale i na badania. Czy te możliwości w pełni wykorzystuje to inna sprawa.
Wiesz, każda szanująca się firma stara się nie kopiować rozwiązań (w tym i materiałów) wymyślonych przez inne firmy. B&W postawił kiedyś na kevlar.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 12:24
No tak ja nie miałem wysokich modeli...
Matrix 805-szczytowy monitor serii.
B&W CDM 9
B&W Nautilus 804
Wszystkie w domu,wszystkie we własnym systemie. Bowersy były zasilane m in. Makiem a za źródło robił Krell i parę gramiaków.
Oprócz Matrix 805,który jest świetnym monitorem,pozostałe to szit,koniec i kropka.
Myślę Kolego kangie,że trochę mnie nie doceniasz,ja bajek nie wypisuję...
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 12:27
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 12:24Oprócz Matrix 805,który jest świetnym monitorem,pozostałe to szit,koniec i kropka.
Rozumiem, że małe monitorki Harbetha są 1000x lepsze od B&W z kevlarowymi membranami na średnicy? Można i tak, ale ja tego nie kupuję.

Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 12:24Myślę Kolego kangie,że trochę mnie nie doceniasz,ja bajek nie wypisuję...
Ciebie nie posadziłem o pisanie bajek. OK. Ten materiał może Ci nie leżeć. Szanuję to. Myślę, że jeśli byłby to zły materiał i nie nadawał się do audio, to taka firma jak B&W nigdy nie sięgnęła by po niego, ewentualnie zrezygnowałaby z niego po kilku latach.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 17, 2015, 12:29
szit to może nie, ale seria  nautilius to krok co najwyżej w bok w stosunku do matrix.

W Matrix 805, które słuzyły mi nascie lat, średniotonowy kevlar jest obciązony również niskimi tonami.
To mu nie pomaga. W 800 i 801 jest imho świetnie.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 12:34
Cytat: elem w Marzec 17, 2015, 12:29W Matrix 805, które słuzyły mi nascie lat, średniotonowy kevlar jest obciązony również niskimi tonami.To mu nie pomaga. W 800 i 801 jest imho świetnie.
Ja mam kontakt z 803 D (diamond). Sredniotonowy kevlar nie jest obciążony niskimi. Niskie są rodzielone pomiędzy trzy głośniki niskotonowe, wysterowane niejednakowo poprzez zwrotnicę. Góra - diament. Jak gra? Świetnie. I do tańca zagrają i do różańca ;)

Zdecydowanie wolę takie rozwiązanie niż znaczną część zestawów dwudrożnych, gdzie średnica "kisi się" z niskimi, odkształca i przy trudnych partiach muzycznych dźwięk gubi się i sieje zniekształceniami.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 17, 2015, 12:37
tak, to fajne granie, żywe jak dobrze napędzone. 802,801 jeszcze lepiej.

Kangie, herbaciarnia to mocna ekipa, ale nie damy sie temu audiofilskiemu plumkaniu ;)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 12:41
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 12:10
Punkt dla B&W za to że samodzielnie produkuje własne przetworniki. Dla mnie to ważne.

Nawiasem mówiąc Unisound również samodzielnie wykonał te przetworniki i nie był to jakiś zupełny szit ale porządnie wykonane paczki, które na moim ówczesnym etapie zagrały dla mnie lepiej niż konkurencja w tej cenie, czyli do ok. 5000 zł. To były moje pierwsze kolumny, a wspomniałem o nich bardziej na zasadzie anegdoty i pokazania, że kewlar to nie jakiś drogi, niedostępny materiał. Bez żadnych porównań. Tyle.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 12:42
Cytat: elem w Marzec 17, 2015, 12:37Kangie, herbaciarnia to mocna ekipa, ale nie damy sie temu audiofilskiemu plumkaniu
Jak mam słuchać plumkania, to wolę już skalibrować sobie kolejną wkładkę na kolejnym headshellu, żeby potem przyłoić coś nieplumkającego, hehehe ;)

Póki żyję i tu jestem - pomoge Ci w tym ;)

Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 12:41To były moje pierwsze kolumny, a wspomniałem o nich bardziej na zasadzie anegdoty i pokazania, że kewlar to nie jakiś drogi, niedostępny materiał. Bez żadnych porównań. Tyle.
OK. Jasne. Wierzę Ci.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 12:46
No jasne, dlaczego miałbyś mi nie wierzyć? :)

Tak wyglądały te drivery:

http://techtalk.parts-express.com/showthread.php?217357-Unisound-AU265-drivers
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 12:48
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 12:46Tak wyglądały te drivery:
Takie "bołersiaste".


Zresztą. Panowie, ja tam się na żadnym dzisiejszym HiEndzie nie znam, a zabieram głos. Jak dla mnie Hi-END to był kiedyś w czasach świetności japońskich koncernów (i nie tylko japońskich), które nie szczędziły badaniom i rozwojowi technologii i poprawiały dżwięk do perfekcji, mimo pewnych trudów materiałowych i technologicznych w tamtych czasach.

Dzisiaj mamy technologię i materiały kosmiczne, ale tak jakby pomysłu brak. Mamy co najwyżej SLY-END, a mnie taki END już nie interesuje.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 12:55
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 12:27
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 12:24Oprócz Matrix 805,który jest świetnym monitorem,pozostałe to szit,koniec i kropka.
Rozumiem, że małe monitorki Harbetha są 1000x lepsze od B&W z kevlarowymi membranami na średnicy? Można i tak, ale ja tego nie kupuję.



No i po co ta uszczypliwość? Ja tak to słyszę,jakie są Twoje doświadczenia,przy tym konkretnie porównaniu?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: frywolny trucht w Marzec 17, 2015, 12:56
To też na poboczu się ukrywa? Połowa wpisów w "na każdy temat" :)
A sio na światło dzienne!
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 12:58
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 12:48
Takie "bołersiaste".

Podejrzane, nie? Raczej od B&W ich nie kupowali, prędzej podejrzewałbym odwrotną drogę, może jakiś mały OEM-ik? Ale nic nie sugeruję bo zwyczajnie nie wiem. Chociaż dawno słyszałem, że marka Unisound znikła z rynku bezpowrotnie bo była tylko nieudaną próbą samodzielnego zaistnienia na rynku wielkiej chińskiej fabryki produkującej na potrzeby znanych firm audio. Czyżby to była tzw. nocna produkcja? ;) W każdym razie magnesy miały te drivery po byku i zbudowane jak czołg :)

Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 12:48
Mamy co najwyżej SLY-END, a mnie taki END już nie interesuje.

Pełna zgoda, dlatego wyemigrowałem tutaj :)

A teraz kończymy off-top Panowie i wracamy do tematu wątku. Neo, zapodaj następny wątek do dyskusji :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 13:05
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 12:42
Cytat: elem w Marzec 17, 2015, 12:37Kangie, herbaciarnia to mocna ekipa, ale nie damy sie temu audiofilskiemu plumkaniu
Jak mam słuchać plumkania, to wolę już skalibrować sobie kolejną wkładkę na kolejnym headshellu, żeby potem przyłoić coś nieplumkającego, hehehe ;)



Panowie,albo dyskutujemy,albo kopiemy się po jajach...nie będę dyskutował na takim poziomie,pisanie,że Harbeth to plumkanie,to mówiąc delikatnie niedorzeczność. Dzięki za udział...
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 17, 2015, 13:16
oj tam, oj tam  , sorki ale odrobina humoru nie zawadzi :)

Mnie sie bardzo podoba to "plumkanie". ma swoj urok i piekno, powaznie!
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 13:18
Jak Harbeth plumka to B&W łomocze i wali górą po uszach. Ale to też ma swój urok i piękno, poważnie! ;D

Mnie się w każdym razie bardzo podoba to walenie. Neo wprowadź ład i porządek bo nam się dyskusja rozłazi! :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 13:22
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 13:18Jak Harbeth plumka to B&W łomocze i wali górą po uszach. Ale to też ma swój urok i piękno, poważnie!
Daj lepsze źródło, to nie będzie walić po uszach ;)

Myslę, że z "plumkaniem" radzi sobie sporo kolumn. Natomiast jeśli materiał muzyczny robi się trudny, wchodzi dużo instrumentów, to wiele kolumn nie daje z tym rady. Wiele żródeł też nie daje z tym rady. Do tego dochodzi głośniejsze słuchanie, aby wywołać odrobinę ciśnienia akustycznego i jeśli kolumna poradzi sobie w takich warunkach z trudnym materiałem, do dla mnie taka kolumna zdaje egazmin. A taka analiza samego wokalu, pomijanie brzmienia talerzy, bębnów, to nie dla mnie. Dla mnie dobra kolumna ma zagrać każdy rodzaj muzyki, na wszystkich poziomach głośności. Ma zagrać ładnie cicho i ładnie głośno.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 13:23
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 13:22
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 13:18Jak Harbeth plumka to B&W łomocze i wali górą po uszach. Ale to też ma swój urok i piękno, poważnie!
Daj lepsze źródło, to nie będzie walić po uszach ;)


Jakie?konkretnie,bo elem ma np.gramiak za cirka 50 kilo i co?zapytaj go...ładny rym :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 13:29
Musiałbym zobaczyć jak ma ustawione VTA/SRA. Jeśli wali po uszach, to trzeba skorygować VTA. Zakładam że tor ma bardzo dobry i to nie jest kwestia słabej wkładki i ryczącego źle zaprojektowanego wzmacniacza.

