PROJEKT "PANA-MERA" COMBO " - OPAM / LAMPA , 2-u systemowy przetwornik

Zaczęty przez thomas_XLR, Marzec 20, 2019, 22:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

thomas_XLR

W takim razie pozostaje mi wykonanie "pstyczka" na tyłach obudowy oraz wyłącznika fi 16mm na przodzie aluminiowego panelu. Czyli to co zamierzałem.
A co do przełączania zasilania pod lampy między PCC88 a E88CC na pewno zastosuję !! Tylko muszę sprawdzić który na mojej płytce został przyjęty stabilizator LT1963 czy też LM1085.


thomas_XLR

A oto układ mojego "hajcungu" z  LT1963 oraz 2 płyteczki pod kondensatory sygnałowe.

thomas_XLR

Pstryczki do mojej "koncepcji prototypowej" już zakupione . Na tyle obudowy znajdzie się przełącznik 3 pozycyjny połączony z gniazdem IEC tylko najpierw trzeba będzie wyciąć otwór. Z przodu natomiast wyłącznik wandaloodporny (OPAMOWY) do załączania i wyłączania zasilania . Tylko muszę podmienić go z 230V na 12V.

thomas_XLR


Kolejny krok w realizacji przetwornika dwusystemowego "Pana-mera COMBO" .

Przez ostatnie kilka dni udało się dokładnie rozplanować i przenieś projekt tylnej obudowy ze szkiców papierowych na wersję cyfrową. Nie było to łatwe  ale intensywne zabiegi poparte serią prób i błędów przyniosły oczekiwany zamiar.

Na tylnym panelu znajdą swoje miejsce wejścia RCA x 6szt , wyjścia RCA x 1kpl , gniazda wyjściowe XLR x 1kpl , osobne gniazda wejść / wyjść od płytek PCB Ciry Audio ( 2 x PCM1794 A + AK4118 ) to znaczy USB x 1kpl , OPTICAL x 1kpl , COAX x 1kpl , HDMI / I2S 1kpl oraz grafika wraz z opisami.

Co do sposobu techniki wykonania tylnego panelu skłaniam się do 2-uch opcji tj; sitodruk lub grawerowanie na laminacie z doklejką na obudowie .
Koszt sitodruku jest 2 krotnie większy od techniki grawerowania ( gr laminatu ok 1,2mm , czarne tło , napisy wraz z grafiką - kolor biały ).

Po wykonaniu wspomnianej grafiki na tylnym elemencie obudowy trzeba będzie wywiercić otwory pod gniazda i w tym celu zamierzam użyć wiertła stopniowego oraz pilników do metalu.

W najbliższych dniach spodziewam się przesyłki z gniazdami RCA.   
 


dino

Cytat: McGyver w Marzec 22, 2019, 13:12LM1085 stosuje się tam tylko dlatego że on jest LDO.
Ja go raczej stosuje dlatego, ze ma prąd wyjściowy 3A zamiast standardowego 1.5A.

thomas_XLR

Pytanie do kolegi McGyver.

Czy tego typu gniazdo IEC  https://www.ebay.com/itm/NEW-Furutech-FI-06-G-style-Audio-Grade-24K-Gold-Plated-IEC-AC-Inlet-socket/130564686405   będzie dobrym wyborem cena / jakości ? Czy szukać czegoś innego?
Czytając wypowiedzi innych osób można wywnioskować, że mosiądz do sprzętu audio HIFI jest beeee ... natomiast wszystko co miedziane jest OK (jakość dźwięku).
Można prosić o jakąś podpowiedź co ostatecznie wybrać?  ::)

McGyver

Cytat: thomas_XLR w Marzec 29, 2019, 17:15
Pytanie do kolegi McGyver.

Czy tego typu gniazdo IEC  https://www.ebay.com/itm/NEW-Furutech-FI-06-G-style-Audio-Grade-24K-Gold-Plated-IEC-AC-Inlet-socket/130564686405   będzie dobrym wyborem cena / jakości ? Czy szukać coś innego?
Raczej nie liczyłbym na to że będzie to oryginalny Furutech, ale kupowałem już tak wyglądające gniazda tyle że w ogóle bez logo, i złego słowa nie powiem. W kategorii cena/jakość jest spoko.
Cytat
Czytając wypowiedzi innych osób można wywnioskować, że mosiądz do sprzętu audio HIFI jest beeee ... natomiast wszystko co miedziane jest OK (jakość dźwięku).
Moim zdaniem trochę nadinterpretujesz. To nie jest tak że mosiądz jest be, a tylko miedź jest OK. Oczywiście nie neguję tego że miedź jest lepsza od mosiądzu, ale gniazda z miedzi są dużo droższe od mosiężnych.
Cytat
Można prosić o jakąś podpowiedź co ostatecznie wybrać?
Jeżeli możesz dopłacić za miedź, to dopłać i miej to z głowy. Jeżeli nie chcesz dopłacać, to kup gniazdo z linka i się nie przejmuj. Większą różnicę robi wywalenie opampów w piguły.

thomas_XLR

"Większą różnicę robi wywalenie opampów w piguły" ....czyli całkowite pozbycie się opamów i wpięcie się kabelkami / rezystorami?

McGyver

Cytat: thomas_XLR w Marzec 29, 2019, 17:30
"Większą różnicę robi wywalenie opampów w piguły" ....czyli całkowite pozbycie się opamów i wpięcie się kabelkami ?
Chodzi mi o analogówkę DACa. Robiłem różne próby, zarówno prosta dyskretna analogówka jak i transformatory sygnałowe (że o lampach nawet nie wspomnę) były lepsze od opampów (tak, zrobiłem kiedyś I/V do DACa z wyjściem prądowym na samych trafach, miało to swoje ograniczenia konfiguracyjne, ale podłączone do wzmacnacza o wysokiej oporności wejściowej grało znakomicie).

thomas_XLR

W takim razie gniazdo IEC ze wspomnianego linku zamawiam.

Gniazda RCA już otrzymałem , 8 szt x RCA (jak na zdjęciu). Będą zastosowane do selektora 6 kanałowego . Jeden komplet RCA (2szt) będzie na wyjściu obudowy ( tuż przy gniazdach XLR) a 3kpl na wejściu (6szt).

Tył obudowy po delikatnej modyfikacji wraz z opisami nabrał jeszcze większego "kolorytu" po zmianie tła z białego na czarne . Dla mnie bomba !! Zwłaszcza ten "ptaszek z słuchawkami"

Obecnie jestem w trakcie projektowania przedniego panelu (wraz z opisami ) gdzie pojawi się logo w złotym kolorze . Tylko zastanawiam się czy faktycznie dołożyć więcej kasy i zlecić cięcie laserowe loga na arkuszu mosiądzu gr 1,25mm czy dać do grawerowania na laminacie czarno - złotym ale "kolorystyka złota" wtedy nie jest tak ekscytująca jak w mosiądzu po polerce?  ;D >:D


thomas_XLR

Możecie doradzić w wyborze lamp PCC88 które wybrać?
Myślałem nad zakupem do mojego projektu kwadry PCC88/7DJ8 PHILIPS NOS VALVE/TUBE z tego linku https://www.ebay.com/itm/PCC88-7DJ8-PHILIPS-NOS-VALVE-TUBE/260746635558?epid=1737754428&hash=item3cb5b5e926:g:AboAAMXQgoBRg8KZ. Nie wiem czy będzie to dobry wybór.

Czy zastosowanie podstawki lampowej Noval do druku o symbolu VT9-PT pozwoli naprzemiennie stosować lampy PCC88 (wskazane w linku) oraz E88CC?  Czy też będę musiał zakupić dodatkowe przejściówki?

McGyver

Cytat: thomas_XLR w Kwiecień 01, 2019, 14:06PCC88/7DJ8 PHILIPS NOS
Jeżeli to faktycznie NOS, to w tej cenie brać.
Cytat: thomas_XLR w Kwiecień 01, 2019, 14:06Czy zastosowanie podstawki lampowej Noval do druku o symbolu VT9-PT pozwoli naprzemiennie stosować lampy PCC88 (wskazane w linku) oraz E88CC? 
Stosowanie lamp PCC88 to nie jest w żadnym razie kwestia podstawki, tylko napięcia żarzenia. Powedz jak będziesz u siebie zasilał żarzenie a ja powiem co i jak zrobić żeby móc stosować jedne lub drugie naprzemiennie.

tomekkk1

Mam te PCC88 od Maćka (LampowY), który mi je ładnie sparował. On zaopatruje się u tego gościa z linku - ten sprzedaje je jak leci, czyli nie parowane.
Grają szybko, równo i z bardzo bogatą średnicą.
A w tej chwili mam wetknięte japońskie National Matsushita 7DJ8/PCC88, kupione tutaj: https://www.watfordvalves.com/product_detail.asp?id=4825 - można zamówić sparowane w podobnej cenie ja te nie parowane Philips. Grają mniej wyeksponowaną, ale wciąż detaliczną średnicą. Mi jakoś bardziej przypasowały :)

thomas_XLR

Patrzę na tą stronę którą mi podałeś ale widzę , że mają PCC88 od tesli i matsusithy. PCC88 Philipsów nie mają .

thomas_XLR

Chyba zrobię tak :
1. Zamówię 1parę PCC88 z ebay-a (z linku który podałem z dodatkową adnotacją dla sprzedawcy o sparowanie lamp )
2. A 2-gą zamówię tą samą PCC88 Matsushitę co Ty (którą mi podałeś).

Przekonamy się która będzie najodpowiedniejsza. Nie chciałbym za wiele wydawać kasy bo jeszcze przede mną zakup podzespołów do "hajcungu" oraz kondensatorów sygnałowych które nie są tanie.

tomekkk1

Nie, nie mają. Inne źródła tych "Filipków" to USA i Taiwan. Pierwszy kraj - drogo jak cholera. Drugi kraj - nic pewnego...  :-\

tomekkk1

Cytat: thomas_XLR w Kwiecień 01, 2019, 15:13
Chyba zrobię tak :
1. Zamówię 1parę PCC88 z ebay-a (z linku który podałem z dodatkową adnotacją dla sprzedawcy o sparowanie lamp )
2. A 2-gą zamówię tą samą PCC88 Matsushitę co Ty (którą mi podałeś).

Przekonamy się która będzie najodpowiedniejsza. Nie chciałbym za wiele wydawać kasy bo jeszcze przede mną zakup podzespołów do "hajcungu" oraz kondensatorów sygnałowych które nie są tanie.

Pogadaj z Mackiem - on się zaopatruje u tego angola i sobie paruje. Może sprzeda Ci sparowane i nie wyjdzie Cię to drogo ;D
Matsushity mają lekki szum w porównaniu do Philips - ale nie zrażaj się, bo jak nie masz wysokoskutecznych kolumn powyżej 95dB, to nawet tego nie zauważysz z głową w głośniku. A jeśli masz wysoko skuteczne paczki, to jeszcze zależy od wzmaka. Ja mam dwa i tylko na mocnym krzemie słychać cichy szum, na lampowym go nie ma  :np:

thomas_XLR

Mam jeszcze jedno pytanie tym razem odnośnie kondensatorów sygnałowych .

W "boomie" (specyfikacji do zakupionych płytek ) mam podane , że kondensatory sygnałowa mają być 1uF (według uznania) .
Jakiego szukać i o jakich parametrach ? Przeglądałem HIFI Collective i ceny "Jupiter copper foil paper in wax" widzę , że swoje kosztują. Czy faktycznie musi być 1uF czy też może być np. 0,47uF / 600VDC ?
Jakie u was siedzą kondensatory sygnałowe?   
 

   Wartości dla   E88CC, B+=180V   
Part       Uwagi               Wartość                                           Package
B+H1H2                            R=5                                 MKDSN1,5/3-5,08
C1   lub większy          22u 250V                                               E5-10,5
C2   bocznik                  100n MKP                                              C7.5B5
C3   wg uznania                  1 uF                                     C375-192X418
IN                                  R=3,5                                               1751248
OUT                                   R=3,5                                             1751248
R1   lub I/V                     500K-1M                                              0309/12
R2   grid stopper                     1k                                              0309/12
R3   Rk1                          150R 0,6W                                          0309/12
R4   0R dla SRPP                  470R                                              0309/12
R5   Ra1 (SRPP-brak)       8K2 2W                                              0411/15
R6   Rk2 (SRPP-brak)       12K 2W                                              0411/15
R7   dla SRPP                  150R 0,6W                                         0309/12
R8                                500K-1M                                              0309/12
SX1   belton lub inna            noval                                        VT9-PT


McGyver

Cytat: thomas_XLR w Kwiecień 01, 2019, 15:38Czy faktycznie musi być 1uF czy też może być np. 0,47uF / 600VDC ?
Nie wiadomo czy musi. To zależy jaką oporność wejściową ma wzmacniacz z którym to będzie pracować. Jeżeli ma 47 kohm lub więcej, to można dać 0,47uF.
Jupitery prawdopodobnie lepiej się opłaca kupować w Polsce w Black Dot Audio.

wiki

Cytat: McGyver w Kwiecień 01, 2019, 16:10Jupitery prawdopodobnie lepiej się opłaca kupować w Polsce w Black Dot Audio.
Potwierdzam, kupowałem z miesiąc temu i były tańsze.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

thomas_XLR

W takim razie z kondensatorami sygnałowymi wstrzymam się do momentu zakupu właściwego wzmacniacza i zrobienia  pomiarów. Dzięki za namiar sklepu na terenie Polski.

Będę dalej drążył temat lamp Philips PCC88.
Porozmawiam z kolegą Lampowy lub prosiłbym innych o pewne źródło zakupu Philips PCC88.
Skłaniam się ostatecznie do tych lamp bo nie kosztują majątku i inni użytkownicy forum wypowiadają się pozytywnie na ich temat.
Tylko zauważyłem , że są 2 typy lamp jedne o symbolu PCC88/7DJ8 PHILIPS NOS VALVE/TUBE a inne mają oznaczenie 6DJ8. W czym jest różnica?


dino

Cytat: thomas_XLR w Kwiecień 01, 2019, 15:38Czy faktycznie musi być 1uF czy też może być np. 0,47uF / 600VDC ?
Jakie u was siedzą kondensatory sygnałowe?   
Kondensator w szereg i rezystor do masy to klasyczny filtr RC. Podłączone do wyjścia układu "narażone są" na impedancje wejściową układu, z którym współpracują. Jeżeli na wyjściu do masy dasz np. rezystor 1MOhm a układ do którego to podłączysz ma na wejściu 10KOhm to masz kombinacje kondensatora w szereg plus 10KOhm do masy. Trzeba to policzyć i wyjdzie jak taki filtr działa.
Nic na "być może" bo potem wychodzą cuda.

tomekkk1

Cytat: thomas_XLR w Kwiecień 01, 2019, 18:58Tylko zauważyłem , że są 2 typy lamp jedne o symbolu PCC88/7DJ8 PHILIPS NOS VALVE/TUBE a inne mają oznaczenie 6DJ8. W czym jest różnica?

6DJ8 to odpowiednik ECC88. To inna lampka, choć wciąż Philips ;)