Parę pytań o Duelund DCA16GA (lub alternatywy)

Zaczęty przez Moriarty, Listopad 03, 2018, 16:58

Poprzedni wątek - Następny wątek

Moriarty

Przymierzam się do wymiany moich leciwych i, oględnie rzecz ujmując, niezbyt porywających kabli Kimber 4PR, które zostały mi po moim pierwszym "wanna-be "systemie audiofilskim sprzed parunastu lat, i rozważam kupno zachwalanej tu przez wielu wariacji Duelunda na temat kabli Western Electric, czyli DCA16GA. W związku z tym mam parę pytań do osób, które zdążyły już te kable dobrze poznać.

1. Czy DCA16GA wytrzymują próbę czasu? Rzeczywiście brzmią jak WE16GA, tylko lepiej?

2. Czy ten nieprzyjemny zapach oleju, jakim nasączana jest bawełna, ulatnia się z czasem? Krótko mówiąc, chodzi mi o parametr WAF, czyli czy po kupnie tych kabli grozi mi rozwód/separacja i eksmisja z domu? >:D (a może rozwiązaniem byłby oplot - ktoś próbował?)

3. Czy w tej cenie jest jakaś godna uwagi konkurencja? Słucham głównie klasyki i akustycznego jazzu, mam wzmacniacz na lampach L34.

Upewnię się jeszcze - na parę kolumn potrzebne są cztery odcinki kabla, nie dwa, a przy bi-wire aż osiem, bo DCA16GA jest "jednokanałowy"?
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Melepeta

Ta jest, jednokanałowy (trzeba cztery odcinki). Alternatywa też istnieje. Jakieś inne używane i w dobrej cenie. W porównaniu do nowych DCA16GA mogą wypaść sporo lepiej.   
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Moriarty

Dzięki za info.

Pewnie jakieś dobre używane zagrałyby lepiej, no ba! Ale jakie?  :-\ Myślałem o tym Dulelundzie, bo w różnych miejscach jest kreowany niemalże na Mesjasza kabli, zawstydzającego ultradrogie hajendowe pytony. A ja chciałbym mieć gwarancję trafienia w tarczę za pierwszym razem, i to jest ten problem.

...no i wciąż nierozstrzygnięta pozostaje kwestia odoru, który zamienia łagodne małżonki w dzikie bestie. Czy jest na sali ktoś żonaty, kto słucha tych kabli już od dłuższego czasu i wciąż nie został rozszarpany lub eksmitowany?
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

McGyver

Cytat: Moriarty w Listopad 03, 2018, 18:03chciałbym mieć gwarancję trafienia w tarczę za pierwszym razem, i to jest ten problem.
Panie, tak to tylko w Erze  :P 
Proponowałbym nic nie kupować na razie, tylko wypożyczyć sobie kilka kabli i odsłuchać. Tym bardziej że sama w sobie klasa przewodu to jedno, a spasowanie z Twoimi klockami to drugie.

Moriarty

Cytat: McGyver w Listopad 03, 2018, 18:07
Proponowałbym nic nie kupować na razie, tylko wypożyczyć sobie kilka kabli i odsłuchać.

Zacna rada, milordzie! Rzecz w tym, że w moim kręgu znajomych liczba audiofilów, którzy mogliby mi podrzucić jakieś godne a niedrogie kable, wynosi dokładnie zero. Inna sprawa, że przede mną w dalszej kolejności zmiana kolumn, więc i tak nie dopasuje na 100 proc. Mam ESA Ostinato 2, myślę o szerokopasmowcu z dużą skutecznością, by kiedyś móc podpiąć pod to SET. Duelundy zapowiadały się na kable, z którymi nie sposób przegrać (zwłaszcza po przesiadce z Kimbera 4PR), stąd me pytania o ten wynalazek. No przecież nie będę wydawał fortuny na van den Hule i inne klejnoty, bo to są zabawki dla wyższej kasty, a nie takiego pariasa jak ja ;).

Taki mam oto przebiegły, dalekosiężny plan!
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Hubertrs

Jak szybko sie pojawil w moim systemie pod wplywem ochow i achow tak szybko zniknal. Dolne rejestry bardzo fajnie trzymane w ryzach ale gora poszla sie gdzies ....

Moriarty

Dzięki, Hubertrs! To konkretny feedback, mocno ostudził mój zapał, ale lepiej się rozczarować przed niż po zakupie... Wygląda na to, że poszukiwania świętego Graala wśród przystepnych cenowo kabli wciąż trwają  :-\
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

McGyver

Cytat: Moriarty w Listopad 03, 2018, 18:23myślę o szerokopasmowcu z dużą skutecznością, by kiedyś móc podpiąć pod to SET.
Używam SETa na lapach 2A3 (circa about sześć watów na kanał), napędzam tym kolumny o efektywności jakieś 86dB, a kiedyś napędzałem nim amerykańskie Merliny VSM Millenium na uznawanych za ciężkie do napędzenia Scan-Speakach węglowych. Było dobrze, jest jeszcze lepiej, o szerokopasmowcach nie chcę słyszeć, nie trawię zupełnie ich specyfiki brzmieniowej. Nie jest prawdą że do SETa zawsze potrzeba kolumn o wysokiej efektywności bądź szerokopasmowych. Poza tym SETy bywają różne. Również takie o mocy 140 watów na kanał.
Reasumując, jeżeli nie masz do nagłośnienia pomieszczenia wielkości hangaru lotniczego, to poważnie się zastanów zanim wejdziesz w kolumny szerokopasmowe tylko dlatego, że masz ochotę na lampę SET.

Hubertrs

Kurde dobrze wiedziec,  ze nie jestem jedyny,
Nigdy ne podeszlo mi granie z szerokopasmowcow

Moriarty

Cytat: McGyver w Listopad 03, 2018, 18:35
Reasumując, jeżeli nie masz do nagłośnienia pomieszczenia wielkości hangaru lotniczego, to poważnie się zastanów zanim wejdziesz w kolumny szerokopasmowe tylko dlatego, że masz ochotę na lampę SET.

Nie ukrywam, że drugim ważnym dla mnie argumentem za szerokopasmowcami jest cena. Można w miarę tanio sklecić/kupić jakieś DYI na niezłej klasy głośnikach. Ceny dobrych kolumn ze zwrotnicami szybują dziś w jakieś abstrakcyjne regiony stratosfery, zresztą podobnie to wygląda w przypadku elektroniki - pomijając DYI, jakieś manufaktury o statusie de facto DYI, czy szczęśliwe trafy na targu staroci, gdy komuś uda się namierzyć fartem jakiś zacny vintage w rodzaju Electro-Voice'ów, Alteców czy innych Yamah.

Niestety, żadna znana mi staruszka nie trzyma na stryszku leciwych Tannoyów w charakterze podstawki pod szafkę ze starymi zabawkami, więc rozgryzam warianty alternatywne.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

tomekkk1

#10
Cytat: McGyver w Listopad 03, 2018, 18:35Reasumując, jeżeli nie masz do nagłośnienia pomieszczenia wielkości hangaru lotniczego, to poważnie się zastanów zanim wejdziesz w kolumny szerokopasmowe tylko dlatego, że masz ochotę na lampę SET.

Według tego stwierdzenia powinienem wyburzyć szereg ścian, bo w moim skromnym, a dla wielu wręcz klaustrofobicznym pokoju około 15m2 - gdzie grubo ponad 100-litrowe budy zajmują wiele miejsca - pewnie nie mogą rozwinąć skrzydeł, czy "drą japę" itd.


Na szczęście one mają to gdzieś i grają w tej klitce świetnie, nawet na ultra niskich poziomach głośności :p

tomekkk1

#11
Cytat: Hubertrs w Listopad 03, 2018, 18:44
Kurde dobrze wiedziec,  ze nie jestem jedyny,
Nigdy ne podeszlo mi granie z szerokopasmowcow

Jeśli chcesz posłuchać pełno-pasmowców, które mi ogromnie podeszły (a do tej pory zawsze miałem dwu i trójdrożne kolumny), jak i również odwiedzającym mnie sympatykom - zapraszam do mnie  ;D
"Sprzężone" z lampowymi: SET, oraz Push-Pull, a ostatnio ładnie dogadały się z prostym, tanim i wiekowym tranzystorem :)

Hubertrs

Ciesze sie, ze ci sie podoba, mnie jednak nie podchodza, sluchalem kilku i zawsze grymas niezadowolenie pojawial sie na mojej twarzy.
Ale nie mowie nie

Moriarty

Cytat: tomekkk1 w Listopad 03, 2018, 20:17
Jeśli chcesz posłuchać pełno-pasmowców, które mi ogromnie podeszły (a do tej pory zawsze miałem dwu i trójdrożne kolumny), jak i również odwiedzającym mnie sympatykom - zapraszam do mnie  ;D

Dzięki! Tylko że Ty, o ile dobrze kojarzę, mieszkasz gdzieś na wyspach, a ja mam matecznik w Kaniach pod Warszawą! :)
Notabene jestem już z jednym kolegą z forum, który ma szerokopasmowce, umówiony na spotkanie, tyle że na razie zła karma, psiakrew, nie pozwala na podróż pod Poznań.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

gratefullde

I nie słuchaj jakiś opowieści z mchu i paproci o ostrości grania szerokopasmówek. One grają z taką przestrzenią o swobodą, że szok. U mnie jest pełne pasmo, również fajny bas, świetna średnica i dźwięczna, naturalna góra.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

tomekkk1

Cytat: Moriarty w Listopad 03, 2018, 21:29
Dzięki! Tylko że Ty, o ile dobrze kojarzę, mieszkasz gdzieś na wyspach, a ja mam matecznik w Kaniach pod Warszawą! :)
Notabene jestem już z jednym kolegą z forum, który ma szerokopasmowce, umówiony na spotkanie, tyle że na razie zła karma, psiakrew, nie pozwala na podróż pod Poznań.


Tak, mieszkam na wyspach i jeśli byłoby Ci kiedyś po drodze to wal do mnie śmiało :)

McGyver

Cytat: tomekkk1 w Listopad 03, 2018, 20:15Według tego stwierdzenia powinienem wyburzyć szereg ścian, bo w moim skromnym, a dla wielu wręcz klaustrofobicznym pokoju około 15m2 - gdzie grubo ponad 100-litrowe budy zajmują wiele miejsca - pewnie nie mogą rozwinąć skrzydeł, czy "drą japę" itd.
Ależ mój wpis był w zupełnie innym kontekście i w ogóle nie o to mi chodziło. A chodziło mi mianowicie o to, że powszechne jest mniemanie, że do klasycznych, dwu-i-więcej drożnych kolumn o efektywności 90dB i mniej potrzebny jest wzmacniacz co ma kupę mocy, a jak już chcemy mieć lampowca, a co gorsza SETa, to musimy koniecznie mieć do niego podłączone wysokoefektywne kolumny, choćby nasz zestaw miał pracować w pomieszczeniu wielkości wychodka. I dlatego napisałem, że w pomieszczeniu mniejszym od hangaru wcale nie potrzeba do SETa kolumn wysokoefektywnych.
A to że mnie osobiście charakter dźwięku znakomitej większości szerokopasmowców po prostu się nie podoba, to jest zupełnie osobna kwestia.

tomekkk1

W takim razie pełna zgoda :)
Z pewnością kojarzysz bolączkę mojego piecyka, objawiającą się niskim poziomem wejściowym - ostatnio miałem do SET-a podłączone leciwe już monitorki Mission 780SE i zagrały wybornie. Ich właściciel na dzień dzisiejszy chce kupić SET i używać go z nimi ;)

McGyver

Cytat: gratefullde w Listopad 03, 2018, 21:35o ostrości grania szerokopasmówek
Cytat: tomekkk1 w Listopad 03, 2018, 20:15"drą japę" itd.
Nie napisałem że grają ostro.
Nie napisałem że drą japę.
Napisałem że charakter grania większości szerokopasmówek mnie osobiście kompletnie nie leży. A słuchałem bardzo wielu.
Nie wykluczam, że istnieją takie które grają fajnie. Nie mam jednak wystarczająco dużo cierpliwości by takich szukać.

gratefullde

Cytat: McGyver w Listopad 03, 2018, 22:05Nie napisałem że grają ostro.

Spoko spoko, ja to napisałem tak ad referendum sobie... Bo się opinia tak wykluła
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

tomekkk1

Cytat: McGyver w Listopad 03, 2018, 22:05
Cytat: gratefullde w Listopad 03, 2018, 21:35o ostrości grania szerokopasmówek
Cytat: tomekkk1 w Listopad 03, 2018, 20:15"drą japę" itd.
Nie napisałem że grają ostro.
Nie napisałem że drą japę.
Napisałem że charakter grania większości szerokopasmówek mnie osobiście kompletnie nie leży. A słuchałem bardzo wielu.
Nie wykluczam, że istnieją takie które grają fajnie. Nie mam jednak wystarczająco dużo cierpliwości by takich szukać.


Dla mnie wszystko jasne Adam - jeśli chodzi na przykład o preferencje, czy własne odczucia.
Moja wypowiedź dotyczyła innej kwestii, mianowicie iż szeroko-pasmowce nadają się tylko do wielkich pomieszczeń. Nie rozumiem dlaczego nie miałyby dobrze grać w małych pokoikach - stąd myśl:
Cytat: tomekkk1 w Listopad 03, 2018, 20:15pewnie nie mogą rozwinąć skrzydeł, czy "drą japę" itd.
;)

McGyver

Cytat: tomekkk1 w Listopad 03, 2018, 22:13Moja wypowiedź dotyczyła innej kwestii, mianowicie iż szeroko-pasmowce nadają się tylko do wielkich pomieszczeń.
O, a tego też nie twierdziłem, aczkolwiek zapewne wyraziłem się niewystarczająco jasno.

Stefan2s

Cytat: Moriarty w Listopad 03, 2018, 16:58rzymierzam się do wymiany moich leciwych i, oględnie rzecz ujmując, niezbyt porywających kabli Kimber 4PR, które zostały mi po moim pierwszym "wanna-be "systemie audiofilskim sprzed parunastu lat, i rozważam kupno zachwalanej tu przez wielu wariacji Duelunda
Miałem te Kimbery 4PR w moim systemie. Wpierw grały z Chario Delphinus, a póżniej krótko z JBL 4307. Wiele nie pomogę ale u mnie zostały szybko zdetronizowane przez Chorda ClearWay, następnie przez Suprę PLY 3.4S i w końcu Beldena 9497 podwójnie skręconego, który jest nieco gładszy... W każdym razie wszystkie wymienione kable okazały się lepsze... Masz w czym przebierać.
Mac Mini MOD,ToppingE30, Leben 300F, JBL Studio Monitor 4307, Sennheiser HD 600, Denon 3910, Tomanek, Bada 5600, Belden 9497, Belden 8402, Wireworld, Elecaudio

Moriarty

Dzięki za podpowiedzi! Może faktycznie powinienem spróbować z Beldenem, skoro jesteś kolejną już osobą, która ten kabel chwali.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Melepeta

Belden dobry, ale do Duelunda mu daleko. Taka moja opinia.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.