Geometria gramofonu

Zaczęty przez vasa, Maj 25, 2015, 22:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

stary audiofil

Cytat: wireless w Maj 26, 2015, 11:38
Wątek i zagadnienie mi się osobiście wydaje po prostu ciekawe. I to chyba najważniejsze, niezależnie od praktyczności, czy teoretyzowania ;)

A wyprowadzenie stosownych wzorów, lub inaczej - zbudowanie matematycznego modelu gramofonu - może prowadzić do wielu ciekawych, jak najbardziej praktycznych rezultatów.

Czy ustawiasz gramiak jako teoretyk czy praktyk?
Zadaj sobie te pytanie i czy wykorzystujesz wzory matematyczne do ustawiania?
Mam na dvd Fermera,Mallewicza i to mi w pełni wystarcza.
Dywagowanie nt. ustawienia ramienia przez Vasę wydaje mi się sporym naduzyciem.
Powód jest prosty-jak się nie ma gramofonu mniej wiecęj na wysokości swoich oczu,to co można
powiedzieć o zachowaniu samego ramienia i wkladki podczas dotknięcia się z płytą?
Tu Vasa jest na punkcie pomiarów zakręcony na maxa-czy pozytywnie?
Raczej tak,ale tylko w/g mnie teoretycznie,bo z tym co zaprezentował osobiście u siebie to jest
w wielkiej sprzeczności,a nawet kłóci się z logicznym podejściem do tematu-wystarczy ocenić co jest na zdjęciu.
Nie jest tak,żebym się czepiał-tylko po prostu takie są realia.
Bo co klękać należy aby gołym okiem,a nawet przez szkło powiększające zobaczyć moment zetknięcia się
igły z winylem.Mały komfort,uciążliwość-gdzie są zachowane właściwe proporcje wiedzy teoretycznej-którą
niewątpliwie mimo wszystko doceniam do praktycznego wdrażania w życie?
Tego nie ma,nawet namiastki więc nie można teoretyzowanie przewartościowywać należy być praktycznym.
Aby ustawić wkładkę należy się opierać o jakieś sprawdzone wzorce.
Należy oceniać w dużej mierze okiem i dżwięk uchem-to jest dla mnie priorytet.
A czy wiecie,ze tez na ucho strojone są wkładki lyry mówił to w tym roku w Las Vegas Jonathan Carr.
Dlatego,ze robi to jedna osoba i są robione partiami-to gwarantuje większą nieomylność i powtarzalność.
Niech sobie niektórzy myśla,że prowadzę tu umyślny trolling i wprowadzam jakiś zamęt-jest w błędzie.
Pokazuje tylko swój punkt widzenia.
Takie obligatoryjne stanowisko tu prezentuje i mogę sobie na to pozwolić z prostego powodu.
Osłuchanie w wielu sysytemach analogowych wysokiej klasy.
Co niestety dla mnie nie oznacza ,że wiem wszystko i jestem nieomylny.

Wireless

#26
Zadaj sobie sam pytanie: po co włazić do wątków, które Cię nie interesują.

Ja nie włażę do wątków o kablach zasilających, aby naprowadzać "słyszących" na swój punkt widzenia.
Zachowaj się podobnie, proszę. Tak, aby "osłuchanie" mogło by przestać uchodzić za zaprzeczenie "obycia".
Pozdrawiam, Wireless

stary audiofil

#27
Nie włażę po pierwsze,a po drugie jesteśmy dorosłymi facetami,a przedstawianie swojego punktu
widzenia nie jest grzechem,a z Ciebie nie jest ksiądz,aby mnie napiętnować i pouczać
Poza tym takie dokładniuse ustawianie to owszem ma sens jak ktoś posiada bardzo wysokiej klasy klamoty.
Gdybyś jeszcze do tego był warszawiakiem od pokoleń ,to istnieje przypuszczenie,ze nawet mógłbyś zrozumieć
naprawdę to co opisuję,ale widzę ,że wolisz mieć skołowana głowę i punkt odniesienia wirtualny.
Zapytam Cię więc czy masz jakiś punkt odniesienia lub jakiś wzorzec-jeśli nie masz to nie powinieneś
po prostu przygadywać bo wygląda to tak jakbyś nie znalazł jeszcze tego obycia już w stolicy .
Wiesz teraz o co chodzi?
Nie zawracaj biegu Wisły,i nie myl osłuchania z obyciem ,bo to pokracznie wygląda.

