Harbeth jaki jest i na czym stoi.

Zaczęty przez jamówię, Styczeń 15, 2015, 20:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Michał


Lutek

Cytat: cdt w Czerwiec 10, 2018, 19:48Ty byś nie chciał ale są tacy co chcą . Masza zmienił herbatniki na Tannoye i nie widzi już do nich powrotu . Paweł by się nie zamienił na swoje EV . Ja zresztą też .
I ja rowniez nie zamienilbym moich Tannoy-i na inne z prostej przyczyny, a mianowicie nie dane mi bylo po prostu slyszec - w mojej opinii - lepszych. W tym takich za kilkadziesiat i ponad sto kzl rowniez.

tomasz_pianista

Chyba to jest najfajniejsze, że każdy ma swój gust:)

Moja styczność z Harbethem jest znikoma, to co słyszałem było pozytywne, ale nie na tyle, żebym się rozglądał za kolumnami:)

Widziałem trochę wywiadów i materiałów z firmy. To jest dość ciekawy wywiad:
https://www.youtube.com/watch?v=Ja9BJn0lMxI

Grupa ratowania poziomu.

Michał

Cytat: Lutek w Czerwiec 10, 2018, 21:05
Cytat: cdt w Czerwiec 10, 2018, 19:48Ty byś nie chciał ale są tacy co chcą . Masza zmienił herbatniki na Tannoye i nie widzi już do nich powrotu . Paweł by się nie zamienił na swoje EV . Ja zresztą też .
I ja rowniez nie zamienilbym moich Tannoy-i na inne z prostej przyczyny, a mianowicie nie dane mi bylo po prostu slyszec - w mojej opinii - lepszych. W tym takich za kilkadziesiat i ponad sto kzl rowniez.

A ja nie zamieniłbym się na Tannoy,nigdy nie słyszałem nic lepszego od Harbeth. Do tych wniosków doszedłem wydajac trochę pieniędzy i jest to najlepsza lekcja,ot co :)

No ok,tu piszemy,lub pytamy o Harbeth,Delty i Tannoys mają swoje szufladki ;)

Michał

No to co tam mamy dalej?aha któregoś pochmurnego brytyjskiego dnia,do garażu Harwooda zapukał młody rudzielec z wąsem,w bistorowych dzwonach i oświadczył,hej nazywam się Alan Show,jestem wielkim admiratorem pańskich osiągnięć i z całego serca chcialbym zaoferować swoje kompetencje i wiedzę,mogące przydać się w rozwijaniu manufaktóry Harbeth,mogło tak być? ;)
Jak potoczyła się historia?pewnie wszyscy wiemy. Po jakimś czasie w Harbeth nastała era RADIALU a w dalszej kolejności Alan Show przejął firmę i stoi na jej czele do dziś. Firma wydostała się z garażu i choć dziś w niczym nie przypomina korporacji rodem z B&W,to jednak garażowa już nie jest :)
W dalszej części będziemy opisywać modele,które obecnie produkuje Harbeth,ale tylko w linii domestic,ponieważ z linią profesjonalną nigdy nie miałem do czynienia.
CDN 8)

Michał

Dziś po chyba 10 latach przerwy kupiłem sobie HFiM. Kupiłem,bo z okładki zawołał do mnie test Harbeth 40.2. 40 Anniversary i choć Stryju nie podał w jakiej konfiguracji słuchał tych paczek,to opisał dokładnie tak jak gra Harbeth-każdy(P3,Hl 30.2,Hl Compact 7 ES3,SHL 5)tylko w jubileuszowym wydaniu,każda z Harbetowych cech,została wyśrubowana do absurdalnie doskonałego poziomu(słowa Stryja). W ogóle test napisany jest z pozycji kolan,więc musiało redaktora mocno złapać,bo sporo klamotów obrócił i niejedno już widział.
CDN 8)

Moriarty

Harbeth dzisiaj, zwłaszcza w swych wysokich rejestrach, to byt mityczny, jak jednorożec. Nie ma nic wspólnego z firmą u jej zarania, gdy ambicją było stworzenie dobrze grających głośników dla wymagających melomanów. Dzisiaj firma Harbeth produkuje głównie symbole statusu dla Klubu Jednego Procenta Najbogatszych Ludzi na Ziemi.

Zerknąłem na cenę tych jubileuszowych "czterdziestek" w jednym z polskich sklepów. Po promocyjnej obniżce, 34,5 tys. zł. Za sztukę ;). Miłośnicy stereo muszą wybulić prawie siedemdziesiąt tysięcy. No bez jaj. I z góry uprzejmie proszę o nietłumaczenie mi, że koszty R&D, że jakość musi kosztować itd., itp. Kiedyś najlepsze kolumny, najlepsze wzmacniacze, źródła kosztowały ułamek tego, co dziś. Bo były robione z myślą o realnych melomanach, a nie kaście snobów, która chętnie zapłaci więcej, by mieć coś, na co nie stać innych.

Nie ma racjonalnego wytłumaczenia dla tak ekstremalnie wysokich cen. Są jedynie powody rynkowe, których podłożem są drastycznie narastające nierówności społeczne - tu kłania się Piketty. Po prostu, mając status legendy, opłaca się dać ekstremalnie wysoką metkę i sprzedać nawet mniej, ale z horrendalnym marginesem zysku.

To jest gangrena, która toczy świat audio od lat. Wszyscy możemy sypać jak z rękawa przykładami urządzeń, które wyróżnia jedynie cena, szpanerska nazwa i ładne opakowanie, bo jakość podzespołów i generowane przez nie brzmienie budzą co najwyżej politowanie. Harbeth to na szczęście inna kategoria - dobry, uczciwie zaprojektowany i skonstruowany sprzęt, tyle że tak jak inżynierów tej firmy można chwalić za kunszt, tak menedżerów i udziałowców, odpowiedzialnych za taką a nie inną strategię rynkowa, już chwalić nie ma za co.

Coraz częściej z punktu widzenia audiofila, który nie zarabia kroci, a ma zobowiązania (dzieci, psy, chomiki, starzejących się rodziców, niepotrzebne skreślić), sprawy mają się tak, że albo DIY, albo polowanie na okazje z portali aukcyjnych, gdzie czasem trafi się tanio jakiś świetny sprzęt sprzed lat.

Jako audiofila i prekariusza wk....wia mnie to niemożebnie. Gilotyna mi się w kieszeni otwiera, gdy czytam te zachwyty panów redaktorów nad sprzętem, który kosztowałby mnie obie nerki i pół wątroby. To powinny być teksty w dziale "Baśnie z mchu i paproci", a nie w pismach z założenia poradnikowych, dla melomanów. 
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

EmilioE

To prawda, ale szaleństwo cenowe idzie coraz niżej.
Każda kolejna odsłona nawet popularnych sprzętów to cena kilkanaście % w górę.
Normalny zestaw CD-ek i integra to obecnie 10-12 tys. zł.
Pomyślmy ile to jest pieniędzy!
Przecież za to można kupić mnóstwo dóbr i usług innego rodzaju, normalnie wycenianych.
Dlatego, jak czasami patrzę na te kilkadziesiąt tysięcy w moim salonie, to się zastanawiam o co tu chodzi.
Moje auto jest mniej warte.
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Audio Phase Cannabis + Audion Silver Night 300B, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

Michał

Mógłbyś tych udziałowców Harbetha wymienić?
Nie chce mi się odnosić do całego Twojego posta,bo jest po prostu dziwny? W odniesieniu do cen Wilson Audio,Vitus,Gauder,Sonus Faber,czy zidiociałe Magico,Harbeth to ostoja uczciwości i okazja cenowa. Znasz może drugiego właściciela jakiejś firmy,który publicznie(HUG) odradza swoim klientom zakup najwyższego modelu,jeśli nie mają jego zdaniem gdzie wsadzić?a może znasz takiego,który bez lipy i marketingowego kitu,potrafi uzasadnić dlaczego Harbeth jest czym jest i jest(mz) najlepszy na świecie? ;)
Na koniec jeszcze uwaga natury ogólnej,jak Show przejmował firmę,to stanął przed wyborem,że albo Harbeth będzie się rozwijał i zostanie tym czym jest dziś,albo podzieli los Rogersa,kefa i wielu innych,byłych licencjobiorców BBC.

