KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"

Zaczęty przez MartinS, Październik 14, 2018, 12:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa

Andrzeju drogi.
Wstyd przyznać ale takie teksty to ja tworzyłem hurtowo jak zarządzałem marketingiem.
Do dziś płoną mi uszy jak o tym pomyślę [emoji24]

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

MartinS

Cytat: MartinS w Listopad 07, 2018, 18:47Lepiej byłoby to naprawić, jeśli masz jeszcze z czego, tj. wyjąc tego "grubasa" ze spirali, wziąć 2 przewody 2,5 mm2, które złączyć w parę taśmą izolacyjną i użyć zamiast 10mm2, ostatecznie wziąć jeden przewód 4mm2 zamiast 10 mm2.

rudy-102,
przeczytałem właśnie ten fragment mojego postu i stwierdziłem, że powinienem napisać Ci odwrotnie. Użyj zamiast 10mm2 przewodu 4mm2, a jak nie masz, to ostatecznie 2 przewodów po 2,5mm2, bo żeby sprawdzić działanie Helixa może być też tak, że fazowy może mieć przekrój równy neutralnemu.
Autor Helixa początkowo robił go w takim wydaniu, że przekroje fazowego i neutralnego były takie same, a przewody pojedyncze, o czym można przeczytać tutaj
http://www.image99.net/blog/files/7aa60eba36da56b621505bf2e248d60a-1.html

rudy-102

Na razie niec nie zmieniałem. Słucham sobie tylko i dzisiaj bardzo mi się podoba. Całkiem możliwe, ze dziś podobałoby mi się również na poprzednim kablu.

krzysiow122

Witam - czy ja dobrze to rozumiem: środkowy (wysokiej jakości przewód) np. 6 mm, neutralne np. 2x2,5 mm może być jakiś zwykły i uziemienie np. 2,5 mm?  A jak się ma do tego długość całkowita już po wykonaniu, 1m lub 1,5m, czy to ma też znaczenie?
Pozdrawiam
DIY Klon Sun Audio 2A3/6sn7,  Monobloki DIY SET 300B/6SN7,  kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS; CD  Grundig 8400 MK II,   Lenco L-75 Mod - Nuda Mini, Ad Fontes - Dl 110,  PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8, RPI4/AlloBoss 1.2

MartinS

#55
Cytat: krzysiow122 w Listopad 09, 2018, 07:26Witam - czy ja dobrze to rozumiem: środkowy (wysokiej jakości przewód) np. 6 mm, neutralne np. 2x2,5 mm może być jakiś zwykły i uziemienie np. 2,5 mm?  A jak się ma do tego długość całkowita już po wykonaniu, 1m lub 1,5m, czy to ma też znaczenie?
Pozdrawiam

Długość całkowita kabla będzie równa długości przewodu fazowego, ale to pewnie wiesz. Z wpisów Steve'a Reeve'a (autora pomysłu) na audiogonie wynika, w każdym razie tak zrozumiałem, że minimalna długość Helixa, którą stosuje to 3 stopy, czyli nieco ponad 0,9 m i uważa, że już przy tej długości Helix działa jak należy.
Możesz więc spokojnie zrobić nawet 1 m.

Trzymaj się proporcji z przepisu tj. 1:3, czyli np. 1,5 metra przewodu na fazowy, do tego 4,5 m na ochronny i 9 m, tj. 2 razy po 4,5 m na neutralny.

I jeszcze jedna kwestia. Pomysł 6mm2 na fazowy i na neutralny 2x2,5mm2 nie jest dobry.
Fazowy wg autora projektu nie powinien mieć większego przekroju niż suma neutralnych. Powinien mieć taki przekrój jak pojedynczy przewód neutralny albo nieco grubszy. W przepisie autor podaje, że np. dla wzmacniaczy fazowy to 10 AWG, więc odpowiednik 5,26 mm2, a na neutralny 2 razy po 12 AWG, czyli 2 przewody odpowiadające każdy 3,31mm2.
Jeśli Cię to zainteresuje, to w dyskusjach na audiogonie autor pomysłu odpowiada na pytania o Helixa. Jego nick to "Williewonka". Polecam przeczytać w całości ten wątek  https://forum.audiogon.com/discussions/best-diy-power-cable-why-not-make


MartinS

Mam nadzieję, że nic nie poknociłem i napisałem w miarę jasno ;)
Pozdrawiam  :D

Old Man Kensey

Cytat: krzysiow122 w Listopad 09, 2018, 07:26
Witam - czy ja dobrze to rozumiem: środkowy (wysokiej jakości przewód) np. 6 mm, neutralne np. 2x2,5 mm może być jakiś zwykły i uziemienie np. 2,5 mm?  A jak się ma do tego długość całkowita już po wykonaniu, 1m lub 1,5m, czy to ma też znaczenie?
Pozdrawiam

Krzysiek, kibicuję i trzymam kciuki, aby się udało skleić taki ładny warkocz :) ja też nad tym myślałem i pewnie kiedyś przysiądę. Tymczasem pozdrawiam wszystkich majsterkowiczów!
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

MartinS

Cytat: wiki w Listopad 07, 2018, 10:39Wstępnie w niedzielę ma przyjść kolega to posłuchamy wspólnie co z tego wyszło.