Moderator: Pytam się, co ma pochodzenie (coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że w tym przypadku nie ma się czym chwalić) do ustawień gramofonu? Znowu wybiegi ad personam. To już nie polemika.

Keef98

SA
Nie mam sprzętu wysokiej jakości, a mnie ten temat bardzo interele, a nie jestem matematykiem ;D ni fizykiem :P Na razie wariatem w kitlu ;D Tak z punktu widzenia umysłu ścisłego zagadnienie to jest bardzo ciekawe.

Wireless

Cytat: stary audiofil w Maj 26, 2015, 17:19
Nie włażę po pierwsze,a po drugie jesteśmy dorosłymi facetami,a przedstawianie swojego punktu
widzenia nie jest grzechem,a z Ciebie nie jest ksiądz,aby mnie napiętnować i pouczać
Poza tym takie dokładniuse ustawianie to owszem ma sens jak ktoś posiada bardzo wysokiej klasy klamoty.
Gdybyś jeszcze do tego był warszawiakiem od pokoleń ,to istnieje przypuszczenie,ze nawet mógłbyś zrozumieć
naprawdę to co opisuję,ale widzę ,że wolisz mieć skołowana głowę i punkt odniesienia wirtualny.
Zapytam Cię więc czy masz jakiś punkt odniesienia lub jakiś wzorzec-jeśli nie masz to nie powinieneś
po prostu przygadywać bo wygląda to tak jakbyś nie znalazł jeszcze tego obycia już w stolicy .
Wiesz teraz o co chodzi?
Nie zawracaj biegu Wisły,i nie myl osłuchania z obyciem ,bo to pokracznie wygląda.


Niech ten wpis pozostanie kolejnym pomnikiem braku ogłady, bufonady i rozbuchanego ego. I to pomnikiem jednej osoby. Póki takie pomniki ku czci SA będą powstawały każdego dnia, ja się powstrzymuję od wpisów.
Mam dość.
Pozdrawiam, Wireless

elem

Praktyka, protraktory, Malewicz... hmm, myślicie, że to wszystko ot, tak z osłuchania się wzięło?
Nikt nie robił obliczeń teoretycznych przed pokazaniem swoich teorii czy narzędzi?
Nie dyskredytujcie rozważań teoretycznych na temat geometrii gramiaka tylko dlatego,że już wiecie jak to u was działa.
Z ciekawością czekam na dalsze przemyślenia vasy.

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

W kalibracji wkładeczki ważna jest teoria jak i praktyka. Geometria jest tu podstawą do uzyskania doskonałego rezultatu-tego sie nie zaczaruje audiofilizmem. Czy zrobicie sobie szablon ,czy skorzystacie z protraktora ,nie ma to znaczenia ,bo te czynności należy wykonać.Jedynie co później pozostaje to wybranie zadawalającego nacisku dla igły i zabawa VTA.Gdybym nie wygłupił się ze Sme, to wiele osób nie zdawało by sobie sprawy ,że taki problem istnieje. Dla tego warto powściągnąć emocje  i poczekać  co zostanie tu napisane ,przez osoby bardziej doświadczone.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Keef98

Chciałam Wam polecić fajny program (bardzo dobry, korzystam z niego bardzo często, jako ciekawostka, można go używać normalnie na studiach):
http://www.wolframalpha.com/
Aha... Łatwo się pomylić w wprowadzaniu, lepiej googlować ;)

kangie

Cytat: elem w Maj 26, 2015, 17:59
Praktyka, protraktory, Malewicz... hmm, myślicie, że to wszystko ot, tak z osłuchania się wzięło?
Nikt nie robił obliczeń teoretycznych przed pokazaniem swoich teorii czy narzędzi?
Pewnie ze robil. To sa rzeczy badane przez matematykow jakies 80 lat temu. Sam zrobilem troche obliczen podczas projektowania mojego protractora.