Inną sprawą jest postrzeganie wysokich tonów przez słuchaczy. Pisałem w innym temacie, że zauważyłem, że znaczna część audiofili lubi wycofaną górę lub jej brak + słodzenie średnicy. Takie granie nie jest w żaden sposób zbliżone do natury i ja tego nie akceptuję. Talerz perkusyjny ma zabrzmieć jak talerz. Trąbka Davisa jak trąbka. Pałeczka perkusisty ma być słyszalna jak trafia w kopułkę talerza perkusyjnego i odbija się od niego. O werblach nie wspomnę. O potędze bębnów też nie. Do tego saksofony, klarnety... Echchch, dużo tego jest...
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: gratefullde w Marzec 17, 2015, 13:36
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 13:29Inną sprawą jest postrzeganie wysokich tonów przez słuchaczy. Pisałem w innym temacie, że zauważyłem, że znaczna część audiofili lubi wycofaną górę lub jej brak + słodzenie średnicy. Takie granie nie jest w żaden sposób zbliżone do natury i ja tego nie akceptuję. Talerz perkusyjny ma zabrzmieć jak talerz. Trąbka Davisa jak trąbka. Pałeczka perkusisty ma być słyszalna jak trafia w kopułkę talerza perkusyjnego. O werblach nie wspomnę. O potędze bębnów też nie. Do tego saksofony, klarnety... Echchch, dużo tego jest...

I ja się z tym całkowicie zgadzam i podpisuję. Jest oczywiście pewne ale. Czy ten talerz brzmi cały czas tak samo? Czy ten werbel  i  trąbka to cały czas ten sam instrument, niezależnie od płyty? Pomijając wybrzmienia mi chodzi o barwę. Trudno o nią w ofensywnym graniu, gdzie chodzi o dynamikę i potęgę. Ja szukam czegoś godzącego jedno z drugim. Nie mdłego i nudnego ale barwnego dynamicznego grania... bez urywania 4 liter bo tak też nie ma. Ma być miło i przyjemnie i nie wkurwiać.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 13:37
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 13:05Panowie,albo dyskutujemy,albo kopiemy się po jajach...nie będę dyskutował na takim poziomie,pisanie,że Harbeth to plumkanie,to mówiąc delikatnie niedorzeczność. Dzięki za udział...
jamówię, przecież puściłem na końcu oczko. Uznaj to proszę jako żart, a nie kopanie się po jajach.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: vasa w Marzec 17, 2015, 13:37
Ciekawe dlaczego Panowie tak lekko i lekceważąco przeszliście nad przetwornikami planarnymi?
Magnetostaty są oczywiście trudne do wysterowania i wymagają sporej elektrowni ale oferują w zamian wszystko co tygrysy lubią najbardziej.
Może poza atomowym basem ale jeżeli komuś masaż brzucha nie jest potrzebny to trudno znaleźć kolumny które w podobnie łagodny i nienachalny sposób prezentowałyby muzykę oferując dodatkowo przestrzenność prezentacji niedostępną (ja przynajmniej nie miałem okazji słyszeć) dla kolumn na przetwornikach dynamicznych.
Zdaję sobie sprawę z zachowawczej postawy sporej części z nas (ze mną na czele:) ale gdybym miał zestawić wybitnie grający zestaw to jedną z opcji byłoby źródło oparte o gęste pliki, wzmacniacz cyfrowy z modulacją PWM napędzający duże Magnepany.
W efekcie dostajemy to co lubimy najbardziej; mnóstwo informacji, przepiękną przestrzeń, nienachalną prezentację i dynamikę zarówno na poziomie mikro jak i makro.

O!
600
(http://www.smilies-paradies.de/images/animierte-smilies-silvester-039.gif)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 13:37
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 13:22
Myslę, że z "plumkaniem" radzi sobie sporo kolumn. Natomiast jeśli materiał muzyczny robi się trudny, wchodzi dużo instrumentów, to wiele kolumn nie daje z tym rady. Wiele żródeł też nie daje z tym rady. Do tego dochodzi głośniejsze słuchanie, aby wywołać odrobinę ciśnienia akustycznego i jeśli kolumna poradzi sobie w takich warunkach z trudnym materiałem, do dla mnie taka kolumna zdaje egazmin. A taka analiza samego wokalu, pomijanie brzmienia talerzy, bębnów, to nie dla mnie. Dla mnie dobra kolumna ma zagrać każdy rodzaj muzyki, na wszystkich poziomach głośności. Ma zagrać ładnie cicho i ładnie głośno.

To co napisałeś, to definicja dźwięku tzw. wyczynowego, który mnie osobiście nie bawi bo w naszych domowych warunkach, tzw. real life taka koncepcja zwyczajnie się nie sprawdza. Chyba że ktoś ma warunki jak Stary to ok. Ja nie mam. Nie da się w domu mieć koncertu na żywo i ja do tego nie dążę.

Zgadzam się, że z plumkaniem radzi sobie wiele kolumn. Ale określenie harbethów jako kolumn do plumkania to jakiś absurd. Jeśli chodzi o gubienie się to oczywiście nie są to kolumny wyczynowe, spełniające kryteria, które zaprezentowałeś. Ale w warunkach domowych i przy głośnościach, przy których można jeszcze mówić o słuchaniu muzyki a nie pałowaniu się dźwiękiem to nic się nie gubi i wszystko jest jak najbardziej ok.

Co do grania ładnie cicho i ładnie głośno to jak najbardziej Harbeth to kryterium spełnia. Obawiam się, że problem z ładnym graniem cicho ma za to bardzo wiele dzisiejszych kolumn, w tym obawiam się, że także głośniki B&W.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: BOBSAPP w Marzec 17, 2015, 13:38
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 11:57Będę się upierał,że z kevlarem nie da się stworzyć dzwięku, o przejrzystości i komunikatywności,o naturalności nie wspomnę,jakiej oczekuję od grania. Z uwagi na to czym kevlar jest,to po prostu niemożliwe

Posiadałem kiedyś kolumny B&W matrix 804 i się to zgadzało z tym co piszesz...przy takim zdaniu trwałem do momentu gdy nie usłyszałem pierwszego modelu z ich firmową elipsą z żywicy dla głośnika czyli B&W nautilius 802.
Materiał na membrany pozostał ten sam , fakt zawieszenie się zmieniło ale myślę że co najważniejsze dopracowano optymalnie komorę dla głośnika średniotonowego .

Podobne wrażenie miałem słuchając Harbetha m 40 tam też materiał na średnich tonach pozostaje ten sam w stosunku do młodszych braci ale w M 40 zostaje stworzona autonomiczna , optymalnie obliczona i wytłumiona komora zamknięta dla głośnika średniotonowego.

