Uniwersalny sterownik obrotów – Zontek

Zaczęty przez rudy-102, Luty 28, 2016, 18:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Zawsze mogę tą dużą naklejkę wydrukować w mniejszym formacie.Musi działać!
Może mi ktoś podesłać plik w pdf?

rudy-102

Cytat: paul_67 w Listopad 30, 2016, 21:49
Cytat: rudy-102 w Listopad 30, 2016, 21:47Tam są paski do stroboskopu 50 Hz. Czujka Zontek "miga" w innej częstotliwości.
Dlaczego?  I w jakiej?


Nie wiem dla czego. Mogę się domyślać, że sterownik ma podane ile czarnych pasków ma mu przelecieć przed nosem w odpowiednim czasie. Jak leci mniej to zwiększa napięcie, jak za dużo to zmniejsza. Podejrzewam, że to wynik różnych testów i w ten sposób udało się jednym paskiem kontrolować dwie prędkości.
Jaka to jest częstotliwość to pewnie mógłbym odczytać podłączając sterownik do komputera. Niestety gniazdo USB zamknąłem w środku obudowy i szczerze mówiąc nie chce mi się tego rozkręcać. Piterski ma chyba jeszcze wszystkie bebechy na wierzchu to może sprawdzi.

rudy-102


paul_67


Piterski



Cytat: rudy-102 w Listopad 30, 2016, 21:47Tam są paski do stroboskopu 50 Hz. Czujka Zontek "miga" w innej częstotliwości.

Cytat: paul_67 w Listopad 30, 2016, 21:49
Dlaczego?  I w jakiej?


Cytat: rudy-102 w Listopad 30, 2016, 21:57
Nie wiem dla czego. Mogę się domyślać, że sterownik ma podane ile czarnych pasków ma mu przelecieć przed nosem w odpowiednim czasie. Jak leci mniej to zwiększa napięcie, jak za dużo to zmniejsza.
[...]
Jaka to jest częstotliwość to pewnie mógłbym odczytać podłączając sterownik do komputera.
Piterski ma chyba jeszcze wszystkie bebechy na wierzchu to może sprawdzi.

Ja się nawet obawiałem czy szerokość paska nie będzie miała znaczenia w sensie długości impulsów.
Stąd ten pomysł na szybkie i gorączkowe namalowanie brakującej części pasków.

Bebechy sterownika mam na wierzchu ale komputer mam stacjonarny. Mogę obiecać iż w odpowiedniej chwili się wepnę dla sprawdzenia i podzielę się wiedzą. To jednak jeszcze chwilę potrwa.

Nie liczyłem na ile pul jest podzielona ta tarcza ale można faktycznie zrobić pierścień o mniejszej średnicy i sprawdzić. Ja najpierw zrobiłem gniazdo więc musiałem się ratować licząc na sukces.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

peezeet

Witam kolegów. dla ścisłości wyjaśnię że moja czujka infra red nie miga :) a świeci non stop można to podejrzeć obserwując ją za pomocą telefonu w trybie aparat lub kamera. Ona nie liczy kresek bo to był by marny pomiar a liczy czas przejazdu jednej kreski i dzieli to na ok 1800 działek/impulsów. Oczywiście będzie bez problemów czytała podziałkę na mniejszej średnicy, tych kresek jest chyba 54szt o ile dobrze pamiętam, cały proces startu i doprowadzenia do żądanej prędkości i utrzymania jej jest podzielony na 6 kroków ( każdy można sobie dowolnie konfigurować w programie). Procesor ma za zadanie stabilizować prędkość na bieżąco ale z uwzględnieniem współczynnika błędu oraz z opóźnieniem reakcji, bo jak by natychmiast reagował (mowa o tysięcznych częściach sekundy) na błąd to natychmiast by poprawiał i te poprawki trwały by w nieskończoność. Pozdrawiam PZ

Piterski

Pawle ten sterownik jest świetny i nie mam na myśli go jako panaceum na zły układ napędowy Andrzeja.
Andrzej w końcu doszedł jakie mają być wartości graniczne i ma w końcu cały czas te same paski ProJecta.
W ten sposób kłopoty się skończyły, ale pozostaje wrażliwość łożyska na temperaturę i konieczność wizualnej kontroli obrotów.
Twój sterownik załatwia to na cacy obroty cały czas są stałe i stabilne nic tylko siadać i słuchać płyt.
Dlatego bardzo się cieszę, że udostępniłeś go szerszej rzeszy użytkowników i ze jestem jednym z nich.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

peezeet

Miło mi :) Dzięki Niech służy jak najdłużej.

rudy-102

Cytat: peezeet w Listopad 30, 2016, 23:29moja czujka infra red nie miga :) a świeci non stop można to podejrzeć obserwując ją za pomocą telefonu w trybie aparat lub kamera. Ona nie liczy kresek bo to był by marny pomiar a liczy czas przejazdu jednej kreski i dzieli to na ok 1800 działek/impulsów.
Ja to sobie tak na chopski rozum tłumaczyłem. :)
Dzięki za wyjaśnienie.
Niedługo minie rok od kiedy mam podłączony ten sterownik i mogę powiedzieć tylko jedno. Jest super.


Piterski

Myślałem że dłużej to będzie trwało  ??? ale o dziwo połączyłem wszystko w docelową całość i upchnąłem bebechy do starego zasilacza Sensora.

Z tyłu wygląda to tak jak na zdjęciu. Włącznik żeby świecić musi przecinać obwód zasilania i masy.
Trochę mnie to zdziwiło ale skoro tak mam być to tak jest.



Z przodu widać jak to się zmieściło wszystko na styk.
Dzięki oddzieleniu tranzystora mogłem docisnąć go (widocznymi na zdjęciu profilami) do ścianki czemu odprowadza ciepło do obudowy. Przełącznik obrotów będzie założony na środku panela.
Muszę tylko zanieść płytkę do wywiercenia otworu bo potrzeba otworu o średnicy 11mm.



Peezeet mam jeszcze takie pytanie czy istnieje możliwość ręcznej korekty obrotów np dla 45 obr/min za pośrednictwem komputera i łącza tak by sterownik to zapamiętał?


Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

peezeet

Tak można to zrobić na głównym panelu kontrolnym softu po odblokowaniu przycisków regulacji a później zwolnij lub przyspiesz w zal od potrzeby. Sugerował bym zrobić print screena przed wprowadzeniem zmian bo jak by coś to można powrócić do ustawień.

Piterski

Dziękuje, postaram się to zrobić za jakiś czas. Muszę bowiem przestawić komputer w pobliże gramofonu.
Pewnie to połączę z kalibracją wkładki. Obroty 33 1/3 są idealne na 45 pasek lekko płynie do przodu.
W razie pytań będę pisał.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

peezeet

Ja bym nie ruszał ponieważ dla 45 obr/min podziałka dla oświetlenia 50Hz ma taką ilość kresek że ich jest jakby za dużo ale jak jedną byśmy usunęli to będzie niedobór i odwrotna sytuacja u mnie (w sterowniku) ustawione jest precyzyjnie, najlepiej policz obroty ze stoperem to się okaże, nie ufaj do końca tym podziałkom strobo działającym na oświetlenie 50Hz.

frywolny trucht

Prościej i precyzyjniej będzie sprawdzić w ten sposób:

https://www.youtube.com/watch?v=Kl6qTgTiDiQ

darmowa aplikacja

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Cytat: peezeet w Grudzień 01, 2016, 23:14
[...] nie ufaj do końca tym podziałkom strobo działającym na oświetlenie 50Hz.

Czy na wszystkich tarczach stroboskopowych jest podobna sytuacja z tymi kreskami?
Ja używam dużej białej od ProJecta, zastępuje pokrywę chroniąc twoją matę przed kurzem.

To dobra myśl by policzyć obroty w końcu to liczba całkowita.
Spróbuje też wykorzystać komórkę małżonki zobaczymy na ile dokładna jest ta aplikacja.

Generalnie płyt na 45 jeszcze nie kupowałem ale chciałem mieć pewność, że wszystko śmiga koncertowo.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

peezeet

Raczej wątpię czy to precyzyjne bo telefon swoje waży a do tego leży nie w osi obrotu talerza.

peezeet

#117
Na moim sprzęcie wyniki pomiaru wychodzą mniej więcej ok, 0,02% błędu dla 45obr/min. jest bardziej precyzyjnie niż dla 33.3. a przy 45 podziałka strobo w świetle leciusieńko się przesuwa.

frywolny trucht

Sprawdzaliśmy rok temu u miniabyra...
Na Twoim gramofonie i było OK  ;D

Tak, to ciężki talerz i masa komórki niewiele wnosi, ale Ad Fontes ma talerz 11 kg- też nie daje szans na wykazanie się komórce masą.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

peezeet

Takich testów nie robiłem ale można by zapiąć sterownik do kompa i zobaczyć czy on to zauważy i zmieni wartości.

Piterski

Cytat: peezeet w Grudzień 02, 2016, 13:44
Na moim sprzęcie wyniki pomiaru wychodzą mniej więcej ok, 0,02% błędu dla 45obr/min. jest bardziej precyzyjnie niż dla 33.3. a przy 45 podziałka strobo w świetle leciusieńko się przesuwa.
No to nie mam co kombinować bo efekt mam chyba dokładnie taki sam. Powoli płynnie idzie do przodu bez skoków itp. efektów.

Będę kalibrował wkładkę na gramofonie to podepnę się z ciekawości pod sterownik.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Sprawdziłem w Fontku. Nic się nie dzieje. Położyłem komórkę ( 210 g), dałem chwilkę, położyłem docisk (310g), troszkę zwolnił, poczekałem- wrócił do początkowych obrotów, zdjąłem docisk - nic się nie dzieje z obrotami, odczekałem- spokój.

Podejrzewam, że trochę mogłem przyhamować talerz jak wrzucałem docisk na talerz, stąd chwilowe spowolnienie.

Druga próba. Z dociskiem dłużej się waha, Walczy 33,2 a 33,3. Ostatecznie jednak po 15 sekundach uzyskuje swoje 33,3.

Szkoda, że program nie ma dwóch cyfr po przecinku, byłoby coś więcej widać.
Ale rzeczywiście przy lżejszym talerzu może coś się dziać. Trzeba sprawdzić.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Nareszcie mogę odtrąbić koniec projektu "Stabilne obroty w AD Fontest" :D

Od początku chciałem by projekt obudowy nawiązywał do zasilacza Sensora2.
Nawet się dowiadywałem w RCM o możliwość zakupienia obudowy z zasilaczem.
Niestety nie planowali nowych zamówień, a te co mieli były już przypisane do nowych modeli Senosor2.
Jednym słowem brak nadmiarowej sztuki. Miałem jednak to szczęście, że trafiłem na ogłoszenie o sprzedaży zasilacza do starego modelu Sensora. Miałem kiedyś okazję słuchać Sensora z takim zmodyfikowanym zasilaniem i robiło to spore wrażenie.
Tak więc wszedłem w posiadanie takiego zasilacza i zacząłem główkować jak to wszystko pomieścić i zrobić.
Efekty opisywałem w tym wątku. Teraz można się pochwalić jak to wygląda finalnie.
Myślę, że wykonanie jest na tyle staranne że nie nosi znamion chałupniczego i raczej podnosi niż obniża walory techniczne i wizualne mojego gramofonu.

Widok od frontu



i z tyłu



THE END.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

rudy-102

Bardzo zgrabnie to wyszło. Gratuluję.
Teraz tylko trzeba usiąść i słuchać płyt. Ja już zapomniałem co to jest ustawianie obrotów. Można się po prostu cieszyć muzyką.

miniabyr

Ale wiecie co mnie zastanawia? Andrzej Analogowy powinien bezwzględnie wyposażać swój gramofon w taki lub podobny ustrój do stabilizacji obrotów! Tej jazdy z pływajacymi obrotami nigdy nie powinno być . One pewnie pływały ale nie była to gwałtowna zmiana lecz powolna ,przez wiele osób zauważalna wtedy,kiedy wokalistka zaczynała śpiewać basem. :P Tak czy siak we wszystkich nowych gramofonach Adfontes taka elektronika powinna być i .......problem załatwiony.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !