Podyskutujmy o kolumnach do SET'a na 6C33C (i nie tylko)...

Zaczęty przez tomekkk1, Kwiecień 14, 2018, 15:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

Old Man Kensey

Wow, nieźle, gratuluję  :)

Ja tych akurat Zu Essence nie słuchałem, lecz z tego, co czytałem w recenzjach, to były one całkiem odmiennie strojone i konstruowane od tych produkowanych dzisiaj. Tak więc niekoniecznie wg nich należałoby oceniać brzmienie pozostałych, współczesnych Zu, lecz skoro się zdecydowałeś, to ja trzymam kciuki, aby pięknie wszystko grało :)
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

amati74

Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 16, 2018, 14:22
Nie kupiłem nowych Zu - te są daleko poza budżetem, kupiłem używki ;) Nowe to można wypożyczyć, bądź kupić i zwrócić, gdyby doszło do zakupu nowych Heresy III miałbym tą drugą możliwość :)
W Tannoy'ach owszem jest 30cm - ale wspominałem o Zu, gdzie jest 25cm i ten głośnik porownywałem do dwóch 18-tek w moich SF ;)
Jak finansowo to wyszło?

tomekkk1

Cytat: nosferartur w Kwiecień 16, 2018, 14:53
Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 16, 2018, 14:22Nie kupiłem nowych Zu - te są daleko poza budżetem, kupiłem używki

Kupiłeś Zu Essence?


Tak. Zakupione wcześniej "diabły" już do mnie dotarły z Bułgarii, mam zatem dwa gotowe wzmacniacze na których mogę je osłuchać ;)

Old Man Kensey

Proszę, wrzuć zdjęcia, gdy już głośniki przyjadą. Pozdrawiam serdecznie!
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

nosferartur

#55
 
Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 16, 2018, 15:58Tak.

Oj, to świat nie będzie już dla Ciebie takim jak był dawniej. :D
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

tomekkk1

Cytat: nosferartur w Kwiecień 16, 2018, 16:27
Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 16, 2018, 15:58Tak.

Oj, to świat nie będzie już dla Ciebie takim jak był dawniej. :D

Haha, tak to ja lubię :D
Na koniec pierdyknę sobie swoją mordkę przy awatarze i będą nas tu mylić

Chociaż nie, moje będą w innym kolorze :(





:)

nosferartur

Czyżbyś również golił brodę dookoła głowy? Jeżeli nie, to się chociaż uczesz na łasicę. ;D
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

krzysiow122

Witam - projekt dostałem wraz z zakupionymi głośnikami, trochę go modyfikowałem i z wyników jestem bardzo zadowolony.


Cytat: christo w Kwiecień 16, 2018, 10:01
Cytat: krzysiow122 w Kwiecień 16, 2018, 06:29Witam - słuchałem na takim samym wzmacniaczu (a być może był to nawet Twój) w 16 mkw (lekko zaadoptowanym akustycznie) na kolumnach DIY Audio Nirvana 10". Było Bardzo dobrze i nie tylko ja tak uważam, że nie były one za duże do tego pomieszczenia.
Sam budowałeś? Czy to projekt (chodzi o obudowy) producenta głośników? Który?
DIY Klon Sun Audio 2A3/6sn7,  Monobloki DIY SET 300B/6SN7,  kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS; CD  Grundig 8400 MK II,   Lenco L-75 Mod - Nuda Mini, Ad Fontes - Dl 110,  PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8, RPI4/AlloBoss 1.2

tomekkk1

#59
Cytat: nosferartur w Kwiecień 16, 2018, 17:45
Czyżbyś również golił brodę dookoła głowy? Jeżeli nie, to się chociaż uczesz na łasicę. ;D

Golę dookoła, z tym że maszynką elektryczną (samo ostrze) - nie na wysoki połysk, czyli w typie: "gdy mucha siada, to w poślizg wpada" ;D

tomekkk1

Robi się ciekawie.
Nie dość, że sprzedający opuścił £200 co mnie ucieszyło, to w rozmowie telefonicznej nadmienił iż wraz głośnikami dorzuci 2x3m kable Zu Mission  ::) ;D

malg


tomekkk1

Cytat: malg w Kwiecień 17, 2018, 18:59
mozę "chce" sprzedać

Gościu stwierdził telefonicznie, że mieszka w apartamentowcu na drugim piętrze z mikro pokojami (co akurat jest bardzo możliwe) i są mu zwyczajnie za wielkie + warczenie żony z tego samego powodu ;D
Zamienił na słupki Rega RX3 z małymi pierdziawkami ;)

tomekkk1

Ok, miał być wyjazd z rana po głośniki - niestety gościu wczoraj w nocy poinformował mnie że rezygnuje ze sprzedaży...