Dosc ciekawy artykul jest tutaj w postaci opisu, danych tabelarycznych oraz chyba najwazniejszych rzeczy - wykresow funkcji z dwoma miejscami zerowymi (minima lokalne, a przy okazji wartosci najmniejsze funkcji). Widac jak na dloni jaki wplyw ma geometria ukladu na poziom znieksztalcen.

P.S. W swoim protractorze uzylem - oprocz klasycznej geometrii Baerwalda - geometrii ustalonej w ciagu 30 lat zabawy z analogiem przez mojego kolege. Ta geometria to zmodyfikowany Stevenson.

http://www.vinylengine.com/clearaudio-alignment-tool.shtml

vasa

Cytat: kangie w Maj 26, 2015, 09:02inicjatywa, ambitna, rzeczowa i mogłoby się wydawać – konstruktywna. Tylko co to ma nam pokazać? Ja wiem co.

Odnoszę wrażenie, że wątek powstał w celu, aby udowodnić słuchaczom, że precyzyjne kalibrowanie wkładek gramofonowych nie ma sensu.
Cytat: kangie w Maj 26, 2015, 12:13Jeśli nie ma konkretu, to takie teoretyczne dywagacje można o kant tyłka potłuc.
Cytat: stary audiofil w Maj 26, 2015, 12:19Aby ustawić wkładkę należy się opierać o jakieś sprawdzone wzorce.
Należy oceniać w dużej mierze okiem i dżwięk uchem-to jest dla mnie priorytet.
No dobra. Wobec miażdżącej krytyki zarzucam projekt.

Cytat: stary audiofil w Maj 26, 2015, 17:19Gdybyś jeszcze do tego był warszawiakiem od pokoleń ,to istnieje przypuszczenie,ze nawet mógłbyś zrozumieć
naprawdę to co opisuję,
WTF ?
Awansować trzeba SA a nie Keef.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Keef98

Cytat: vasa w Maj 26, 2015, 20:18No dobra. Wobec miażdżącej krytyki zarzucam projekt.
Nie, toto jest ciekawe. Wiesz ilu nowych rzeczy się nauczyłam? :)
Ale obiecuję, że jeszcze pomyślę, tylko robiąc to muszę wyprzedzić materiał :)


jajacek1410

Cytat: vasa w Maj 26, 2015, 20:18No dobra. Wobec miażdżącej krytyki zarzucam projekt.
Nie zarzucaj. Zacząłem się właśnie wciągać.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

stary audiofil

#37
Cytat: wireless w Maj 26, 2015, 12:33
Zadaj sobie sam pytanie: po co włazić do wątków, które Cię nie interesują.

Ja nie włażę do wątków o kablach zasilających, aby naprowadzać "słyszących" na swój punkt widzenia.
Zachowaj się podobnie, proszę. Tak, aby "osłuchanie" mogło by przestać uchodzić za zaprzeczenie "obycia".

