Kolumny oparte o głośniki szerokopasmowe

Zaczęty przez vasa, Listopad 13, 2014, 23:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

pr1nce

Kolumny bodnara da sie zlozyc za 4500 zl, mialem takie


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

pr1nce

Ciekawe kolumny ale w mojej ocenie zbyt duzo kompromisow w dzwieku. Pudelkowaty basik (slowo celowo uzyte) oraz problem z sopranami.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

vasa

Cytat: pr1nce w Listopad 12, 2015, 15:21Ciekawe kolumny ale w mojej ocenie zbyt duzo kompromisow w dzwieku.
Taki to już urok tub na szerokopasmowcach. Te kolumny albo komuś pasują albo nie. Z obiektywnego punktu widzenia są gorsze od "zwykłych" konstrukcji. Zarówno jeżeli chodzi o rozciągnięcie tonalne jak i odtworzenie pasma, nie mówiąc już o basie. Generalnie łżą.
Ale za to jak pięknie łżą :)
Gdybym nie był audiofilem i miał gdzieś wierność odtworzenia to słuchałbym tylko tub ze względu na roztaczaną przez nie magię :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

ahaja

Duży głośnik z charakterem SPH60x: https://www.intertechnik.de/Shop/Loudspeakers/Gradient-Axis/_AX-08_1768,en,6800,96790
Obudowa z br lub tl. Kiedyś miałem je zrobić ale napatoczyła się inna okazja.

frywolny trucht

Mili panowie. Kolumny produkowane przez Bodnara są mimo podobieństw dość różne. Te byki były wystawiane  na Audio Show w 2012 roku i zdobyły nagrodę Dźwięk Wystawy! Ja tam żadnych kompromisów w nich nie słyszę. To jest pełne pasmo, naturalna barwa i nieprawdopodobny wgląd w scenę. Wg mnie oczywiście.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

zalun

Cytat: frywolny trucht w Listopad 12, 2015, 19:59żadnych kompromisów w nich nie słyszę
Ciekaw jestem które to były konstrukcje i czy bardzo się różniły od projektów na Sonido. Mam w tej chwili Sonido SFR145 back loaded horn i właśnie zamówiłem tweetery, żeby dodać nieco sopranów, bo mi blachy metalowo nie dźwięczą. Ale bas mają naprawdę fajny. Nie są to moje docelowe kolumny, ale jakoś nie wydaje mi się, bym poniżej 10kzł usłyszał ładniejszą średnicę.

TheKamil921

A ja mam takie telefunkeny na głośnikach szerokopasmowych.

Jakub

A na czym polega ich szerokopasmowość?

malg

Pod frontem widać jeden duży głosnik i dwa prostokątne otwory stratne (mylę się ?)

Tadeiro

Mylisz się ;-)
To nie są kolumny głośnikowe oparte na głośnikach szerokopasmowych. W środku siedzi basowa dwudziestka i dwa eliptyczne średnio-wysokotonowe.
Grundig PS1 czyli Dual 1019

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

TheKamil921


Krzysztof

jako że szerokopasmówka tym bardziej takich zabawkowych rozmiarów jak powyzej jest obarczona niedociągnieciami w postaci słabego a w tubie również kartonowego basu, polecam dorobić sekcje subbasową na wielkich przetwornikach ale i wspomóc wysokie odpowiednio wydajną wysokotonówką. Czar szerokopasmówki pozostanie na srednicy ale macie dodatkowo nieograniczony potencjał niskich tonów i wysokie można skalibrować wedle własnego gustu. Obecnie mam szekorokomasmowy RFT L3402 wspomagany dwoma tanimi STX 32-150-8 SC i na górze kopułka Vify. Pomimo swoich niedoskonałosci jakimi jest kierunkowosc wielkiej szerokopasmówki jak i troche pofalowana charakterystyka SPL pomiedzy 1.8 a 2.5 kHz nie za bardzo jest na co zamienic ten zestaw w rozsądnych pieniądzach. Drogie dłośniki grają dobrze, czasem efekciarsko ale szerokopasmówka ma takie coś w sobie ze spie po trzy, cztery godziny na dobe bo nie moge do 2-3 w nocy wyłaczyć muzyki. Pozdrawiam wszystkich miłośników podwójnych męmbran.

vasa

Cytat: Krzysztof w Listopad 29, 2016, 11:23Pozdrawiam wszystkich miłośników podwójnych męmbran.
Powinniśmy założyć klub miłośników szerokopasmowców o nazwie "Podwójna mębrana." :)
Cytat: Krzysztof w Listopad 29, 2016, 11:23nie moge do 2-3 w nocy wyłaczyć muzyki.
I tu Cię rozumiem, tym bardziej że bezpośredniość przekazu jest tak duża że można też z przyjemnością słuchać relatywnie cicho.

Cytat: Krzysztof w Listopad 29, 2016, 11:23w tubie również kartonowego basu
A z tym się nie zgodzę. Bas z mojej tuby bywa rewelacyjny.
Tyle że ona ma prawie 2m wzrostu ;D
Daj jakieś zdjęcia swojej konstrukcji.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Jakub

Sądząc po podziale zwrotnicy (1000Hz, 10000Hz), to w moich starociach też grają szerokopasmówki. Po dwie w jednej budzie.

Krzysztof

#90
Nie wiem jak wstawić zdjęcie ale podaję link [wkleiłem zdjęcie]

Gelo5

Mnie również zebrało na zrobienie takich kolumn. Jestem prawie na ukończeniu.
Zastosowałem głośniki Sonido 175, a obudowy na wzór Sonus Fabera (jestem ich miłośnikiem). Zobaczymy jak to zagra.

christo

He, he... Powiem szczerze, że też od pewnego czasu myślę o szerokopasmowcach. Na razie jestem na etapie wyboru przetworników i szukam jakiejś prostej, nie za dużej obudowy. Tuby raczej nie wystrugam - nie mam nawet gdzie ani jak. Na razie prowadzi Seas FA22RCZ z zamkniętą obudową (projekt na stronie Seas'a) z uwagi na prostotę i dobry WAF.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa



Cytat: christo w Grudzień 06, 2016, 13:45
He, he... Powiem szczerze, że też od pewnego czasu myślę o szerokopasmowcach. Na razie jestem na etapie wyboru przetworników

Też tak zrobiłem. Kupiłem głośniki a potem dorabiałem obudowy.
To trudniejsza droga. Lepiej jest wybrać projekt pasujący do pomieszczenia i wtedy  kupić właściwe  przetworniki.

WAF jest problemem :(
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Al Capone


vasa

Cytat: Al Capone w Grudzień 06, 2016, 15:34Słuchałem tych glośników. Moim zdaniem brzmią świetnie.
Słuchałem tych głośników.
Grają tak jak lubię :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

malg

Jest do tego odniesienie w wątku o AVS 2016

Ja też słuchałem - podobało mi sie , ale cena mnie troche odstrasza 2900 za przetwornik
Pan Grzegorz na AVS mówił ze można złożyć samemu kolumny za 8Kzł





malg


malg

Mysłałem o 15" a kupiłem Tweetery do swoich szafek szerokopasmowych Goodmansów Axiom 350:

Goodmans Axiom Trebax  ;D ;D ;D





malg

czy może ktoś wie jak określić "+" i "-" tweetera, bo nie widze tu zadnych oznaczeń
mam też kabelki goodmansa do tych tweeterów, ale na nich też nie ma oznaczeń
co prawda przewód "+" mogę znależć miernikiem,
ale  dodatkowa trudność to taka, ze wtyczkę mozna włożyć do tweetera w obie strony  :P