Keishō - walczymy z "chorobami wieku dziecięcego"

Zaczęty przez tomekkk1, Styczeń 17, 2019, 00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Dzisiaj kolejna osoba zebrała się w sobie i (prawie) samodzielnie pozbyła się szumu w Keishō. Nie ma go tu z nami, bo tak się po tym zaangażował w ponowne słuchanie muzyki, że znów świata poza nią nie widzi ;D
Gratulacje Andrzej, cieszę się że i u Ciebie problem szumu to już historia  :np:

Ja teraz skupię się nad drugim problemem. Dotyczy on niewielkiego, nie doskwierającego zbytnio, ale obecnego - brumu. U mnie objawia się na 100Hz, jego głośność jest wręcz pomijalna w odsłuchu. No, ale jest i można z nim powalczyć.

Brum (przynajmniej w moim przypadku) jest na tyle mały, że objawia się wyłącznie na tranzystorowej końcówce mocy. Na SET nie brumi mi nawet na pełnej czułości (czyli bez sprzężenia) z pokrętłem potka na maksa. Nawet szumu lampek Matsushita nie ma - zero bezwzględne... :o
Natomiast na Accuklonie na pełnym jego wzmocnieniu - potek na godz. 5, słyszę delikutaśny brum w polu bliskim, potek na godz. 4 i brumi tylko jak wetkam ucho w głośnik, a potek na godz.3 i mam kompletną ciszę...  :o

Jakub

Może to ten tranzystor brumi a nie preamp.

tomekkk1

Taka była moja pierwsza myśl. Jednak gdy tranzystor jest już załączony i odpalę pre, to brum pojawia się dopiero, gdy lampki zaczynają puszczać sygnał i znika po wyłączeniu pre  ;)
Poza tym brum występuje u każdego - podobnie jak było z szumem. Wszyscy trzej go deklarujemy, wszyscy stwierdzamy że jest cichy, a korzystamy z różnych urządzeń - tzn. ja i Andrzej mamy ten sam krzemowiec co prawda, ale Maciek ma inny.

dino


tomekkk1


dino

To albo przejść na układ z uziemioną obudową (3 pin) i bawić się masą albo kontrolnie wyprowadzić trafo z obudowy (co mnie na stałe czeka w  phonopre bo jak zrobiłem wersje z trafem w osobnej obudowie to nawet brum na poziomie -70dB zniknął).

A i spróbuj jeszcze wywalić rezystory z PCB i podpiąć je bezpośrednio na wyjściu zasilacza zarżenia (jeden do + drugi do - a z środka gdzie są razem połączone do Twojej ślicznej listwy z masami). Rozumiem (bo schematu nadal niet, że zasilanie żarzenia jest odseparowane od mas reszty układu) 

tomekkk1

Cytat: dino w Marzec 30, 2019, 23:58To albo przejść na układ z uziemioną obudową (3 pin) i bawić się masą albo kontrolnie wyprowadzić trafo z obudowy (co mnie na stałe czeka w  phonopre bo jak zrobiłem wersje z trafem w osobnej obudowie to nawet brum na poziomie -70dB zniknął).

Na powyższe sugestie odpowiedzi już dawno się pojawiły - co zrozumiałe, nie mam ochoty się powtarzać. Konkluzji można się natomiast domyślać ;)

Cytat: dino w Marzec 30, 2019, 23:58A i spróbuj jeszcze wywalić rezystory z PCB i podpiąć je bezpośrednio na wyjściu zasilacza zarżenia (jeden do + drugi do - a z środka gdzie są razem połączone do Twojej ślicznej listwy z masami). Rozumiem (bo schematu nadal niet, że zasilanie żarzenia jest odseparowane od mas reszty układu)
Zgłoś do moderatora

Tak, zasilanie hajcungu jest odizolowane od masy układu, owe rezystory to jedyne powinowactwo :)
Zanotowałem. Jak tylko znów otworzę obudowę, to przeniosę rezystory i zmasuję z centralnym punktem masy  :np:

Jakub

Możesz też hum pota dodać.
Najlepiej dobrać idealnie takie same rezy.

LampowY

Dzisiaj brumi jak nigdy dotąd  :o >:(

Spierdolił sie dzisiaj cepik w urzędzie, myjka NG u mnie i nie mam ochoty na kolejny raz zwalone pre...  >:(

dino

Cytat: LampowY w Kwiecień 01, 2019, 18:17Dzisiaj brumi jak nigdy dotąd  :o >:(

Spierdolił sie dzisiaj cepik w urzędzie, myjka NG u mnie i nie mam ochoty na kolejny raz zwalone pre...  >:(

Czyli Japończyk jest podatny na CEPIK  ;D ;D ;D

dino

Cytat: AudioAddicted w Marzec 31, 2019, 00:06Na powyższe sugestie odpowiedzi już dawno się pojawiły - co zrozumiałe, nie mam ochoty się powtarzać. Konkluzji można się natomiast domyślać ;)

Ze zrozumiałych względów nie odnotowałem   ;D ;D ;D

tomekkk1

Cytat: LampowY w Kwiecień 01, 2019, 18:17Dzisiaj brumi jak nigdy dotąd  :o >:(

Kurczę Maciek... A nie masz Ty pętli masy jakiejś? Bo w brumienie w zależności od pogody nie uwierzę...
Kable może ruszyłeś, coś innego załączone/podłączone przy okazji, roszady w listwie zasilającej, nie wiem co jeszcze można sprawdzić...  :-\

LampowY

Nie ogarniam pętli masy. Nie wiem co to jest. Nigdy chyba tego nie miałem  :o Przynajmniej wcześniej...

Owszem, w kablach mam pierdolnik jak nigdy dotąd  :o

dino


McGyver


Cytat: LampowY w Kwiecień 01, 2019, 20:53
Nie ogarniam pętli masy. Nie wiem co to jest. Nigdy chyba tego nie miałem  :o Przynajmniej wcześniej...


Owszem, w kablach mam pierdolnik jak nigdy dotąd  :o
Na dniach powinien przyjść niebieski sterownik do kręcioła ten niebzyczący, podmienię i wyślę Ci to drugie pre. Nie brumi, nie szumi.

LampowY

Cytat: McGyver w Kwiecień 01, 2019, 20:56
Na dniach powinien przyjść niebieski sterownik do kręcioła ten niebzyczący, podmienię i wyślę Ci to drugie pre. Nie brumi, nie szumi.
Super  :np:

tomekkk1

Koledzy, bo mnie zaraz krew zaleje - dołożyłem do trafo 3 zwoje i napięcie wtórne dla hajcungu nie wzrosło ani o mikro volta. WTF?  :o


tomekkk1

Cytat: McGyver w Kwiecień 11, 2019, 18:48
A nie nawinąłeś przypadkiem tych zwojów "pod prąd"?

Kurczę trzy razy sprawdziłem, w którym kierunku wychodzi przewód z uzwojenia - nie widać czy w ogóle jest "zawijas" przed łączeniem z kabelkiem. Zaraz rozpieprzę folię chyba... :(

tomekkk1

Mam dwa przewody żółty i biały. Żółtego (do którego dowinąłem) dokładnie nie widać, ale biały zdecydowanie wskazuje kierunek. Przecież oba są w tym samym kierunku zwijane...

McGyver

Aczkolwiek z drugiej strony, gdybyś pod prąd nawinął, to chociaż zmaleć powinno. Dziwne.

tomekkk1

Ok, wyjaśniło się, a powód nie miał z trafo nic wspólnego - padła bateria w mierniku
Napięcie na wyjściu trafa po dowinięciu ~6.8V, po wyprostowaniu i pod obciążeniem 6.9V :)
Dzięki Adam za odzew  :np:


Wracając do trafa. Strasznie dużo na wyjściu wtórnego anodowego - ~230V. Boję się, że stab będzie protestował, demonstrując "czerwoność", ale póki co jedynie jest ciepły.

McGyver

230-2=228
228x1,41=321V. Sporo, aczkolwiek pod obciążeniem nieco spadnie. Można przyjąć tak:
228x1,3=296,4V.  Gdyby jednak stab się zbytnio grzał można wstawić 2W rezystor zbijający ~25-35V pomiędzy mostkiem a pierwszym kondensatorem. Na PCB jest miejsce.

tomekkk1

No jest sporo. Zamawiałem ten transformator w czasach, gdy na pokładzie siedziały 12AY7, stąd takie "niedopasowanie" - tak bym zamówił ~180V i ~7V wtórnego.
Jaką wartość powinien mieć ten rezystor? Może mam akurat, to bym zastosował ;)

McGyver

Jaki rezystor, trza policzyć. Zmierz spadek napięcia na rezystorze anodowym, z prawa oma policz prąd. To samo zrób z rezystorem katodowym we wtórniku, potem zsumować, całość razy dwa, i masz cały prąd jaki toto wpieprza z zasilacza. Z prądu i oczekiwanego spadku napięcia już łatwo policzysz rezystancję.
Możesz także wrócić do 12AY7, z tego co pamiętam to całą płytkę podmieniałeś, prawda? A lampy ECC88 (lub PCC) przydadzą się do analogówki dla DACa którego projekt popilotuję. Z DACem będzie mniej pieprzenia się niż z preampem, choć nieco więcej elementów do polutowania. DAC będziemy robić podobnie jak "CD player dla wariata", z tą różnicą że zamiast wstawiać lampową analogówkę do cedeka wstawimy ją do samodzielnie polutowanego DACa w którym nie wlutowaliśmy opampowej analogówki. Wszystko ponownie będzie zmontowane na ogólnodostępnych w handlu PCB. Grafikę na standardową obudowę z Modushopu też już mam gotową (tutaj ukłon w stronę mojego przyjaciela grafika).