Keishō - walczymy z "chorobami wieku dziecięcego"

Zaczęty przez tomekkk1, Styczeń 17, 2019, 00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

McGyver

Poskładam pre o niskim wzmocnieniu (6-9dB) i opublikuję. To będą nietypowe lampy, ale niedrogie.

tomekkk1

Cytat: Jakub w Marzec 13, 2019, 16:49
A z pre na ile rozkręcasz potencjometr?

Ok postaram się to zobrazować, jak coś to pytaj - bo ze względu na szumy to nie jest tak, że wzmak odkręcony na full (hipotetycznie jak końcówka mocy bez potka) tylko na jest ustawiony na godz 21.30 i operuję głośnością w pre ;)
Ale na potrzeby pytania:
Wzmak na full ze sprzężeniem -3dB (niższa czułość wejściowa);
Pre maksymalny poziom przed przesterowaniem na godz. 15. Na 17-tej koniec potka.

Wzmak na full bez sprzężenia zwrotnego (pełna czułość wejściowa)
Pre maksymalny poziom przed przesterowaniem na godz. około 14.

Pre na lampach PCC88. Na 12AY7 ciut niżej do pełnej głośności ;)

Cytat: Jakub w Marzec 13, 2019, 16:49
Potencjalnie możesz poprawić sytuację jeżeli rozkręcisz potencjometr w pre na maksa, a glośnością będziesz sterował z poziomu wzmacniacza. Dzieki temu nie bedziesz tlumil slabego sygnalu z dac i zmniejszysz poziom szumu w ukladzie.

Tak też można, ale wtedy pozbawiam się możliwości zdalnego sterowania w przypadku używania "krzemowego" wzmaka ;)

tomekkk1

Cytat: McGyver w Marzec 13, 2019, 17:02
Poskładam pre o niskim wzmocnieniu (6-9dB) i opublikuję. To będą nietypowe lampy, ale niedrogie.

Mi właśnie zależało na pre o dostatecznie wysokim wzmocnieniu ze względu na SET  :(

McGyver

Cytat: AudioAddicted w Marzec 13, 2019, 17:12
Cytat: McGyver w Marzec 13, 2019, 17:02
Poskładam pre o niskim wzmocnieniu (6-9dB) i opublikuję. To będą nietypowe lampy, ale niedrogie.

Mi właśnie zależało na pre o dostatecznie wysokim wzmocnieniu ze względu na SET  :(
A w jakim stopniu odkręcasz gałkę w pre przy normalnym słuchaniu gdy grasz na SET odkręconym na maks?

tomekkk1

Tak gdzieś mniej więcej w okolicy 11. przy pełnej czułości wejściowej SET (0dB fb)


rudy-102

Cytat: Jakub w Marzec 13, 2019, 16:12
Jak masz już głośno przy potencjometrze na 8 lub 9 to....
Ja tak mam fabrycznie. Normalne słuchanie to 7:30. Na 9 to już jest łojenie. Kilka razy słuchałem czegoś na 10-tej. Ale ten wzmacniacz jest tak zbudowany. Nie pamiętam jak ustawiałem na poprzednich kolumnach, ale chyba podobnie.

Oznacza to, że mam błędnie zbudowany wzmacniacz? (Vincent SV-236MK2)

tomekkk1

Cytat: McGyver w Marzec 13, 2019, 17:48
A próbowałeś z pasywką? Jak mocno trzeba było odkręcać?

Nie. Albo bez pre, albo z Keishō w dwóch opcjach (12AY7 i PCC88).

McGyver

Cytat: rudy-102 w Marzec 13, 2019, 17:53
Cytat: Jakub w Marzec 13, 2019, 16:12
Jak masz już głośno przy potencjometrze na 8 lub 9 to....
Ja tak mam fabrycznie. Normalne słuchanie to 7:30. Na 9 to już jest łojenie. Kilka razy słuchałem czegoś na 10-tej. Ale ten wzmacniacz jest tak zbudowany. Nie pamiętam jak ustawiałem na poprzednich kolumnach, ale chyba podobnie.

Oznacza to, że mam błędnie zbudowany wzmacniacz? (Vincent SV-236MK2)

A kolumny masz 104dB?


tomekkk1

Oba wzmaki mają regulację głośności na wejściu :)

McGyver

No, czyli mają wbudowane pasywki. No to jak mocno odkręcałeś przy normalnym słuchaniu SET na samej pasywce?

tomekkk1

Cytat: McGyver w Marzec 13, 2019, 18:34
No, czyli mają wbudowane pasywki. No to jak mocno odkręcałeś przy normalnym słuchaniu SET na samej pasywce?

Ok rozumiem.
Około godziny 14-15. Regulacja jest tutaj dość dziwna bo nie wzrasta liniowo - do godziny 15 głośność rośnie bardzo słabo, powyżej narasta znacznie szybciej i kończy się na godz. 17-tej.

dino

Hm ..teraz się nie dziwię, że nikt nie odpisał jaki jest poziom szumów przy zwartym wejściu.
Panowie szlachta zrobili pre i ...nie wiedzą o nim nic ?
Jaki gain, jakie pasmo, jakie impedancje ?
To w takim wypadku może się dziać wszystko poczynając od tego co napisał Krzysztof o wzmocnieniu w całym torze.  :pij:

LampowY

Cytat: dino w Marzec 13, 2019, 19:31Panowie szlachta zrobili pre i ...nie wiedzą o nim nic ?
Hmmm... Trzy osoby, które podniosły ten problem same tego pre nie robiły tylko zamówiły złożony na gotowo przedwzmacniacz.

tomekkk1

Cytat: LampowY w Marzec 13, 2019, 19:42
Cytat: dino w Marzec 13, 2019, 19:31Panowie szlachta zrobili pre i ...nie wiedzą o nim nic ?
Hmmm... Trzy osoby, które podniosły ten problem same tego pre nie robiły tylko zamówiły złożony na gotowo przedwzmacniacz.

Dokładnie. I dlatego po raz kolejny dzisiaj powtarzam -
Cytat: AudioAddicted w Marzec 13, 2019, 15:41Wszystko fajnie cacy, tylko że "spawaniem" lutownicą bawię się stricte hobbystycznie - ja chcę po prostu muzyki chcę słuchać.

A z racji 2000km odległości i związanej z tym logistyką i ograniczeniami liczę na to że problem uda się rozwiązać poprzez Forum - z obopólną korzyścią, czyli bez nadmiernych kosztów (wysyłka, czas) ;)

tomekkk1

Cytat: dino w Marzec 13, 2019, 19:31Jaki gain, jakie pasmo, jakie impedancje ?

O ile wiem robiłeś Keishō skończyłeś i używasz. Zawsze możesz pochwalić się powyższymi danymi - choćby w celach edukacyjnych ;)
Możesz dodać do tego również co "powiedział" oscyloskop na temat tego szumu u Ciebie :)


McGyver

Cytat: rudy-102 w Marzec 13, 2019, 20:0792dB.
No to i tak powyżej przeciętnej.
Niekomfortowa regulacja głośności poza efektywnością kolumn może być też spowodowana zastosowaniem potencjometra liniowego (typ B) zamiast logarytmicznego (typ A).
Nie mylić z potencjometrami polskiego Telpodu, w Polsce było odwrotnie, typ A oznaczał liniowy a B logarytmiczny.

LampowY

Szum preampu podpiętego pod chińskiego klona accu jest bardzo słyszalny  :(
Na tyle, że nie da się go zlekceważyć. Przebija się tez przez muzykę...

Sama końcówka jest niesłyszalna i bezszelestna.

ahaja

Rudy-102
A sprawdzałeś specyfikację swego wzmaka?
Nie chciało mi się za dużo szukać. To co opisywali w rewiułsach 'słyszący' a na końcu dane:
150W/8R
250W/4R
czułość 300mV (!!!)=0,3V by uzyskać max moc ...
(audioadvisor; stereophile - ten nawet podaje czułość 200mV - albo niewiedza piszących albo dziwne rozbieżności)
Co ciekawe, podobne dane mają nowe modele na stronie.

BTW:
Byle sedes ma 2V. Czyli 1/6 sygnału z takiego źródła podana na wejście daje już max moc na wyjściu przy odkręconym potku na maksimum. Dodawanie tutaj czegokolwiek liniowego z jakimkolwiek wzmocnieniem mija się z celem.
Poza tym nie ma sensu dawać wysokiego sygnału na wejście, ze względu na natychmiastową konieczność jego tłumienia ... dlatego jest lawina dźwięku przy lekko odkręconym potku.


rudy-102

Cytat: ahaja w Marzec 13, 2019, 20:49czułość 300mV (!!!)=0,3V by uzyskać max moc ...
(audioadvisor; stereophile - ten nawet podaje czułość 200mV - albo niewiedza piszących albo dziwne rozbieżności)
Znalazłem, że
"Eingangsempfindlichkeit     200 mV"

Cytat: ahaja w Marzec 13, 2019, 20:49yle sedes ma 2V. Czyli 1/6 sygnału z takiego źródła podana na wejście daje już max moc na wyjściu przy odkręconym potku na maksimum. Dodawanie tutaj czegokolwiek liniowego z jakimkolwiek wzmocnieniem mija się z celem.
Ja akurat pomiędzy nic nie wpinam. CD jest wpięty bezpośrednio do wzmacniacza. Podałem tylko mój przykład :).

dino

Cytat: AudioAddicted w Marzec 13, 2019, 19:57O ile wiem robiłeś Keishō skończyłeś i używasz. Zawsze możesz pochwalić się powyższymi danymi - choćby w celach edukacyjnych ;)
Możesz dodać do tego również co "powiedział" oscyloskop na temat tego szumu u Ciebie :)
Niestety nie robiłem ale miałem taki zamiar i pomału mi przechodzi.
Między innymi przez bałagan w schematach.
Sprzęt do pomiarów pasma, wzmocnienia, fazy i szumów mam.
A  jak wrzucicie schemat tego co macie macie to może da się prze symulować w SPICE (nie wiem czy mam modele wszystkich lamp).
Przynajmniej wyszłoby wzmocnienie co może się okazać ważne w świetle komentarza Ahaji.



dino