Podobnie jak w 802 tak M 40  objawia się to ogromem dodatkowych informacji i znacznie większą transparentnością tego podzakresu pomimo wciąż tego samego materiału na głośniku średniotonowym . IMHO.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 13:41
Cytat: gratefullde w Marzec 17, 2015, 13:36I ja się z tym całkowicie zgadzam i podpisuję. Jest oczywiście pewne ale. Czy ten talerz brzmi cały czas tak samo? Czy ten werbel  i  trąbka to cały czas ten sam instrument, niezależnie od płyty? Pomijając wybrzmienia mi chodzi o barwę. Trudno o nią w ofensywnym graniu, gdzie chodzi o dynamikę i potęgę. Ja szukam czegoś godzącego jedno z drugim. Nie mdłego i nudnego ale barwnego dynamicznego grania... bez urywania 4 liter bo tak też nie ma. Ma być miło i przyjemnie i nie wkurwiać.
Oczywiście, że nie brzmi tak samo. Parkusiści mają często problem jak idą do sklepu w Londynie i muszą wybrać co dobrego z oferty: 40 róznych talerzy typu "china", 30 typu "ride", 35 typu "crash", 20 "hi-hat" i 45 "splash". Czytaj - różni producenci, różne grubości blach. Blachy miękkie, blachy twardsze. Jedna brzmią jasniej, inne ciemniej. Jedne wybrzmiewają krócej, inne dłużej. To temat rzeka i dość trudny do wiernego odtworzenia przez system audio.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 13:41
Cytat: gratefullde w Marzec 17, 2015, 13:36
Ma być miło i przyjemnie i nie wkurwiać.

+100 ;D
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: gratefullde w Marzec 17, 2015, 13:45
Cytat: vasa w Marzec 17, 2015, 13:37
Ciekawe dlaczego Panowie tak lekko i lekceważąco przeszliście nad przetwornikami planarnymi?
Magnetostaty są oczywiście trudne do wysterowania i wymagają sporej elektrowni ale oferują w zamian wszystko co tygrysy lubią najbardziej.
Może poza atomowym basem ale jeżeli komuś masaż brzucha nie jest potrzebny to trudno znaleźć kolumny które w podobnie łagodny i nienachalny sposób prezentowałyby muzykę oferując dodatkowo przestrzenność prezentacji niedostępną (ja przynajmniej nie miałem okazji słyszeć) dla kolumn na przetwornikach dynamicznych.
Zdaję sobie sprawę z zachowawczej postawy sporej części z nas (ze mną na czele:) ale gdybym miał zestawić wybitnie grający zestaw to jedną z opcji byłoby źródło oparte o gęste pliki, wzmacniacz cyfrowy z modulacją PWM napędzający duże Magnepany.
W efekcie dostajemy to co lubimy najbardziej; mnóstwo informacji, przepiękną przestrzeń, nienachalną prezentację i dynamikę zarówno na poziomie mikro jak i makro.

O!
600
(http://www.smilies-paradies.de/images/animierte-smilies-silvester-039.gif)


Gratulacje :) Następne będą przy 666 ;)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 13:46
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 13:41
Cytat: gratefullde w Marzec 17, 2015, 13:36
Ma być miło i przyjemnie i nie wkurwiać.

+100 ;D
Sam też tak lubię :) Ale skoro ludzi wkurwia koncert akustyczny i pełen realizm tam panujący, to ja nie mam pytań :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 13:46
Cytat: BOBSAPP w Marzec 17, 2015, 13:38
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 11:57Będę się upierał,że z kevlarem nie da się stworzyć dzwięku, o przejrzystości i komunikatywności,o naturalności nie wspomnę,jakiej oczekuję od grania. Z uwagi na to czym kevlar jest,to po prostu niemożliwe

Posiadałem kiedyś kolumny B&W matrix 804 i się to zgadzało z tym co piszesz...przy takim zdaniu trwałem do momentu gdy nie usłyszałem pierwszego modelu z ich firmową elipsą z żywicy dla głośnika czyli B&W nautilius 802.
Materiał na membrany pozostał ten sam , fakt zawieszenie się zmieniło ale myślę że co najważniejsze dopracowano optymalnie komorę dla głośnika średniotonowego .

Podobne wrażenie miałem słuchając Harbetha m 40 tam też materiał na średnich tonach pozostaje ten sam w stosunku do młodszych braci ale w M 40 zostaje stworzona autonomiczna , optymalnie obliczona i wytłumiona komora zamknięta dla głośnika średniotonowego.

Podobnie jak w 802 tak M 40  objawia się to ogromem dodatkowych informacji i znacznie większą transparentnością tego podzakresu pomimo wciąż tego samego materiału na głośniku średniotonowym . IMHO.

Miło przeczytać głos rozsądku. Panowie, chyba zbytnio się zafiksowaliśmy na materiale membran, bez uwzględnienia innych równie ważnych aspektów.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 13:49
Cytat: vasa w Marzec 17, 2015, 13:37Może poza atomowym basem ale jeżeli komuś masaż brzucha nie jest potrzebny to trudno znaleźć kolumny które w podobnie łagodny i nienachalny sposób prezentowałyby muzykę oferując dodatkowo przestrzenność prezentacji niedostępną (ja przynajmniej nie miałem okazji słyszeć) dla kolumn na przetwornikach dynamicznych.Zdaję sobie sprawę z zachowawczej postawy sporej części z nas (ze mną na czele:) ale gdybym miał zestawić wybitnie grający zestaw to jedną z opcji byłoby źródło oparte o gęste pliki, wzmacniacz cyfrowy z modulacją PWM napędzający duże Magnepany.W efekcie dostajemy to co lubimy najbardziej; mnóstwo informacji, przepiękną przestrzeń, nienachalną prezentację i dynamikę zarówno na poziomie mikro jak i makro.
Hmmm, świetne kolumny, ale mają jedną wadę. Brak ataku na basie. Nie chodzi o to że ma być atomowy. Ma być naturalny i prawdziwy. Z zeszłym roku dość długo słuchałem Magnepanów wystawianych przez AudioForte i niestety miały spore problemy z transjentami basowymi. Nie miały tego basowego "mlaśnięcia". A z kolei ta słynna przestrzeń stadionowa na Magnepanach - moim zdaniem jest mocno przereklamowana.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 13:50
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 13:46
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 13:41
Cytat: gratefullde w Marzec 17, 2015, 13:36
Ma być miło i przyjemnie i nie wkurwiać.

+100 ;D
Sam też tak lubię :) Ale skoro ludzi wkurwia koncert akustyczny i pełen realizm tam panujący, to ja nie mam pytań :)


Nie o to chodzi. Chodzi o to, że w domu słuchasz godzinami, często bez przerw i musisz to uwzględnić w równaniu ze względu na własny słuch. Do tego od wyniku musisz też odjąć sąsiadów, rodzinę i ograniczone możliwości akustyczne domowych pomieszczeń. Nie można od tego wszystkiego abstrahować bo nie żyjemy w próżni. Koncertowy realizm jest super ale jak często chodzisz na koncerty? Proponuję żebyś chodził z koncertu na koncert przez cały dzień, co najmniej 8-10 godzin bez przerwy (bo i tyle czasem słuchamy w domu) i wtedy pogadamy ;D

O ile będzie sie można z Tobą dogadać po takim maratonie ;)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 13:52
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 13:46Miło przeczytać głos rozsądku. Panowie, chyba zbytnio się zafiksowaliśmy na materiale membran, bez uwzględnienia innych równie ważnych aspektów.
Dlatego od samego początku pisałem żeby nie lekceważyć i nie krzywdzić samego materiału na membrany. Membrana sama nie gra.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 13:55
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 13:50Nie o to chodzi. Chodzi o to, że w domu słuchasz godzinami, często bez przerw i musisz to uwzględnić w równaniu. Odjąć od wyniku musisz też sąsiadów, rodzinę i ograniczone możliwości akustyczne domowych pomieszczeń. Nie można od tego abstrahować bo nie żyjemy w próżni. Koncertowy realizm jest super ale jak często chodzisz na koncerty? Proponuję żebyś chodził z koncertu na koncert przez cały dzień, co najmniej 8-10 godzin bez przerwy (bo i tyle czasem słuchamy w domu) i wtedy pogadamy
Kolego, swojego czasu w moim życiu nie było miesiąca albo nawet i tygodnia żebym nie był na jakimś koncercie. Mieszkam w dużym mieście, gdzie muzyki jest wbród. Sam zagrałem ich kilka w małych klubach oraz wiele we własnym domu dla rodziny i przyjaciół. Nie doceniasz mnie :) Sąsiedzi mnie tolerują. Słuchają ze mną. Rodzina też. Wolę posłuchać 3h porządnie niż 8h męcząc się cichuteńkim wręcz nocnym plumkaniem. Nie lubię takiego słuchania. Tak samo nie lubię słuchawek. Co jakiś czas robię 8-9h maratony i słuchamy przez pół dnia. Nikt nie wyszedł ode mnie po sesji fest zmęczony mimo, że dawaliśmy ostro po garach.

I żeby nie było. Nie słucham ULTRAGŁOŚNO. Czasami lubię przypier...ić, ale tylko czasami ;) Słucham tak, żeby wywołać wrażenie uczestniczenia w imprezie na żywo, ale bez przesady.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 14:01
Cytat: vasa w Marzec 17, 2015, 13:37
Ciekawe dlaczego Panowie tak lekko i lekceważąco przeszliście nad przetwornikami planarnymi?
Magnetostaty są oczywiście trudne do wysterowania i wymagają sporej elektrowni ale oferują w zamian wszystko co tygrysy lubią najbardziej.
Może poza atomowym basem ale jeżeli komuś masaż brzucha nie jest potrzebny to trudno znaleźć kolumny które w podobnie łagodny i nienachalny sposób prezentowałyby muzykę oferując dodatkowo przestrzenność prezentacji niedostępną (ja przynajmniej nie miałem okazji słyszeć) dla kolumn na przetwornikach dynamicznych.
Zdaję sobie sprawę z zachowawczej postawy sporej części z nas (ze mną na czele:) ale gdybym miał zestawić wybitnie grający zestaw to jedną z opcji byłoby źródło oparte o gęste pliki, wzmacniacz cyfrowy z modulacją PWM napędzający duże Magnepany.
W efekcie dostajemy to co lubimy najbardziej; mnóstwo informacji, przepiękną przestrzeń, nienachalną prezentację i dynamikę zarówno na poziomie mikro jak i makro.

Może nie słyszałem dobrze zestawionych Magnepanów ale słyszałem je nie raz i nie dwa i niestety ale nie mój dźwięk. Pomijam zapotrzebowanie na spawarkę bo to da się zrobić, pomijam nawet bas bo nie jestem jakimś basolubem. Najbardziej w tych kolumnach mi się nie podoba to, co jest uznawane za ich największy atut, czyli sposób budowania przestrzeni i umieszczenia głosów i instrumentów w tej przestrzeni. Może jestem nieprzyzwyczajony ale słuchając Maggies czuję się jakbym słuchał bardzo wysokiej klasy zestawu w samochodzie (no dobrze, limuzynie ;)). Muzyka dochodzi zewsząd, trudno zlokalizować źródło dźwięku, a tak przecież na koncercie nie jest. Wokale i fortepian są nadnaturalnie powiększone, wokalistki chcą mnie zjeść swoimi wielkimi ustami a fortepian ma rozmiary organów w średniowiecznej katedrze. Jeśli tak ma to brzmieć to sorry ale to nie dla mnie, a jeśli to wynik złego zestawienia to pokornie przyjmuję, że tkwię w niewiedzy.

Co do basu to zdecydowanie potrzeba wspomagania dynamicznego na dole, stąd koncepcja Martina Logana. Bas z samych magnetostatów jest dziwny. Miałem wrażenie, że zachowuje się zupełnie inaczej niż w głośnikach dynamicznych. Do jakiejś częstotliwości, np. 50Hz jest OK a potem nagle się urywa, był i go nie ma jak nożem uciął zamiast stopniowo zanikać. Nienaturalnie to brzmi i nie chodzi tu nawet o tzw. wykop.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 14:07
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 13:55
Kolego, swojego czasu w moim życiu nie było miesiąca albo nawet i tygodnia żebym nie był na jakimś koncercie. Mieszkam w dużym mieście, gdzie muzyki jest wbród. Sam zagrałem ich kilka w małych klubach oraz wiele we własnym domu dla rodziny i przyjaciół. Nie doceniasz mnie :) Sąsiedzi mnie tolerują. Słuchają ze mną. Rodzina też. Wolę posłuchać 3h porządnie niż 8h męcząc się cichuteńkim wręcz nocnym plumkaniem. Nie lubię takiego słuchania. Tak samo nie lubię słuchawek. Co jakiś czas robię 8-9h maratony i słuchamy przez pół dnia. Nikt nie wyszedł ode mnie po sesji fest zmęczony mimo, że dawaliśmy ostro po garach.

I żeby nie było. Nie słucham ULTRAGŁOŚNO. Czasami lubię przypier...ić, ale tylko czasami ;) Słucham tak, żeby wywołać wrażenie uczestniczenia w imprezie na żywo, ale bez przesady.

Też mieszkam w dużym mieście i często chodzę na koncerty ale mam zupełnie inne zwyczaje słuchania w domu i nie łączę tego z moją aktywnością koncertową. Tu się różnimy, stąd inne potrzeby i oczekiwania w stosunku do kolumn. Ale mimo to wydaje mi się, że na wiele kwestii w audio mamy podobne spojrzenie.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: SVART w Marzec 17, 2015, 14:13
Piszecie o plumkaniu, a plumkanie łatwiej ładnie zagrać na domowym hi-fi. Jaki więc set klasy hi-end, który zagra najlepiej ostre łojenie (death metal i black metal + doom)? :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 17, 2015, 14:21
No zostawić Was na parę godzin i mi wątek bocznicowy zrobili :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 14:22
Aż tak źle?  :'(

Ale zaczęliśmy nieźle ;D

No i zgodnie z tematem opracowaliśmy roboczą definicję dźwięku Hi-End: "Ma być miło i przyjemnie i nie wkurwiać." ;D
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 14:25
Cytat: BOBSAPP w Marzec 17, 2015, 13:38
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 11:57Będę się upierał,że z kevlarem nie da się stworzyć dzwięku, o przejrzystości i komunikatywności,o naturalności nie wspomnę,jakiej oczekuję od grania. Z uwagi na to czym kevlar jest,to po prostu niemożliwe

Posiadałem kiedyś kolumny B&W matrix 804 i się to zgadzało z tym co piszesz...przy takim zdaniu trwałem do momentu gdy nie usłyszałem pierwszego modelu z ich firmową elipsą z żywicy dla głośnika czyli B&W nautilius 802.
Materiał na membrany pozostał ten sam , fakt zawieszenie się zmieniło ale myślę że co najważniejsze dopracowano optymalnie komorę dla głośnika średniotonowego .

Podobne wrażenie miałem słuchając Harbetha m 40 tam też materiał na średnich tonach pozostaje ten sam w stosunku do młodszych braci ale w M 40 zostaje stworzona autonomiczna , optymalnie obliczona i wytłumiona komora zamknięta dla głośnika średniotonowego.

Podobnie jak w 802 tak M 40  objawia się to ogromem dodatkowych informacji i znacznie większą transparentnością tego podzakresu pomimo wciąż tego samego materiału na głośniku średniotonowym . IMHO.


Co do Harbs 40.1 zgoda co do Nautilus 802 nie znam,więc wierzę na słowo. Osobiście po kontaktach z serią Matrix i Nautilus,uważam podobnie jak elem.


Edit;literówki
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 14:27
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 13:37
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 13:05Panowie,albo dyskutujemy,albo kopiemy się po jajach...nie będę dyskutował na takim poziomie,pisanie,że Harbeth to plumkanie,to mówiąc delikatnie niedorzeczność. Dzięki za udział...
jamówię, przecież puściłem na końcu oczko. Uznaj to proszę jako żart, a nie kopanie się po jajach.




Uznaję a teraz dawaj źródło do Matrix. Podpowiem,że Matrixy mają świetną górę,to ich największy atut,natomiast drą japę na wyższej średnicy.Co do ustawień gramofonu elema,bo o nim chyba wspominałeś,to z mojej wiedzy wynika,że ustawiał go Adamek,nie wydaje mi się,żeby zrobił to źle :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: vasa w Marzec 17, 2015, 14:44
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 13:49świetne kolumny, ale mają jedną wadę. Brak ataku na basie. Nie chodzi o to że ma być atomowy. Ma być naturalny i prawdziwy. Z zeszłym roku dość długo słuchałem Magnepanów wystawianych przez AudioForte i niestety miały spore problemy z transjentami basowymi.
Dlatego napisałem o amplifikacji w klasie D. Te wzmacniacze mają ogromną wydajność prądową (najsłabszym ogniwem jest korek w domowej instalacji :)) a to pozwala na uzyskanie odpowiedniego ataku.

Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 14:01Wokale i fortepian są nadnaturalnie powiększone, wokalistki chcą mnie zjeść swoimi wielkimi ustami a fortepian ma rozmiary organów w średniowiecznej katedrze.
Z jednej strony masz rację, źródła dźwięku są powiększone chociaż chyba jednak nie do tak monstrualnych rozmiarów :) Mnie to niespecjalnie przeszkadza bo orkiestra jest spora z definicji. Z drugiej strony nie potwierdzam efektu "dźwięku z każdej strony", one wymagają dobrego ustawienia we wnętrzu a o to trudno w salonach odsłuchowych.

