Obalamy mity audio

Zaczęty przez elem, Październik 31, 2017, 11:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

Drizzt

Globetrotter idzie bardzo podobną drogą i myślałem, że to o nim mowa. Podobno również ze świetnym efektem. Ja też myślę, że to jest dobra droga jeśli ktoś nie uznaje kompromisów, choć jak dla mnie jednak za dużo kombinacji jak na domowe audio. Gotowych rozwiązań nie ma i trzeba kombinować z przeróbką kolumn.

I tak oto płynnie przeszliśmy od kabli do telefonów do kabli per se ;)

Drizzt

Cytat: vasa w Grudzień 28, 2017, 20:28
O!
Jest korelacja.
Ja nie chcę ajfona, nie wierzę w kable to jestem z Głuchołazów :o


Korelacji najwyraźniej nie ma, a przynajmniej nie jest to prosta zależność  :P

vasa



Cytat: Piterski w Grudzień 28, 2017, 19:17
Mariuszu kolega z forum Nasze Audio prezentował mi u siebie w domu system oparty na trzech wzmacniaczach LabGrupen zasilających w triampingu kolumny Izofona. Byłem pod bardzo dużym wrażeniem tego zestawienia.
Docelowo w kolumnach zasilanych tymi wzmacniaczami nie będzie zwrotnic pasywnych. Korekcja odbywa się w wzmacniaczu, po jednym na każde pasmo. W tym systemie używa tanich kabli Mogami i tanich sieciówek.
Przypomniało mi się, jak napisał coś takiego, że ten system ktoś mu profesjonalnie kalibruje i ten człowiek wyłapuje kiedy Adam coś zmieni w kabelkach nawet jak sam o tym nie pamięta.
To prowadziło do konkluzji, że kable mają wpływ na dźwięk i to w pomiarach wychodzi.
W sumie, ja też nie mam zwrotnicy i jadę z cyfry :)

[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

McGyver

Cytat: vasa w Grudzień 28, 2017, 20:28nie wierzę w kable
Nie wierzyć to można w boga. A co do kabli, to albo się o nich wie, albo się nie wie. Bo to, że są, to jest obiektywny fakt, i już  :)

vasa

Cytat: McGyver w Grudzień 28, 2017, 20:33
Cytat: vasa w Grudzień 28, 2017, 20:28nie wierzę w kable
Nie wierzyć to można w boga. A co do kabli, to albo się o nich wie, albo się nie wie. Bo to, że są, to jest obiektywny fakt, i już  :)
Czym innym jest stwierdzenie istnienia drzewa lub kamienia a czym innym przypisanie mu szczególnych mocy sprawczych.


[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Drizzt

Cytat: McGyver w Grudzień 28, 2017, 20:33
Cytat: vasa w Grudzień 28, 2017, 20:28nie wierzę w kable
Nie wierzyć to można w boga. A co do kabli, to albo się o nich wie, albo się nie wie. Bo to, że są, to jest obiektywny fakt, i już  :)

Masz rację - to nie jest kwestia wiary. Mnie po prostu kable kompletnie nie interesują, często nawet nie pamiętam gdzie i jakie mam. Piękny stan, który polecam każdemu audiofilowi.


vasa

Cytat: McGyver w Grudzień 28, 2017, 20:39
Cytat: vasa w Grudzień 28, 2017, 20:36szczególnych mocy sprawczych
Sugerujesz że kable nie mają żadych mocy sprawczych?
A mają ? :o

[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

McGyver

Cytat: vasa w Grudzień 28, 2017, 20:42A mają ?
Chcesz się o tym przekonać? Zrób eksperyment. Poodłączaj wszystkie kable od swojego systemu, wynieś je dajmy na to do łazienki, i spróbuj posłuchać muzyki   :P

Drizzt

Vasa, bądź konsekwentny i miej w dupie kable, przecież szkoda nawet o nich gadać, prawda? A ile nerwów człowiek oszczędza..

gratefullde

Dajcie spokój z tymi kablami ;)
Ale walczył będę o te farmazony, że lampa miust hejf ... bo nie miust ;D
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Piterski

Cytat: Michał w Grudzień 28, 2017, 20:06Wyobraź sobie,że Adam te Isophony napędzał kiedyś Bonasusem :o ja słyszałem jak to gra i choć gała była przy końcu skali,to grało i to całkiem dobrze.

Najlepsze w tym zestawie jest to, że może grać relatywnie cicho a usłyszysz wszystko co się w nagraniu znajduje.
Nawet głośne dynamiczne pasaże orkiestry nie maskują żadnego innego instrumentu który gdzieś tam w tle się odzywa.
Fenomenalna rozdzielczość, kontrola bez efektu rozjaśnienia czy ostrości. Warunkiem jest jednak trzy końcówki dla trzy drożnej kolumny.
Niestety rozpiętość dynamiczna jednej końcówki jest za niska dla dobrego zestrojenia całego układu.

Ja sam bym się pewnie czymś takim zainteresował ale ja jestem miłośnikiem analogu i lubię ten mój vintage.
Nie podchodzi mi granie z plików i klikanie na tablecie ale może kiedyś zmienię zdanie.

Cytat: vasa w Grudzień 28, 2017, 20:36
Czym innym jest stwierdzenie istnienia drzewa lub kamienia a czym innym przypisanie mu szczególnych mocy sprawczych.

Kable modyfikują brzmienie systemu i to jest fakt. Drugim faktem jest to, że taniej i precyzyjniej można zmodyfikować sygnał podany w postaci cyfrowej w tych wzmacniaczach przy użyciu tanich kabli.
Tak więc Mariuszu kable mają wpływ na brzmienie inna sprawa, że to jest bardzo niezdrowo droga zabawa. Podepnij sobie do systemu set Furutecha Reference III to sam usłyszysz jaki mają wpływ. To nie jest żaden poziom na granicy sugestii.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

Cytat: McGyver w Grudzień 28, 2017, 20:49Poodłączaj wszystkie kable od swojego systemu, wynieś je dajmy na to do łazienki, i spróbuj posłuchać muzyki   
Nie chce mi się szukać w czeluściach ale argument że kable są najważniejszym elementem systemu bo bez nich muzyki brak, już był używany. I to przez guru audiofilii.
Cytat: Piterski w Grudzień 28, 2017, 22:51
Cytat: vasa w Grudzień 28, 2017, 20:36
Czym innym jest stwierdzenie istnienia drzewa lub kamienia a czym innym przypisanie mu szczególnych mocy sprawczych.
Kable modyfikują brzmienie systemu i to jest fakt. Drugim faktem jest to, że taniej i precyzyjniej można zmodyfikować sygnał podany w postaci cyfrowej w tych wzmacniaczach przy użyciu tanich kabli.
Tak więc Mariuszu kable mają wpływ na brzmienie inna sprawa, że to jest bardzo niezdrowo droga zabawa. Podepnij sobie do systemu set Furutecha Reference III to sam usłyszysz jaki mają wpływ. To nie jest żaden poziom na granicy sugestii.
Piotr. Na poziomie teoretycznym to może i racja. Oczywiście można też uznać że jestem głuchy. Ale istnieje też taka (minimalna oczywiście :) ) szansa że jestem nieco bardziej krytyczny i dla mnie kamień to kamień a drzewo to drzewo a nie animistyczne bożki :D
Jak będziesz miał kiedyś chwilę to poproś kogoś wrednego o pomoc i sprawdź to jeszcze raz.
Na ślepo, na własne uszy.
Kable to taka cud dieta która pozwoli jeszcze schudnąć przed sylwestrem.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Mariuszu ale Adam sam napisał, że gość który mu kalibruje ten system wyłapuje takie rzeczy ja zmiana kabla, czyli wpływ jest mierzalny.
Podejrzewam, że w grę mogą wchodzić przesunięcia fazowe. Teksty oczywiście że nie gra bez dobrych drogich czy jak to nazwać kabli oczywiście są mocnym nadużyciem ale czasem tak zmodyfikują te pewne cechy, że chcesz by już tak zostało.

Cytat: vasa w Grudzień 29, 2017, 00:01
Jak będziesz miał kiedyś chwilę to poproś kogoś wrednego o pomoc i sprawdź to jeszcze raz.
Paweł mi takie testy robi  ;D, co do niego przyjdę to coś tam grzebie z lutownicą podłącza odłącza i pyta się co ja na to.
Ostatnio też mi zaserwował taki test, tak więc nie jest lekko ;D

Ja wpływu kabli nie demonizuje i majątku na nie bym nie wydała ale skoro używam IC z okolic 1tyś, (używane), a mogę sobie sprawić Furutecha który mi się bardzo dobrze sprawdził pomiędzy Preampem i końcówką i wydać na to około 2tyś to potrafię tak zrobić bez kaca moralnego.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

Cytat: Piterski w Grudzień 29, 2017, 00:13Adam sam napisał, że gość który mu kalibruje ten system wyłapuje takie rzeczy ja zmiana kabla, czyli wpływ jest
Ale żeby Whitesnake polegał na cudzym zdaniu ??? Niewiarygodne :o
Cytat: Piterski w Grudzień 29, 2017, 00:13Paweł mi takie testy robi
Pisałem że wrednego ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Cytat: vasa w Grudzień 29, 2017, 00:19Ale żeby Whitesnake polegał na cudzym zdaniu ??? Niewiarygodne :o
Nie chodzi o poleganie na czyimś zdaniu ale korzysta z usług fachowca z aparaturą do konfiguracji poszczególnych wzmacniaczy.
To rozsądne podejście do tematu.

Cytat: vasa w Grudzień 29, 2017, 00:19Pisałem że wrednego ;D
Podejrzewam, że jak Pawła zdenerwować to może się zrobić wredny  ;D
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

No przecież jestem wredny i to bez dwóch zdań.  8) Taki mój urok . :P 
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Cytat: Piterski w Grudzień 29, 2017, 00:34Podejrzewam, że jak Pawła zdenerwować
A udało Ci się to kiedyś :P
Cytat: miniabyr w Grudzień 29, 2017, 00:36No przecież jestem wredny
Noo :)
Zaprzeczyć byłoby niegrzecznie.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Trafiłem na tą wypowiedź Adama

"Ktoś powiedział, że wpływu kabli nie da się zmierzyć. Bzdura. Człowiek, który kalibruje mi system zawsze wie kiedy coś zmieniłem, nawet jeśli sam o tym zapomniałem."

Inna kwestia jest ta o której wspomniałem czy nie lepiej jest pójść tą inną drogą i wtedy stosować zwykłe kable. Jak by tak znaleźć sensowne rozwiązanie dla konwersji sygnału z gramofonu do postaci cyfrowej to kto wie?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Drizzt

#145
Cytat: Piterski w Grudzień 29, 2017, 10:33

"Ktoś powiedział, że wpływu kabli nie da się zmierzyć. Bzdura. Człowiek, który kalibruje mi system zawsze wie kiedy coś zmieniłem, nawet jeśli sam o tym zapomniałem."


Pytanie co i jak ten człowiek mierzy. Przecież nikt nie kwestionuje, że rezystancja (R), induktancja (L), konduktancja (G) i kapacytancja (C) na metr kabla to realne, mierzalne wartości fizyczne. Pytanie czy, kiedy i w jakich warunkach mogą mieć wpływ na to co słyszymy.

Tak więc Adam polemizuje z bzdurną wypowiedzią, z którą prędzej zresztą zgodzi się typ audiofila, który święcie wierzy w zbawienny wpływ drogich kabli (tyle że sądzi, że jest on wynikiem praktyk magicznych, które nie poddają się nauce i nie można ich zbadać czy zmierzyć) niż twardo stojący na ziemi racjonalista, który powie raczej, że zmierzyć można wszystko ale usłyszeć bardzo mało z tego co zmierzono.

elem

#146
Cytat: drizzt w Grudzień 29, 2017, 11:34zmierzyć można wszystko ale usłyszeć bardzo mało z tego co zmierzono.

"bardzo mało" - ile to jest?  ;)

Proszę moderację o przeniesienie offtopu kablowego do właściwego wątku.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Drizzt

#147
Cytat: elem w Grudzień 29, 2017, 11:45
Cytat: drizzt w Grudzień 29, 2017, 11:34zmierzyć można wszystko ale usłyszeć bardzo mało z tego co zmierzono.

"bardzo mało" - ile to jest?  ;)


To właśnie trudno zmierzyć :P Dlatego dziwi mnie ta wypowiedź Adama bo o ile same kable można pomierzyć na wszystkie strony to już ich wpływu na to co słyszymy dużo trudniej, zwłaszcza w domowych warunkach, bo raczej nie obędzie się bez zrobienia audiofilowi elektroencefalografii i rezonansu magnetycznego ;) I pewnie dlatego jest mało chętnych do badań. Nie pytaj mnie tylko proszę jak mało  :o

McGyver

Cytat: drizzt w Grudzień 29, 2017, 11:34zmierzyć można wszystko ale usłyszeć bardzo mało z tego co zmierzono.
Ja raczej przychylałbym się do twierdzenia o braku stuprocentowej korelacji pomiędzy pomiarami a odsłuchem, stąd faktycznie wielu zjawisk mierzalnych nie da się usłyszeć, ale i w drugą stronę, wielu zjawisk słyszalnych nijak nie da się pomierzyć (albo jeszcze nie potrafimy).

Drizzt

#149
Cytat: McGyver w Grudzień 29, 2017, 11:52
ale i w drugą stronę, wielu zjawisk słyszalnych nijak nie da się pomierzyć (albo jeszcze nie potrafimy).


To właśnie z tą drugą częścią Twojej wypowiedzi trudno się zgodzić porządnemu racjonaliście. Dawno wszystko zbadano w tak prostej dziedzinie jak audio. Reszta dzieje się więc w mózgu, na którego działanie ma wpływ masa bodźców, a przede wszystkim na to co słyszymy ma wpływ to co widzimy, czujemy, myślimy itd. a zwłaszcza czy jesteśmy zadowoleni z zakupu nowego kabla i wierzymy w jego zbawienny wpływ zanim go jeszcze podłączymy. A endorfiny buzują. Tyle że są tańsze i prostsze sposoby na zapewnienie ich stałego dopływu jeśli zrozumiemy jak to działa :)