McGyver

Cytat: jamówię w Czerwiec 29, 2018, 16:06Znasz może drugiego właściciela jakiejś firmy,który publicznie(HUG) odradza swoim klientom zakup najwyższego modelu,jeśli nie mają jego zdaniem gdzie wsadzić?
Znam. Patrzę na takiego codziennie w lustrze  ;)
Cytat: jamówię w Czerwiec 29, 2018, 16:06
jest(mz) najlepszy na świecie? ;)
A tojest IMHO nadmierna egzaltacja  :P

Michał

E tam egzaltacja,szczera prawda ;D ;)

McGyver

Cytat: jamówię w Czerwiec 29, 2018, 17:46
E tam egzaltacja,szczera prawda ;D ;)
Chyba prawda objawiona. Całkiem jak ta kolejna w stopce
CytatYou're nobody without NAIM!
Wobec tego jestem nikim. Jak Niki Lauda  :P 


A prawda jest jak dupa. Każdy ma swoją.

Michał

Mac,keep Your distance. Przecież to wszystko z przymróżeniem oka. Jakieś trzy lata temu,kolega Elberoth w oczekiwaniu na swoje Magico za furmankę talarów,w ramach wypełnienia ciszy muzyką,wypożyczył sobie do domu Harbetha P3ESR i po paru minutach,na pewnym forum wykrzyknął: to są najlepsze głośniki na świecie-koniec cytatu i ja się z nim zgadzam :)

tomekkk1

Tylko, że Adam (Elb) wykrzyknął to z sarkazmem - a Magico u niego zostały na dłużej. Nie nad interpretujmy faktów na swoją korzyść ;)
I może i one kosztują "furmankę talarów", ale po kilkukrotnym słuchaniu, dotykaniu i zaglądaniu do środka mocne wrażenie po nich pozostaje. Zmierzam do tego, iż jakość wykonania jest wysoko ponad standardem - nie tylko na zewnątrz z resztą. Trzeba mieć trochę wiedzy jednak, aby użyć aluminium jako obudowy, gdzie jeszcze nie tak dawno zgodnie głoszono o niekorzystnych rezonansach w paśmie akustycznym (wzbudzanie, dzwonienie metalu) - eliminujących owy materiał z puli.





Grą również potrafią urzec - jeśli zapoda im się naprawdę mocny piec, a nawet dwa np. monosy Constellation Centaur II:



To nie mają się czego wstydzić ;)


Zaś kiedy patrzę na Harberth'y to na myśl przychodzi mi, że powinni zwolnić projektanta, a za nim nadwornego stolarza - za to iż nie protestował, tylko dłubał co mu nabazgrali na rysunkach... Finalne wykończenie jest jak najbardziej bez zarzutu - ale "dizajn" z tą mnogością wkrętów, wkręcików jest po prostu opłakany. Inne obudowy w stylu retro jakoś potrafią wyglądać i kusić oko
I owszem, również grają zjawiskowo (oczywiście reprezentując inną szkołę dźwięku), ale nie przesadzajmy nie jest to brzmienie spędzające sen z powiek i przewracające nasze audiofilskie życie...

A to wszystko moim zdaniem, rzecz jasna :)

Michał

#1239
Tomek,
odniosę się tylko do końca. Poczytaj,choć odrobinę,dlaczego Harbeth,Spendor,czy Rogers oraz Graham jest tak upstrzony wkrętami,bo chyba kompletnie nie wiesz o czym piszesz...materiałów w necie jest multum,poczytaj o badaniach BBC,bo to tam je tak zaprojektowano,to może zwolnić były dział R&D z BBC? W tych kolumnach ważne jest jak i do którego momentu wkręt został dokręcony,bo ma on wyraźny wpływ na voicing,to jest elementarz projektów BBC,napisano o tym tony papierów i wykonano setki badań. To był największy w historii światowej radiofonii i szeroko pojętego audio projekt badawczy,badawczy a nie jak w przypadku Aarona Wolfa marketingowy,to jest sprawa kluczowa.
Co do sarkazmu elba,to ja z nim wtedy pogadałem na priv,bo akurat wtedy grałem na P3 i on był nimi absolutnie zauroczony
Eot  :)

tomekkk1

Nie wiem, nie znam się na temat śrubek BBC (nie słucham / nie słyszę śrubek), ale w latach również i siedemdziesiątych inne firmy (w tym brytyjskie) również produkowały głośniki, które grały zjawiskowo, a wyglądały świetnie - i to pomimo nie wpuszczanych koszy, czy wystających kołków - taka mała dygresja  :np:

Michał

Nie chodzi o słuchanie śrubek,tylko o proporcje,w których są wkręcone,bo to w sposób kluczowy wpływa na to,jak gra obudowa w projekcie BBC. Większosć firm zafiksowało się wokół martwych obudów i może dlatego dźwięk z takich obudów też jest martwy ;)
Inżynierowie BBC,od samego początku założyli,że w przypadku ich projektów,obudowa ma ,,grać" i w ten sposób walczyć z wibracjami. Te obudowy są ,,żywe" a voicing tych kolumn polega min na strojeniu ich poprzez odpowiednie skręcanie,oraz strojenie crossoverów. Dlatego,zachęcałem do poczytania,bo na to są tomiszcza badań, czy pan Magico też ma takie tomiszcza? :)
Masz w nowym kraju dostęp do tych wszystkich opracowań i to w języku Shakespeare'a poczytaj :np:

tomekkk1

Michał, to jest po prostu jakaś filozofia dźwięku wykreowana kilka dekad temu - stwierdzam w uogólnieniu oczywiście. Ku Twojemu zapewne rozczarowaniu, Magico - które przytoczyłeś sam - również ma swoją. Mało tego, praktycznie co firma to filozofia. Jedne rodziły się latami inne "wyskoczyły jak diabeł z pudełka" - ich słuszność nie musi jedynie zależeć od lat przez które się tworzyły, ale to głębszy temat...
Do czego zmierzam? Do tego, że twierdzenie iż są to najlepsze głośniki na świecie - gdy wiadomo że każdy ma inne uszy i inaczej odbiera muzykę jest jedynie przejawem w niczym nie uzasadnionej arogancji - lub jak ktoś woli marketingowym sloganem. Gdyby użyto słowo "prawdopodobnie", to nie było by takiego odbioru. Koncern Carlsberg wie o tym doskonale :D

Michał

To nie jest żadna kreacja,dlatego nie potrafimy się dogadać. To są badania w skutek których ustalono,że taki konkretny projekt,np ls3/5a tak niepowtarzalnie renderuje ludzki głos. Inżynierowie BbC mieli w dupie jakichś tak audiofilów,oni chcieli uzyskać najlepszy z możliwych efekt,dzięki któremu wozy transmisyjne BBC,mogły w hiperrealistyczny sposób prowadzić swoje audycje w terenie. Głośniki miały najwierniej jak tylko się da odtwarzać ludzki głos w near field i zmiescić się bez przeszkód w wozie transmisyjnym. Wyszło to tak dobrze w badaniach,że tzw shoebox speakers sprzedano do tej pory sporo ponad sto tysiecy par. To audiofile przyszli po projekt BBC a nie na odwrót. To audiofile wykreowali tych konkretnych licencjobiorców a nie odwrotnie. bBC tylko(sic!)sfinasowała badania. Znasz w historii audio drugi taki przykład,gdzie to słuchacze stworzyli trend?ja nie :)

Michał

I jeszcze jedno,oczywiście że hasło: The world's best loved loudspeakers
należy brać podobnie jak w Carlsbergu z przymróżeniem oka,myślałem że to oczywiste :)
Choć dla mnie są  ;)

tomekkk1

I do takich się kiedyś wzdychało. I też mieli filozofię :)

cdt

Cytat: tomekkk1 w Czerwiec 29, 2018, 22:57I do takich się kiedyś wzdychało. I też mieli filozofię
+100 :)

McGyver

Cytat: cdt w Czerwiec 29, 2018, 23:07
Michał nas popedzi z wątku herbatników za te altusy i technicsy  ;D
Nie dam złego słowa powiedzieć na Technicsa RS-BX828  >:D

vasa

Cytat: McGyver w Czerwiec 29, 2018, 23:37mam rozumieć że masz teraz ubaw?
Nie tyle ubaw co satysfakcję :)
Raz, że nie tylko ja nie padam na kolana przed BBC sound. Dwa że ktoś oprócz mnie zauważył że sprzedawanie tego samego produktu przez lata i dziesięciolecia to już nie audio tylko religia :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

cdt

Cytat: vasa w Czerwiec 29, 2018, 23:47
Cytat: McGyver w Czerwiec 29, 2018, 23:37mam rozumieć że masz teraz ubaw?
Nie tyle ubaw co satysfakcję :)
Raz, że nie tylko ja nie padam na kolana przed BBC sound. Dwa że ktoś oprócz mnie zauważył że sprzedawanie tego samego produktu przez lata i dziesięciolecia to już nie audio tylko religia :)
To coś tak jak SME z modelem 3009 i 3012 ^^ :P