Menu główne

Biegamy

Zaczęty przez rudy-102, Październik 08, 2015, 22:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

Keef98

Nie jestem w stanie utrzymać 4,5 minuty na kilometr na dłuższe dystanse niż ten kilometr, umarłabym. Normalnie sobie "sympatycznie truchtam" i zajmuje to jakieś 5-7 min/km, zależnie od tego czy to początek czy koniec treningu, do tego u mnie spory wpływ na osiągnięcia ma temperatura na dworze, dlatego biegam około 10, aby zdążyć przed upałami. Teraz zaczynam staż w laboratorium i będę musiała przerzucić się na wcześniejszą godzinę, albo wieczór.
Dzisiaj, gdy biegałam to pieczenie czułam podczas powrotu do domu, przy pierwszych podejściach pojawiało się to dużo wcześniej. Próbuję się przyzwyczaić do biegania i jakoś wyczuć moje umiejętności.
Jest jakiś wzór na wydolność maksymalną czy mam wyznaczyć maksymalną prędkość jako x i wziąć 0,7x (wychodzi trochę za dużo, aby to utrzymać przez dłuższy okres czasu)?

gratefullde

Standardowo: 220 minus wiek x 0,7
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

rudy-102

Poza tym warto mieć pulsometr. Szczególnie jak się dopiero zaczyna biegać. Po to, żeby się nie przekręcić. Początkujący robią często ten błąd, że pod wpływem euforii biegają za szybko. To może skończyć się jakąś kontuzją.
Pulsometr

Taki, lub prostszy sam wyliczy Ci Twoje max po podaniu mu płci, wieku i wagi. Będzie Cię też informował jak biegniesz za szybko, albo zbyt wolno.

Keef98

Aaa, dobra wydolność serca, heheh... moja znajomość biologii powala [emoji23] Myślałam, że chodzi o ustalenie prędkości czy coś w ten deseń.
Może faktycznie sobie coś takiego kupię...

dyletant

Można pulsometr lub jeśli ktoś już biega z telefonem i ma komunikację ANT+ to dokupić HRM Garmin Heart Rate Premium Strap. W połączeniu z Endomondo (wersja premium- abonament) można przeglądać wykresiki z trasy, tetną, tempa, trendy, "rekordy" etc.

Polecam za około 300 pln całkiem przyzwoita funkcjonalność chociaż waży więcej niż zegarek/pulsometr.
Co do pulsu max to wypada pamiętać, że jest to sprawa osobniczna. Ogólne wzory na wytyczanie przedziałów są średnimi statystycznymi a każdy ma jednak odrobinę inne indywidualne możliwości co jest wypadkową fizjologii, wielkości serca, ogólnego wytrenowania etc.  Z czasem warto wyznaczyć swoje indywidualne przedziały.

Swego czasu używałem aplikacji micoach na androida. Możliwość wyboru planów treningowych na rożne dystanse i cele biegowe(czas). Planowanie na stronie a potem treningi dostępne na telefonie. Super sprawa. Niestety nie można było podłączyć czujnika HRM na ANT+. Nie wiem jak teraz apka wygląda. Kolega donosił o zmianach na platformie ale warto spróbować.

Niemniej warto pamiętać, że nic nie daje takiej radości jak swobodnie bieganie, najlepiej w lesie "z głową" wsłuchiwanie się w swój organizm co by zapobiec kontuzji i przemęczeniu. Niemalże jak w muzyce radość płynie z muzyki a nie parametrów sprzętu ;). Chociaż sam sprzęt mieć odpowiednie minimum. Dla biegacza wygodne butki i lekki strój, nie koniecznie milion gadżetów.
PS: odpoczynek też jest jednostką treningową  8)

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

magus

No to sie dostawie tutaj z moimi doswiadczeniami.
Biegam od 2009, lubie dluzsze dystanse (optymalnie trenujac biegalem po 15-20km/trening).
"Zaliczylem" maraton pare lat temu (czas kiepski - ponad 4,5h) i polmaraton ponizej 2h.
Bylem biegaczem calorocznym :)

Niestety rok temu mialem wypadek i uszkodzenie kregoslupa wyeliminowalo mnie z biegania na prawie rok.
W konsekwencji zdziadziałem i trudno mi sie obecnie za treningi zabrac :(

Boleje nad tym i czekam, az mnie dopadnie wena i rusze w kierunku zachodzacego slonca raczym klusem :)


miniabyr

Cytat: magus w Listopad 07, 2017, 09:30W konsekwencji zdziadziałem i trudno mi sie obecnie za treningi zabrac
Mam tak samo-(  I tak samo z powodu zdrowotnych problemów zostałem pozbawiony tej przyjemności. Bardzo trudny jest powrót. Najgorzej było jak już wróciłem do czynnego biegania  a za chwilę wróciło choróbsko . Ja skapitulowałem ....na razie .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

rudy-102

Cytat: frywolny trucht w Listopad 07, 2017, 09:14Ktoś miał okazję?
Nowojorskiego nie, ale kilka innych przebiegłem. Nie rozumiem ludzi biegających z wyciągniętym telefonem żeby pokazać innym jak się pocą.
W wakacje poślizgnąłem się na lodowcu i upadłem na kolana. Od tego czasu jest kiepsko. :(

No to mamy forum zdziadziałych biegaczy  :-\

EmilioE

Jeszcze ja!
Też mam zaliczony maraton i kilka lat długich wybiegań.
Biegam cały czas, ale dystanse 8 do 10 km, bo kiedy je wydłużam, to odnawiają mi się kontuzje kolana i achillesa.
Dla higieny tyle jest wystarczająco, więc nie narzekam.
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Audio Phase Cannabis + Audion Silver Night 300B, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

Keef98

Cytat: rudy-102 w Listopad 07, 2017, 09:52
No to mamy forum zdziadziałych biegaczy  :-
Nie tylko zdziadziałych ;) Też sobie pomarudzę. Nie mogę łączyć treningu siłowego (martwy ciąg, przysiady ze sztangą, wypady etc.) z bieganiem, bo potem mam kontuzje kolan... :( Bardziej mnie bawi trening siłowy, bo po tym czuję jak mnie mięśnie (których istnienia nigdy nie podejrzewałam) palą, dlatego teraz prawie nie biegam. Hmmm... W weekend spróbuję podejść do biegania jeszcze raz.

Jakub

Jak chcesz wzmocnić mięśnie i kondycję to trenuj crossfit i ćwicz z obciążeniem własnego ciała, a nie ciągaj sztangę, bo to bez sensu jest. Dosyć kuriozalny wybór jak na osiemnastoletnią dziewczynę.

Keef98

Nie lubię crossfitu (do którego używa się kattelbella, który u mnie musiałby "swoje ważyć"), a sztangi nie są za ciężkie. Na nogach ciężar ciała nie robi wrażenia (chyba, że ktoś ma słabą kondycję lub problemy zdrowotne). Resztę partii ćwiczę z obciążeniem własnego ciała, ale nóg się nie da. Aha, u kobiet przyrostów mięśni i tak nie ma dużych, choćbym bawiła się w trójbój siłowy czy dwubój olimpijski nie będę wyglądać jak Schwarzenegger ;) Przysiady i martwy ciąg, to najlepsze ćwiczenia wielostawowe. Trening siłowy to tylko urozmaicenie dla tenisa i innych aktywności.

tomasz_pianista

Jeżeli robisz przysiady lub martwy nieprawidłowo to kolana Ci wysiądą. Możesz mieć mocne mięśnie, ale stawów to nie wzmacnia.

Lepiej robić ćwiczenia typu archer squat, przysiad na jednej nodze itp. niż brać się za wyciskanie.
Grupa ratowania poziomu.

dyletant

Patie i antypatie do dyscyplin sportowych to jedno.  Czy są one zdrowe to drugie.   :P.

Chcesz poczuć żar ud i pośladków polecam rower w wersji MTB,  pagórki,  jeszcze lepiej góry i jazda interwalowa.  Kontuzje oczywiście możliwe ale raczej typu złamania jak u Włoszczowskiej.

Co do samego biegania to ostatnio ludzie z wielkiego serca do sportu garna się do niego jak do analogu.  Potem serce nie wytrzymuje i jak miłość umiera to pół biedy. Gorzej jak schodzi taki biedak podczas maratonu. :'(.

Mój ortopeda mówił że kocha biegaczy,  szczególnie tych na dystansach 10-21 km.  Na brak pracy narzekać nie będzie  ;)

magus

Cytat: dyletant w Listopad 07, 2017, 11:48Mój ortopeda mówił że kocha biegaczy,  szczególnie tych na dystansach 10-21 km.  Na brak pracy narzekać nie będzie  ;)

No niestety w ostatnich latach popularnosc biegania wzrosla nie adekwatnie do edukacji biegowej.
Duzo ludzi trenuje... choc wystarczyloby im pobiegac. Leca na maraton po roku/dwoch biegania i potem sie dziwia, ze kontuzje, ze schodza przed meta itd. Ale wrzuta na fejsa jest, ze byl namaratonie - to modne ...

Wiekszosc ludzi powinna biegac, a nie trenowac bieganie - to dwie rozne aktywnosci.

Jak ktos nie idzie w sport zawodowy to imho powinien uprawiac sport z glowa, dbajac przede wszystkim o zdrowie. Niezaleznie od dyscypliny.

Keef98

Gdy danej dyscypliny nie uprawia się zawodowo, jednocześnie na treningach nie daje się z siebie maksimum (czyli nie bierze się najcięższej sztangi, którą można podnieść, ja np. biorę 60% ciężaru maksymalnego), jednocześnie przykłada się wagę do tego, aby wszystko było wykonywane poprawnie, a nie na Chodakowską ;), to ryzyko wystąpienia kontuzji jest znikome
Zmieniając temat. Próbowaliście się kiedyś uczyć krav magi?

EmilioE

Krav Magi nie próbowałem, ale drzewiej ćwiczyłem Aikido, Karate, liznąłem też Capoeiry.
Sztuki walki to świetna rzecz, nie tylko w aspekcie ćwiczeń fizycznych!
Dla dziewczyny, która chce się poruszać i mieć przy tym dużo zabawy, najfajniejsza jest Capoeira.
Jako mężczyzna żałowałem, że nie ćwiczyłem jej np. 20 lat temu na studiach, bo mnóstwo fajnych koleżanek uczęszcza na treningi  ;o)
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Audio Phase Cannabis + Audion Silver Night 300B, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

Keef98

Capoeira jest piękna, ale nie będę w stanie się jej uczyć przez zaburzone równowagi, wynikające z wady wzroku. Koleżanka, dużo zwinniejsza ode mnie nie była w stanie trenować capoeiry zbyt długo. Mam dylemat, nie wiem czy wybrać aikido czy krav magę (bardzo skuteczna i praktyczna sztuka walki). Japońskie sztuki walki są wspaniałe, więc chyba najpierw sprawdzę aikido.

rudy-102

Cytat: EmilioE w Listopad 07, 2017, 10:33Biegam cały czas, ale dystanse 8 do 10 km, bo kiedy je wydłużam, to odnawiają mi się kontuzje kolana i achillesa.
Dla higieny tyle jest wystarczająco, więc nie narzekam.
No to przybijam piątkę. Dokładnie moje podejście do tematu w tej chwili.

EmilioE

Jeśli masz zaburzenia równowagi, to Aikido niestety odpada.
Tam jest mnóstwo padów, przewrotów, lata się w powietrzu i trzeba się orientować w przestrzeni, żeby amortyzować ręką upadek na matę.
Czyli wracamy do Kravki, lub Karate.
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Audio Phase Cannabis + Audion Silver Night 300B, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

dyletant

No każda sztuka jest tak dobra (skuteczna) jak jej mistrz parafrazując słowa Bruce Lee bodajże. Inspiracji można szukać odrobinę bliżej np Chinach.  W kategorii Dobry film dodałbym IP Man a tutaj zaproponuje Wing Tsun.  Latać nie trzeba jak przy caporejrze czy innych stylach King fu. Eh gdybym był 20 mlodszy  ;)...

kazan

Tu nam też wycięło trochę treści  ::)
Pokrótce ... po roku tułania się po różnej maści lekarzach z bólem kolana trafiłem w końcu do dr. Tomasza Piontka . Miszcz wskazał na uszkodzoną łąkotkę i torbiel a szpotawość obwinił za przyczynę złego . Czeka mnie więc wycięcie i regeneracja łąkoty + prostowanie nóżek . Krótko mówiąc wszelkie zakusy audiofilskie idą w zapomnienie bo jak się pewnie domyślacie kasa chorych jest pusta >:(
Kuzma Stabi SD + Stogi Ref313VTA + Dynavector DV-20X2LO , Jelco 750EB + Ortofon MC10 Supreme ,Dynavector DV-10X5 (shibata) , Husaria .
Burmester 051+052 , Kudos Super 10

czerwonaroza

Kocham biegać :) biegam od zeszłych wakacji i nie wyobrażam sobie żebym miała przestać
Czy masaż piersi jest skuteczny? https://powiekszanie-piersi.net.pl/masaz-biustu-w-czym-pomoze/ Sprawdź!

Dahi

Cześć, a co myślicie o technice biegu, czy można się jej nauczyć samemu? Czy trener jest konieczny? :)