No i jak Helix w ogóle, oraz w porównaniu do Yarbo z przeplotem żył?



wiki

Cytat: MartinS w Listopad 11, 2018, 21:27No i jak Helix w ogóle, oraz w porównaniu do Yarbo z przeplotem żył?
Tak, w niedzielę zawitał do mnie kolega i trochę posłuchaliśmy różnych rzeczy.
Były porównania kondensatorów na wejściu przedwzmacniacza lampowego, było porównanie interkonektu 3220 w ferrytach kontra Helix (środek 3220, skrętka Western) i na koniec poszły sieciówki.
Do porównań mieliśmy trzy sztuki:
- Helix wykonany na Westernie (opis wcześniej w wątku) o długości około 110 cm,
- Yarbo 1100  w podstawowym podłączeniu o długości około 150 cm,
- Yarbo 1100 w podłączeniu z przeplotem (przedstawiałem rozwiązanie w wątku Miniabyra) o długości około 170 cm.
Na początek Helix kontra Yarbo podstawowy.
Wygrywa Helix, całościowo lepszy dźwięk, ale różnice nie są duże. Trochę lepszy bas , trochę lepsza przestrzeń.
Tak wspólnie stwierdziliśmy, że ,,szału nie ma".
Aby pomóc Yarbo wziąłem czwarty kabel Yarbo 1100 (splot podstawowy) z lepszymi wtyczkami na NCF.
Na początku zagrało tak samo, dopiero na bardzo wymagającym materiale muzycznym (np. gitara akustyczna) Helix wypadł trochę lepiej, ale to trzeba było się wsłuchiwać mocno w dźwięki.
Także stwierdziliśmy, że Helix fajna rzecz, ale liczyliśmy na więcej.
I tak przystąpiliśmy do porównań Helixa do 1100 przeplecionego.
Tu już przy pierwszych dźwiękach 1100 wygrywa i są to różnice dość duże. Nie ma jakiś poszczególnych cech lepszych, jest całościowo lepszy. Podstawowe zmiany to głęboki bas, powietrze, oddech w muzyce, aż chce się słuchać. :)
Polecam każdemu zrobienie przeplotu na Yarbo. :)

Co dalej? Kolega zadeklarował się, że kupi odpowiednią długość Westerna 12 awg, tak aby zrobić Helixa z żyłą fazową z mojego Yarbo 150 cm (trzeba go będzie rozpruć).
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

MartinS

Dzięki wiki za wyczerpującą odpowiedź  :)

Ja zrobiłem, jako prototyp (pisałem już o tym), Helixa z przewodów LgY - zwykła polska skrętka miedziana w PVC.
U mnie wzmacniacz na tym Helix'ie  gra dynamiczniej, niż na zwykłym Yarbo 1100, jest też twardszy i lepiej kontrolowany bas. Poza tym jest nieco lepsza głębokość sceny. 
W każdym razie Helix z LgY jest u mnie na tyle dobry, że mojego Yarbo już poprułem i w tym tygodniu mam zamiar zrobić z niego Helixa w połączeniu z 12 AWG mil spec - miedź srebrzona w teflonie. Do tego rodowane, miedziane wtyki Viborg. Ciekawi mnie, co z tego wyjdzie brzmieniowo.

Generalnie pomysłodawca uważa, że Helix ma większy wpływ na brzmienie źródeł niż wzmacniaczy. Pisze, że na jego Naima wpływ jest, ale nie taki wyraźny jak na źródła.
Zrobiłem Helixa do CD i jak dla mnie jest świetny. W każdym razie bije na głowę kabel, który miałem, tj. Sonus Oliva ze srebra 4N solid core. Musiałem go unicestwić i oba druty posłużyły mi na fazowy do Helixa, razem 2,26 mm2-każdy w osobnej rurce teflonowej (ten, który był w Sonus Oliva neutralnym odwróciłem w przeciwnym kierunku), do tego neutralny z Jantzen Audio 2x2,5mm2 ze skrętki miedzianej srebrzonej w teflonie (przewód głośnikowy o napięciu przebicia 600V). PE z LgY 2,5mm2. Konfekcja Viborgi-miedź rodowana. Kabel dał brzmienie b. dynamiczne, przestrzenne, ze świetnym 3D oraz bardzo dobrze kontrolowanym i zróżnicowanym basem. Do tego b. dobra rozdzielczość bez ostrości.

Twojego patentu z przeplotem Yarbo oczywiście nie próbowałem, ale może kiedyś spróbuję :) Pomysł wygląda na b. ciekawy.
A ten Western, którego użyłeś i macie zamiar użyć, to miedź cynowana?srebrzona? jaki dielektryk? Pytam, bo nie znam.

Pozdrawiam :)

miniabyr

Kurcze panowie zrobiliście mi smaka na taką formę kabla ............ale nie potnę swojego Yarbo .bo tyle się nad tymi drutami napracowałem ,że spróbuję na próbę skręcić to czymś innym .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MartinS

Cytat: miniabyr w Listopad 13, 2018, 19:17spróbuję na próbę skręcić to czymś innym
Spróbuj bez szaleństw materiałowych ;)
Jeśli do wzmacniacza, to myślę, że spokojnie LgY wystarczy, przy czym moja propozycja (tak bym dzisiaj zrobił prototyp) jest taka: na fazę 6mm2, neutral i PE po 4mm2.
Nie nawijaj spirali prosto na 6mm2. Kup 2m kabla koncentrycznego, zwykłego antenowego o średnicy zewnętrznej ok.6,5mm, w twardej zewnętrznej izolacji. Ja kupiłem właśnie taki, czarny. B. dobrze się nadaje do ręcznego nawinięcia na nim spirali. I dobre byłoby (moim skromnym zdaniem) owinięcie fazowego przed wsunięciem go w spiralę taśmą izolacyjną tekstylną, oczywiście samoprzylepną (uważam, że to b. dobry sposób na zmniejszenie pojemności kabla).
Powodzenia

miniabyr

Dzięki za wskazówki .  :) Czas otworzyć manufakturę kablową .........żartowałem  ;)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

rudy-102

U mnie gra od kilku dni na tej grubaśniej lince i albo się przyzwyczaiłem, albo coś się wyrównało. Może jutro przeciągnę do środka 5mm2. Na razie może zamienię kable wzmacniacza i CD. Ciekawe czy coś usłyszę - znaczy się jakąś zmianę :).

rudy-102

@MartinS
Czy Ty masz gniazdo z filtrem, czy na żywca?

rudy-102

Cytat: rudy-102 w Listopad 13, 2018, 20:26zamienię kable wzmacniacza i CD. Ciekawe czy coś usłyszę
Zamieniłem i jest lepiej. Tylko nie wiem, czy jest lepiej bo wzmacniacz dostał swój normalny kabel, czy dla tego że cedek jedzie na heliksie.
Jutro trochę pożongluję. Teraz już tylko słucham.

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 13, 2018, 22:35@MartinS
Czy Ty masz gniazdo z filtrem, czy na żywca?
Gniazdo najzwyklejsze, tyle że schuko, a nie z bolcem.
Za to od gniazda do klocków listwa Bachmann z filtrem Schaffner - zakup od Sonus Oliva. A w czym rzecz?

rudy-102

Bo mam wrażenie, że ten kabel działa jak dodatkowy filtr.

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 13, 2018, 22:38cedek jedzie na heliksie.
To akurat bardzo prawdopodobne. Bo CD może być wrażliwszy na Helixa niż wzmacniacz.

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 13, 2018, 22:43Bo mam wrażenie, że ten kabel działa jak dodatkowy filtr.
Tzn. gorzej?lepiej? że tak działa.

rudy-102

No na początku wydawało mi się, że zdecydowanie gorzej ale teraz już sam nie wiem. W cedeku jakoś lepiej mi się podoba niż we wzmacniaczu.

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 13, 2018, 22:46No na początku wydawało mi się, że zdecydowanie gorzej ale teraz już sam nie wiem. W cedeku jakoś lepiej mi się podoba niż we wzmacniaczu.
To jak najbardziej możliwe. Proponuję zmienić tego grubasa ze spirali na 5mm2, a jeszcze lepiej na 4mm2 i wtedy podłączyć do CD. Może być niespodzianka.

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 13, 2018, 22:46No na początku wydawało mi się, że zdecydowanie gorzej ale teraz już sam nie wiem. W cedeku jakoś lepiej mi się podoba niż we wzmacniaczu.
A tak na marginesie, to masz kable podłączone do klocków zgodnie z oznaczeniami na gniazdach IEC, tj. faza z kabla do pinu gniazda z oznaczeniem "L"?

rudy-102

Tak. Absolutnie koszerne podłączenie.
Bo przekręcenie wtyczki też jest słyszalne.