Z kolei omnipolary MBL-a działają podobnie jeżeli chodzi o wielkość źródeł pozornych (powiększają) ale grają postawione w niemal każdym pomieszczeniu i miejscu i wtedy ten efekt nie jest dotkliwy. Ot, taka ich uroda.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 17, 2015, 15:02
mamm wrażenie, ze nie wszytskim wyświetlają sie emotikony ;) wieczorem sie odszczeknę  :D
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 15:03
Cytat: vasa w Marzec 17, 2015, 14:44
Z jednej strony masz rację, źródła dźwięku są powiększone chociaż chyba jednak nie do tak monstrualnych rozmiarów :)

Masz rację, przesadziłem dla zwiększenia efektu :) Co do trudności w ustawieniu planarów, to niestety dotyczą one w takim samym stopniu domowych pomieszczeń odsłuchowych jak salonów w sklepach. Mało kto może sobie pozwolić na wystawienie tak dużych parawanów na 1/3 długości pomieszczenia a podobno wtedy najlepiej grają.

Cytat: elem w Marzec 17, 2015, 15:02
mamm wrażenie, ze nie wszytskim wyświetlają sie emotikony ;) wieczorem sie odszczeknę  :D

Tylko się nie odgryzaj ;)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: vasa w Marzec 17, 2015, 15:15
Cytat: drizzt w Marzec 17, 2015, 15:03Mało kto może sobie pozwolić na wystawienie tak dużych parawanów na 1/3 długości pomieszczenia a podobno wtedy najlepiej grają.
I dlatego, pomimo mojego szczerego podziwu dla tych kolumn, używam klasycznych paczek.
O wiele łatwiejszych w ustawieniu, zaakceptowaniu przez organa zarządzające chatą i też nie wk...jące :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 15:39
Panowie, ja Wam powiem jaka jest prawda. Prawda jest taka, ze jak sie nie ma co sie lubi, to sie lubi, co sie ma  ;)

drizzt, jasne ze mamy podobne spojrzenie w wielu kwestiach. W koncu we wszystkim nie musimy sie zgadzac. Jedni wola corki, inni - tesciowe, ale miastowe "zadbane" hehehe  ;D

vasa, swietny avatar! Gdzie zgubiles sygnet?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 15:44
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 14:27
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 13:37
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 13:05Panowie,albo dyskutujemy,albo kopiemy się po jajach...nie będę dyskutował na takim poziomie,pisanie,że Harbeth to plumkanie,to mówiąc delikatnie niedorzeczność. Dzięki za udział...
jamówię, przecież puściłem na końcu oczko. Uznaj to proszę jako żart, a nie kopanie się po jajach.




Uznaję a teraz dawaj źródło do Matrix. Podpowiem,że Matrixy mają świetną górę,to ich największy atut,natomiast drą japę na wyższej średnicy.Co do ustawień gramofonu elema,bo o nim chyba wspominałeś,to z mojej wiedzy wynika,że ustawiał go Adamek,nie wydaje mi się,żeby zrobił to źle :)
VTA nie zaszkodzi sprawdzic ;-) Zrodlo? Pisalem: A90 + 309D + Verto + Treshold FET10 i pozamiatane!
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 17, 2015, 15:54
Panowie! Temat wątku jest zupełnie inny, proszę o wypowiedzi na temat!
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: vasa w Marzec 17, 2015, 15:55
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 15:39vasa, swietny avatar! Gdzie zgubiles sygnet?
Wyczytałem że może być animowany to se zrobiłem.
Sygnet leży w szkatułce bo zaraz przyjdzie Marysia i będzie kaprysić. A pewnie i ja sie znudzę za tydzień :)

@neomammut
Kurde, cały czas pisałem na temat toś się musiał akurat teraz napatoczyć  :'(
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 17, 2015, 16:00
Cytat: neomammut w Marzec 17, 2015, 15:54
Panowie! Temat wątku jest zupełnie inny, proszę o wypowiedzi na temat!
Ja przez caly czas pisze o HiEndzie. Swoim wlasnym Hi Endzie. Jesli bardzo chcesz to moge stad spier...ac ;-)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 16:05
Na temat? Powiem szczerze, że nie mam pojęcia co to jest dźwięk hi-end i myślę, że nie ma niczego takiego. Jest dźwięk dobry albo zły i tyle. A i tak jest to totalnie subiektywne który to będzie ten dobry i zły. Mogę tylko napisać jak to wygląda w moim przypadku bo od naszych zwyczajów tak naprawdę zależy jak na sprawę patrzymy.

Mi muzyka towarzyszy jak jestem w domu. Może w ten sposób grać cały dzień bardziej lub mniej w tle rozmów i normalnego domowego życia. Nie przybieram na długie godziny pozycji odsłuchowej i w niej nie zastygam ani też nie słucham z kuchni ryku wydobywającego się z pokoju tylko normalnie se żyję, łażę po chałupie a muzyka gra. Co to ma wspólnego z dźwiękiem hi-end? Może tyle, że z doświadczenia wiem, że systemy, które grają ekspansywnie i efektownie, rozwijają skrzydła dopiero przy wysokich poziomach głośności i nie nadają się do takiego życia z muzyką w tle jak napisałem. Wiem co mówię bo sam miałem do niedawna taki system. Takie systemy narzucają się słuchaczowi, chcą go mieć dla siebie na wyłączność. Są o niego zazdrosne. Odpada spokojna rozmowa ze znajomymi z muzyką w tle, możliwy jest tylko wspólny odsłuch czy się to komuś podoba czy nie. Albo gra głośno albo jak ma grać cicho to w ogóle nie gra i wtedy równie dobrze można słuchać radia w kuchni. A to na pewno nie jest hi-end.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 16:09
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 15:44
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 14:27
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 13:37
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 13:05Panowie,albo dyskutujemy,albo kopiemy się po jajach...nie będę dyskutował na takim poziomie,pisanie,że Harbeth to plumkanie,to mówiąc delikatnie niedorzeczność. Dzięki za udział...
jamówię, przecież puściłem na końcu oczko. Uznaj to proszę jako żart, a nie kopanie się po jajach.




Uznaję a teraz dawaj źródło do Matrix. Podpowiem,że Matrixy mają świetną górę,to ich największy atut,natomiast drą japę na wyższej średnicy.Co do ustawień gramofonu elema,bo o nim chyba wspominałeś,to z mojej wiedzy wynika,że ustawiał go Adamek,nie wydaje mi się,żeby zrobił to źle :)
VTA nie zaszkodzi sprawdzic ;-) Zrodlo? Pisalem: A90 + 309D + Verto + Treshold FET10 i pozamiatane!


kangie nie slajuj :) tak napisać mógłbyś,gdybyś posłuchał u elema tego setu a nie słuchałeś,skąd więc pomysł,że da się lepiej? Matrixów i kevlaru w pewnym momencie nie wyleczysz,jest ściana i nie pomogą zaklęcia :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 17, 2015, 16:22
Spoko, to nie AS, przypominam tylko :)

Dla mnie Hi-End nie istnieje, jest w każdym z nas w głowie, każdy ma jakiś tam swoje spojrzenie na prezentację. I choć w tym całym słuchaniu muzyki powinno nam chodzić o wierność przekazu - każdy w końcu stwierdza, że muzyka stanowi za ważny element jego życia i buduje system by grał przyjemnie, a nie pierdy w piątym rzędzie.

Jednak słowo Hi-End ma też duże znaczenie psychologiczne. Im drożej wynosiła cena końcowa tym wartościowsze jest jego użycie we wszelkich prospektach. A człowiek? Reaguje jak pelikan...

