Sumiko Blue Point No.2

Zaczęty przez GregWatson, Październik 19, 2014, 18:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Wkładka gramfonowa Sumiko Blue Point No.2





Wkładka o wysokim napięciu wyjściowym, posiada igłę z aluminium z diamentowym zakończeniem. Wkładka z bardzo wyraźną i precyzyjną średnicą.


Kilka danych:
Typ wkładki  MC 
Pasmo przenoszenia (Hz)  15-35K 
Napięcie wyjścowe/Ch (mV)  2.5 
Separacja kanałów (dB)  32 
Balans (dB)  0.5 
Wielkość igły/szlif (mil)  3x7 Elip. 
Impedancja wejściowa (Ohms) 47.000 
Siła nacisku (g)  1.5 - 1.8 
Nacisk (g)  1.7
Waga wkładki  6.0

Aktualna cena wkładki: 1.390 zł (399$)

Opinie i testy:
http://www.highfidelity.pl/artykuly/0504/sumiko.html






Od jakiegoś czasu posiadam właśnie powyższą wkładkę założoną na Pro Ject Debut III Phono SB, która zastąpiła mi wcześniejszą AT-440MLa a jeszcze wcześniej AT-95E. Aby dokładniej opisać wrażenia tejże wkładki wstępnie opiszę w jakim układzie pracuje.

Pro Ject Debut III Phono SB - mocno modyfikowany bo usunięty wbudowany preamp, pozostawiony jedynie wbudowany speedbox, talerz wymieniony na akrylowy oraz założony kit do modyfikacji zawieszenia silnika i na talerzu filcowa slipmata.

Przedwzmacniacz to od jakiegoś czasu LAR-LPS-1, który zastąpił Pro-Ject Phono Box SE II oraz NADa PP2i.

Wzmacniacz - NAD C356BEE oraz kolumny KEF Q5.


c.d.n.
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Greg, czekamy na wrażenia z odsłuchów Sumiko :)

GregWatson

Będzie, będzie. Zbieram myśli i uwagi z odsłuchów. :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Jeszcze kilka miesięcy temu miałbym nie lada problem opisać brzmienie wkładki Sumiko BP No. 2. Rzeczywiście problematyczne jest opisywanie jak ona gra. Miałem tę wkładkę przez ponad rok i niedługo skrobnę od siebie kilka słów na jej temat. Ba, nawet miałem dwie, tylko pierwszą szlag tafił po kilku dniach grania ;)

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Cytat: GregWatson w Październik 21, 2014, 13:39Będzie, będzie. Zbieram myśli i uwagi z odsłuchów
I jak Grzesiu, myśli zebrane?

Cytat: kangie w Październik 23, 2014, 07:06Rzeczywiście problematyczne jest opisywanie jak ona gra. Miałem tę wkładkę przez ponad rok i niedługo skrobnę od siebie kilka słów na jej temat
Napisałbym kilka słów od siebie, ale czekałem jak coś na jej temat Ty napiszesz.

GregWatson

Hmm, powiem tak: miałem wcześniej założoną wkładkę AT-440MLa zarówno na Pro-Ject jak i na Micro Seiki i ze względu na czystość dźwięku bardziej mi się podobała ta wkładka być może to kwestia gustu. Natomiast po włożeniu Sumiko zaczęło to grać bardziej tłusto i z zębem a dodając do tego KEFy i NADa to tak trochę dla mnie za bardzo tłusto. Takie miałem wrażenie przez pierwsze miesiące. Próbowałem różnych ustawień wkładki zarówno na słuch jak i robiąc to jak Bozia przykazała ale bez przyrządów typu GEO-DISC czy też różnego rodzaju protractory. Myślę iż ustawienia wymagają jeszcze korekty aby zagrało to tak na swoje możliwości no i przymierzam się do zrobienia dobrego interkonektu bo z pewnością on też ma na to duży wpływ.