Old Man Kensey

Ej, no to bardzo nieładnie, tak się nie robi  ??? Co to za zwyczaje  :censored:
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

tomekkk1

Cytat: Old Man Kensey w Kwiecień 21, 2018, 14:20
Ej, no to bardzo nieładnie, tak się nie robi  ??? Co to za zwyczaje  :censored:

Niektórych trzeba chyba kilofem...
Pieniądze były wpłacone PayPalem, abym nie musiał tachać gotówki ze sobą - do wyboru był PayPal i gotówka przy odbiorze. W rozmowie telefonicznej kilka dni temu gościu zapytał czy mogła by być jednak kasa do ręki, bo prowizja itd, jak się zgodzę to spuści z ceny i dorzuci kable Zu Mission, bo z Rega i tak mu nie grają. No w sumie czemu nie, brzmi sensownie - normalna praktyka, dla mnie nawet korzystniej wychodzi - płacąc z PayPal kasa pobierana jest z mojego konta dopiero po dwóch tygodniach, zatem anulowanie trwa wtedy sekundę, co też się stało.
Wczoraj około 11-tej napisał esa, że posłuchał sobie porządnie i stwierdził że mimo iż są za wielkie to nie może się z nimi rozstać...  :o To co wcześniej grały mu do kotleta kur :censored: wa?

tomekkk1

Ok, chrzanić to, chrzanić sprzedających kolumny

Jedziemy na bogato. Od początku, od zera - robimy reset

Lutek

Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 21, 2018, 14:45Niektórych trzeba chyba kilofem...
Akurat mnie ne trzeba... i dotrzymuje wszelkich umow czy to pisemnych czy ustnych - u mnie "slowo drozsze piniedzy" :-)
Radze, abys jednak pomyslal o tym, co Ci wczesniej w tym watku pisalem i skorzystal z zaproszenia na posluchanie. Przeciez jesli te Tannoy-e w tej chwili sa troche ponad Twoj budzet, to przeciez gdybys po odsluchu stwierdzil, ze to jest to czego szukasz, to mozesz przeciez szukac innej - troche tanszej parki. Pewnie w takim stanie jak te to one nie beda, ale zapewne jakoscia dzwieku nie beda ustepowac tym, ktore stoja u mnie, gdyz kupisz ten sam model.

tomekkk1

#68
Cytat: Lutek w Kwiecień 22, 2018, 19:05
Akurat mnie ne trzeba... i dotrzymuje wszelkich umow czy to pisemnych czy ustnych - u mnie "slowo drozsze piniedzy" :-)

Miło wiedzieć :) :np:

Ale spójrzmy realnie na sprawę...
8800 złotych to około £500 funtów ponad i tak napięty do granic możliwości budżet. Budżet, który na chwilę obecną musiałem rozdzielić pomiędzy kolumny i budujące się pre - zatem zmalał, a nie urósł. Do tego dochodzą koszta wysyłki - i to zakładając zakup w ciemno, bo nikt nie będzie czekał do grudnia gdy odwiedzę Polskę. Nie kalkuluje mi się w żaden sposób. Na przykład na angielskim eBay nie sposób znaleźć jakichkolwiek ciekawych Tannoy'i za mniej niż £3000 funtów. Na Hi-fi Shark też nie za wesoło.
Sonusy sprzedaję, ale żadnych kolumn nie kupuję.
Jestem już zmęczony tym, że trzeba za kolumnami latać, szukać i oczekiwać aż się coś ciekawego pojawi pośród tysięcy śmieci na eBay i innych stronach. Przede wszystkim zastanawiać się, czy zgra się to nie z jednym, a z dwoma lampowymi wzmacniaczami.
A przecież jest prostszy i pewny sposób, który padł w tym wątku nawet - kupię dwa 10" Klasyki Audio Nirvana (myślę nawet o 12", cena niewiele większa), dorwę ogarniętego stolarza do obudów, poskładam do kupy i sam zestroję według powszechnie dostępnych wzorców.
Miejsce mam na budy nawet 160l/sztuka, myślę o okolicach 120l zestrojone gdzieś na 31Hz - coś się dobierze. Bass Reflex z przodu, u dołu. Przód, góra i dół 30mm (plus dodatkowy płat 20mm za głośnikiem), boki 25mm, tył 15-20mm. Dwa wieńce, kilka wzmocnień, waga powyżej 30kg/szt. Wełna owcza za głośnikiem, Poroso góra i dół, maty na bokach - taka wstępna koncepcja. Wełnę, Poroso, maty mam w domu pozostałe po innych projektach, zatem mniejsze koszty. Gniazda, kolce nie są drogie, kabel na początek to VDH The Wind. W £1000 powinienem się zmieścić ;)
Aha, mam też najważniejsze czyli  W.A.F. - wife's acceptance factor ;D
Ma być porządnie, to musi być od zera - robimy reset ;)

tomekkk1

Cytat: krzysiow122 w Kwiecień 16, 2018, 17:56
Witam - projekt dostałem wraz z zakupionymi głośnikami, trochę go modyfikowałem i z wyników jestem bardzo zadowolony.

