Tannoy

Zaczęty przez MAC, Maj 21, 2016, 09:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

elektroboy

Cytat: rudy-102 w Marzec 26, 2018, 20:39
Cytat: elektroboy w Marzec 26, 2018, 20:00Biale standardowe kanciaste ceramiczne mi się zawsze bez wyjątku  kojarzyły z raczej szorstkim niepoukladanym niemuzykalnym dźwiękiem.
Z kolei białe druciane Mundorfy to u mnie mule bagienne.
A szare Jantzeny?
niestety nie mam z nimi doswiadczenia.

tissot2

Cytat: elektroboy w Marzec 26, 2018, 20:00
Cytat: tissot2 w Marzec 26, 2018, 14:31

Z kolei białe druciane Mundorfy to u mnie mule bagienne. Ile razy do nich podchodziłem, tyle razy lądowały w szufladzie.

Witam,
Opisywałem w wątku, Mundorfy MR10 , ale to były przecież zielone rezystory ! Przepraszam, czyżby rozmawialibyśmy o innych rezystorach ?
To są jednak rezystory z niskiego pułapu cenowego. Nie można się spodziewać po nich wiele. Aczkolwiek będę próbował z innymi droższymi rezystorami.
Chciałem zakupić rezystory PathAudio cena to 95,01 zł/szt. Zadzwoniłem do znajomego, który kupił je jakiś czas temu za namową kolegi, bo ponoć najlepsze na rynku !  I okazało się , że to nieprawda, tylko chwyt marketingowy ! Nie sprawdziły się u niego w systemie. Po tygodniu słuchania wrócił do poprzednich rezystorów - DUELUND Silver/Graphite. A rezystory PathAudio leżą w szufladzie. Innymi słowy nie ma pewniaków w audio.
Może będę musiał spróbować tych rezystorów DUELUND-a.

Piterski

Ja założyłem u siebie te Mundorfy MR10 na wysokich tonach. Szeregowo i równolegle.
W miejsce tego, który jest równolegle do głośnika wstawiłem PathAudio równoległy to nadal Mundorfy MR10.
Dźwięk mi zdechł, nie wiem co jest nie tak, daje im jeszcze czas ale ten sam PathAudio wstawiony w miejsce ceramicznego rezystora równoległego na średnicy nie spowodował takiego efektu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Ja napiszę jeszcze raz . U mnie nie sprawdziły się żadne ,ale to zadnie ceramiczne rezystory . Tylko kombinacja  Duelund (szeregowo) i Path Audio (równolegle) dała efekt który mnie cieszy . Wiem ,że podobne odczucie w dobieraniu rezystorów ma Robert z KBL Sound  . U niego też te rezystory zachowują się podobnie.. Nie mogę ręczyć co u Was zabrzmi najlepiej . Mój przepis znacie.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

tissot2

Witam,
Jakie kondensatory możecie polecić do wstawienia w zwrotnicy Tannoy-a na basie ? Chciałbym wymienić na coś innego.
Mam tam wartości 16,5 uF.

tissot2

miniabyr

Ja spróbował bym z Mundorf ZN . Ta wartość co prawda nie występuje u nich jako jeden kondensator i trzeba by składać z kilku jedną wartość  .  A z drugiej strony to jest sporo zwrotnic samego Tannoy'a  udostępnionych w sieci w formie zdjęć . Może warto zobaczyć ,co sam Tannoy wkłada do wysokich modeli swoich kolumn. Może to będzie jakaś podpowiedź.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elektroboy

#1906
Cytat: tissot2 w Marzec 27, 2018, 10:23
Cytat: elektroboy w Marzec 26, 2018, 20:00
Cytat: tissot2 w Marzec 26, 2018, 14:31

Z kolei białe druciane Mundorfy to u mnie mule bagienne. Ile razy do nich podchodziłem, tyle razy lądowały w szufladzie.

Witam,
Opisywałem w wątku, Mundorfy MR10 , ale to były przecież zielone rezystory ! Przepraszam, czyżby rozmawialibyśmy o roznych rezystorach?


faktycznie mialem na mysli wyzsze druciane 20W Supreme modele Mundorfa (obrazek).
W takim razie to jeszcze gorzej dla Mundorfa. Nie warte swojej ceny, przynajmniej mi sie w moim systemie wydaje.
Path Audio u mnie robia dobra robote w pozycji rownoleglej do glosnika, tam sa powiedzmy prawie warte swojej ceny.
jako szeregowe uzywam prawie wylacznie grafitowe duelundy.
"prawie" bo u mnie sie na basie nie sprawdzily.
w tym miejscu uzywam rezystory "wloknowe"swojej wlasnej konstrukcji.


miniabyr

U mnie tak samo jak u Ondreja te "białe" Mundorfy przewalały bas -było go zbyt dużo.  Ja natomiast mam szeregowo na basie Duelund'a ,który u Ondreja nie sprawdził się. No cóż nikt nie powiedział że będzie łatwo ;)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

tissot2

Cytat: miniabyr w Marzec 27, 2018, 16:41
Ja spróbował bym z Mundorf ZN . Ta wartość co prawda nie występuje u nich jako jeden kondensator i trzeba by składać z kilku jedną wartość  .  A z drugiej strony to jest sporo zwrotnic samego Tannoy'a  udostępnionych w sieci w formie zdjęć . Może warto zobaczyć ,co sam Tannoy wkłada do wysokich modeli swoich kolumn. Może to będzie jakaś podpowiedź.

Witam,
Może i trzeba spróbować te Mundorfy Mcap ZN, ale żeby uzyskać wartość 16,5 uF to wyliczyłem ponad 800 zł na obie zwrotnice. ( na basie )
Jest to niemała kwota. Tylko , że mam na wysokich tańsze kondensatory Jantzeny Superiory Z-Capy . Kolega mówił, że powinno być odwrotnie. "Kup na wysokie kondensatory na jakie Cię stać  a na basie mogą być dużo tańsze." Czy ma rację ?
Przeglądając w sieci różne zdjęcia, zauważyłem zarówno na basie i na wysokich były w zwrotnicach tej samej firmy kondensatory. Dla przykładu JANTZENY Superiory Z-Capy. ( wysokie + bas )

Inny przykład występowania kondensatorów w zwrotnicach to CLARITY CAP ( na wysokich i na niskich )
Jeszcze nie wiem, jak duży jest wpływ wymiany kondensatorów na niskich częstotliwościach !


miniabyr

Niestety jak się okazuje koszt zwrotnicy potrafi być wysoki a efekt poszukiwań niepewny. Wiem to z własnego doświadczenia . Jak odnajdziesz mój wątek o kolumnach Electro Voice to opisuje w nim boje ze wszystkimi elementami zwrotnicy tej kolumny. ................pocieszające jest to ,że jest to już poza mną .  8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

julius-6

#1910
Panowie, jestem na ostatniej prostej remontu moich SRM 12x - fornir był stuknięty tu i tam, a do tego poprzedni właściciel je obrzydliwie przemalował.
Generalnie możliwe, że o mojej renowacji ktoś kiedyś powie tak samo... chociaż nie... no ja to przynajmniej robię fachowo, a gość przemalował całość lakiero bejcą bez wyjmowania przetworników  :censored: :censored: :censored::

Natomiast do meritum - chciałbym przy okazji wymienić fabryczną piankę, czytałem wcześniej, że były różne próby z modyfikacją SRM 12x, możecie coś podpowiedzieć?
Czy jak przelecę całość tym: https://www.poweraudio.pl/welna-owcza-do-wytlumienia-20x200-cm-p-2911.html będzie OK ? (całość czyli plecy i boki - bez frontu, tak jak fabrycznie) Czy kombinować zjakimiś matami tego typu koniecznie ? https://www.ebay.co.uk/itm/DAMPING-10-INSULATION-MAT-1-PIECE-/261893678981?hash=item3cfa146785

Czy należy w narożnikach pozostawić pustą przestrzeń od wełny? czy jest sens na dole i górze dawać wełnę grubiej (tak jak było to z pianką?

Aha, no i druga sprawa: cokół - zrobić go o 20cm wyższy niz fabryczny, aby srodek przetwornika był na wysokosci ucha, czy lepiej je na czymś postawić? A może w ogole po prostu potraktować jako... podłogówkę z tym fabrycznym cokolikiem?

Division

Dzień dobry Panowie,

Chciałbym dołączyć do Waszego klubu...ale dopiero za jakiś czas jak kupię kolumny.
Chciałbym zapytać jakie modele polecacie do  pokoju 15m.
Zastanawiam się nad Srm 12b a tannoy gold lsu z 10 calowym dc.
Czy te modele mocno różnią się od siebie?
Ponoć 10 calowy gold ma lepsze zejście pomimo swojego rozmiaru.
Ogólnie słuchałem już kiedyś starych Tannoi i ich dzwoęk mnie urzekł ale nie pamiętam modelu.
Kolumny mogę narazie napędzić wzmaki hybrydowym 60w ale w przyszłości planuję jakąś konkretną lampę😀

Lutek

Cytat: Division w Lipiec 03, 2018, 13:21Zastanawiam się nad Srm 12b
A nie lepiej model SRM 12X ?  Z 12B bedziesz mial wprawdzie szybki, ale plytki, nie schodzacy nisko bas (male obudowy - 42 l), natomiast z 12X, to juz inne granie (68 l) Nie wiem gdzie mieszkasz, bo jak bys mial ochote posluchac, to u mnie stoja 12x, a takze te same glosniki w wiekszych obudowach, a mianowicie w 105-ciu litrach, wiec z nich bas jest jeszcze troche glebszy i nizszy, ale to sa moje DIY.

Division

Dzięki Lutek za poradę, mi osobiście zależy na jak najmniejszej obudowie ze względu na ograniczone miejsce doustqwienia w pokoju.
Srm 12x zapewne spełniłyby moje o oczekiwania pod względem dźwięku ale nie mam takiego budżetu, one chodzą w granicach 8-10kzł a ja mogę wydać do 6.
Obecnie w takim budżecie są srm12b ale z tego co pisałeś basu tam zbytnio nie ma więc u mnie odpadają.
Mam możliwość kupna  Tannoy GOLD LSU/HF/3LZG/8U tu jest mała obudowa ponoć świetny 10 calowy głośnik i zawieszenie inne niż w pozostałych wersjach.
Nie słuchałem ich ale z danych producenta wynika że pasmo się zaczyna od 27hz natomiast w modelach Srm 12x od 55hz więc może brzmienie będzie dociążone i bas kakiś się pojawi.... co o tym sądzicie?
Może ktoś słuchał tych goldów?

Michał

Bas w Goldach od 27Hz? Hmm odważna deklaracja. Ja kiedyś rozkminiałem ten model,ale feedback zawsze był jeden-mało basu kruca bomba.

Division

#1915
Tylko nie mylić z litle gold monitorami te to zupełnie inne głośniki.
http://www.hilberink.nl/codehans/tannoy4.htm
Producent deklaruje niezłe zejście 😀 ale jak jest w praktyce?

Lutek

Cytat: Division w Lipiec 04, 2018, 08:46Mam możliwość kupna  Tannoy GOLD LSU/HF/3LZG/8U tu jest mała obudowa

Rowniez jestem troche sceptyczny co do glebokosci i zejscia basu z tych goldow, bo glosniki 10-cio calowe i - jak piszesz - w malych obudowach, ale zaznaczam, ze nie sluchalem. A co do zajmowanego miejsca przez SRM 12B w stosunku do 12X, to szerokosc i glebokosc tych pierwszych: 400 x 275, natomiast tych drugich: 446 x 272. a wiec roznica w wymiarach zadna, a wiec bez znaczenia dla zajmowanego miejsca, bo przeciez to, ze jedne sa wyzsze nie powoduje, iz zajmuja wiecej miejsca - tu wymiary : szerokosc x glebokosc maja wplyw na zajmowana powierzchnie. Moja rada, to powinienes posluchac tych glodow 10-cio calowych, a nastepnie SRM 12X, gdyz mimo parametrow pasma przenoszenia podawanych przez producenta, mozna czasem po odsluchu byc zaskoczonym. Gdyby sie w praniu okazalo, ze jednak 12X, to uwazam, ze lepiej sprobowac dozbierac na nie te ok. 2 tys, bo to zakup na lata i musi od poczatku bardzo dobrze grac i sie podobac, aby pozniej nie plakac. Sadze, ze trzeba tez wziac pod uwage, ze te goldy produkowane byly jeszcze w latach 1967 - 1974, natomiast glosniki siedzace w SRM-ach, to juz lata 80-te.

Division

Jedynie co w Tannoyach mnie blokuje to ich rozmiary, gdybym dysponował większym pomieszczeniem i bardziej ustanym nie byłoby problemu - wstwiłbym dwie lodówki na 15'' i po problemie😀 a i zejście by było zacne.
Bardzo mi odpowiada styl prezentacji głośników DC.
Kiedyś miałem słuchawkowy system staxa i tak go porównuje do tych tannoi, dźwięk szybki, żywy, rozdzielczy, trąbka Davisa pięknie wibrował a talerze perkusji wybrzmiewały w nieskończoność.... tylko tam też z czasem zaczęło mi brakować podstawy basowej i koniec końców rozstałem się z tym systemem.
Myślałem jeszcze o harbeth słuchałem kiedyś małych 3 i też zrobiły na mnie wrażenie
tylko ze ja też trochę rocka lubię posłuchać a one chybaby nie dały rady....eh

Michał

To posłuchaj Compact 7
Wpasują się praktycznie w każde pomieszczenie. Dźwięk...dla mnie bajka :)

Division

Co jesteśmy w stanie uzyskać wymieniając zwrotnice np. w monitor gold 10''?
Jaki jest wpływ na brzmienie w porównaniu z oryginałem?
Wiem że można zrobić nowe, większe obudowy ale chodzi mi konkretnie o zmiany zwrotnicy ewentualnie okablowania.

tissot2

Cytat: Division w Lipiec 11, 2018, 09:01
Co jesteśmy w stanie uzyskać wymieniając zwrotnice np. w monitor gold 10''?
Jaki jest wpływ na brzmienie w porównaniu z oryginałem?
Wiem że można zrobić nowe, większe obudowy ale chodzi mi konkretnie o zmiany zwrotnicy ewentualnie okablowania.
Witam,
Wymieniając elementy w oryginalnej zwrotnicy możemy uzyskać dużo. Wymienić całą zwrotnicę też można. Wszystko można, ale to długotrwale i czasami męczące zajęcie.
Wymieniając na nowe kondensatory, należy odczekać z opinią, bo wiadomo wygrzewają się.
Wymieniając na nowe rezystory w zwrotnicy też nie wiadomo w jakim kierunku podąży dźwięk. Pomimo tych trudności warto.
Jestem na etapie wymiany rezystorów w zwrotnicy do 12" Tannoy-a Gold Monitor i zwiększenie oporności w rezystorze z 49,2 Ohm do 49,7 Ohma przyniosło nieoczekiwaną zmianę. A chodzi przecież tylko o wartość 0,5 Ohma. Ktoś powie że nie powinno być różnicy a jednak. Jest i to duża.
A co uzyskamy wymieniając elementy; poprawę basu, poprawę rozdzielczości ,  poprawę wysokich.
Teraz wiem, że wymiana tylko jednego elementu w zwrotnicy np. rezystora może dźwięk poprawić lub zepsuć. Przechodziłem ten etap. Trzeba zainwestować w dobre komponenty i wymieniać, czasami ze stratą czasu i pieniędzy. Im droższe elementy tym większa kasa. Ale frajda jest niesamowita. A najważniejsze to umieć samemu wyciągnąć wnioski. Jeśli system jest przejrzysty to łatwiej wychwycić różnicę. Tylko trzeba to robić stopniowo i etapami. Wymieniając rezystory w swojej zwrotnicy, to tak jakbym wymienił kable za kilka tys. zł. To takie porównanie. Warto eksperymentować. Audio jest nieobliczalne.

pozdrawiam
tissot2


Jakub

A mierzyłeś indukcyjność tych rezystorów?

malg

w dobrych konstrukcjach zwrotnic bierze sie pod uwagę oporność i indukcyjność  połączeń,
więc nie dziwota ze 0.5 ohma może zmienić dźwięk


tomekkk1

Moim zdaniem jest też łyżka dziegciu w tej beczce miodu - szykowne opakowanie, niewątpliwie wzbudzające zaufanie. Tak, zdecydowanie jest w tym momencie na co popatrzeć, a i odczucia są niewątpliwie pozytywne. Następnie widzimy do tego dołożone ledowe paski rodem z "gejmingowego" komputera...