Oceniasz mnie poprzez pryzmat wpisu co mnie interesuje,a co nie.
Sugerujesz abym do tego wątku nie właził.........taka kolejna uprzejmość.
Prosisz abym coś robił wbrew swojej woli tzn. wedle Twego widzi mi się?
Porównujesz osłuchanie z obyciem i to celowo i z premedytacją dodając po drodze swoje co nie co.
Zastanów się choć przez chwilkę,ponieważ sam postępujesz nieładnie.
Podrażniłeś mój nerw i odpisałem,chociaż wybieg osobisty był tu niepotrzebny za co przepraszam.
Czy posiadasz u siebie system analogowy to jest podstawowe pytanie
Mam dwa gramofony i dlatego tu wchodzę i piszę co i jak ze swego punktu widzenia.
Także powinno być to zrozumiałe.-to dotyczy wpisu z godz 12  minut 33
Natomiast w następnym wpisie dajesz do zrozumienia,że jak mnie stąd nie wyrzucą to nie będziesz pisał wcale.
Starasz się jawnie wywierać presję na moderacje w celu konkretnego stanowiska ,a więc wiadomo o co chodzi.
Uważasz,że jesteś w porządku wobec wszystkich-taka postawa nie podoba mi się i jest nieakceptowalna.
Każdy patrzy ze swojego punktu widzenia i wyrażanie swoich opinii powinien pisać bez cudzych nacisków.
Czy to moja wina,że posiadam takie klamoty,a nie inne,dlatego,że graja dobrze muzykę z prądu.
Mnie to nie boli,nie drażni a nawet nie przeszkadza.
Vasa-sorry muszę się bronić



Moderator: Watek dotyczy geometrii ustawień drapaków a nie zasadności stosowania tych ustawień. Kto chce skorzysta a kto nie to jego broszka. Osłuchanie to osobna sprawa, proszę założyć sobie adekwatny wątek.

Zarzut wywierania nacisków na moderację jest bezpodstawny. Coś czuję, że na AS było by to potraktowane jako atak na moderację ;)





vasa

#38
Cytat: stary audiofil w Maj 25, 2015, 22:52Poglądowe wykresy są nie do zastosowania w realu.
Są jak najbardziej do zastosowania. W przeciwieństwie do protractorów które są zbudowane tak żeby obsługiwały jak najwięcej ramion to mając rozwiązanie matematyczne można wydrukować dwa, trzy ustawienia dla KONKRETNEGO RAMIENIA Z KONKRETNĄ WKŁADKĄ i ostatecznego wyboru dokonać ,,na słuch"
Cytat: stary audiofil w Maj 26, 2015, 12:19Mam na dvd Fermera,Mallewicza i to mi w pełni wystarcza.
Zauważyłem że jest to Twoja generalna zasada: mam i to jest najważniejsze. Ja mam inną; zrozumieć.
Czy rozumiesz skąd się biorą różnice w ustawieniach wkładki wg różnych modeli? Czy rozumiesz jakie siły działają i skąd się biorą? Czy rozumiesz pewne określenia stosowane w kalibracji?
Operowanie terminami których się nie rozumie jest obarczone wysokim ryzykiem.
Cytat: stary audiofil w Maj 26, 2015, 12:19Aby ustawić wkładkę należy się opierać o jakieś sprawdzone wzorce.
Cytat: stary audiofil w Maj 26, 2015, 12:19Czy ustawiasz gramiak jako teoretyk czy praktyk?
Napisz ja Ty kalibrujesz geometrię ramienia.

Generalnie dotychczasowa rozmowa z Tobą nie przynosi najmniejszych efektów. Zero porozumienia.
Czy możesz mi napisać jakie masz wykształcenie. Być może uda mi się sprofilować argumentację tak żeby była bardziej strawna dla Ciebie.


Moderator: proszę nie odnosić się personalnie, dając do zrozumienia że istnieją między Wami różnice, nawet wtedy gdy jest to podyktowane troską o pełnię zrozumienia zagadnień wątku.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Wireless

#39
Trochę złamię swoje własne reguły.

GratefullDe: ja nie widzę nic złego, ani zaczepnego we wpisie Vasy. Zadaje pytania konkretnej osobie, chcąc uzyskać informacje IMHO niezbędne do zbudowania sensownej i konstruktywnej odpowiedzi.

Pytanie to zadał osobie, która w znaczącym stopniu przyczyniła się do rozwalenia tego wątku. A wątek mógłby być i zabawny i pouczający jednocześnie. W tej chwili natomiast mamy w zasadzie jedynie monolog o "osłuchaniu", "lizaniu haj endu" i "niezrozumieniu tematu spowodowanym pozawarszawskim pochodzeniem". Merytoryczne gruzy i głupoty, nazywając rzecz po imieniu >:(

Co gorsza, jak widać, osoba ta w żaden sposób nie była zainteresowana tematyką tego wątku, co powoduje podejrzenia, iż motywacja jej jest podszyta, być może, chęcią ataku na założyciela i/lub jego dyskutantów.

Jako, że, raz jeszcze, na tym forum, jedyną cywilizowaną metodą przeciwstawnienia się takiemu postępowaniu jest, IMHO, zgłąszanie stosownych wpisów moderacji (jako że dyskusje z taką personą powodować będą, raz jeszcze - IMHO, jednie wzrost temperatury i ew. dalsze wtręty nt. np. pochodzenia) dwukrotnie to uczyniłem, i dwukrotnie moderacja zareagowała, za co jej chwała.
W chwili obecnej, natomiast, reakcja ta, moim zdaniem, wydaje mi się nieadekwatna do wpisu Vasy.
Pozdrawiam, Wireless

stary audiofil

#40
Vasa
Wykształcenie mam podstawowe niepełne tzn.bez przedszkola.
Natomiast wkładkę ustawiał mi Wally Mallewicz u mnie w domu.
Jesteś zadowolony?

U mnie tak naprawdę ustawianie wkładki trwa około 20 godzin,więc opis byłby za długi.

Przybądż na rocznicę audiomaniakow to zobaczysz ,ze nic nie muszę ustawiać,bo nie chce psuć grania.


Wyczyszczono post z nieużytecznych zdań tak dla zdrowotności tego wątku.

vasa

Stary Audiofilu.
Unikasz konkretu jak ognia. Wszystkie Twoje wpisy są oparte wyłącznie o Twoje własne opinie, stwierdzenia kategoryczne że jak się nie ma to sie nie wie oraz dezawuowanie interlokutora.
Mylisz wiedzę z osądem a wszystko to jest podane kompletnie niestrawnym językiem.
Twoim alter ego jest Sly30, on argumentuje podobnie. Wobec powyższego nie pozostaje mi nic innego jak dać Ci analogiczną odpowiedź jak jemu i zignorować Cię zarówno w necie jak i w realu.
Cytat: vasa w Październik 16, 2014, 01:02Pewien facet miał jatkę końską. W ciągu kilku lat "przewalił" więcej koni niż ktokolwiek inny.

Ale nigdy nie twierdził że zna się na hippice.
Zaproszenia nie przyjmę. Bezpośrednio jestem znacznie mniej wstrzemięźliwy niż w necie i pewnie obraziłbym gospodarza.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Keef98

Hey, hey, hey.
SA masz w d*** matmę ok, nikt Ci nie każe jej lubić - pewnie nic nie czaisz, ale nie psuj zabawy, co? Wolę czytać wzory niż Twe audio-mądrości, w których więcej pychy niż chęci podzielenia się wiedzą, którą niewątpliwie posiadasz.

jajacek1410

Vasa - jedziesz z wykładem. Masz co najmniej dwoje zainteresowanych słuchaczy.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

merlin1973

Pozdrawiam S.CH.

kangie


miniabyr

Qfa a o mnie zapomnieliście ?  :( Pięciu
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Wireless

Sześcioro :)
Porachujemy sobie, pocałkujemy i będzie fajnie :) Ja nie wiem, czy my jesteśmy normalni  ;D ;D ;D ;D ;D
Pozdrawiam, Wireless

Keef98

#48
jajacek1410
merlin1973
kangie
miniabyr
wireless
Keef98
Wierni słuchacze, a ostatni jegomość kocha wykłady ;D
Nie przejmuj się, to, co piszesz, jest super, pomogłabym, ale za mało czaję ;)

miniabyr

Pocałkujemy ? To jakaś nowa perwersja? Coś jak hydroliza ,czyli perwersja seksualna uprawiana w wodzie. Tak słyszałem :P
Szkoda życia na chujowy dźwięk !