Coś w tym jest, że poprzednie pokolenie skupiało się na wartościowszych rzeczach..., nasze pokolenie trochę myśli, ale widząc kolejne pokolenie, jestem załamany... Rynek się psuje, odwiedzając młode pary, rok, dwa lata po ślubie, nie widzę żadnej muzyki, nie ma nawet mini-wierzy, dlaczego? Bo dzisiaj, jedynym sprzętem w domu jest telewizor... I to on zaczął wyznaczać trend u Kowalskiego... :(
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 16:24
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 16:00
Cytat: neomammut w Marzec 17, 2015, 15:54
Panowie! Temat wątku jest zupełnie inny, proszę o wypowiedzi na temat!
Ja przez caly czas pisze o HiEndzie. Swoim wlasnym Hi Endzie. Jesli bardzo chcesz to moge stad spier...ac ;-)

To chyba a nawet na pewno nie o to chodziło. Panowie, jak tylko pojawia się temat hi-end to ciśnienie się zwiększa, tak jest na każdym forum. Ale my pokażemy innym, że nawet rozmawiając o hi-endzie potrafimy zachować klasę  8)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 16:26
Tv też wypadnie,wszystko będzie a właściwie już jest w smartphone,smarywatch i innych smart gównach,do tego dążymy. Końcówki wielkości Junkersa?komu to?gramiaki?szpulaki? Nie ma komu i nie będzie,moda na winyle też przeminie i oby ;)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 17, 2015, 16:28
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 16:26...moda na winyle też przeminie i oby
Na to czekam z niecierpliwością :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 16:31
Cytat: neomammut w Marzec 17, 2015, 16:22
Rynek się psuje,

Czy to możliwe, że JESZCZE sie psuje? Ja myślę, że popsuł to się już dawno i w tym stanie tkwi bo niżej niż dno zejść się nie da. Niektórzy co prawda kopią. Kiedyś dostałem takie pismo, bardzo poważne, a tam wyjaśnione dlaczego nic się nie da zrobić w sprawie i na końcu tytułem uzasadnienia: "w ostatnim czasie współpraca z... uległa dalszemu pogorszeniu, choć już wcześniej wydawało się to niemożliwe". ;D
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 17, 2015, 20:49
Ostatni offtopiczek w obronie małych matrixów ;)
Krzyczą ale dopiero na wysokich (dla nich za wysokich) poziomach głośności. Wcześniej grały w 14-15m2, jakieś 36m3. Jak dostały do wypełnienia dwa razy tyle kubików, to się zgubiły. Chyba normalne.


Prawidłowa odpowiedź na pytanie zawarte w temacie imo nie istnieje. Bo jak do tego podejść? Technicznie - norm nie ma. Ale może niech chociaż spełnia normy hi-fi. Były jakieś dla kolumn?

Urządzenia cyfrowe na pewno spełniają te normy (poza anomaliami z jakimis błędami konstrukcyjnymi).Wzmacniacze i pre pewnie też. Gdyby przyłożyć miarę tylko zniekształceń (suma różnych) to najwiekszy kłopot wciąż jest z torem analogowym i kolumnami. ale gdyby liczyć zniekształcenia ważone, to już tak źle nie będzie. A przecież właśnie te liczone z symulacją ludzkiego słuchu powinny być bardziej odpowiednie. Powinny czy nie? Dla jakiego poziomu natężenia dźwieku?
Tak czy siak wchodzimy w symulacje, odczucia, indywidualne wady słuchu itp.

Najlepszy dźwięk jaki słyszałem to był ostatni koncert kwartetu Shortera w hali NOSPR. I do tego będe sie odnosił marząc. Było uderzenie, delikatność, ostrość, plankton, wypełnienie, wokal "jak na żywo", przestrzeń, mikro, makro itd, itp. A teraz każdy sobie to wyobrazi po swojemu i wyjdzie, że to jest to, co ma w domu :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 20:52
Ależ Matrixy 805 są świetne,najlepsza ich wersja dla mnie,to właśnie Twój match Bowersów z Bonasusem na poprzednich śmieciach. Bardzo lubiłem to granie.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: gratefullde w Marzec 17, 2015, 20:54
I dlatego dźwięk Hi End dla każdego znaczyć będzie co innego :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 20:55
Cytat: gratefullde w Marzec 17, 2015, 20:54
I dlatego dźwięk Hi End dla każdego znaczyć będzie co innego :)


Świetnie to opisał Miłosz,w gazetach będą dalej bełkotać,ale jak to mówią,pecunia non olet :))
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 17, 2015, 21:00
Dla mnie nic nie znaczy, bo samo określenie jest komiczne. END?  Hi-tech rozumiem. Podnieść normy zniekształceń i sie zaraz wykruszy trochę hajendu. A może szum termiczny jako wyznacznik?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: gratefullde w Marzec 17, 2015, 21:02
Cytat: elem w Marzec 17, 2015, 21:00
Dla mnie nic nie znaczy, bo samo określenie jest komiczne. END?  Hi-tech rozumiem. Podnieść normy zniekształceń i sie zaraz wykruszy trochę hajendu. A może szum termiczny jako wyznacznik?

Nie wiem, ja to o hi endzie myślę jako o najlepszej, możliwej reprodukcji dźwięku. Dla mnie najlepszej.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 17, 2015, 21:03
Cytat: gratefullde w Marzec 17, 2015, 21:02
Cytat: elem w Marzec 17, 2015, 21:00
Dla mnie nic nie znaczy, bo samo określenie jest komiczne. END?  Hi-tech rozumiem. Podnieść normy zniekształceń i sie zaraz wykruszy trochę hajendu. A może szum termiczny jako wyznacznik?

Nie wiem, ja to o hi endzie myślę jako o najlepszej, możliwej reprodukcji dźwięku. Dla mnie najlepszej.
Czyli nie do osiągnięcia i jeszcze długo nic :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: stary audiofil w Marzec 17, 2015, 21:12

Jest też diament, czyli odmiana alotropowa węgla. Wysokie modele Bowersów mają taki głośnik i gra wyśmienicie.

[/quote]

Wlasnie ,że ten diament to tnie po uchlach jak złoto
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:15
Cytat: stary audiofil w Marzec 17, 2015, 21:12

Jest też diament, czyli odmiana alotropowa węgla. Wysokie modele Bowersów mają taki głośnik i gra wyśmienicie.


Wlasnie ,że ten diament to tnie po uchlach jak złoto

[/quote]

Piotrek,ale w ostaniej inkarnacji już to poprawiono. Słuchałem u Radka w Top Hi Fi w Katosach Diamonda 805 i grał z wyrafinowaną górą,pierwsze wersje diamentów,faktycznie były ostre.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 17, 2015, 21:17
Kwestia aplikacji, jak zwykle. Ale może ciąć. Czasami nawet powinien. Blachy, trąbka mogą ciąć unplugged. Niech więc tną i w domu.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Jakub w Marzec 17, 2015, 21:28
Tak sobie myślę, że skoro na moim sprzęcie, który kosztował w sumie około 5k, słyszę te wszystkie wybrzmienia, mam scenę nie tylko wszerz ale i wgłąb, czarne tło i w sumie ogólną frajdę ze słuchania, to zaczynam się zastanawiać co słychać u was, na zestawach za ciężkie pieniądze z magicznymi kablami itd? Ten dźwięk Hi-End to chyba bardziej stan umysłu niż coś mierzalnego.  8)

A tak na poważnie, to chętnie bym kiedyś posłuchał muzyki z takiego wypieszczonego zestawu, który ktoś sobie w domu złożył. Bo te sklepowe prezentacje do mnie nie przemawiają jakoś.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: stary audiofil w Marzec 17, 2015, 21:29
Cytat: elem w Marzec 17, 2015, 21:17
Kwestia aplikacji, jak zwykle. Ale może ciąć. Czasami nawet powinien. Blachy, trąbka mogą ciąć unplugged. Niech więc tną i w domu.

DZIEKUJE BARDZO ZA KONKRETNY WPIS.
Proszę o nastepny.........bo powyższy był jak najbardziej rozsądny,a wpisów rzeczowych,rozsądnych a przede
wszystkim prawdziwych i uczciwych w ocenie jak na lekarstwo.
Dlatego jestem najlepszy ............na smietniku. ;D ;D ;D
Chyba dlatego,ze mamy tu około 50 osób z branży 8) 8) 8)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:31
Ja też z branży jestem 8)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 17, 2015, 21:35
No ja też. Ale z nieco innej  ::)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: vasa w Marzec 17, 2015, 21:36

Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:31
Ja też z branży jestem 8)
a z jakiej?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:36
No każdy jest z jakiejś ;D
Stary zasiał i polazł ???
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:37
Cytat: vasa w Marzec 17, 2015, 21:36

Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:31
Ja też z branży jestem 8)
a z jakiej?

No ja z tej,co ją wszyscy Polacy najbardziej obecnie kochają-medycznej :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 17, 2015, 21:37
Jakub,

a jak nie usłyszysz róznicy?  Won ;)   A jak będzie gorzej niż u ciebie? Zakopią w ogródku :)

jamówię,

szewc bez butów..., masz jakies pastylki na hajend w ofercie?   :D



Neo, wybacz...
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:39
Cytat: elem w Marzec 17, 2015, 21:37
Jakub,

a jak nie usłyszysz róznicy?  Won ;)   A jak będzie gorzej niż u ciebie? Zakopią w ogródku :)

jamówię,

szewc bez butów..., masz jakies pastylki na hajend w ofercie?   :D


Ja tylko homeopatię biorę :)) jest dogłębnie zbadana w kontrolowanych warunkach klinicznych,udowodniono,że nie szkodzi,ponieważ nie pomaga :))
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Jakub w Marzec 17, 2015, 21:40
Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:39udowodniono,że nie szkodzi,ponieważ nie pomaga

a jak wiadomo, "Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni" :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: vasa w Marzec 17, 2015, 21:41
Tylko kosztuje.
To wypisz wypisz wymaluj jak hajend [emoji3]
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:42
Cytat: vasa w Marzec 17, 2015, 21:41
Tylko kosztuje.
To wypisz wypisz wymaluj jak hajend [emoji3]


Slajend,jak pisał kangie :))
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: vasa w Marzec 17, 2015, 21:43
Czasem mądrze pisze [emoji4]
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:44
Cytat: vasa w Marzec 17, 2015, 21:43
Czasem mądrze pisze [emoji4]



Bez wątpienia.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 17, 2015, 21:48
Neomammut nas rozdepcze...
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: stary audiofil w Marzec 17, 2015, 21:49
Cytat: vasa w Marzec 17, 2015, 21:36

Cytat: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:31
Ja też z branży jestem 8)
a z jakiej?

Vasa
Za duże masz obroty w tym gramiaku. ;D
Wally Mallewicz powinien Cie odwiedzić.
Nie gniewaj się na mnie za wpisy w stosunku do Ciebie-tak juz mam.
Osobiście to liście zbieram na cmentarzu-cały okrągły rok.
Tu tez jestem stachanowcem lideruje w smietniku.
Dorabiam tez jako ładowacz-sortowacz nieczystości stałych. :P

Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 17, 2015, 21:50
Cytat: elem w Marzec 17, 2015, 21:48
Neomammut nas rozdepcze...



Jak to mammut :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: stary audiofil w Marzec 17, 2015, 21:52
Cytat: kangie w Marzec 17, 2015, 11:44
Panowie, a co sądzicie o wstęgach, elektrostatach i magnetostatach?

Nic nie sadzę,a o co chodzi?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: vasa w Marzec 17, 2015, 21:56

Cytat: stary audiofil w Marzec 17, 2015, 21:49
Vasa
Za duże masz obroty w tym gramiaku. ;D
Niemożliwe. Pasek się ślizga i nawet jak puszczę na 45 to ledwo 30 osiąga [emoji37]
Ale dzięki temu mam niższy bas [emoji344]
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 17, 2015, 22:38
Dziękuję...
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 18, 2015, 08:10
Cytat: vasa w Marzec 17, 2015, 21:56Ale dzięki temu mam niższy bas
Nie może być! :D
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 09:23
Cytat: stary audiofil w Marzec 17, 2015, 21:12Wlasnie ,że ten diament to tnie po uchlach jak złoto

Mam podobną opinię ale zaznaczam że mówię o najwyższym podzakresie pasma.
Myślałem że mi się wydaje ale po przesłuchaniu innej konstrukcji - analogicznej w pewnym stopniu na wysokich tonach wiedziałem już że coś jest na rzeczy.

USHER AUDIO MINI DANCER TWO  DIAMOND
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 09:34
Cytat: elem w Marzec 17, 2015, 21:17Kwestia aplikacji, jak zwykle. Ale może ciąć. Czasami nawet powinien. Blachy, trąbka mogą ciąć unplugged. Niech więc tną i w domu.

Wszystko się zgadza ale w naturze nasze uszy są zamykane przez gęstą energię wytworzoną przez te instrumenty a nie przez puste i nie podparte soczystą energią zniekształcenia które występują w kopułce diamentowej pomimo jej niezaprzeczalnych zalet w postaci ultrapreczyjnego grania.IMHO.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 18, 2015, 09:58
Prawda BOBSAPP, samo cięcie po uszach bez całej otoczki harmonicznych tegoż "cięcia" jest słabe.
Ale tu juz dochodzimy do innych elementów toru, które moga byc odpowiedzialne za ten brak. Niekoniecznie winny jest sam przetwornik diamentowy, berylowy czy mój aktualny faworyt - AMT.

Byłem kiedys u pana Zawady. Łomotaliśmy pałką w czynel. Wniosek był smutny - jeszcze sie taki ( przetwornik, system) nie narodził co by ten piekny "dzwon" odtworzył :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w Marzec 18, 2015, 10:04
Nawiązując, tutaj:

http://www.thevintageknob.org/sony-SS-A5.html

czytam o specjalnie spreparowanym przy użyciu bakterii Acetobacter aceti tweeterze z bio celulozy zastosowanym przez Sony w serii SS-A, który jest sztywniejszy, cieńszy i lżejszy niż dowolny inny materiał, w tym beryl. Podobno głośniki tej serii są łatwo dostępne w Japonii i nie są drogie. Szkoda, że takie wynalazki się nie przyjęły na rynku i wygrały rozwiązania tańsze, prostsze i gorsze.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 18, 2015, 10:43
Cytat: elem w Marzec 18, 2015, 09:58Byłem kiedys u pana Zawady. Łomotaliśmy pałką w czynel. Wniosek był smutny - jeszcze sie taki ( przetwornik, system) nie narodził co by ten piekny "dzwon" odtworzył

Oczywiście, ale warto próbować, nie odpuszczać i mieć tę "górę" w domu.

Jak ktoś słuchał czyneli, trąbki czy nawet skrzypiec, ten wie jak te instrumenty potrafią przyciąć w ucho.

Cytat: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 09:34Wszystko się zgadza ale w naturze nasze uszy są zamykane przez gęstą energię wytworzoną przez te instrumenty a nie przez puste i nie podparte soczystą energią zniekształcenia które występują w kopułce diamentowej pomimo jej niezaprzeczalnych zalet w postaci ultrapreczyjnego grania.IMHO.
Trzeba zadbać o dobre źródło. Powiedz mi BOBSAPP, na podstawie jakich źródeł dokonałeś oceny kopułki diamentowej? To mnie bardzo ciekawi.

Cytat: elem w Marzec 17, 2015, 21:17Kwestia aplikacji, jak zwykle. Ale może ciąć. Czasami nawet powinien. Blachy, trąbka mogą ciąć unplugged. Niech więc tną i w domu.
Moim zdaniem mądrze gadasz. Nastepnym razem, Tomku zamiast 2-3 herbat trzeba będzie walnąć coś mocniejszego ;)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 10:54
Cytat: elem w Marzec 18, 2015, 09:58czy mój aktualny faworyt - AMT.

Pozwolę się z Tobą nie zgodzić co do strojenia ale co do AMT to  odbieram wstęgę również jako wzorzec - konkretnie nie ta wstęgę bo ja mówię o Etonie ale technologia podobna a różnice w stosunku do klasycznych kopułek od razu słyszalne.

Moim zdaniem znacznie większe nasycenie energią tego typu rozwiązań spowodowane jest kilku kilkukrotnie większą powierzchnią promieniującą tego głośnika w konfrontacji z polem powierzchni nawet do kopułki o średnicy 50 mm.
Po rozwinięciu tego typu harmonijki wyjdzie nam mały woofer ot co.

Doświadczyłem i zrozumiałem to dzięki możliwości przesłuchania kolumn marki SUNDIAL podłogowe.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 10:59
Cytat: kangie w Marzec 18, 2015, 10:43Trzeba zadbać o dobre źródło. Powiedz mi BOBSAPP, jakie na podstawie jakich źródeł dokonałeś oceny kopułki diamentowej? To mnie bardzo ciekawi.

Usher - to był jakiś cd Wadia
B&W 802 - gramofon Rega RP9
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 18, 2015, 11:03
Cytat: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 10:59Rega RP9
A wkładka?
Pytam, bo dla mnie to ważne.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 11:07
Cytat: kangie w Marzec 18, 2015, 11:03A wkładka?

Rega apheta
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 18, 2015, 11:16
OK. Nie słyszałem, ale wierzę, że słaba nie jest.

Chodzi mi o to, że niektóre instrumenty muzyczne takie jak: idiofony, dęte blaszane, dęte drewniane, szarpane itp. potrafią niejednokrotnie zakłuć w ucho w sposób jak najbardziej naturalny. Słuchając trąbki z 3-4 m czasami można tego nie wytrzymać na dłuższą metę, ale ten instrument taki jest. Parę dni temu słuchałem trębaczy na Wrocławskim Rynku. Przystanąłem z rodziną, posłuchaliśmy, wrzuciłem z córką pieniążek do kapelusza, ale jak zbliżaliśmy się do orkiestry, to myślałem, że bębenki mi poprzebijają ;)

I teraz żeby odtworzyć ten dźwięk z taką precyzją - trzeba się napocić. Ja stawiam na beryl, diament, a w następnej kolejności wstęga i jedwab. Jednak wstęga ma u mnie minus za słabą kierunkowość w jednej płaszczyźnie. Wolę kopułki. No, ale dobrze że mamy wybór.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 11:23
Cytat: kangie w Marzec 18, 2015, 11:16Chodzi mi o to, że niektóre instrumenty muzyczne takie jak: idiofony, dęte blaszane, dęte drewniane, szarpane itp. potrafią niejednokrotnie zakłuć w ucho w sposób jak najbardziej naturalny. Słuchając trąbki z 3-4 m czasami można tego nie wytrzymać na dłuższą metę, ale ten instrument taki jest. Parę dni temu słuchałem trębaczy na Wrocławskim Rynku.

W pełni się z Tobą zgadzam i też tak to słyszę ale musisz zwrócić uwagę jak to są duże instrumenty a jak mała jest kopułeczka i co musi zrobić aby to nadrobić.
Jest pewna słyszalna przewaga berylu , diamentu nad wstęgą ma ona na imię nośność.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 18, 2015, 11:27
Cytat: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 11:23Jest pewna słyszalna przewaga berylu , diamentu nad wstęgą ma ona na imię nośność.
Nośność kojarzy mi się z nośnością mostu, wiaduktu, podestu, drabiny itp. Przybliżysz szczegóły?

Cytat: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 11:23W pełni się z Tobą zgadzam i też tak to słyszę ale musisz zwrócić uwagę jak to są duże instrumenty a jak mała jest kopułeczka i co musi zrobić aby to nadrobić.
Pamiętajmy, że tej małej kopułce pomaga większa kopułka/membrana stożkowa itp. w postaci głośnika średniotonowego.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 11:32
Cytat: kangie w Marzec 18, 2015, 11:27Nośność kojarzy mi się z nośnością mostu, wiaduktu, podestu, drabiny itp. Przybliżysz szczegóły?

Ciężko to wytłumaczyć werbalnie bo jest to przekaz emocji związany z jego jakością nie potrafię tego opowiedzieć jak to odbieram ale może muzyk to przybliży lepiej niż ja głupi audiofil :

http://www.wiolonczela-grzybacz.pl/refer.html
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 18, 2015, 11:35
Jam też muzyk, może nie dużego kalibru, ale może z drugim się dogadam ;)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: BOBSAPP w Marzec 18, 2015, 11:36
Cytat: kangie w Marzec 18, 2015, 11:35
Jam też muzyk, może nie dużego kalibru, ale może z drugim się dogadam ;)

No to już mi lżej na sercu.
Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 18, 2015, 12:20
Cytat: kangie w Marzec 18, 2015, 11:16Jednak wstęga ma u mnie minus za słabą kierunkowość w jednej płaszczyźnie.

Nie AMT z modami Gaudera :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 18, 2015, 12:31
Cytat: elem w Marzec 18, 2015, 12:20Nie AMT z modami Gaudera
Gdzie to siedzi?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 18, 2015, 12:41
Air Motion Transformer ( to cos innego niz typowa wstęga) Oskara Heila siedzi np w Kitharach i mniejszych paczkach tego producenta. Także w amerykańskich ESS ( ?, chyba) ale to juz tylko vintage.
W Kitharach dziala juz od 900 Hz. Gdyby nie ich dramatyczny wygląd , to dawno by u mnie stały.
Grają dipolowo.

Gauder coś tam "namieszał", puścił AMT od chyba 2-3 kHz i tylko do przodu ale uniknął rezonansów i kierunkowości, o której piszesz. Montowane w serii Arcona. Jeszcze nie zapłacone, więc nic nie zmieniłem w stopce. No, teraz jestem jak ta pliszka ale niech tam, biorę ten autozachwyt na klatę ;)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 18, 2015, 12:43
Cytat: elem w Marzec 18, 2015, 12:41Gauder coś tam "namieszał", puścił AMT od chyba 2-3 kHz i tylko do przodu ale uniknął rezonansów i kierunkowości, o której piszesz. Montowane w serii Arcona. Jeszcze nie zapłacone, więc nic nie zmieniłem w stopce. No, teraz jestem jak ta pliszka ale niech tam, biorę ten autozachwyt na klatę ;)

Może słyszałem je?! Czasami Adamek nie miał ich na zeszłorocznym Audiofilu? Zaraz sprawdzę...

Gratuluję nowego klocka :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 18, 2015, 13:04
Mógł miec te największe, 100. U mnie wystarcza te najmniejsze. Ważne, że moje domowe muzyczne uszy doceniły i usłyszały chóry wyraźnie lepsze. Uff, jest akceptacja rodzinna  ;D
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 18, 2015, 13:10
Cytat: elem w Marzec 18, 2015, 12:41Gauder coś tam "namieszał" (...)
Czyżby te?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 18, 2015, 13:20
tak :) Jak grało wtedy?
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 18, 2015, 13:20
Cytat: kangie w Marzec 18, 2015, 13:10
Cytat: elem w Marzec 18, 2015, 12:41Gauder coś tam "namieszał" (...)
Czyżby te?


To są setki,60 mają dwa midwoofery.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 18, 2015, 13:21
elem,jak rodzina zachwycona,to zmieniaj stopkę,nic już nie może się stać ;)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: neomammut w Marzec 18, 2015, 13:24
Ok, skoro juz rozmawiamy o kolumnach, glosnikach i materialach. Jak ktos ma moze informacje na temat materialu carbocone, czyli mozna to przetlumaczyc jako kopulka z carbonu. Carbon to wegiel, ale co tam Sony jeszcze dokladalo to niestety tajemnica :) A jest to bardzo milo i naturalnie brzmiacy material :) Moje SS-G3, nawet przy tak tranzystorach potrafia z brzmieniem zrobic czasami cuda 8)

Wybaczcie brak polskich znakow, ale Android mi zastrajkowal :)
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: elem w Marzec 18, 2015, 13:24
Cytat: jamówię w Marzec 18, 2015, 13:20mają dwa midwoofery.

nie. mid pracuje w obudowie zamkniętej a woofer w br, ilośc się zgadza
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: jamówię w Marzec 18, 2015, 13:28
Cytat: elem w Marzec 18, 2015, 13:24
Cytat: jamówię w Marzec 18, 2015, 13:20mają dwa midwoofery.

nie. mid pracuje w obudowie zamkniętej a woofer w br, ilośc się zgadza


No fakt,tam są jakieś czary-mary :))
Chodziło mi w takim razie o ilość głośników.
Myślę,że nie zdradzę tajemnicy,jeśli napiszę,że przez moment słuchałem u elema tych Gauderów. Było to krótko i z pewnością właściciel będzie jeszcze z nimi ganiał po salonie,ale wysokie są naprawdę świetne.
Tytuł: Odp: Co to jest dźwięk Hi-End?
Wiadomość wysłana przez: kangie w Marzec 18, 2015, 13:34
Cytat: elem w Marzec 18, 2015, 13:20tak :) Jak grało wtedy?
Szczerze? Jeden z najlepszych dźwięków imprezy "Audiofil", na której byłem, a łażę tam od 3-4 lat. Adamek wytworzył tam mnóstwo planktonu i powietrza. Nie zapomnę Stevie Ray Vaughana (jakiś wolniejszy kawałek) oraz "Hey You" Pink Floyd. Wtedy grało prawie wszystko. Beatlesi, nawet Skaldowie "Cała jesteś w skowronkach" - MONO. Andreas Vollenweider - mnóstwo detali i powietrza. Tego Audiofila nigdy nie zapomnę.

Czyli przypomniałem sobie teraz, że grała wtedy wstęga...