Czy ten projekt to 2.8 mkII? Wyglądają na większe ;)
Jak nisko strojona i jakie modyfikacje wprowadziłeś - jeśli to nie tajemnica?

Old Man Kensey

Słuchałem u Krzyśka tych DIY na przetwornikach Nirvana i potwierdzam: bardzo zdrowy, normalny dźwięk, piękna barwa, separacja i wysokie tony jak kryształ - super :)
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

christo

Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 22, 2018, 19:46A przecież jest prostszy i pewny sposób, który padł w tym wątku nawet - kupię dwa 10" Klasyki Audio Nirvana (myślę nawet o 12", cena niewiele większa), dorwę ogarniętego stolarza do obudów, poskładam do kupy i sam zestroję według powszechnie dostępnych wzorców.
Miejsce mam na budy nawet 160l/sztuka, myślę o okolicach 120l zestrojone gdzieś na 31Hz - coś się dobierze. Bass Reflex z przodu, u dołu. Przód, góra i dół 30mm (plus dodatkowy płat 20mm za głośnikiem), boki 25mm, tył 15-20mm. Dwa wieńce, kilka wzmocnień, waga powyżej 30kg/szt. Wełna owcza za głośnikiem, Poroso góra i dół, maty na bokach - taka wstępna koncepcja. Wełnę, Poroso, maty mam w domu pozostałe po innych projektach, zatem mniejsze koszty. Gniazda, kolce nie są drogie, kabel na początek to VDH The Wind. W £1000 powinienem się zmieścić ;)
Temat jest mi znany - decyzję o budowie w zasadzie już podjąłem. Pan David Dicks z CommonSense Audio jest na prawdę bardzo pomocny i chętnie ci wszystko wyjaśni. Doradzi ci też, którą obudowę dobrać do konkretnego głośnika. Plany dodatkowo uzupełnione są wyczerpującym opisem aplikacji (jakie wytłumienie i gdzie; jakie okablowanie; wzmocnienia). Robiłem też wstępną kalkukację kosztów dla przetworników AN 8 ferrite Classic. Głośniki kupione przez Ebay to $359 z wysyłką i opłatami importowymi (do Polski oczywiście). MDF a konkretnie wycięte już formatki (wg planu) to jakieś 240 zł plus ewentualna wysyłka. Tak na prawdę koszt może być mniejszy - z płyty 2800x2070 obudowa zabiera nieco ponad 1/2 płyty tak więc z jednej płyty można wykroić nawet dwie obudowy (np. jedna większa i druga mniejsza). Okleina lub malowanie - jeśli zrobisz to sam max 100 - 150 zł. Wełna, kabelki, gnizda - niech będzie dodatkowo 200 zł. Ze stolarzami jest różnie. Jak zapytałem o dwie szafki - cena wyszła jakieś 300 zł za sztukę. Jak powiedziałem, że to obudowy kolumn - wyszło 2x700 :) Tak więc jeśli masz jakieś zaplecze techniczne i trochę samozaparcia, spróbuj zrobić to samemu.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

tomekkk1

Dzięki za wskazówki :)
Wykonanie obudów jednak powierzę stolarzowi - przede wszystkim z braku czasu, poza tym musiałbym doposażyć swój skromny warsztat ;) Malowanie, bądź fornirowanie i tak musiała by zrobić wynajęta osoba - w pierwszym przypadku nie mam gdzie, do tego zakup sprężarki i pistoletu do jednego zadania jest mało opłacalne. W drugim przypadku nie mam żadnego doświadczenia w oklejaniu ;)
Co do CommonSense Audio - już na stronie można wyczytać, że oferowana jest wszelka pomoc, do tego wymiary obudów są opublikowane i łatwo się zorientować w sytuacji. A to już jest bez wątpienia przekonywujące :D
Jeszcze za wcześnie na poważniejsze decyzje, poza MDF zastanawiam się też nad obudowami z litego drewna + lakier - to aluzja do posiadanych obecnie kolumn ;)

krzysiow122

Witam - moje obudowy to 2.8 mk II, wszystkie ścianki to 25 mm mdf, dół 30 mm front to 25 mm mdf i naklejona na niego 18 mm płyta meblowa (taką miałem pod ręką - prawie rok słuchałem bez niej i gdy ją nakleiłem to usłyszałem dużą różnicę in plus - bas stał się mocniejszy i bardziej kontrolowany). Wg przepisu bass port to ok. 16 cm średnicy, ja po kilku eksperymentach zmieniłem go na rurę fi 10 cm i ok. 9 cm długości. O ile pamiętam to ja chyba uniosłem lekko w górę głośnik (bo tak mi lepiej wizualnie pasował), kabel wewnętrzny to jakiś Jantsen 2,5 mm. Ścianki boczne i tył wykleiłem 5 mm filcem i wytłumiłem 25 mm białą ociepliną. Bardzo dużo posiłkowałem się: https://www.htforum.com/forum/threads/la-gioconda-ans10br-uma-fullrange-de-10-polegadas-com-audio-nirvana-super-10.159313/   Pozdrawiam

PS. Ponieważ nie mam sprzętu i wiedzy to wszystko stroiłem na słuch pod mój pokój i sprzęt. Długo walczyłem z nadmiarem góry (wg mnie - a dają to moje lampy 300b), natomiast zupełnie zginął ten problem gdy słuchałem na podobnym jak Twój wzmacniaczu na diabełkach.
DIY Klon Sun Audio 2A3/6sn7,  Monobloki DIY SET 300B/6SN7,  kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS; CD  Grundig 8400 MK II,   Lenco L-75 Mod - Nuda Mini, Ad Fontes - Dl 110,  PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8, RPI4/AlloBoss 1.2

Moriarty

Też się przymierzam do budowy kolumn na głośnikach szerokopasmowych. Początkowo myślałem o Audio Nirvanach, dziś bardziej skłaniam się ku węgierskim Sonido (celuję w 10-calowca, w obudowie bassreflex). Argumenty za Sonido:

- Ich głośniki z magnesami AlNiCo są tylko nieznacznie droższe od ferrytowych (w ofercie AN ta różnica jest kolosalna);

- Konstruktor oferuje wersje zoptymalizowane pod rodzaj obudowy (bassreflex lub tuba);

- Krzywa charakterystyki (frequency response) w przypadku większości modeli obiecuje więcej niż w przypadku porównywalnych ferrytowych głośników Audio Nirvana (AlNiCo AN są zbyt drogie, bym brał je pod uwagę);

- Teoria teorią, ale czy jest dowód, że to gra? Tak, to raczej nie jest kupno kota w worku, głośniki Sonido dobrze wypadają np. w aplikacjach Bodnar Audio;

- Węgry są blisko, co oznacza mniejsze opłaty za transport, no i nie ma ryzyka cła (bo UE).

Znacie jakieś powody, dla których lepiej wybrać Audio Nirvanę? Może nie wiem o jakimś istotnym felerze Sonido?


Mam też parę innych pytań i wątpliwości. Jako że macie doświadczenie z konstruowaniem kolumn na szerokopasmowcach, byłbym Wam wdzięczny za rady.

@krzysiow122
- Czy sam robiłeś pudło, czy zamawiałeś u stolarza? Jeśli to drugie, a jesteś z Warszawy lub okolic, może mógłbyś go zarekomendować? Rzecz jasna, najlepszy byłby dobry i tani :). Planuję przednią ściankę o grubości 50 mm, pozostałe co najmniej 30 mm.

- Czy w tej dodatkowej płycie na ściance przedniej formowałeś krawędź wokół głośnika w tubę? Jeśli tak, to z jakim profilem?

- Jako że długo dostrajałeś obudowę wytłumieniem, zakładam, że miałeś łatwy dostęp do wnętrza. Jak to rozwiązałeś? Jedna ścianka powinna być chyba łatwa do demontażu? (dół?) Jak to zrobić, by po ponownym przymocowaniu konstrukcja zachowała w tym obszarze należytą sztywność? (planuję wytłumić ścianki wełną owczą – są maty z wełną na tkaninie – bo tak doradza konstruktor z Sonido, ale może pod to wrzucić jednak jeszcze jakiś filc?)

- Głośnik dokręcałeś śrubami bezpośrednio w MDF? Zastanawiam się, jak to dobrze zrobić, by był przymocowany ,,rock solid", a jednocześnie można go było demontować, np. w celu przelutowania kabli łączących go z terminalem na inne. Takie wkręcanie i wykręcanie chyba poluzowuje mocowanie, a bez pewnego mocowania brzmienie szlag trafi. Nie wiem, jak to rozwiązać :/

- Jaki terminal kabli polecasz?

- Ile wynosi cło za import AN z USA?

   

@tomekkk1, christo

Grają już te Wasze kolumny? Jak wrażenia? :)
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501