Menu główne

Mój GRAMOFON

Zaczęty przez TomFon2017, Lipiec 01, 2017, 15:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

TomFon2017

Gramofon - pomysł chodził za mną od ładnych paru lat, a od ponad roku trwa poród.
Moment w którym postanowiłem zaprezentować tenże wytwór to wizyta u pana Pawła Zontka i chwila spędzona na prezentacji jego (teraz mogę to powiedzieć) PONADKONCERTOWEGO gramofonu. By opisać to co słyszałem trzeba wybrać się na dobry koncert lub umówić z panem Pawłem. Od ponad 30 lat zajmuję się realizacją dźwięku więc, proszę mi wierzyć, nie koloryzuję. Ale, ale do rzeczy - po wyjściu od pana Pawła trzymałem w ręku jego sterownik, po instalacji którego powstałem z kolan - ZEROOooo pływania. Nareszcie słucham nie klęczę. Teraz mój półprodukt trzeba dokończyć na poważnie - TALERZ , RAMIĘ oraz WKŁADKA - to czego mu brakuje. Obecnie dawcą tych trzech elementów jest Fonomaster. Moja konstrukcja wraz ze sterownikiem pana Pawła Zontka gra poprawnie i daje nadzieję, ze przy długim ramieniu oraz ciężkim talerzu bez podtalerzyka i z już naprawdę dobrą wkładką zagra przyzwoicie. Ale i tak by posłuchać najwyższej półki raz na jakiś czas z chęcią wpadnę do pana Pawła Zontka.
Pozdrawiam AudioManiaków
TomFon
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

paul_67

Gratuluję! Jedź dalej z tym projektem wymieniając to co planujesz.Zapowiada się na fajny gramofon.Podoba mi się.

rudy-102

Bardzo ładnie. Gratuluję.
Czy wyświetlacz w sterowniku podaje aktualną odczytaną prędkość, czy wartość zadaną?

gratefullde

Wkładka to jakże ceniona MF ?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

pelot

Fajny, gratuluję  :o, popracuj jeszcze nad talerzem ??? .

TomFon2017

Tak wkładka to MF 104.
Natomiast wyświetlacz pokazuje wartość zadaną 33 lub 45 ponieważ procesor w sterowniku pana Zontka stabilizuje obroty bardzo dokładnie. Wyświetlacz tylko informuje, że obroty ustabilizowały się na zadanej prędkości.
Pomysł na talerz też rodzi się, prawdopodobnie będzie to kanapka aluminium-akryl-aluminium.
W tej chwili pochłoneły mnie ustawienia i testy z użyciem płyty dr.Feickerta. Ciekaw jestem różnic jakie "nastąpią" po zmianie talerza ramienia i główki.
Wielkie dzięki za pozytywną energię płynącą z postów - to buduje.
Dorzucam kilka zdjęć
i pozdrawiam .......
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

GregWatson

Fajny. Jeszcze jak dodasz ten talerz i ekstra ramię to dopiero będzie czadowy. Trzymam kciuki. Powodzenia.  :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Przyszło mi do głowy, że warto może zrobić jaką regulowaną podstawę ramienia, żeby można było użyć ramion o różnych długościach? Paweł nie przekonywał, że liczy się długość?  ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

TomFon2017

Tak, dzięki, jak najbardziej długie ramię. Tak też napisałem na początku, ale na razie zabawa z konfiguracją jaka jest.......potem koniecznie talerz i ramię, że nie wspomnę o wkładce. Teraz w wolnej chwili powstaje stolik z amortyzacją - jeszcze na papierze...  :P
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

GregWatson

No to ładnie taki talerzyk będzie wyglądał pewnie tak jak tu:

Trochę tego i trochę tamtego też.

Lyset

Cytat: GregWatson w Lipiec 03, 2017, 11:38
No to ładnie taki talerzyk będzie wyglądał pewnie tak jak tu:


Pasek cos nie tak,chyba ze w paint albo innym programie dorobiony  ;-)
Kenwood BLM802WH/Kenwood BM450/Braun BT5090/Yamaha XSR900/Yamaha XF425

frywolny trucht

Takie zdjęcia w ogóle nie powinno ujrzeć światła dziennego ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

TomFon2017

Kolejny mały kroczek to stolik (zdjęcia takie sobie, ale ..)
Pomału realizuję projekt ramienia 12" - fotki za czas jakiś.
Czasu mało więc pozdrawiam
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

frywolny trucht

Zastanawiam się jednak czy silnik  nie powinien być odprzęgnięty od talerza. Ten łącznik może przenosić wibracje. Chyba, że silnik jest jakoś wytłumiony od obudowy i tego łącznika. Czy jest możliwość zamontowania drugiego ramienia na wolnej nodze?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

TomFon2017

Silniczek wisi na trzech antywibracyjnych amortyzatorkach więc drgania powinny być pomijalne. Natomiast drugie ramię można zamontować w nodze ze stroboskopem - ale albo stroboskop, albo drugie ramię - niestety.
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

rudy-102

Cytat: TomFon2017 w Listopad 03, 2017, 16:40albo stroboskop, albo drugie ramię
Nie całkiem rozumiem. Pisałeś, że masz zaadoptowany sterownik Zontek to po co Ci jeszcze stroboskop?

TomFon2017

Żeby napawać się nieruchomymi punktami potwierdzającymi, że prawda jest prawda.
Ale tak na poważnie to po wywaleniu strobo może to być miejsce na drugie ramię :)
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

PiPi

Wykonanie świetne , efekt doskonały . Brawo , trzymam kciuki za dalsze doskonalenie tego cuda . Pozdrawiam

rudy-102

Cytat: TomFon2017 w Listopad 03, 2017, 17:27
Żeby napawać się nieruchomymi punktami potwierdzającymi, że prawda jest prawda.
Ale tak na poważnie to po wywaleniu strobo może to być miejsce na drugie ramię :)
OK. Zastanawiałem się czy masz jakąś dodatkową funkcję. :)

frywolny trucht

A stolik ma jakieś przekładki amortyzujące?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

TomFon2017

Tak sprężyny i gumowe wkładki pod blatem na którym stoi gramofon
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

TomFon2017

#22
Teraz, jak pisałem wcześniej, kończę projekt ramienia 14" do którego potrzebny będzie przyrząd kalibrujący. Po kilku wizytach na stronach firm oferujących takowe, uznałem, że kwota około 1000zł za dwa aluminowe elementy to przesada. Po wizycie w Bricomanie wróciłem z dwoma aluminiowymi profilami zakupionymi za 24 zł, do tego kawałek plastiku - 15zł, linijka - 3,50 oraz cztery wkręty - może 4zł + 2 razy kawa. Wykonanie całości zajeło mi około sześciu godzin i wiele niewycenionej satysfakcji. Nakładany szablon z naniesionymi punktami drukuję programem Arc Template Generator w którym należy podać odległość od osi zawieszenia ramienia do osi talerza. By sprawdzić efekt mojej pracy porównałem pomiary z firmowym szablonem Dr.Feickerta - jeśli są jakieś różnice poza ceną to ani ich słychać ani widać. W razie by - służę pomocą.
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

christo

Cytat: TomFon2017 w Listopad 16, 2017, 18:18
Teraz, jak pisałem wcześniej, kończę projekt ramienia 14" do którego potrzebny będzie przyrząd kalibrujący. Po kilku wizytach na stronach firm oferujących takowe, uznałem, że kwota około 1000zł za dwa aluminowe elementy to przesada. Po wizycie w Bricomanie wróciłem z dwoma aluminiowymi profilami zakupionymi za 24 zł, do tego kawałek plastiku - 15zł, linijka - 3,50 oraz cztery wkręty - może 4zł + 2 razy kawa. Wykonanie całości zajeło mi około sześciu godzin i wiele niewycenionej satysfakcji. Nakładany szablon z naniesionymi punktami drukuję programem Arc Template Generator w którym należy podać odległość od osi zawieszenia ramienia do osi talerza. By sprawdzić efekt mojej pracy porównałem pomiary z firmowym szablonem Dr.Feickerta - jeśli są jakieś różnice poza ceną to ani ich słychać ani widać. W razie by - służę pomocą.
Brawo ty! Bardzo mi się to podoba. :) Gratuluję pomysłu.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

TomFon2017

WIELKIE DZIĘKI - powtórzę - "to buduje"............
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers