Polskie audio wczoraj i dziś.

Zaczęty przez merlin1973, Luty 21, 2015, 19:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

merlin1973

Cytat: stary audiofil w Luty 21, 2015, 18:49Monobloki polskie.......mogły by być nawet Amplifony na 833........tylko 140 w klasie A
Kolumny polskie
Gramofon polski
Ktoś mi teraz wyjaśni jak to jest?
Pozwolę sobie zacytowac ; ".... - polskie audio można lubić ze względu na sentyment (jak Ty) ale nie ma co oszukiwać rzeczywistości i twierdzić, że to "uznane" sprzęty - nie są uznane ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju świata... "
To w końcu jak jest z tym naszym audio?
Pozdrawiam S.CH.

frywolny trucht

Było słabe w PRL, a teraz z reguły jest cudne. Ale drogie.

plastik1989

Cytat: merlin1973 w Luty 21, 2015, 19:43Ktoś mi teraz wyjaśni jak to jest?
Pozwolę sobie zacytowac ; ".... - polskie audio można lubić ze względu na sentyment (jak Ty) ale nie ma co oszukiwać rzeczywistości i twierdzić, że to "uznane" sprzęty - nie są uznane ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju świata... "
To w końcu jak jest z tym naszym audio?
Merlinie rozumiem, że oczekujesz ode mnie odpowiedzi, skoro mnie cytujesz? Przede wszystkim wypowiedź na którą się powołujesz należy analizować przez pryzmat kontekstu w którym została wypowiedziana, a mowa wtedy była o urządzeniach typu Altus. Radmor, Diora itd. - tandeta i szrot. Natomiast polskie produkty firm/manufaktur działających ostatnie naście lat to nierzadko znakomite produkty - jednak nie jest to półka produktów rzędu 200zł...
.

merlin1973

 plastik1989 bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Dzisiaj się zgadzam, lecz prawie 30 lat temu miałem inne zdanie o tym "szrocie"
Ale kto wtedy był audiofilem? :):)
Pozdrawiam S.CH.

plastik1989

Cytat: merlin1973 w Luty 21, 2015, 20:16plastik1989 bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Dzisiaj się zgadzam, lecz prawie 30 lat temu miałem inne zdanie o tym "szrocie"
Ale kto wtedy był audiofilem?
Ten szrot dla każdego żyjącego w tamtych czasach był obiektem westchnień - w tych czasach i w takim kraju nie było alternatywy... Natomiast od kilku lat widzę trend który mi się nie podoba - część handlarzy tworzy sztucznie legendę wokół tych sprzętów, by później kosmicznie windować ich ceny. Przecież kilka tal temu można było kupić radmora za 50zł na giełdzie w Krakowie - teraz ceny na allegro nierzadko dochodzą do 1000zł! - to jest chore...
A żeby nie było - muzy na tych sprzętach się raczej nie da słuchać, ale i tak z sentymentu warto je mieć - ja mam dwa radmory jeden srebrny, a drugi szampański (oczywiście nigdy nie było szampańskiego radmora, ale czarne radmory miały taką przypadłość, że z biegiem czasu ich kolor się rozjaśniał, po 30 latach z czarnego rombi się szampański :D) jeszcze dwie albo trzy unitry - a jak przeszukam strych to na pewno bym coś znalazł więcej :D
.

jamówię

To,że ktoś winduje sobie jakąś tam cenę,samo w sobie może być albo głupie,albo śmieszne albo i takie i takie,problem leży w kupujących,którzy to akceptują. Są to albo totalni lamerzy,którym się wydaje,że kupują wysublimowany vintage,albo sentymentalni durnie kupujący sobie wspomnienia. Wspólny mianownik jest taki,że psują rynek i wypaczają rzeczywistość.

neomammut

Tylko niekiedy ten vintage gra na poziomie zestawów, które dzisiaj kosztują ten przytoczony milion, a bardzo często lepiej. Przez lata audio się nie zmieniło - i w latach 60`tych, 80`tych, czy dzisiaj są wybitne konstrukcje i totalne nieporozumienia. Szkoda tylko, że bardzo często nieporozumienia kosztują tylko dlatego, bo ktoś to wywindował i to kosztują niekiedy niebotyczne ceny. Tak bym powiedział :)

jamówię

To co napisałem,dotyczy wynalazków typu Radmor,Unitra. Sam gram na vintageowym plejerze,który goni do budy dzisiejsze baaaardzo drogie urządzenia.