Ponieważ mam dwa oryginalne headshelle do Micro Seiki chcę na stałe zawiesić Sumiko jak i 440MLa i wówczas posłuchać jednego i drugiego - a do Pro-Jecta nabyć inną wkładeczkę.
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

#7
Skrobnę kilka słów od siebie, póki pamięć nie zawodzi. Sumiko Blue Point No. 2 była moją roboczą wkładką w gramofonie Pro Ject 6 PerspeX z ramieniem 9CC Evolution (8,5g carbon), podpinana do kilku preampów phono. Roboczy pre to LAR LPS-1.

Niskie napięcie wyjściowe 2,5 mV. To znaczy wysokie jak na napięcia typowe dla MC LO, ale niestety niskie jak na wejścia pre 47kohm.  Podpinając do wejścia pre 47 kohm wkładka potrzebuje wzmocnienia. Przeciętne preampy MM ze wmocnieniem rzędu 40-50dB mogą sobie nie poradzić podczas głośniejszych odsłuchów.

Dość prosty szlif eliptyczny. Jednak budowa wewnętrzna zbliżona konstrukcyjnie do wkładek MC LO. Jednak masa gęstego uzwojenia cewek robi swoje i wkładka nie powinna być porównywana z topowymi wkładkami MC LO. Nie jest to typowa MC LO, ale też nie jest to MMka. To taka "hybryda".


Wkładka gra równym pasmem. Żadnego promowania konkretnego zakresu. W porównaniu z Goldringiem 1042 ma delikatniejszy i bardziej subtelny bas. Goldring miotał basiskiem jak szatan, uderzał brutalnie, jak typowa dobra MMka. Z kolei mimo innego szlifu (Goldring - szlif Gyger S) wkładki brzmiały bardzo podobnie w górnym paśmie. Nie wiem na ile zużyta była igła w Goldringu (znajomy szacował czas pracy wkładki na 500-600h), ale góra pasma była podobna.
Średnica całkiem niezła. Nie wychodziła nachalnie do przodu, ani nie była wycofana. Biorąc pod uwagę górę i średnicę - nie było to prawdziwe granie z bogatymi i subtelnymi detalami. Było dość skromnie.

Jak na wkładkę MC HO i cenę 1390zł Sumiko BP No 2. broni się graniem. Jednak wystarczyło przytargać Technicsa SL-1700 MKII z wkładką Denon DL-110 żeby przekonać się, że Denon zagrał wyraźnie lepiej. Lepsza stereofonia (różnica w separacji między kanałami)  i pozycjonowanie instrumentów na scenie. Tutaj to też kwestia dopasowania ramienia. Technicsowe cięższe i Denon ma mniejszą podatność. Odniosłem wrażenie, że para Technics-Denon to bardzo udany układ sił.

Niestety jeśli porównać brzmienie Sumiko BP No. 2. do wkładek MC LO z górnej półki, to niestety walka zaczyna być nierówna. Porównywaliśmy z kolegą kilka utworów z płyt winylowych zgranych do formatu DSD (DFF/DSF) 1 bit 5,6 MHz za pomocą Korga MR-1000 na wkładkach Ortofon MC Cadenza Black (ramię Ortofon 309D) oraz AT 33 PTG na cięższym ramieniu Audiotechnica z epoki - odtwarzanych komercyjnym KORGiem DAC DS-100 i w czasie rzeczywistym porównywaliśmy to z brzmieniem Sumiko w moim systemie. Repertuar Chuck Mangione "Children of Sanchez" z epoki USA i kilka innych utwórów, m.in. Pink Floyd The Wall i DSotM - epoka, jakaś klasyka, jazz.

Początkowo wydawać by się mogło, że wszystko gra podobnie. Niestety różnice w dźwięku były znaczne, nie mówiąc - kolosalne. Inny bas, bogata średnica, wysoka precyzja odtwarzania wysokich tonów. Miałem wrażenie że dźwięk z Sumiko jest nieco zniekształcony i gra ostro w porównaniu z tamtymi wkładkami. Wkładka została ustawiona od fabrycznego protractora firmy P-J Align It. To nie była kwestia ustawienia wkładki. Po prostu tamte dwie wkładki na porzadniejszych (10 i 12-calowych) ramionach zagrały czysto, z pięknymi wysokimi tonami, w końcu z pięknym detalem, mocniejszym i bardziej zwartym, basem z wyraźnym atakiem i wybrzmieniem. No, ale tak jak pisałem wczesniej - nie powinniśmy tego porównywać, bo to inne klasy cenowe i technologiczne wkładek.

Sumiko Blue Point No. 2. na pewno nie ma wiele wspólnego z "mulącą" wkładką Sumiko Pearl. Gra zdecydowanie lepiej. Myślę, że jest to klasa grania AT440MLa, ewentualnie Goldringa 1042, które to MMki mają bardziej zaawansowane szlify igieł i jak najbardziej można je polecić audiomaniakom z mniej zasobnymi portfelami, którzy chcą mieć fun z odtwarzania muzyki z płyt analogowych.


frywolny trucht

Za dwa koła wzbudza o wiele większy szacunek.
Ale to nie jest śmieszne, za chwilę AT95 będzie kosztowała 300zł
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

masza

Mnie to nie dziwi.
Ceny od lat się nie zmieniały a były kalkulowane przy $ ok 3,2 a dzisiaj prawie 4zł.
Wzrostu cen naszych zabawek o 25-30% możemy być pewni :(


masza

Cytat: rudy-102 w Marzec 11, 2015, 12:41Nie wszędzie jeszcze poszaleli.
Bo kurs dolara w stosunku do euro nie oszalał aż tak.
Mam na myśli polskie sklepy.

rudy-102

Tak, ale nawet przy dzisiejszym kursie Euro wychodzi około 1300 zł, a nie 2000.
Chyba, że chodzi o wkładkę "Sumiko Blue Point Special EVO III" ta kosztuje 429 € i to by pasowało.

rudy-102

Nie. Stoi wyraźnie - SUMIKO BLUE POINT No2. A więc ...

GregWatson

No i ta za 1399,99 już zniknęła - coś się dzieje :o. Zostały już tylko te za dwa kafle.
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

ONI nas czytają i właśnie zwóciłeś im uwagę, że zapomnieli zmienić ofertę ;-)

GregWatson

 :) Ciekaw jestem czy inne wkładki lada moment skoczą do góry?.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

#18
No i czemu takie drastyczne podwyżki tej wkładki z 1400 zł prawie na 2 kafle.? Mam ją od dłuższego czasu i gaci raczej nie zrywa. Zdecydowanie lepiej na tym tle prezentuje się Denon DL-103. Nie wiem jak u innych ale u mnie po prostu to Sumiko nie zagrało zarówno na Pro-Ject Debiut III Phono SB jak i na Micro Seiki MR-711.

A jakie są Wasze odczucia?
Trochę tego i trochę tamtego też.

WOY

A no kolego święta idą święta. Sensowne zakupy to my zaczniemy dopiero robić w lutym, niestety:(

GregWatson

Część serii tych wkładek podskoczyła już 3-4 miesiące temu jak pisałem wcześniej. Nawet gdyby święta to pozostałe wkładki raczej się trzymają ceny. A 2 kafle za tą wkładkę to myślę iż lekka przesada.

No i druga sprawa to to czy komuś ona zagrała ?
Trochę tego i trochę tamtego też.


GregWatson

No właśnie i to jest ciekawe. Ale to już pominę - komu zagrała ta wkładka i z czym?
Trochę tego i trochę tamtego też.

ahaja

Nie rozumiem ekscytacji ... ;-)
Przecież nawet jakby ona kosztowała 700zł to byłaby godna  'rzutu' okiem - na pewno nie uchem.

GregWatson

Zero ekscytacji bo właśnie nie zagrała.
Trochę tego i trochę tamtego też.