Autor Wątek: Przyrządy pomocnicze do lutowania  (Przeczytany 3867 razy)

Offline McGyver

• maniak
  • NIP 6442737255, REGON 369398784
Odp: Przyrządy pomocnicze do lutowania
« Odpowiedź #125 dnia: Marzec 05, 2018, 19:55 »
Wylutować faktycznie hotairem łatwiej, choć transformatorówką też się da, ale tu już ryzyko jest.
CD transport EAD T-1000 upgrade, DAC The Protagonist Mk2, pre lampowe The Protagonist Signature, monobloki Phast Triode SE na 6B4G, kolumny Studio16Hertz Tirion.
Analog: lampowe phonostage typu "wariacja (a raczej dygresja) na temat (a raczej obok tematu) EAR834", gramofon tangencjalny Sony PS-X555ES, wkładka Ortofon MC10 plus SUT Grundig vintage. Jakoś działa.

Offline jimmi

• maniak
  • **
« Odpowiedź #126 dnia: Marzec 05, 2018, 20:39 »
Wylutować faktycznie hotairem łatwiej, choć transformatorówką też się da, ale tu już ryzyko jest.
No toz wlasnie o tym mowa. Apostow kilka wyzej ktos pisal , ze wylutowal i wstawil, a na foncie kolka od pcb popalone. Ja nie daje wiary w to. W to zdjecie ostatnie, ze wszystko transformatorem, oj oj

Offline McGyver

• maniak
« Odpowiedź #127 dnia: Marzec 05, 2018, 21:06 »
No toz wlasnie o tym mowa. Apostow kilka wyzej ktos pisal , ze wylutowal i wstawil, a na foncie kolka od pcb popalone. Ja nie daje wiary w to. W to zdjecie ostatnie, ze wszystko transformatorem, oj oj

Znam osobnika. Tą płytkę lutowały dwie osoby. Jedna z nich popaliła ścieżki przy w sumie prostych w obsłudze goldpinach. Druga osoba z kolei, poproszona o pomoc za pomocą transformatorówki skutecznie i estetycznie wylutowała, a następnie wlutowała nowego scalaka WM8805.
Zatem wciąż uważam że słowo - klucz brzmi "wprawa".
CD transport EAD T-1000 upgrade, DAC The Protagonist Mk2, pre lampowe The Protagonist Signature, monobloki Phast Triode SE na 6B4G, kolumny Studio16Hertz Tirion.
Analog: lampowe phonostage typu "wariacja (a raczej dygresja) na temat (a raczej obok tematu) EAR834", gramofon tangencjalny Sony PS-X555ES, wkładka Ortofon MC10 plus SUT Grundig vintage. Jakoś działa.

Offline jimmi

• maniak
  • **
« Odpowiedź #128 dnia: Marzec 05, 2018, 21:14 »
Teraz rozumiem zdjecie, caloksztalt i mi przykro, ze nie umiem tak zrobic sam lutownica    :-\  (uprzedzajac je nie pale do konca zycia niczego-zalozenie w intencji bliskiej osoby...Przyzeczenie! ale..;P)
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2018, 21:19 wysłana przez jimmi »

Offline plastik1989

• maniak
  • Gościu z mojego awatara to nie ja, tylko mĂłj pies.
« Odpowiedź #129 dnia: Marzec 06, 2018, 11:17 »
Teraz rozumiem zdjecie, caloksztalt i mi przykro, ze nie umiem tak zrobic sam lutownica    :-\  (uprzedzajac je nie pale do konca zycia niczego-zalozenie w intencji bliskiej osoby...Przyzeczenie! ale..;P)
W tej płytce był problem taki, że te grube piny miały pady z dwóch stron płytki, nawet jak odessałem z góry to cyna spływała w dół po pinie, a od spodu nie było dostępu, nie chciało mi się bawić i grzałem na maksa licząc się że pady się odkleją. Natomiast układ smd ma tak małe nóżki że wystraczy na pół sekundy przyłożyć grot, więc można liznać grotem wzdłuż wszystkich nóżek i układ sam odejdzie. Ale kluczem do sukcesu jest pasta do lutowania smd, bo wtedy możesz grotem przygrzać np. trzy nóżki na raz i cyna się nie zleje. Wtedy lutwanie takich ukladów to pryszcz.
.

Offline zalun

• maniak
« Odpowiedź #130 dnia: Marzec 06, 2018, 11:24 »
Ja lutuję transformatorówką od szóstej klasy podstawówki
Co Cię skłoniło do elektroniki w tym wieku?

Offline McGyver

• maniak
« Odpowiedź #131 dnia: Marzec 06, 2018, 11:53 »
Ja lutuję transformatorówką od szóstej klasy podstawówki
Co Cię skłoniło do elektroniki w tym wieku?
Ojciec mi kupił w Składnicy Harcerskiej kilka zestawów elektronicznych do samodzielnego montażu. I tak się wciągnąłem.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #132 dnia: Czerwiec 29, 2018, 16:14 »
Jaką rozlutownicę polecacie? Mam do wymiany kilka, a może nawet kilkanaście kondensorów i nie chcę z tym bawić się z pół roku.
Muzyka ponad polityką!

Offline McGyver

• maniak
« Odpowiedź #133 dnia: Czerwiec 29, 2018, 17:17 »
Jaką rozlutownicę polecacie? Mam do wymiany kilka, a może nawet kilkanaście kondensorów i nie chcę z tym bawić się z pół roku.
Z płytek dwustronnych takie rzeczy wyciągam przy użyciu stacji hot air. Rozlutownicę też mam, ale jakoś ciężko nią idzie.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #134 dnia: Lipiec 14, 2018, 10:14 »
KupiŁem rozlutownicę ZD 915.Niedrogo i chciałem spróbować jak będzie to działać.Na razie się wprawiam.Elementy rozlutowuje w ekspresowym tempie.W konwencjonalny sposób nawet sobie tego nie wyobrażam :)
Muzyka ponad polityką!

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #135 dnia: Lipiec 14, 2018, 10:16 »
Muzyka ponad polityką!