Sony CDP-501 i CDP-501ES

Zaczęty przez GregWatson, Listopad 20, 2020, 19:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

No i prawie już mam. Muszę tylko zapłacić i odebrać. W każdym razie zaklepane. 😀

CDP-501ES jest drugim odtwarzaczem z serii ES wydanym przez Sony po okazałym CDP-701ES. Pojawia się pod koniec 1983 roku wraz z CDP-501 (i CDP-111), który jest niczym innym jak "srebrną" wersją CDP-501ES. Ten odtwarzacz pozwala Sony odrzucić swój bestseller CDP-101 w wersji do salonu o szerokości 43 cm. Nawiasem mówiąc, dodaje poziom wyjściowy audio regulowany za pomocą zmotoryzowanego potencjometru ze sterowaniem z nowego pilota RM-111. Większe wymiary CDP-501ES pozwalają na umieszczenie transformatora mocy wewnątrz obudowy. Nieporęczny zewnętrzny radiator CDP-101 został zastąpiony małym modelem z blachy i również umieszczony wewnątrz. Obwody dedykowane dla zasilaczy są instalowane bezpośrednio na karcie dźwiękowej, a klawiaturę z metalowymi klawiszami dotykowymi zastąpiono bardziej tradycyjną klawiaturą z plastikowymi klawiszami i dotykowymi przełącznikami. Na tylnym panelu zauważamy zniknięcie przełącznika ,,Anti-shock". Rzeczywiście, ta ręczna funkcja (krótko opisana na arkuszu CDP-101) została zastąpiona przez elektroniczny przełącznik (,,Auto Anti-shock") wewnątrz urządzenia. Podobnie jak w CDP-101, funkcja ta polega na dezaktywacji obwodu komparatora okienkowego (IC303), którego rolą jest zapewnienie ,,silnej" kontroli śledzenia, gdy czytnik jest poddawany wstrząsom; ręczne działanie przełącznika jest zastąpione pomiarem poziomu (wysoki / niski) na wyjściu obwodu wykrywania lustra (IC411), umożliwiając aktywację wspomnianego obwodu ,,przeciwwstrząsowego" lub nie. Zauważ, że ta funkcja jest po prostu usunięta ze współczesnego CDP-11S i technicznie prawie identyczna. Wreszcie najpiękniejsza zaślepka z pleksiglasu umieszczona nad szufladą CDP-101 została zastąpiona czarną plastikową ramką. Pomimo nowego metalowego frontu, ogólny poziom wykończenia jest nieco niższy niż w przypadku CDP-101.


Specification   
System   Compact disc digital audio system
Disc   Compact Disc
  Track pitch   1.6 µm
  Sampling frequency   44.1 kHz
  Quantization   16 bit linear quantizing/channel
  Modulation system   EFM
  Transfer rate   2.03 Mbit/sec. (before modulation)
Laser (KSS-100A)   Semiconductor laser
Spindle speed   200 r.p.m. to 500 r.p.m. (CLV)
Scan velocity   1.2 - 1.4 m/sec.
Error correction   Sony Super Strategy Cross Interleave Reed Solomon Code
Number of channels   2
D-A conversion   16-bit linear
Frequency response   5 - 20,000 Hz ±0.5 dB
Harmonic distortion   Less than 0.003 % (1 kHz)
Dynamic range   More than 95 dB
Channel separation   More than 90 dB
Wow and flutter   Below measurable limit
Outputs   
Line out Fixed   Output level 2 V rms (at MSB)
Load impedance over 10 kΩ
Line out Variable   Max output level 2 V rms (at MSB)
Load impedance over 50 kΩ
Headphones   28 mW at 32 Ω
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Trochę prasy.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

wiki

Skoro GregWatson założył wątek to pozwolę sobie wkleić to co pisałem kiedyś u niego:

Od CDP-501ES jest jeszcze lepszy 701ES. Jako fabryczny. Porównywałem obydwa. Nie jest to wielka różnica ale jest. 701 osiąga niebotyczne ceny (moim zdaniem).
Natomiast obydwa fabryczne 501 i 701 bardzo dobrze grają.
Jest to spowodowane pierwszymi przetwornikami od Sony, które nie wiedzieć z jakich powodów zostały porzucone. Były trzy wypusty tych przetworników.
CX890 (mono), CX20017 (ten jest w 501) i CX20152.
Ja już od dłuższego czasu gram na CD z tymi przetwornikami (zaczęło się od odtwarzacza Kenwooda skończyło na Sony). Wszystkie modyfikowałem. Najlepszy dźwięk uzyskałem na Sony CDP501ES.

Niestety w 701ES pokusili się o inny napęd i ma zwykle problemy z czytaniem niektórych płyt. Dlatego sobie go odpuściłem.
I dobrze. Bo okazało się że 501 można więcej zmodyfikować niż 701. Taki dobry układ do modyfikacji.
I po modyfikacjach 501 bije 701. Też słuchałem obydwu zmodowanych. Ja mam 501ES, kolega ma 701ES. Zdziwił się, że mój gra lepiej.

W 501 jest problem z scalakiem sterującym napęd, nagrzewa się i często pada. Opisywane w internecie, znajdziesz sobie jak będziesz chciał.
W związku z tym zrobiłem dodatkowy radiator do niego i jak na razie chodzi u mnie już wiele lat.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

GregWatson

Super wiki. Jasne że się przyda. Dzięki.
Trochę tego i trochę tamtego też.

wiki

GregWatson, no i co, przytargałeś już do siebie 501?
Podziel się wrażeniami....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

GregWatson

Wybieram się po niego dopiero po Nowym Roku, myślę że pogoda dopisze i nie sypnie śniegiem. Z pewnością opiszę jak to gra. Jest szansa, że będę miał już pełny zestaw Sony to pokażę.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

No i dziś odebrałem. A teraz cały zestaw wygląda tak.
Rzecz jasna że będę testował chyba do rana. 😀

Trochę tego i trochę tamtego też.

masza19


GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

masza19

Jest na czym oko zawiesić  :np:

Uwielbiam świecidełka, których we współczesnym sprzęcie jak na lekarstwo...  :(  ;)

GregWatson

A powiem tak. Zaczęło się właśnie od tego CD-ka. Resztę zbierałem pod niego. I w sumie CD przyjechało ostatnie ale cały zestaw też mi się bardzo podoba.
Amplituner ma wejścia na dwa decki, więc może jutro coś dojdzie. Już kupiony. Tylko odebrać.
Trochę tego i trochę tamtego też.

masza19

Ja z oszczędności miejsca kupuje kolekcjonersko boomboxy z lat 80tych a i tak kończy się na nie miejsce a Zofia pacza co rusz spode łba na nowe paczki  :D
Za wieże straciłbym jojki  >:D


I tak, że mnie jeszcze nie ubiła za dziesiątki LP walających się wszędzie bo półki dawno zapełnione  :o

GregWatson

Ja za każdym razem mówię sobie że to już ostatni. I jakoś mi nie wychodzi. Sam nie wiem czemu. 😆
Trochę tego i trochę tamtego też.

masza19

Byłem matką... Znam ten ból  >:D

GregWatson

I trochę obrazków.

Trochę tego i trochę tamtego też.

wiki

GregWatson, nagrałeś się już a tym Sony 501?
Nic nie napisałeś o dźwięku.......
Jak to widzisz swoimi uszami?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

GregWatson

Cześć wiki. Powoli dochodzę do siebie to niebawem coś fajnego napiszę.
Trochę tego i trochę tamtego też.