Małe jest piekne-beovox ht 500 type 6207

Zaczęty przez Mikut1982, Sierpień 24, 2018, 12:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102


Mikut1982

Trzecie kupiłem tak wrazie czego, z przeznaczeniem na czesci.. 

strazakk

#152
Witam
Mam pytanie mam taki zestaw do odświeżenia. Jak można naprawić papierowe membrany głośników sklejc klejem może czarna farba wodna? Naprawiałeś jak?

Mikut1982

Może klej butapren... jest elastyczny.... ale to zawsze będzie widoczne.  Nie lakieruj niczym bo to nic dobrego.  Niskotonowy kleił bym od wewnętrznej strony....

wiki

Moim zdaniem to te głośniki można reanimować tylko celem historyczno wspominkowym.
Bo dźwięku oryginalnego, po takim traktowaniu klejem lub innym mazidłem,  to one już mieć nie będą.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Mikut1982

Dlatego piszę że to nic dobrego.  Jak gra to może lepiej nie ruszać,   na to i tak przychodzi maskownica. Z tym że to obudowa zamknięta i dziura może się powiększyć.. przy niskotonowym oczywiście.

Piterski

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bacek

#157
A czemu nie PVA tylko butapren? PVA wzmocni też lekko od środka po nasiąknięciu. Ale z tym zawieszeniem to będzie ciężko. Taka trochę konserwatorska robota.

Piterski

Klej polimerowy jest gęstrzy i nie ma tej elastyczności. Butapren jest bardziej elastyczny daje się nałożyć go bardzo cienką warstwą odczekać do podeschnięcia ścisnąć i trzyma.

Kleisz cieniutki paseczek, papier japoński jest delikatny i ultra lekki więc dobrze wzmocni i zabezpieczy rozerwane membrany. Owszem będzie z tym zabawy szczególnie na zawieszeniu i trzeba się zaopatrzyć w rożne obłe gięte narzędzia by nimi wygładzić i dobrze skleić obie powierzchnie np. dłutka kulowe, zaoblony patyczek do lodów itp, że o pęsetkach rożnej maści nie wspomnę.
Zasada w takich miejscach jest taka, że kształtujesz doklejany element i pasujesz aż leży niemal idealnie i wtedy dopiero kleisz, a kleju dajesz bardzo cienko.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bacek

#159
Może pomyliłem nazwy, chodziło mi o klej introligatorski. Używa się tego do impregnacji szmacianych/materiałowych zawieszeń. Jest elastyczny a po wyschnięciu też przezroczysty. Bardziej spenetruje membranę i papierek przez co dodatkowo je wzmocni. Od biedy można by próbować nawet bez papieru ale ja bym raczej dał. Za nim zaschnie tu można sobie to ładnie poustawiać/poprzesuwać. Przy kleju kontaktowym w zasadzie powinno się kleić na wyschniętym (można od biedy i na mokro ale to mało koszerne). Oczywiście kluczem jest nie za duża ilość kleju.

https://youtu.be/4krsSyC3DSg?t=273

A i żeby nie było nie mówię żeby to zrobić dokładnie tak jak na filmie. To inna i standardowa procedura przy szmacianych/niezaimpregnowanych zawieszeniach.

Piterski

#160
Wikol znam, stosowałem i stosuje i można by próbować ale jest wbrew pozorom jest trudniejszy w prawidłowym użyciu bo to rozmiękcza papier więc jak się nie ma wprawy to butapren jest bezpieczniejszy w użyciu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bacek

Bo tu papierka nie trzeba moczyć, japoński pewnie by się rozpadł. Delikatnie posmarować membranę, dołożyć papier i wklepać od góry suchym/czystym pędzlem w fałdy.

Swoją drogą japońskiego używałem dano temu w modelarstwie do pokrycia szybowców. Tam impregnowałem to rozcieńczonym w rozpuszczalniku białym styropianem (stare czasy, nic innego nie było). Po wyschnięci całość się ładnie ściągała/prostowało wszystkie fałdy. Nie wiem czy to cecha japońskiego czy "impregnatu". Tutaj taka właściwość w zawieszeniu nie specjalnie była by właściwa.

Cały problem z takimi akcjami jest taki że jak coś takiego robi się pierwszy raz (a nawet drugi) to jest duże prawdopodobieństwo wtopy.

Piterski

Ja proponuje podkleić to od spodu nie od tej widocznej strony. Ja budowałem modele redukcyjne i stosowałem różne kleje do rożnych celów w tym i do impregnacji i kształtowania elementów. Nawet taki klej co się nazywał BCG, musiał być konkretnie z jednej firmy i najlepiej jak trochę już odparował :)
Teraz już od kilku lat nic nie kleiłem ale może jeszcze kiedyś coś podłubię.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bacek

Cytat: Piterski w Sierpień 31, 2022, 10:15Ja proponuje podkleić to od spodu nie od tej widocznej strony
Oczywiście.

Piterski

Spojrzałem raz jeszcze na te zdjęcia i widać, że te membrany się wręcz same rozpadają. ja bym to powzmacniał tak jak pisałem i za wiele w to nie inwestował.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bacek

Dlatego sugerowałem ten klej introligatorski bo on je od środka (papieru) trochę zaimpregnuje i scali.

Gorzej niż jest i tak nie bedzie.

Piterski

Utwardzi mu zawieszenie i będzie tylko gorzej bo nie wiadomo jak membrana się będzie zachowywać. Na płaskiej powierzchni jeszcze by to przeszło. Pozat ym kolega zapewne nie ma doświadczenia z tym klejem i to spartoli z butaprenem ma mniejsze szanse.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

strazakk

Dziękuję za burzliwą dyskusje i podpowiedzi. Oczywiście próbę zrobię z klejeniem raczej klejem introligatorskim CR. Traktuję te doświadczenia historyczno-kolekcjonersko  :) Cudów nie oczekuję po 50 letnich głośnikach. Jeżeli się trafią do zakupu w lepszym stanie to oczywiście kupię.

Mikut1982


strazakk