Przyrządy pomocnicze do lutowania

Zaczęty przez paul_67, Styczeń 14, 2018, 14:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jakub

Cytat: McGyver w Luty 25, 2018, 12:57
Nie rozumiem. Pierwsza fota wygląda tak:





Nie wiedziałem, że Malg tak wygląda.  ;D

MAC

Cytat: McGyver w Luty 25, 2018, 12:57Nie rozumiem. Pierwsza fota wygląda tak:
To coś mi się w FF nie wyświetla bo ja tak widzę.

MAC

Cytat: Jakub w Luty 25, 2018, 13:01Nie wiedziałem, że Malg tak wygląda.
Gdzie tam, Grzesio siwy jest. Reszta się zgadza  :)

moon

paczka z wtykami juz w Polsce, wiec trza kupowac lutownice. Przeczytalem raz jeszcze Wasze uwagi i zglupialem, to w koncu lepiej stacje czy transformatorowke?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

McGyver

Do wtyków, kabli itp. transformatorówkę. Polską. Od ZDZ albo TEX.
Do płytek drukowanych stację.

moon

Cytat: McGyver w Luty 28, 2018, 14:32Do płytek drukowanych stację.

czyli jesli bede chcial z czasem robic moda CD, to lepiej od razu stacje
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

malg

Cytat: Jakub w Luty 25, 2018, 13:01
Cytat: McGyver w Luty 25, 2018, 12:57
Nie rozumiem. Pierwsza fota wygląda tak:


Nie wiedziałem, że Malg tak wygląda.  ;D
Nie śmiać się, proszę  :o

Cytat: masza w Luty 25, 2018, 13:23
Cytat: Jakub w Luty 25, 2018, 13:01Nie wiedziałem, że Malg tak wygląda.
Gdzie tam, Grzesio siwy jest. Reszta się zgadza  :)
no ale przy jeb....ciu, poczerniałem  ;D

dino

Cytat: moon w Luty 28, 2018, 14:33czyli jesli bede chcial z czasem robic moda CD, to lepiej od razu stacje
Wbrew utartym powyżej opinią stacja powyżej 40W spokojnie polutujesz wtyki.
Chyba, ze będą to wtyki do zasilania 3 fazowego - wtedy się umęczysz. ;D

moon

to ktora stacje kupic w granicach rozsadku do stosowania pare razy w roku maksymalnie? paczka z HK bedzie dzisiaj, neotech czeka w domu, bym cos w weekend sklecil;)  ten WEP937 czy 936 czy moze cos inszego/tanszego do moich celow?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

dino


moon

jesli Yarbo-8000 zalicza sie do pytonow?;) na razie jutro kumpel pozyczy mi swoja stacje, zeby pospawac neotecha 3220
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

dino

Cytat: moon w Marzec 01, 2018, 23:01jesli Yarbo-8000 zalicza sie do pytonow?;) na razie jutro kumpel pozyczy mi swoja stacje, zeby pospawac neotecha 3220
Niestety nie jestem "kablowy" więc nazwa nic mi nie mówi ale -walczcie.
W sumie to dobry sposób, żeby protestować coś co chce się kupić.
Pls. podeślijcie fotki po lutowaniu - będziemy się pastwić  ;) ;D ;D ;D

ps. żartowałem oczywiście (coś się ostatnio nerwowo zrobiło)

moon

w koncu znajomy sam zdecydowal sie lutowac i skonczylo sie na jego 'kurwieniu';) a przeciez nie lutowal po raz pierwszy. moje pytanie brzmi tak, wtyki sa rodowane, czy to, ze kiepsko mu sie to lutowalo wynika, ze jego lutownica  to tylko 35W? czy to kwestia jakiejs lepszej ceny, czy takie rodowane wymagaja jakies specjalnego traktowani ?

ps. nie prosze o komentarze, ze kolega nie umie lutowac, a jedynie o podpowiedzi, co bylo zle;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand


jajacek1410

Na rodowanych się nie znam, ale z doświadczenia wiem, że różne metale wymagają różnego topnika. Do ołowiu, na przykład - kwas oleinowy, lub mieszanina łoju z kalafonią.
Może problem jest w topniku?
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

rudy-102

Do rodowanych wtyków używam tłuszczu lutowniczego i nie miałem nigdy problemu.


malg

do rodowanych używam dodatkowej kalafonii,
nie tylko tej w cynie - "maczam" w niej lutowany drut
no i trzeba trochę kolbę przytrzymać aby korpus wtyku się rozgrzał

jimmi

Cytat: malg w Marzec 03, 2018, 23:43
do rodowanych używam dodatkowej kalafonii,
nie tylko tej w cynie - "maczam" w niej lutowany drut
no i trzeba trochę kolbę przytrzymać aby korpus wtyku się rozgrzał

to ja chyba w tym celu odpale moja stara transformatorowa...
Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.

dino

35 W to troszkę mało.
Zanim zaczniecie używać "audiofilskiego gęsiego smalcu wytapianego na górze Fuji"  ;D proponuje spróbować:
https://botland.com.pl/kalafonie-i-topniki/433-topnik-rf800-15ml.html

A co do maczania w kalafonii - ta ja zawsze po oczyszczeniu grota maczam go najpierw w kalafonii. Topnik w cynie jest dla mnie wyłącznie wspomaganiem.

plastik1989

Uklad scalony SMD, WM8805 wylutowany, a następnie wlutowany przy pomocy transformatorówki ;-)
.

McGyver

No mówiłem że można, i fotę też pokazałem, jeno że wprawy nieco trzeba.

jimmi

Wprawy.. jeno trzeba.. ohh ja sadze, ze wyjatkowego patentu rowniez. Pozorna skromnosc przez was przmawia  ::)
Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.

McGyver

E tam. Ja lutuję transformatorówką od szóstej klasy podstawówki, przyzwyczajenie też robi swoje.
Niemniej, naprawdę żadnych szczególnych patentów nie trzeba, jedynie wprawa, ostrożność i dobry topnik.
No i uważać żeby się grot transformatorówki nie przepalił, jak się zrobi cieńszy, to go od razu wymienić na świeży, a nie czekać do ostatniej chwili.

jimmi

McGyver
lutowanie jest to pryszcz, ale jesli transformatorem wylutowac takiego scalaka, nie palac sciezek w sensie, zeby nie odeszly od pcb, to juz nie jest blahostka  ;)
Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.