merlin1973

Temat zapomniany a tak lubiany przez nie których.
MK 232 P Automatic Unitra Lubartów.
Obiecałem ,że się pochwalę moim audio raczej tym z "wczoraj" i nie Hi-Fi a zwykłym magnetofonem kasetowym w stanie sklepowym.
Oryginalny karton, instrukcja, paragon zakupu i gwarancja.
Zakupiony 24. kwietnia 1986roku. Za 9.500zł.
Fotki przedstawiają dany egzemplarz wraz z dokumentacją.
Prosty, zwykły magnetofon kasetowy szczególnie uznawany przez młodzież.
Za rok skończy 30 lat, mam nadzieję ,że przetrwa w takim stanie następne tyle.
Pozdrawiam S.CH.

Keef98

W pewexie kupiony?
Designersko wygląda :)

merlin1973

Cytat: Keef98 w Maj 19, 2015, 16:42W pewexie kupiony?
W zwykłym sklepie RTV , znikały jak świeże bułeczki :):)
W pewexie były zachodnie "wypasy" :):)
Pozdrawiam S.CH.

GregWatson

Automat w nagrywaniu, to było już coś. Zawiało zachodem. Pamiętam. W głównym punkcie dużego pokoju stało żeby sąsiedzi widzieli. :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Bralem taki sprzet na wycieczki szkolne zeby posluchac kaset. Potem nagrywalismy rozmowy przy stole po wlaniu w siebie kilku browarow ;) Kasety niestety nie przetrwaly, w przeciwienstwie do znajomosci, ktore trwaja od wielu lat.

frywolny trucht

My płytę nagraliśmy :)  Każdy kawałek kończył się tak samo. Jeden growling :) Ona- kaseta- gdzieś w garażu musi jeszcze być.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

TONSIL wraca na rynek - będzie głośno.

Sprzedawali polskie głośniki na cały świat. Jeszcze w latach 80. potrafili wyprodukować ich kilkadziesiąt tysięcy w rok. Dawna peerelowska marka wraca. I liczy na to, że wreszcie jej reaktywacja się uda. Dla Tonsilu kluczowa ma być nowa seria kultowych głośników Altus.

http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/tonsil-wraca-na-rynek-z-altusami-kultowa,107,0,1848171.html

Trochę tego i trochę tamtego też.

paul_67

Na zgliszczach Tonsila już stawiają bloki mieszkalne.Pozostał tylko nędzny barak w drodze na Czerniejewo.Kiepsko to wygląda i raczej lata chwały już przeminęły bezpowrotnie.
Mieszkaniec Wrześni.

jamówię

Cytat: GregWatson w Lipiec 27, 2015, 10:04
TONSIL wraca na rynek - będzie głośno.

Sprzedawali polskie głośniki na cały świat. Jeszcze w latach 80. potrafili wyprodukować ich kilkadziesiąt tysięcy w rok. Dawna peerelowska marka wraca. I liczy na to, że wreszcie jej reaktywacja się uda. Dla Tonsilu kluczowa ma być nowa seria kultowych głośników Altus.

http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/tonsil-wraca-na-rynek-z-altusami-kultowa,107,0,1848171.html




Życzę szczęścia,choć nie przewiduję....

merlin1973

Cytat: paul_67 w Lipiec 27, 2015, 11:47Mieszkaniec Wrześni
Rozumiem,że w epoce PRL nie miałeś trudności z nabyciem kolumn?:)
Koczowanie w namiotach pod fabryką było wtedy na porządku dziennym, mój kolega miał tam rodzinę i dzięki niej nabył wymarzone Altusy 110:)
Nie zapomnę jak z otwartymi ustami słuchałem jak świnia grzmotu tychże kolumn, ale to było 30 lat temu:):)
Pozdrawiam S.CH.

spalon

Tak było też nie mogłem powstrzymać się z zachwytu widząc Altusy

Pamiętam jak koledzy którzy jeździli do szkoły do Wrześni dorabiali sobie stojąc w kolejkach za głośnikami i słuchawkami

ne5532

Może uściślijmy. Sprzęt audio, tak jak każdy sprzęt konsumencki, można podzielić na 4 kategorie/ segmenty rynku (w kolejności od dołu): ekonomiczny, średni, wysoki i premium. Audiofile posługują się nieco innym nazewnictwem - analogicznym pod względem jakości - czyli: stereo, hi-fi, top hi-fi oraz hi-end. W PRL-u produkowane były urządzenia z dwóch pierwszych segmentów: ekonomicznego (stereo) i średniego (hi-fi). Dla "Kowalskiego" był sprzęt mono tzw. popularny. I w tych kategoriach należy oceniać możliwości jakościowe i brzmieniowe tych urządzeń sprzed lat. Ciężko jest porównywać je bezpośrednio do współczesnych produktów, zwłaszcza że obecny rynek audiofilski zdominowały urządzenia z segmentu wysokiego i premium. Reszta jest kwestią gustu albo zwykłego sentymentu. Jeżeli zabytki z PRL-u sprawiają komuś radość z odsłuchu - to czemu nie. Rodzime rękodzielnictwo, zaawansowane prototypy czy zwykłe DIY to temat na zupełnie inną dyskusję.

pmcomp

Cytat: jamówię w Luty 21, 2015, 20:32
Są to albo totalni lamerzy,którym się wydaje,że kupują wysublimowany vintage,albo sentymentalni durnie kupujący sobie wspomnienia. Wspólny mianownik jest taki,że psują rynek i wypaczają rzeczywistość.

Bez komentarza.
Znafca rynku się odezwał.

kangie

Cytat: neomammut w Luty 21, 2015, 20:44
Tylko niekiedy ten vintage gra na poziomie zestawów, które dzisiaj kosztują ten przytoczony milion, a bardzo często lepiej. Przez lata audio się nie zmieniło - i w latach 60`tych, 80`tych, czy dzisiaj są wybitne konstrukcje i totalne nieporozumienia. Szkoda tylko, że bardzo często nieporozumienia kosztują tylko dlatego, bo ktoś to wywindował i to kosztują niekiedy niebotyczne ceny. Tak bym powiedział :)
Podoba mi się Twój wpis.

Ide zrobić sobie drugą kawę (podwójne espresso) i puszczę Fleetwood Mac z winyla :)

jamówię

Cytat: pmcomp w Sierpień 14, 2015, 10:57
Cytat: jamówię w Luty 21, 2015, 20:32
Są to albo totalni lamerzy,którym się wydaje,że kupują wysublimowany vintage,albo sentymentalni durnie kupujący sobie wspomnienia. Wspólny mianownik jest taki,że psują rynek i wypaczają rzeczywistość.

Bez komentarza.
Znafca rynku się odezwał.



Odpowiadasz na wpis z lutego, w dodatku wyjęty z kontekstu? Skończył ci się ciąg,czy może ocknąłeś się ze snu zimowego?

gratefullde

Cytat: kangie w Sierpień 14, 2015, 11:01
Cytat: neomammut w Luty 21, 2015, 20:44
Tylko niekiedy ten vintage gra na poziomie zestawów, które dzisiaj kosztują ten przytoczony milion, a bardzo często lepiej. Przez lata audio się nie zmieniło - i w latach 60`tych, 80`tych, czy dzisiaj są wybitne konstrukcje i totalne nieporozumienia. Szkoda tylko, że bardzo często nieporozumienia kosztują tylko dlatego, bo ktoś to wywindował i to kosztują niekiedy niebotyczne ceny. Tak bym powiedział :)
Podoba mi się Twój wpis.

Ide zrobić sobie drugą kawę (podwójne espresso) i puszczę Fleetwood Mac z winyla :)
FM tylko z vinyla ;-) Smacznego,  jadę nad jeziorko a jutro swing nad morzem ;-)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

jamówię

Cytat: jamówię w Luty 21, 2015, 20:55
To co napisałem,dotyczy wynalazków typu Radmor,Unitra. Sam gram na vintageowym plejerze,który goni do budy dzisiejsze baaaardzo drogie urządzenia.


Pompka może do tego się odnieś,bo najwyraźniej przez upał i gorzałę masz problemy z kojarzeniem.