KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"

Zaczęty przez MartinS, Październik 14, 2018, 12:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

traumeel

#125
Z tym, że koło oryginalnych Oyaide to one na pewno nawet nie leżały.
I o ile dobrze kojarzę, to na którymś z for czytałem, że jakość tego przeźroczystego tworzywa jest taka sobie. Chyba, że ktoś tylko oprawi, wepnie i zapomni. Wtedy to akurat raczej bez znaczenia.

McGyver

Cytat: traumeel w Grudzień 13, 2018, 18:31Z tym, że koło oryginalnych Oyaide to one na pewno nawet nie leżały.
Tak, to oczywiście prawda.

Cytat: traumeel w Grudzień 13, 2018, 18:31na którymś z for czytałem, że jakość tego przeźroczystego tworzywa jest taka sobie.
Owszem, kiedyś tak było, wiele lat temu miałem dwie takie wtyczki w których tworzywo się pokruszyło, ale teraz jest dużo lepiej. Do tworzywa we wtyczkach skręcanych śrubkami a nie wkrętami nie mogę mieć zastrzeżeń.

Pablo_NL

W formie notki informacyjnej: nakarmiłem swój tor kompletnym okablowaniem Helix. Sieciówka, IC oraz głośnikowy.
Raczej sceptycznie podchodziłem do tematu, aleee... pozytywny szok.

MartinS

Gratuluję  :D
Myślałem, że nikt się nie zdecyduje.
Miło mi przeczytać, że zaryzykowałeś, spróbowałeś i jesteś w pozytywnym szoku...  :D
Jeśli to nie problem, to napisz coś o kabelkach, z których uplotłeś Helixy.

Pablo_NL

#129
No więc tak. Nie obyło się bez "poprawiania fabryki", bo nie wszystko mi pasiło.
Kable motałem segmentowo, przez w sumie kilka tygodni aby mieć prawdziwy pogląd - pierwszy poszedł na tapetę zasilający, ale zamiast srebra w rdzeniu włożyłem 4mm miedź OFC, na to warstwa teflonu, spirala 2x2.5mm OFC, uziemienie to 1,5mm miedź cynowana. Wszystko do koszulki, wtyk rodowany i gumowany - nie pamiętam firmy, jakiś made in germany. Bez IEC bo wpięty bezpośrednio w integrę.
Efekt - taki jaki chciałem, przede wszystkim większa dynamika, więcej dołu i to dobrze kontrolowanego (oryginalny kabel to 2x0.75mm i nie chodzi mi o maksymalny prąd jaki może on przetransportować, bo wiem ile może taki przekrój)

Zasilanie dac z akumulatora - j/w ale rdzeń 2.5 mm, spirala 2x1.5mm bez uziemienia
Efekt - sztuka dla sztuki, zasilanie z akku jest na tyle idealne, że żaden kabel tego nie zmieni.

IC - najpierw 0.5mm miedź OFC w teflonie, plus taśma węglowa, rurka teflon, spirala 2.5mm OFC w odstępie 5mm między grzbietami
Efekt - tragedia... koc, muł, dźwięk jak z najpodlejszej sznurówki od Chińczyka

Wersja MK2 :) - 0.51mm miedź OFC srebrzona w teflonie (przewód bardzo wysokiej jakości stosowany u mnie w pracy do łączenia ultra szybkich przełączników w serwerowni), rurka teflon, spirala 2.5mm OFC w odstępie 5mm między grzbietami
Efekt - dół niski i twardy, góra - żyleta, takiej rozdzielczości i szczegółowości nigdy nie słyszałem wcześniej, podobnie wyższa średnica. Niestety dźwięk bardzo odchudzony i denerwujący, na dłuższą metę męczący

Wersja MK3 :) - wszystko jak wyżej z tą różnicą, że skrócone do 80cm ze 100, spirala rozsunięta do 10mm między grzbietami, rezygnacja z nakrętek wtyków RCA, zamiast tego 1cm pierścienie z taśmy miedzianej
Efekt - tego szukałem, potężny, punktowy rozdzielczy bas, słodka i jednocześnie rozdzielcza średnica, góra bardzo dźwięczna i szczegółowa z pięknym wybrzmiewaniem. Co za tym idzie - lepsza stereofonia, rozciągnięcia sceny w pionie i w głąb nie stwierdziłem.

Głośnikowe. Rdzeń  - dawcą był rozpruty QED silver anniversary xt, teflonowa taśma, spirala z OFC 4mm, odległość między grzbietami 10mm, bez wtyków (nie lubię)
Efekt - wzmocnienie wszystkiego co do tej pory uzyskałem poprzez Helix plus ogromne rozciągnięcie sceny w górę i w głąb, niesamowita rozdzielczość i stereofonia. Głośniki ukradł dźwięk, pierwszy raz coś takiego u siebie słyszałem. Bardzo rozdzielczy bas, atak i nasycenie dźwięku jak dla mnie jest niesamowite.

Dla mnie połączenie sieciówka/IC/Głośnikowe to to, czego chyba zawsze szukałem. Nic już nie zmieniam w kwestiach kablowych. Bardzo, ale to bardzo liniowa sygnatura dźwięku, nic nie przeszkadza, nic nie zasłania, nic nie podbija. Tło jest czarne jak sadza, zero szumu, nic.
A, i można w końcu słuchać bardzo cicho, nocne odsłuchy nie pozbawiają mnie klarowności, rozdzielczości i głębi.

Kable sprawdzane na budżetowym sprzęcie i na bardziej "rozgarniętym". Wszędzie jest super.
W sobotę pierwsze publiczne odsłuchy, napiszę jak wypadły w uszach kolegów, będzie bardziej obiektywnie.

MartinS

No widzę, że lekko nie było, zwłaszcza z IC ;D
Ale, jak widać, opłaciło się pomęczyć :)
Miłego słuchania.
Mam nadzieję, że koledzy się nie zawiodą...
Ale w razie czego w...ć kolegów :P Ważne, żeby Tobie się podobało, bo to Twój system ;D

Pablo_NL

Raczej znam już wynik. Moja żona gdy tylko odpaliłem zestaw prawie zaniemówiła, a dla niej podstawowym zwrotem jest "ale czysto", teraz było więcej opisów...

MartinS

Cytat: Pablo_NL w Styczeń 24, 2019, 20:37Moja żona gdy tylko odpaliłem zestaw prawie zaniemówiła, a dla niej podstawowym zwrotem jest "ale czysto"

Gratuluję Żony ;D
Moja podobna pod tym względem. Okazuje się, że Nasze Kobity rozumieją "czystość " bardzo szeroko, nie ograniczając jej do chałupy ;D

rudy-102

Cytat: Pablo_NL w Styczeń 24, 2019, 20:18Głośnikowe.
Czy możesz pokazać zdjęcie jak to wygląda?

Pablo_NL

Na razie tylko poglądowe, bez koszulek itd..

rudy-102


Pablo_NL

Może jeszcze krótko o kosztach. Podam w euro, bo tak płacę.

Sieciowy:
OFC 4mm /2m                -  2,60 €
OFC 2.5mm /10m           -  7 €
1.5mm cynowany 5m      - 3,50 €
koszulka 15mm /2m        - 2,20 €
wtyk                              - 8,20 €
taśma teflonowa             - 1.40€
                             Suma 24,90 €

IC za 2 sztuki

srebrzone OFC 0,51mm /2m     7,60€
OFC 2,5mm /5m                      3,50€
rurka teflonowa 4mm /2m        4,30€
RCA Neutrik Profi 4szt                 28€
                                     Suma 43,40€ (z Neutrikami N73 koszt 21,40€ )

Głośnikowe 2x2 m

QED silver XT 2m  (x2 żyły)              14,50€
OFC 4mm / 10m                              13€
taśma teflonowa                              1,40€
                                      Suma  28,90€



Pablo_NL

Tak jak wcześniej pisałem, sobota minęła pod znakiem publicznego odsłuchu. Przyjechało do mnie dwóch znajomych holenderskich audiofilów, oczywiście z "biletami" i się zaczęło... Po kilku godzinach zostałem poproszony o niedzielną pielgrzymkę z kablami do ich domów i odsłuch na ich dość wypasionych systemach. Finał jest taki, że teraz mam do zrobienia dwa pełne zestawy Helixa plus kilka dodatkowych sieciówek.
To tyle w temacie brzmienia i skuteczności całego toru Helixa.

Old Man Kensey

Haha, no to się wkopałeś 😄 znaczyć to musi, że fajne kabelki Ci wyszły - brawo Ty!
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

ziko369

Cytat: Pablo_NL w Styczeń 24, 2019, 21:08Na razie tylko poglądowe, bez koszulek itd..
A takie skręcenie telefoniczne to ma jakieś znaczenie? Na co ma wpływ?

MartinS



ziko369


Pablo_NL

Pierwsze sieciówki już zrobione i czekają na konfekcję. Chłopaków zdziwiła elastyczność kabli, dosłownie "przelewają" się przez palce jak martwy wąż. Nie mają nic wspólnego ze sztywnością innych sieciówek, pomimo, że są chyba z 2x cięższe

rudy-102

Ładnie to wyszło. Pewnie wrócę do tematu, ale na razie w wolnym czasie bawię się w coś innego :).

MartinS

Cytat: Pablo_NL w Styczeń 31, 2019, 10:40dosłownie "przelewają" się przez palce jak martwy wąż. Nie mają nic wspólnego ze sztywnością innych sieciówek, pomimo, że są chyba z 2x cięższe
Prawda, że ciężkie i bardzo elastyczne. Jeśli przewód fazowy będzie z linki, to elastyczność będzie bardzo duża. Rzeczywiście "przelewają się", tak jak napisałeś. Taki jest mój prototyp z przewodów LGY.
Mimo że w obu obecnie używanych Helixach-sieciówkach żyły fazowe mam z solid core (do wzmacniacza fazowy jest z żyły wyciągniętej z Yarbo 1100, a do CD fazowy to 2 druty srebrne 4N o fi 1,2mm każdy), to i tak kable są elastyczne, dzięki zewnętrznej spirali.

A tak na marginesie, żeby spirale się nie rozsuwały, a poza tym, żeby przez zewnętrzny oplot nie "przebijał" kolor izolacji przewodu spirali (nie lubię czegoś takiego), owinąłem spiralę w obu Helixach taśmą izolacyjną tekstylną i dopiero naciągnąłem oplot. Taka taśma, ponieważ jest tekstylna, jedynie trochę zmniejsza elastyczność kabli.

dino

Cytat: ziko369 w Styczeń 30, 2019, 18:41Dzięki...poczytam :-)
Nie poczytasz bo linki nie działają. Na szczęście dla autora bo to co pisze to kompletne bzdury.

MartinS

Cytat: dino w Styczeń 31, 2019, 17:46Nie poczytasz bo linki nie działają.
Może u Ciebie nie działają  :P. Przed chwilą sprawdzałem. Działają bez zarzutu.

miniabyr

Cholera muszę taki drut ukręcić ! Tylko na razie brak mi  ochoty na  jakiekolwiek działanie -( . Zmęczenie materiału i brak weny . >:(
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MartinS

Cytat: miniabyr w Styczeń 31, 2019, 18:01Cholera muszę taki drut ukręcić !
Jesteś pewny?... Nie boisz się, że "autor" Helixa pisze "kompletne bzdury"? ;D