MUZYKA POWAŻNA

Zaczęty przez frywolny trucht, Czerwiec 08, 2014, 15:56

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Zapraszam do dzielenia się swoimi zasobami w sposób nieco bardziej usystematyzowany gatunkowo.
Można tu wrzucać nowości, wznowienia, ale także pierwsze i kolejne tłoczenia.
Poproszę by wzmianka  składała się przynajmniej ze:

- zdjęcia okładki (może być z netu) ,
- opisu wydania, z czego się składa wydanie, numer katalogowy,
- wrażeń odsłuchowych (dobrze, źle wytłoczona w Twojej skali 1-6),
- gdzie nabyta, szacunkowa kwota,
- króciutkiej subiektywnej oceny czy Pani/ Panu się podoba muzycznie.

Dział jest widoczny dla gości, gdyby ktoś miał uwagi, ciekawe propozycje- mój e-mail ag_ar@o2.pl

pzdr
Arek

frywolny trucht

Cecilia Bartoli "Mission" -2012- Decca
http://www.discogs.com/Cecilia-Bartoli-Mission/release/4019478
kupiona w MM, obecnie w Merlin.pl i Empik- 110-120zł

Bardzo porządne wydanie, okładka gatefold, czarne lakierowane koperty, książeczka wielkości okładki, dwa czarne, proste krążki, nie z tych najgrubszych.




Realizacyjnie: Wokal solistki obecny, czysty, chóry nieco w tle, troszkę dziwnie stłumione instrumenty na trzecim planie. Ocena 4
Muzycznie- recenzja: http://www.hfc.com.pl/recenzje/211/

frywolny trucht

Simone Kermes ‎– "Dramma" - Sony Classical- 2013
http://www.discogs.com/Simone-Kermes-Dramma/release/5106243

Kupiona w MM, obecnie w sklepach internetowych od 70zł .



Dwupłytowe wydawnictwo, dwa grubaśne, czarne krążki, minimalne odstępstwa od perfekcji, minimalna falka i niecentryczność ok 1mm na jednej stronie. Okładka gatefold, zwykłe koperty.

Realizacyjnie- bardzo dobrze, czysty, dynamiczny dźwięk, ładna przestrzeń. O wiele lepiej jak płyta Cecilii.
"Szwagier poleca!"

Muzycznie: Hmmm. Mnie się podoba :)


frywolny trucht

Felix Mendelssohn - Syphonie No.3 Schottische- Scottish- 2012 - Deutsche Grammophon
http://www.discogs.com/Mendelssohn-Wiener-Philharmoniker-Gustavo-Dudamel-Symphony-No-3-In-A-Minor-Op-56-Scottish/release/4456587

Kupić można np tutaj za67zł: http://www.dalga.pl/mendelssohn-symphony-no3-scottish-wiener-philharmoniker-gustavo-dudamel-p-29116.html



Kupiona w MM, w ostatnim okresie pojawiło się sporo wydań na półkach sklepowych z takim logo:


Prosta okładka, zwykła koperta, wkładka informacyjna, jeden gruby, czarny, krążek bez wad.
Realizacyjnie- Wszystko ładnie poukładane, porządek, przestrzeń... Tylko dynamiki nieco brak, szczególnie gdy się porówna z wcześniejszą płytą Simone Kermes. Ocena 4+




frywolny trucht

Lang Lang "Liszt my piano hero" - 2011 -Sony Music Entertaimnent - LC06868
http://www.discogs.com/Lang-Lang-Liszt-My-Piano-Hero/release/4935980

Aktalnie w sprzedaży w MM za 75zł

Okładka gatefold,  zwykłe papierowe koperty, wkładka opisowa, dwa  średnio grube, czarne, proste krążki.
Realizacyjnie- gra bardzo dobrze, kawał dobrej roboty: 5




