Zakładam ten temat z myślą aby wszystko co dotyczy tego gramofonu czyli pytania, zdjęcia, porady, usprawnienia, naprawy itd. trafiało tutaj.
Gramofon Daniel G-1100 fs Fonica.
Gramofon full automat dwa silniki dwie prędkości odtwarzania 45/min dla płyt 175 oraz 33/ min dla płyt 250 i 300 możliwość płynnej regulacji prędkości obrotów+/- 4%
Czas wejścia na obroty 4 sek.
Stabilizacja obrotów metodą fotooptyczną sygnalizacja stabilności obrotów za pomocą stroboskopu. Waga gramofonu 10,5 kg obudowa podstawa płyta metalowa blat wykonany z metalu, Część ozdobna wykonana z płyty wiórowej okleinowana naturalnym drewnem. Masa talerz 2,70 kg wykonany z odlewu żeliwnego wyważony dynamicznie. System napędu talerza i ramienia zawieszony oraz odseparowany od reszty gramofonu. Napęd paskowy. Ramie prawdopodobnie firmy Micro Seiki .
Sterowanie ramieniem za pomocą przycisków sensorowych.
Poziom zakłóceń od wibracji:
- nie ważony -40dB
- ważony -60dB
- kołysanie dzwięku-0,1%
Są to wartości średnie.
Wkładka magnetyczna: T2001 firmy Tenorel lub Mf-100 prod. ŁZR
Byłem właścicielem takiego gramofonu od kiedy zakupiłem go w sklepie RTV w małej mieścinie 38 km od Wrocławia za kwotę jakieś ponad 8000 zł jak to brzmi : )
Dzisiaj jego cena na allegro wacha się od 350 do nawet 1200 pln. Dzisiaj w sklepach czy salonach audio można spotkać gramofonowe zabawki w cenie nawet 1800 zł.
No ale nie każdy miał z nim do czynienia przez dobre 25 lat, a przez ten czas wiele się zmieniło.
Dziadek Daniel potrafi zagrać, wszystko zależy od tego jak go przygotujemy.
Na pewno w wersji jak opuścił fabrykę będzie raczej tak sobie.
Jest to gramofon dla tych, co potrafią dokonać samodzielnie przeróbek.
Parę poprawek i jest cacy. Podstawa rozdzielenie mas sygnałowych oraz masy ramienia i obudowy dokładając dodatkowy kabelek, pozbyć się układu tłumienia wkładki, wtyk DIN zastąpić dwoma wtykami cinch żadna tam przejściówka.
Idąc dalej wymiana okablowania ramienia najlepiej razem z gniazdem da nam możliwość montażu głowic z prawidłowym pasowaniem. Gniazdo Fonici jest źle spasowane i po dokręceniu mocowania głowicy daje gigantyczne z koszenie w poziomie.
Następna sprawa to łożysko talerza przeważnie ma luz i tu potrzebny jest znajomy tokarz który wykona nam coś takiego jak należy. W pływającym zawieszeniu znajdują się tłumiki wykonane z pianki poliuretanowej której czas się z kończył i wymagają wymiany.
Wiadomo nowe paski, czyszczenie i smarowanie, bo sprzęt wiekowy. Jeśli elektronika jest Ok. to trzeba ograniczyć się do wymiany przepalonych żarówek, ewentualnie w zasilaczu wymienić kondensatory. Należy też umyć potencjometry.
Po takich zabiegach to nie ten sam gramofon. Zapomniałem, pozbywamy się wkładki typu MF
Można dokonać jeszcze parę poprawek, które w pewny sposób wpływają na poprawę dźwięku w tym gramofonie, ale o tym innym razem.
Zachęcam tych, co mają lub mieli do czynienia z tym gramofonem o dzielenia się wszystkim co może się przydać każdemu z nas.