Harbeth jaki jest i na czym stoi.

Zaczęty przez jamówię, Styczeń 15, 2015, 20:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Cytat: vasa w Czerwiec 29, 2018, 23:26
Kurczę. Taki fajny wątek a ja go omijałem szerokim łukiem.
Prawdę mówiąc sądziłem że tu tylko klepanie się po pleckach i porównanie pytonów (zasilających, rzecz oczywista)
Tymczasem tu się poglądy starły

🥃



Jeszcze poczekać aż vasa kable usłyszy (wbrew swoim przekonaniom), a trzeba będzie na Forum drzwi obrotowe wstawić - tak publika będzie tu się dobijać

McGyver

Cytat: tomekkk1 w Czerwiec 29, 2018, 23:52trzeba będzie na Forum drzwi obrotowe wstawić - tak publika będzie tu się dobijać
Naprawdę bardzo bym chciał. Szczerze dobrze życzę temu miejscu.

drizzt

Śrubki śrubkami, ale tu Radial jest czymś co tworzy ten niepowtarzalny dźwięk, którego nie dostaniemy nigdzie indziej.. chyba że Alan przejdzie na emeryturę, firma pójdzie w cudze ręce i patent na ten materiał pójdzie w świat.. chętnych na pewno byłoby wielu.. natomiast cena 40.2 rzeczywiście wysadza z butów ale wszystkie pozostałe modele Harbetha mają już moim zdaniem bardzo atrakcyjne ceny za dźwięk, który oferują. Nie każdy musi mieć flagowca o ile potrafi cieszyć się tym na co może sobie bez bólu pozwolić.
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

tomekkk1

Cytat: McGyver w Czerwiec 29, 2018, 23:53Naprawdę bardzo bym chciał. Szczerze dobrze życzę temu miejscu.

Ja również. Z resztą żadnemu Forum nigdy źle nie życzyłem. Ludzie muszą gdzieś wiedzę zdobywać i gdzieś się nią dzielić, fajnie że można to robić po ludzku i bez "siepacza" nad karkiem :)

McGyver

Cytat: drizzt w Czerwiec 29, 2018, 23:53Śrubki
Cytat: jamówię w Czerwiec 29, 2018, 20:44W tych kolumnach ważne jest jak i do którego momentu wkręt został dokręcony,bo ma on wyraźny wpływ na voicing,to jest elementarz projektów BBC,napisano o tym tony papierów i wykonano setki badań.
Serio? Ręczną wkrętarką akumulatorową?



McGyver

Cytat: tomekkk1 w Czerwiec 29, 2018, 23:56"siepacza" nad karkiem
Cóż, jeżeli właściciel takiego miejsca nie ma za grosz instynktu samozachowawczego, to...

drizzt

Dlatego nie przesadzałbym z tymi śrubkami. Ich główna rola jest taka, że kolumnę łatwo rozebrać i dokonać naprawy lub wymiany niesprawnych elementów w razie potrzeby. Nic nie trzeba rozklejać lub rozłupywać. To są głośniki pomyślane na lata, również pod kątem serwisu. Natomiast, powtarzam, skupcie się na Radialu a nie na śrubkach jeśli chcecie dotrzeć do serca dźwięku Harbetha.
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

tomekkk1

#1257
Cytat: McGyver w Czerwiec 30, 2018, 00:02Serio? Ręczną wkrętarką akumulatorową?

Trzeba zaperdalać, hajs musi się zgadzać. Na początku zmiany wszyscy synchronizujemy sprzęgiełka we wkrętarkach na pozycji "3" i robimy target po dwieście bud dzisiaj ;D

Tak jest w każdej firmie i kropka, reszta to jak wspominałem - marketing...

tomekkk1

Cytat: drizzt w Czerwiec 30, 2018, 00:07
Dlatego nie przesadzałbym z tymi śrubkami. Ich główna rola jest taka, że kolumnę łatwo rozebrać i dokonać naprawy lub wymiany niesprawnych elementów w razie potrzeby. Nic nie trzeba rozklejać lub rozłupywać. To są głośniki pomyślane na lata. Natomiast, powtarzam, skupcie się na Radialu a nie na śrubkach jeśli chcecie dotrzeć do serca dźwięku Harbetha.

Czyż - wracając do mojego postu o urodzie - otwieranie tyłu zamiast, celem dokonywania napraw / inspekcji / czegokolwiek było by wtedy zniewagą?

drizzt

Cytat: tomekkk1 w Czerwiec 30, 2018, 00:10
Cytat: McGyver w Czerwiec 30, 2018, 00:02Serio? Ręczną wkrętarką akumulatorową?

Trzeba zaperdalać, hajs musi się zgadzać.

Ehh, chyba o Harbecie to za dużo tu nie pogadamy. Poczytaj trochę HUG a uzyskasz odpowiedz na wszystkie nurtujące pytania (o ile w ogóle nurtują).
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

vasa

Cytat: tomekkk1 w Czerwiec 29, 2018, 23:52Jeszcze poczekać aż vasa kable usłyszy (wbrew swoim przekonaniom), a trzeba będzie na Forum drzwi obrotowe wstawić
No i wylazło szydło z wora. Wygląda na to że jestem wrogiem kabli i drzwi obrotowych :P

Musi być jakiś głos rozsądku bo te kable obrotowe to mogą nieźle w głowach namieszać ;D
Widzieliście co kable z Miniabyra zrobiły? Odludka wręcz. On już o niczym innym nie pisze :o
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

tomekkk1

Cytat: vasa w Czerwiec 30, 2018, 00:13Musi być jakiś głos rozsądku bo te kable obrotowe to mogą nieźle w głowach namieszać ;D

Musi. Głos inny, nie oceniajmy czy rozsądku, ale być musi. I nie zamierzam wpływać na Ciebie, aby stało się inaczej.

tomekkk1

#1262
Cytat: drizzt w Czerwiec 30, 2018, 00:12Ehh, chyba o Harbecie to za dużo tu nie pogadamy. Poczytaj trochę HUG a uzyskasz odpowiedz na wszystkie nurtujące pytania (o ile w ogóle nurtują).

Do Harbert'a nic nie mam - no, może poza urodą, ale nie muszę z tym żyć na szczęście. Do sloganów raczej. No ale Michał już wyjaśnił, żeby patrzeć na nie z przymrużeniem oka, staram się ;) Pytania mnie nie nurtują zatem ;)
Ale jak jakieś pytanie przyjdzie mi do głowy to tutaj wpierw poszukam odpowiedzi - co by dla potomnych było :)

drizzt

Cytat: tomekkk1 w Czerwiec 30, 2018, 00:17

Do Harbert'a nic nie mam - no, może poza urodą, ale nie muszę z tym żyć na szczęście. Do sloganów raczej. No ale Michał już wyjaśnił, żeby patrzeć na nie z przymrużeniem oka, staram się ;)

Wyjaśniłem już to wcześniej - ostatni post, strona 49 :) slogan to gra słów, bardzo z przymrużeniem oka i wcale nie wynika z niego, że Harbethy są najlepsze tylko raczej najbardziej kochane (przez użytkowników). I z tym się mogę w zupełności zgodzić bazując na znanych mi przypadkach :)
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

Michał

Cytat: vasa w Czerwiec 29, 2018, 23:47
Cytat: McGyver w Czerwiec 29, 2018, 23:37mam rozumieć że masz teraz ubaw?
Nie tyle ubaw co satysfakcję :)
Raz, że nie tylko ja nie padam na kolana przed BBC sound. Dwa że ktoś oprócz mnie zauważył że sprzedawanie tego samego produktu przez lata i dziesięciolecia to już nie audio tylko religia :)
Pisze to wielbiciel Tannoys,które sa sprzedawane porónywalnie długo i też mają swoich wyznawców :D

Michał

Cytat: cdt w Czerwiec 29, 2018, 23:07
Michał nas popedzi z wątku herbatników za te altusy i technicsy  ;D
Darek co Ty?wiem,że się wyszumicie a ja będę mógł dalej,podskórnie zaszczepać Wam miłość do Harbs :D :D

Michał

Cytat: McGyver w Czerwiec 29, 2018, 22:52
Cytat: jamówię w Czerwiec 29, 2018, 22:48
Ludzie wiecej loooozu,to tylko hifi.
A co byś sobie pomyślał, ale tak szczerze, gdybym w stopce sobie umieścił hasełko "Jesteś nikim jeżeli nie masz Protagonista" ?
;D ;D ;D
Uznałbym,że masz poczucie humoru i dystans do tego co robisz :)

Michał

Cytat: drizzt w Czerwiec 29, 2018, 23:53
Śrubki śrubkami, ale tu Radial jest czymś co tworzy ten niepowtarzalny dźwięk, którego nie dostaniemy nigdzie indziej.. chyba że Alan przejdzie na emeryturę, firma pójdzie w cudze ręce i patent na ten materiał pójdzie w świat.. chętnych na pewno byłoby wielu.. natomiast cena 40.2 rzeczywiście wysadza z butów ale wszystkie pozostałe modele Harbetha mają już moim zdaniem bardzo atrakcyjne ceny za dźwięk, który oferują. Nie każdy musi mieć flagowca o ile potrafi cieszyć się tym na co może sobie bez bólu pozwolić.
Miłosz,bardzo się cieszę że wróciłeś. Dla mnie jesteś Autorytetem w kwestiach tu omawianych :)

drizzt

#1268
Cytat: vasa w Czerwiec 29, 2018, 23:47
Cytat: McGyver w Czerwiec 29, 2018, 23:37mam rozumieć że masz teraz ubaw?
Nie tyle ubaw co satysfakcję :)
Raz, że nie tylko ja nie padam na kolana przed BBC sound. Dwa że ktoś oprócz mnie zauważył że sprzedawanie tego samego produktu przez lata i dziesięciolecia to już nie audio tylko religia :)

Słuchałeś Ty jakichś nowych Harbethów? Bo poza tradycyjnym wyglądem i kilkoma rozwiązaniami w stylu śrubek mają one mało (i z biegiem lat coraz mniej) wspólnego ze starymi projektami tworzonymi na licencji BBC. Tradycja BBC to teraz coraz mniej fundament, a coraz bardziej marketing, do którego zresztą akurat Alan się dziś praktycznie nie odwołuje, a raczej odżegnuje, choć oczywiście z sentymentem dla rozwiązań, od których zaczynał. To raczej mnożące się jak grzyby po deszczu firmy typu Graham czy Stirling marketingowo czerpią garściami z tradycji BBC, niezależnie od tego czy mają ku temu jakiekolwiek podstawy czy też nie.

Natomiast dzisiejsze Harbethy są wbrew pozorom na wskroś nowoczesnymi głośnikami ze względu na użyte materiały (Radial), metody pomiarowe i projektowanie zwrotnicy. To tylko wygląd myli i maskuje ich faktyczną naturę, zwłaszcza dla osób niezbyt głęboko zainteresowanych tematem, które oceniają Harbethy z daleka i na oko.

W ostatnich modelach Alan zlikwidował nawet słynny ,,BBC dip" - kilkudecybelowy dołek w paśmie między 1 a 3,5/4 kHz, który był we wszystkich modelach na licencji BBC począwszy od LS3/5a i w dużym stopniu odpowiadał za ich charakterystyczne brzmienie. A dołek był tam z wielu powodów ale przede wszystkim z powodu słabości bekstrenu, materiału stosowanego do produkcji membran w latach 60-tych i 70-tych. Alan obawiał się zrezygnować z ,,BBC dip" przez lata bo to naprawdę całkowicie zmienia odbiór dźwięku z ,,grzecznego", przyjemnego i relaksującego na bardziej prawdziwy i jednocześnie wchodzący do pokoju, przybliżony do słuchacza. Jednym słowem jest to rewolucja dla takiej marki z tradycjami jak Harbeth. Tymczasem reakcja rynku na nowe modele okazała się entuzjastyczna. Pierwszym modelem bez ,,BBC dip" na średnicy był SHL5+, wszystkie następne, w tym seria Anniversary, również idą tym tropem a Alan mówi, że nie ma już powrotu do przeszłości. To jest takie symboliczne przecięcie pępowiny łączącej Harbetha z tradycją BBC.

Dołek BBC znajduje się w tzw. rejonie ,,presence" czyli częstotliwości, na które ucho ludzkie jest najbardziej czułe (w tym na jakiekolwiek zniekształcenia w tym zakresie), dlatego wszelkie manipulacje w tych częstotliwościach całkowicie zmieniają odbiór dźwięku. Obecne modele Harbetha są już równe w tym zakresie. Niewątpliwie pozwolił na to Radial, dzięki któremu nowe modele nie krzyczą na średnicy i nie są męczące, mimo że równe. Prawdziwy BBC dip pozostał już tylko w C7ES3, dlatego ten model brzmi inaczej niż pozostałe Harbethy. W pozostałych modelach Alan z biegiem lat coraz bardziej ,,zasypywał" ten dołek aż w końcu zupełnie go wyrównał i posadził kwiatki ;)
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!


lok

Powiedzcie proszę jakie wzmacniacze do tych pudełek. Czy można je łączyć ze wzmacniaczami lampowymi. Czy te wzmacniacze musza być dużej mocy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Michał

Cytat: lok w Czerwiec 30, 2018, 11:43
Powiedzcie proszę jakie wzmacniacze do tych pudełek. Czy można je łączyć ze wzmacniaczami lampowymi. Czy te wzmacniacze musza być dużej mocy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ja grałem Harbeth P3-Leben. Bardzo mi się podobało,ale trafiają do mnie argumenty,że Radial potrzebuje prądu :)

drizzt

Cytat: lok w Czerwiec 30, 2018, 11:43
Powiedzcie proszę jakie wzmacniacze do tych pudełek. Czy można je łączyć ze wzmacniaczami lampowymi. Czy te wzmacniacze musza być dużej mocy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wkraczasz na grząski teren :) Jak wynika z moich doświadczeń (i tak zaleca też zdecydowanie Alan) optymalne dla Harbethów są mocne i neutralne wzmacniacze, które nic od siebie nie wnoszą. Prosty drut ze wzmocnieniem typu klasyczne końcówki QUAD-a to właściwa droga.
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

lok

A czy na Audio Show można posłuchać tych kolumn. Jak wypada ich granie na wystawie.
Tak reklamujecie ze ogromnie jestem ciekaw jak grają.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

vasa

Cytat: McGyver w Czerwiec 30, 2018, 00:27będąc realistą twardo stąpającym po ziemi czasami muszę uznać, że trudno jest uniknąć zastosowania jakiegoś Transparenta tudzież Furukawy czu innego Equilibrium.
He, he, he...
To się nazywa realizm magiczny ;D :P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.