vasa

Ostatnio przeprowadziliśmy w gronie ściśle współpracującym ciekawy (wg mnie) eksperyment.
Postanowiliśmy sprawdzić czy muzyka posiada "narodowość"
Jako zwierzątko doświadczalne posłużyły dobrze znane i zasłużone w krzewieniu "Cztery Pory Roku" maestro Vivaldiego.
W szranki stanęły cztery wykonania (szczegółów nie podam bo nie pamiętam ale są do odszukania)
- Niemcy (pod Karajanem)
- Francuzi
- Włosi
- Brytyjczycy
Po dokonaniu wnikliwych porównań w zgodnej ocenie orzekliśmy że i owszem, muzyka posiada narodowość.
Słuchając Karajana wszyscy przypomnieli sobie stary dowcip o potrzebie napadnięcia na któregoś z sąsiadów, Francuzi zagrali w takt menueta a Włosi śpiewnie i rzewnie. Anglicy bardzo ładnie i jakoś nam się specjalnie nie kojarzyli.
Wartość poznawcza niniejszego dowodu jest mniej więcej taka jak stwierdzenie  jednego ze znanych polskich literatów który we Francji spotkał jedną kobietę rudą, a drugą kulejącą i po powrocie oznajmił, ze wszystkie Francuzki są rude i kuleją..
Ale było i śmieszno i wesoło :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jajacek1410

Ciekawy teścik. Na swój prywatny użytek przeprowadziłem kiedyś podobny.
-   Maksymiuk i Polska Orkiestra Kameralna - ekspresyjne, dynamiczne wykonanie w dość szybkich tempach. Lubię to wykonanie. Odzwierciedla nieokiełznany temperament dyrygenta.
-   Nigel Kennedy - Anglia( jakby ktoś nie pamiętał - charyzmatyczna postać, niekonwencjonalny ubiór, punkowa fryzura)  - szaleńcze tempo, ogień i zadziorność. Momentami ma się wrażenie, że na nowo odczytuje nuty. Wykonanie, które przeszło do historii. Dla mnie absolutne mistrzostwo.
-  i na koniec I Musici z Włoch. W powszechnej opinii zespół najlepiej interpretujący dzieła Vivaldiego. I co? Wolno, smętnie, bez życia, bez dynamiki. Niestety wielki zawód, a spodziewałem się czegoś ponadczasowego.

   Wnioski? Wykonania nie oddają w najmniejszym nawet stopniu stereotypowego charakteru narodowego. Flegmatyczny Anglik szaleje ze skrzypcami. Sentymentalny Polak nie oddaje pola Anglikowi. Natomiast temperamentni Włosi zanudzają i usypiają.
   Ale nie odbierajmy życia zbyt poważnie :)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

vasa

Jedną z ciekawostek tegorocznego Audio Show była firma Lutz Precision GmbH występująca pod szyldem analogarts.eu.
Sprzedawali płyty winylowe z własnymi nagraniami oraz taśmy magnetofonowe opisane jako master tape.
Niestety proponowana muzyka to nie było to co vasy lubią najbardziej :(
Ale kupiłem jedną na próbę :)

Muzyka może niezbyt porywająca, bardziej ciekawostka ale słucham bez wstrętu.
Natomiast nagranie jest bez zarzutu; czysto, analogowo, dobre tłoczenie, sam naleśnik płaski jak wzorzec rasy.
W ofercie są płyty Oscara Pitersona, więc jak ktoś lubi to warto zamówić bo może sprawić dużo frajdy.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

elem

Już pisałem, że boję się klasyki, ale coś mnie ku niej pcha. Dzisiejsze zakupy, limitowany box Decci ( na wyprzedaży (!) w MM, cieszę się i trochę mi smutno) i trochę płyt, które kupiłem z ciekawości - stare minty, Demolika,  ok. 20 pln/szt, to lubię :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Dawajcie choć krótkie opisy jak grają, jakąs ocenę tłoczenia na podstawie własnych doświadczeń ( skala 1-6). Już pal licho opisówkę wydawnictwa. Ładnie proszę.

elem

Dopiero pierwszą wrzuciłem, się dorobi tekst, powoli...
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

jajacek1410

Cytat: elem w Grudzień 12, 2014, 22:19limitowany box Decci ( na wyprzedaży (!) w MM, cieszę się i trochę mi smutno) i trochę płyt, które kupiłem z ciekawości - stare minty, Demolika,  ok. 20 pln/szt,
Współczesnych reedycji klasyki w ogóle nie opłaca się kupować. Wybór płyt z epoki jest przeogromny, ceny śmieszne ( od kilku złotych), a stan płyt na ogół bardzo dobry ( chyba, ze sprzedawca celowo kłamie) . Na 200-300 płyt z klasyką jakie w ciągu ostatnich 2 lat kupiłem zaliczyłem może z 5 wpadek ( tylko w jednej jest przeskok). Generalnie - trzeba długo myć.
  Warto zwracać uwagę na wydawcę. Demoludy odpadają, 90% gra źle. Widzę, że wziąłeś w Demolice czeskiego Supraphona. Pewnie kicha? A może im się w końcu udało?
EMI, DECCA, Deutsche Grammophon, Harmonia Mundi, Philips, Telefunken na ogół grają dobrze.
   Trafiłeś fajne dwie płyty z muzyką średniowieczną i  Hasslerem. Jakbyś chciał się Hasslera pozbyć to jestem chętny - kolekcjonuję średniowiecze i renesans. We Wrocławiu bywam :)
   Co do tego boxu wydanego przez Deccę, to mnie nie dziwi, ze nie ma chętnych. Taki zbiór przypadkowo zestawionych płyt. Taki komplet w intencji wydawcy dla każdego, a w rezultacie dla nikogo. Ja bym go nie chciał.

KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

miniabyr

Cholera chciałbym coś "mądrego" tu napisać,ale temat muzyki "klasycznej" lub "poważnej" jest jak studnia bez dna.Może zacznę  od polecenia pewnego wydawnictwa, które towarzyszy mi od 20 lat. To suita Carmen w opracowaniu Rodina Szczedrina Płytę wydała Melodia .Dyryguje Vladimir Spivakow . Grają: Orkiestra kameralna Moscow Virtosi;Armeńska Orkiestra Kameralna. Nagranie cyfrowe rok nagrania 1984 ,rok wydania 1985. Moja wersja - DMM Winyl.To wykonanie i nagranie to totalny odlot,zarówno od strony wykonania jak i realizacji! Czysta przyjemność. Moja Ocena. Wykonanie -5 Realizacja- 5 (Vasa miał okazję posłuchać fragmentu na ostatnim Audio Show)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

jajacek1410

#13
Cytat: miniabyr w Grudzień 12, 2014, 23:15suita Carmen w opracowaniu Rodina Szczedrina Płytę wydała Melodia
No i fajnie, ze polecasz. Miełodię omijam szeroki łukiem, wszystko co mam gra źle. Ale tez mam świadomość, że zrobili sporo świetnych realizacji - tylko skąd wiedzieć. które to. Zapoluję na tego Bizeta mimo, ze to nie moja bajka. Oby się nie okazało, że mamy różne uszy. :)


Już znalazłem :) 1,90 zł + wysyłka. Za taką nirwanę to chyba tanio? :)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

miniabyr

 Zaskoczyć może wszystko w tym wydania Melodii.Inne "kwiatki" to Mozart Koncerty skrzypcowe 1 i 4  dyryguje i wykonuje partie solowe Spivakov a gra English Chamber Orchestra! Świetne połączenie i dalekie od nudziarstwa . Od tego wykonania zaczałem słuchać Mozarta i oceniam je na 5  realizacja na 4 , ale jakość samego plastiku to tylko 2.5 :( Może trafiłem taki egzemplarz.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elem

#15
Cytat: jajacek1410 w Grudzień 12, 2014, 23:07Współczesnych reedycji klasyki w ogóle nie opłaca się kupować.(...) Demoludy odpadają, 90% gra źle. (...)
EMI, DECCA, Deutsche Grammophon, Harmonia Mundi, Philips, Telefunken na ogół grają dobrze.
   Trafiłeś fajne dwie płyty z muzyką średniowieczną i  Hasslerem. Jakbyś chciał się Hasslera pozbyć to jestem chętny - kolekcjonuję średniowiecze i renesans. We Wrocławiu bywam (...). Taki zbiór przypadkowo zestawionych płyt.

Praktycznie nie ma w sklepach współcześnie wydawanej klasyki, szkoda.
Dziś kupiony Martinu gra bardzo dobrze.Mam kilka Suprahonów, Hungarotonów, nawet jakis Bałkanton gra ok, Miełodia jest bardzo nierówna fakt. Ale już licencyjne, niemieckie wydania Melodii są świetne.

Dla odmiany Bruckner na EMI to brzmieniowo nie jest jakis rarytas na tle Martinu, ale za to muzyka dla mnie jak znalazł :) Telefunkeny trafiałem fatalne, nowe, krzywe, trzeszczące. Nie można uogólniać

We Wro też tylko bywam, ale bardzo lubię to miasto, jakieś takie, hmm, "niepolskie" ?
Jak trafię jeszcze raz te plyty, to dam znać :)

Box Decci jest super i basta  :P
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

jajacek1410

Cytat: elem w Grudzień 12, 2014, 23:46Praktycznie nie ma w sklepach współcześnie wydawanej klasyki,
Coś tam widziałem wydanego przez Deutsche Grammophon.
Ciekawe, że EMI wypada blado przy Supraphonie. Faktycznie reguł nie ma :)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

elem

Cytat: jajacek1410 w Grudzień 13, 2014, 00:03Ciekawe, że EMI wypada blado przy Supraphonie

Nie blado, po prostu podobnie. Lepiej ale w ramach oceny szkolnej obydwie na 4+/5-  czyli OK.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

#18
Widzę płyty z muzyką Martinu . Ja w połowie lat 80 w Instytucie Czechosłowackim kupiłem "Pasję grecką"i Podwójny koncert na dwie orkiestru  ,fortepian i kotły .Ale musiałem do tego dorosnąć -czyli przejść od średniowiecza do muzyki konkretnej ,zaliczając Bony.M po drodze i miłość do K.Gott'a  w dzieciństwie. ;D :P Suprafon jako wydawnictwo gra bardzo nierówno.Myślę ,że wszystkim zdarzały się wpadki realizacyjne  a dodatkowo na odbiór ma wpływ jakosć tłoczenia. A tu niestety w demoludach panowała rosyjska ruletka.......właśnie  leci Largo z podwójnego koncertu Martinu -miodzio.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elem

Ścieżka podobna, za wyjątkiem pięknego Karola :) ale mama lubiła
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

elem

Jak już rozmawiamy o Melodii, to może ktos wie czego szukam:

Franciszek Liszt, msza albo symfonia, brązowo-buraczana okładka, Miełodia, tyle pamiętam :)

Zaginęła lata temu, chce ją mieć, guglałem, szukam na allegru i dupa zbita, nic w tym kolorze  :(
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

Czy to nie Missa Choralis?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elem

Hah ! Dzięki :)

do tej pory trafiałem jakies inne okładki, juz miałem pisac, że to nie to, a tu:

http://www.ebay.pl/itm/Liszt-Kokars-Chamber-Choir-Ave-Sol-Missa-Choralis-Melodia-LP-/131340107083?pt=B%C3%BCcher_Unterhaltung_Music_CDs&hash=item1e947afd4b

Droogo, ale teraz juz wiem czego szukam !
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

Wygrzebuje z kolekcji płyty , których wykonanie i realizacja zasługuja na wzmiankę w tym wątku .Dziś "Święto wiosny" Strawińskiego pod dyrekcją wielkiego Bohdana Wodiczko,który dyryguje Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia wydaną przez Polskie Nagrania.Niestety nie wiem z którego roku jest to nagranie ,bo jak zwykle nie ma podanej daty realizacji ,ale przypuszczam ,ze to przełom 60/70 lat .A jak brzmi to wielkie dzieło? A jak myślicie patrząc na wytwórnie. Ja kładąc po raz pierwszy płytę na gramofon obawiałem się ,ze posłucham całości z przymusem  i puszcze focha, ale  pierwszą strone słuchałem z niedowierzaniem, a stronę "B" niemal w euforii ,że można było nagrać coś na światowym poziomie. Gorąco polecam. Pozycja obowiązkowa(jak dla mnie) ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Dziś uczta dla ducha i uszu  :) Słuchajac tej płyty mam przynajmniej 4 powody do zadowolenia. Pierwszy jest taki ,że Czajkowski to mój ulubiony romantyczny kompozytor a specjalnie za tą epoką w muzyce nie przepadam.Drugi to utwór który uwielbiam  czyli Serenada na smyczki . Trzeci to dyrygent -Jerzy Maksymiuk i Polska Orkiestra Kameralna. Czwarty to wykonanie NAJLEPSZE jakie kiedykolwiek zostało zarejestrowane tego właśnie utworu!. Jeszcze mala satysfakcje ,że winyl który posiadam to wydanie rzadkie i trudno dostępne czyli EMI z epoki.Jeśli natkniecie się na nie to brać i nie pytać o cenę . Na 2 stronie zamieszczono suitę innego czarodziej klimatu Grieg'a  Holberg Suite.Pozycja obowiązkowa ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !