Tuning słuchawkowca.

Zaczęty przez rudy-102, Marzec 22, 2018, 17:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Bardziej z ciekawości i z nudów postanowiłem pogrzebać w moim słuchawkowcu. Gra bardzo ładnie, ale w środku siedzi trochę tanich części. Chce zobaczyć czy coś się zmieni po zamianie na trochę lepsze podzespoły.

Oto pacjent.


rudy-102

A to nowe organy.

Piterski

Supreme to się bardziej nadają do zwrotnic ja tu bym spróbował z ZN.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

rudy-102

Na razie będą te. Jak mi się nie spodoba to będę dalej kombinował.

rudy-102

Uff. Strasznie ciężka robota. Kiepski dostęp, PCB wygląda jakby była trawiona w kuchni, maleńkie otwory.  Musiałem zrobić sobie przerwę do jutra. Muszę porozwiercać część otworów. Niektóre nowe elementy są większe niż pozwala na to obudowa i muszę bypassy pozakładać.

tomekkk1

Cytat: Piterski w Marzec 22, 2018, 17:15Supreme to się bardziej nadają do zwrotnic ja tu bym spróbował z ZN.

Niekoniecznie, u mnie w moim wzmacniaczu znalazły sobie miejsce zarówno w torze, ale przede wszystkim w zasilaniu. A ZN-y jako międzystopniowe :)

tomekkk1

Rudy, powodzenia w zabawie :)

malg

Rudy -  po lampizacji CD-ka, widzę nabrałes ochoty na zmiany
kibicuję  :)

a kiedy lodówka ? ::) ;D ;D ;D

rudy-102

Lodówkę zostawię w spokoju. Lepiej żeby nie wydawała z siebie żadnych dźwięków :) .
Cytat: malg w Marzec 22, 2018, 23:32po lampizacji CD-ka, widzę nabrałes ochoty na zmiany
Ja po prostu lubię sobie czasem pogrzebać. Z cedekiem fajnie wyszło, LARowi mocno pomogło, no to zanim zabiorę się za główny wzmacniacz poćwiczę na słuchawkowcu :) .

rudy-102

Tak szczerze mówiąc to nie wiem, czy będzie lepiej. Przydało by się gdyby poprawiły się delikatnie basy. Sam jestem ciekawy co z tego wyjdzie :).
Całkiem możliwe, że wszystko się popieprzy.

malg

no i czekany na projekt PRE PHONO - McGywera, własnie dzisiaj dostałem płytkę

rudy-102

O właśnie. To może być przebój roku.
Na razie nic nie zamawiałem. Zaraz to zrobię.

rudy-102

Skończyłem.
Jeszcze niewiele słuchałem, ale to słyszałem bardzo mi się podoba. Wizualnie wnętrzności też zyskały kilka punktów :). Tego niestety nie widać po skręceniu obudowy.

rudy-102

Operacja była nie łatwa przede wszystkim z powodu ciasnoty i kiepskiej jakości PCB. Wszystko tam pękało po dotknięciu lutownicą i część ścieżek musiałem nalutowywać przy pomocy drucików miedzianych. Ogólnie pierwotna jakość wykonania pozostawia sporo do życzenia - straszne smarki. Może jakiś praktykant lutował. Na szczęście tego nie było widać, ani słychać.

rudy-102

Trochę szczegółów.
W zasilaczu na samym początku był wsadzony Rubycon Black Gate 3300uF100V i tego tam zostawiłem. Zaraz za nim szły trzy Samxsony 1000uF100V. Nie wiem, czy akurat te kondensatory są optymalne do urządzeń audio, ale miałem z tej firmy kiedyś w płycie głównej komputera i spuchły po w miarę krótkim czasie.
Te postanowiłem wywalić.

rudy-102

#15
W ich miejsce weszły  trzy Mundorfy 1000uF 100V 105°C MLytic ® AG Audio Grade


Zaraz za nimi siedział Lelon 47uF160V i ten był powtórzony na wejściu w PCB wzmocnienia. Te zastąpiłem Nichiconami 47uF 160V 105°. Dalej miałem Wimy 0,22 zastąpione Mundorfami MCap Supreme. W całej reszcie tam gdzie siedziało coś taniego zamieniłem na odpowiednie Nichicony.

rudy-102

Tu jeszcze widok całości.

rudy-102

Jak widać było ciasno i nowe kondensatory nie mieściły się na miejsce ich poprzedników. W kilku przypadkach musiałem je przełożyć na bok i podłączyć kablami. Wiem, że nie najlepsze rozwiązanie, ale na razie inaczej się nie dało.

rudy-102

#18
A teraz coś o brzmieniu.
Nastąpiły zmiany :) .  Ogólnie dźwięk jest "spokojniejszy", słychać trochę więcej szczegółów, a bas chyba schodzi troszeczkę niżej. Zdecydowanie lepsza scena.

Ten wzmacniacz miał pewne problemy ze wzmocnieniem. Można było spokojnie podkręcić na 50% i było dobrze. Potem zaczynały się rzęchy. Tak jakby mu prądu zaczynało brakować. Zamiana lamp na inne tylko minimalnie potrafiła temu zapobiec. Teraz problem zniknął. Kręcę do końca na 100%, uszy bolą, ale gra czysto.
Gdzieś wyczytałem, że MLytic potrzebują sporo czasu na ułożenie się. Nie wiem. Na razie jest bardzo dobrze.

rudy-102

Zamknąłem obudowę i wstawiłem Telefunkeny 6080/6AS7W bo te dają mi lepszą dynamikę niż radzieckie 6N13S.

McGyver

Cytat: rudy-102 w Marzec 25, 2018, 12:59Rubycon Black Gate 3300uF100V
Na pewno Black Gate? One są w tej chwili cholernie drogie.
I na pewno na 100V? To jakim napięciem są zasilane te lampy? 50V? Dziwne.

McGyver

Cytat: rudy-102 w Marzec 25, 2018, 13:18
Jak widać było ciasno i nowe kondensatory nie mieściły się na miejsce ich poprzedników. W kilku przypadkach musiałem je przełożyć na bok i podłączyć kablami. Wiem, że nie najlepsze rozwiązanie, ale na razie inaczej się nie dało.
Te kable przynajmniej powinny być gruubee.

rudy-102

Cytat: McGyver w Marzec 25, 2018, 13:45Na pewno Black Gate?
Sorry!
Dzięki za zwrócenie uwagi. To nie są Black Gate, to USR. Rozmarzyłem się :).


rudy-102