Onkyo Scepter 500

Zaczęty przez nook736, Marzec 15, 2018, 11:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

nook736

Hej,

na wstepie sorry za brak polskich znakow ale pisze z nieswojego kompa  :-\

Postanowilem zalozyc ten watek po pierwsze zeby nie zasmiecac innych moimi postami nie na temat a po drugie zeby zaznajomic was troche z zupelnie nieznanym w naszej czesci swiata tematem glosnikow produkowanych w latach 70tych przez firme Onkyo, dzisiaj niestety kojarzaca sie raczej ze sredniej klasy amplitunerami kina domowego, a wowczas robiaca cos co dzisiaj zapewne nazwac by mozna high endem.
Zaczne od tego ze mowa jest tu o glosnikach tubowych i driverach srednio i wysokotonowych. Trafilem na nie przez przypadek jakies 2 lata temu kiedy w moje posiadanie weszla para kolumn Altec A7 w ktorej zamiast driverow Alteca ktos zalozyl odpowiednik Onkyo. Nie bardzo bylem przekonany o "slusznosci tej koncepcji" :) Coprawda zarowno driver jak i tuba sprawialy niesamowiecie masywne wrazenie, driver byl potezny, magnes alnico, tuba zeliwna itd...postanowilem zamowic dla porownania oryginalne drivery Altec 808a wraz z hornami 511b. Po ich dostarczeniu pierwszy zonk. Tuby alteca w porownianiu z Onkyo wygladaly jak smieszne zabawki z cienkiej i dzwoniacej jak dzwon blachy. Kolejne rozczarowanie zaraz po podlaczeniu. Ich brzmienie w absolutnie zadnym aspekcie nie dorastalo do piet Onkyo. Jak to mozliwe? Wiem ze 808a to nie najlepsze co ALtec produkowal ale az taka roznica? Dalo mi to do myslenia i zaczalem zaglebiac temat. Skupowalem wszelkie mozliwe drivery i tuby Onkyo jakie wpadly mi w rece. Troche tego bylo. Do Alteca wrocilem tylko raz podczas krotkiego kontaktu z driverami 290e ktore dosyc szybko ustapily miejsca driverom Onkyo.
Zbieralem w necie wszelkie informacje jakie udalo mi sie na ich temat wyszukac, glownie tlumaczenia z japonskich stron.
No i okazalo sie ze Onkyo produkowalo doslownie dziesiatki driverow w setkach roznych kombinacji. Z tego co sie dowiedzialem to japonczycy probowali wowczas konkurowac z JBL i Altekiem. Na moje ucho udalo im sie to i to bardzo.

Moje spostrzezenia odnosnie Onkyo to przede wszystkim jakosc wykonania. Nigdy nie widzialem tak majestatycznie wykonanych driverow, przywiazanie do detali i wogole ich wyglad sprawia ze wszystko inne co wpadlo mi w rece, wyglada poprostu tanio. To tak jakby porownywac Lexusa LS do Chryslera 300c, przynajmniej ja tak to widze :)
Druga sprawa to kwestia samego dzwieku. Tutaj jest to oczywiscie bardzo subjektywne ale na moje ucho Onkyo gra po prostu wybornie. Horny sredniotonowe brzmia bardzo muzykalnie i gladko, to samo gwizdki. ALtec po prostu krzyczal, Onkyo gra spokojniej. Nie jestem mistrzem kwiecistch opisow dzwieku ale w skrocie powiem tylko tyle ze osobiscie nie slyszalem jeszcze takiego grania z tubek bo brzmi to jak elektrostat ale z mega kopem i to nawet za 5 watowej koncowce SE.

Dobra ale wracam do tematu czyli kolumn Scepter 500. Podczas poszukiwan informacji na temat driverow, trafilem na kolumny na ktorych widok poprostu zaniemowilem. Byl to flagowy wowczas model o wspomnianej nazwie Scepter 500, rocznik 1978 czyli tak samo jak ja. Cena wowczas 680000 jenow czyli majatek, high end pelna geba. Troche informacji znajdziecie tutaj:

http://audiolifestyle.pl/nowosci/top-ten-wielka-klasyka/
http://audio-database.com/ONKYO/speaker/scepter500-e.html

Jak widac sa to raczej sporej wielkosci 4 drozne kolumny z 38cm basem, tuba sredniotonowa, tweeterem oraz super tweeterem. Nie wiem dlaczego ale na ich widok pomyslalem o Vox Olympian :) bardzo podobny koncept tyle ze z przed 40 lat.
Podzialy zwrotnicy to 700hz, 5khz oraz 9khz, pasmo przenoszenia od 25hz, skutecznosc 96db.

Teraz przechodze do sedna sprawy. Jakis miesiac temu wpadly mi w rece prawie wszystkie komponenty konieczne do budowy tych kolumn z wyjatkiem obodowy do basu i oryginalnej zwrtonicy ktora ma oznaczenie NT4a i jest w zasadzie sama obudowa do ktorej wsuwa sie moduly o roznych parametrach/podzialach, bowiem Onkyo umozliwialo wowczas dowolny dobor driverow/tub i ich wzajemne miksowanie w zaleznosci od potrzeb i grubosci portfela. Mozna bylo wystartowac z systemem dwudroznym i podzialem 1200khz, potem dolozyc tweeter i na koncu supertweeter. Do wyboru byly rozne kombinacje. Wiem to wszystko z prawie 300 stronicowej ksiazki wydrukowanej dla Onkyo ktora kupilem w Japonii, niestety moj japonski kuleje ale google translator dosyc sprawnie sobie z tym radzi.
Brak oryginalnej zwrotnicy zrekompnsowal nieco starszy model, takze 4 drozny tyle ze generacja wstecz o nazwie nt84. Na pocieszenie dodam ze w ksiazce o ktorej wspomnialem jest schemat zarowno obudowy jaki i samej zwrotnicy Scepter 500 wiec sprawa jest dosyc prosta, bede musial sklonowac to wszystko do konca.
Tutaj zaczynaja sie moje rozterki. Budowac kopie 1:1 czy popuscic wodze fantazji? W tej chwili graja u mnie wszystkie trzy drivery wraz ze zwrotnica tyle ze na basie mam Alteca A7 z glosnikiem 416-8a. Na moje ucho nic wiecej mi nie trzeba ale skoro juz mam wszystkie potrzebne graty to wypadalo by zlozyc to do konca.
W danych technicznych glosnika basowego znalazlem sugerowana wielkosc obudowy od 135 do 250 litrow przy czym oryginalny Scepter 500 wedle moich wyliczen to 188 litrow netto. Wartosc Q to 0.4 czyli w zasadzie idealnie do BR oraz tuby. Moj pen pal z Australii ktory dosyc gleboko siedzi w temacie Onkyo, sugeruje z wlasnego doswiadczenia conajmniej 300 litrow. Miejsce mam, pytanie tylko co bedzie kosztem czego. Niestety glosniki basowe onkyo sa tak glebokie ze nie mieszcza sie do obudowy Altec ale zastanawiam sie nad przyrobka tylnej scianki w moich kolumnach tak aby moc je zaaplikowac.
Dalej kwestia samego rozmieszczenia glosnikow. Robic to jak w oryginale czy moze podobnie jak Vox Olympian, jeden glosnik nad drugim tak zeby wszystkie membrany glosnikow srednio i wysoko tonowych byly w jednej linii?
Oryginalne zwrotnice byly z tego co moge rozpoznac, na elektrolitach i malych cewkach. Osobiscie myslalem o uzyciu Miflexow MKP i jakis dobrych cewkach, ale bez przesady, za duelundy tyle nie zaplace. Dodam jeszcze ze wraz z reszta czesci dostalem 8 oryginalnych potencjometrow Onkyo wiec sprawa jest uproszczona przynajmniej w tej kwestii.

W nastepnych wpisach poswiece troche wiecej miejsca poszczegolnym komponentom wraz ze zdjeciami ktorych mam setki.

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie i pomoc w realizacji tego ambitnego projektu


[poprawiono tytuł]

tomasz_pianista

Porno!:)

Ostatnio były drivery Onkyo Scepter za chyba ponad 5000 euro na ebay. Z ciekawości trochę poczytałem o kolumnach, tak jak mówisz - jakość wykonania jest nieziemska. Niestety nijak nie jestem w stanie pomóc, natomiast tu wchodzi kwestia preferencji - oryginały wyglądają pięknie, choć pewnie tak jak piszą - można uzyskać lepsze efekty z większą budą.

Też kocham japońskie kolumny, sam używam 50kg potworów Technicsa i nie widzę powrotu do czegoś mniej radykalnego.

Mam pytanie - te kolumny które kupiłeś były w takich białych obudowach? Pamiętam taką aukcję na allegro.
Grupa ratowania poziomu.

nook736

Te w białych obudowach które stały na allegro kupiłem jakiś rok temu właśnie ze względu na tweetery i sredniotonowe hm450. Mam je do dziś.

W załączniku pierwsze konkretne informacje, zaczynam od kilku zdjęć encyklopedii wiedzy jaką jest widoczna książka o tytule "Onkyo Hifi Components Series 9"

nook736

Na zdjęciach powyżej widzicie cały zestaw komponentów wchodzących w skład serii Scepter z roku 78.
Obudowa miała symbol b200, jest to klasyczny bass reflex plus minus 200 litrow. Do tego paleta driverow i pasujących hornów. Różne przejściówki, mocowania, zwrotnica i cała reszta widoczna na zdjęciach. Dalej są schematy połączeń dla różnych zestawień od 2 do 4 drożnych.

nook736

Zwróćcie uwagę na mnogość  informacji oraz poziom publikacji, w dzisiejszych czasach rzadko się coś takiego spotyka.
Poniżej foty przykładowych kombinacji z książki.

nook736

Ciąg dalszy

tomasz_pianista

Masz jakieś zdjęcia swoich driverów?
Grupa ratowania poziomu.

nook736

Jasne, chwilowo zamieszczam prowizorycznie robione telefonem. Niestety dopadły mnie kamienie nerkowe i jestem unieruchomiony ale na dniach wkleje lepsze.
Będę dokumentował każdy driver wraz ze zdjęciami i opisem twchnicznym. Będzie dla potomnych 😄

nook736

Poza driverami do scepter 500 mam także nieco starsze, min widoczny na zdjęciu hm300a. Im też poświęcę więcej czasu. W zasadzie zwrotnice którymi dysponuję są dedykowane właśnie do nich. Do kompletu mam tweeter Tw1500a, miałem też super tweetery tw7 ale je sprzedałem i teraz jestem sam na siebie zły bo z wyłączeniem basowych w38a miał bym kompletny zestaw analogiczny do 500ki tyle że starszy...no cóż, pewnie się jeszcze kiedyś trafi.

nook736

W załączniku macie zdjęcie oryginalnej obudowy Sc500. Objętość netto 189 litrów. Nie jest to mała skrzynka ale zwróćcie uwagę że stoi na cokole i do tego w głębokości uwzględniono miejsce na maskownice. Robiąc to w podobnej wielkości przy rezygnacji z cokolu i maskownicy można by sporo powiększyć litraż. Pytanie tylko czy ma to sens? Zakładając że powiekszymy obudowy do np. 300 litrów, jak to się przełoży na otwór Bassreflex, trzeba go będzie liczyć pod dany wymiar skrzynek?
Kolejna sprawa to rozmieszczenie samych głośników. Jak widać tweeter i supertweeter nie są umieszczone centralnie po środku obudowy tylko lekko po boku. Przy tej wielkości obudowy to supertweeter będzie grał w kolana, podobnie trochę jak w Electro Voice Sentry 3.
Czy waszym zdaniem nie było by sensowniej umieścić wszystkich głośników centralnie po środku w jednej linii z resztą głośników?

Piterski

W takim układzie ich osie są w linii pionowej dość blisko siebie.
Nie jestem projektantem kolumn myślę, ze w tej kwestii warto zapytać osoby które w tym siedzą np Twonk na AS.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Michał


nook736

Kolejna część zdjęć. Tym razem woofer w3801.

nook736

Pierwsze cięcia gotowe..

nook736

Na zdjęciu cała rodzina driverów Scepter.

nook736

Zwróćcie uwagę na drugi driver po prawej, jest to d5020a którego w oryginale nie było w Scepter 500. W mojej magicznej książce z projektami jest jednak kombinacja uwzględniająca ten driver zamiast mniejszego d3520a w paśmie od 5khz. Mam zamiar przetestować oba, zobaczymy czy w ogóle będzie słychać jakąkolwiek różnice. D5020a jest wiele większy od d3520a, nie tylko magnes ale i diaphragma. Oba drivery mają wylot 19mm i podobne pasmo przenoszenia przy czym większy ma wyższą skuteczność.

nook736

Zobaczcie jakie cuda były w pakiecie który kupiłem, oryginalne mocowania do wysokotonowych tub wraz z wkrętami i gwintami do drewna, wszystko zafoliowane, prawdziwy New Old Stock 😁😁😍😍

frywolny trucht

Cytat: nook736 w Marzec 19, 2018, 15:01? Zakładając że powiekszymy obudowy do np. 300 litrów

Za dużą obudowę o cokół zawsze można zmniejszyć wstawiając grodź. Pewnie trochę poźno na takie porady, ale umożliwiłbym montaż i demontaz takiej grodzi i zdał się na odsłuchy, by zdecydować jak jest lepiej. Na początek jak najwierniejsza kopia układu głośników i eksperymenty. Jaki litrarz, jaki BR na jakiej wysokości twitter. Kumpel jak składał kolumny wymieniał całą przednią ściankę- tak eksperymentował z układem głośników zanim wybrał konkretny i dopiero wtedy zrobił kolumny na gotowo.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

nook736

Teraz już faktycznie za późno bo skrzynki się robią, będą 1:1 wedle planów.
Jako że mam materiałów na 3 pary, może z czasem wystrugam coś innego. Mam w planach parę subwooferow, może tutaj popuszczę wodze fantazji i zrobię coś większego.

nook736

Altec 416-8a vs. Onkyo w3801. Jak dotąd mało który głośnik midbasowy zbliżył się do Alteca. Jestem ciekaw czy onkyo da radę? Na tę chwilę obstawiam że nie będzie miał ani takiego ataku ani skuteczności 416ki która jest dla mnie referencją i niedoscignionym wzorem w paśmie do 800hz.
Jeżeli chodzi o jakość wykonania to tutaj niestety Altec wypada blado.

nook736

Zwrotnice będą na k75-10, cewki rdzeniowo taśmowe Tschentscher a rezystory najprawdopodobniej path audio. Lpady mam onkyo lc8, scepter 500 mial na rezystorach..

nook736

Tutaj wspomniane oryginalne L-Pady Onkyo Lc800. Szczerze mowiac zanim znalazlem te foty online, bylem przekonany ze zastosowali autotransformatory ale jednak nie, wyglada to na drabinke rezystorowa. Nie wiedzialem dotychczas takiego rozwiazania w Lpadach...macie w tej kwestii jakies doswiadczenia?

nook736

Ciąg dalszy prac

nook736

Wczorajsza dostawa od firmy Tschentscher..

nook736

#24
Gotowe 😁