Magnetofony szpulowe

Zaczęty przez Yacek, Maj 27, 2014, 22:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Mam 4 szt. PYRAL LPR 35, czyli współczesne, na aluminiowych szpulach dużych i wszystkie mi się łomoczą zarówno w czasie przewijania, jak  odtwarzania. Albo u mnie coś nie tak z nabami, albo szpula jest wiotka. Stare jednakże się nie łomoczą. Jak żyć?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

cdt

Nowe szpule są fatalne . Cienkie i zwichrowane . Ale sama taśma jest bardzo dobra jak masz pod nią skalibrowany magnetofon . Wszystkie moje ,, Sedlaki ,, były na pyralach . To ulepszony Basf .

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

paul_67

Widziałem, ale podobno to tylko odtwarzacz...

frywolny trucht

"Thorens TM 1600 will be available from summer 2020 with 100 pieces being manufactured as individually numbered special editions priced at €11,999"
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

LampowY

I nie będzie grał nawet w 1/3 jak magnetofon z epoki za 1000 Euro....
To tylko napad na kase.

paul_67

Pierwszy lepszy sprawny Revox czy Studer położy go na łopatki.Jestem o tym przekonany.

GregWatson

Chłopaki szpulaki  :) takie pytanko mam - gdybym ale tylko gdybym  :) chciał sobie kupić szpulaka w przedziale cenowym 3 - 5 k lub coś w tych okolicach i być z tego zakupu zadowolonym po wsze czasy to co byście mi polecili takiego dostępnego na rynku ?
Może to już nadszedł ten czas? żeby w końcu sprawić sobie szpulę? Zaproponujcie coś ciekawego Waszym zdaniem żebym wiedział czego szukać i za czym się rozglądać u nas czy też w krajach ościennych. To tak w 5 rocznicę forum chcem se sprawić.  :) :) :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

LampowY

Jak ma sprawiać prawdziwą radochę ze słuchania to dziada bym polecił.

cdt

Z perspektywy oceniam że jednak PR99 .  G36 to jednak problemy z fortepianem jak byś z nim nie walczył pływa . Chyba że do rocka

GregWatson

Generalnie do słuchania coś co by mnie mile zaskoczyło. "Przeleciałem" ten wątek - temat o szpulowcach i wiem, że są przeróżne biorąc pod uwagę "systemy", możliwości techniczne i pewnie wiele innych aspektów. To miałby być taki już na stałe do słuchania muzyki dobrej jakości. Tak bym już nie musiał latać z kwiatka na kwiatek i wymieniać na różne modele. Wiadomo, że jak coś będzie co powali mnie na nogi a i okazja będzie odpowiednia to pewnie te 5 k jestem w stanie podwyższyć.
Nie chcę zdobywać czegoś co już zostało zdobyte a i Wasze doświadczenia będą dla mnie bardzo pomocne. Wiem, że to lata doświadczeń i kilka zjedzonych zębów więc polegam na Waszej wiedzy i doświadczeniach.
Każdą propozycję rozważę bardzo poważnie.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Jeśli chodzi o REVOX PR 99 to te MKI, MKII, MKIII - to są dosyć znaczące różnice?
Trochę tego i trochę tamtego też.

cdt

Ważne żeby miał fabrycznie 38 .

LampowY

Pierwsze zasadnicze pytanie... Jakie taśmy on ma kręcić? Czyste i nagrywanie z CD i. winyla czy kopie masterów z taśm radiowych (jak u tego Słowaka czy Czecha)?
Bo jeśli chcesz kopiować winyl lub CD to moim skromnym zdaniem cała para w gwizdek. Lepiej nie będzie. Dobry magnetofon nagra i odtworzy 1:1 więc nic nie wniesie. Dlatego jeśli ma się coś kręcić dla klimatu to jakiego Akaica 4 śladowego. Wiele tańszy i wiele bardziej niezawodny.

No chyba, że będziesz kupował oryginalne szpule lub 1 czy 2 kopie. Ale fortuna na taśmy idzie straszna.

GregWatson

Zależy mi na jakości dźwięku więc kieruję się bardziej na nagrane oryginalne taśmy. Ceny niektórych już widziałem.  :) A wiadomo, że od czasu do czasu posłuchać coś co nagrałem z fajnego winyla. Ale bardziej to pierwsze.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Ten STUDER to bardzo łakomy kąsek.  Jeśli tak gra jak wygląda no to faktycznie wart dokładniejszego przyjrzenia się.

STUDER REVOX PR 99 MKIII - czy oprócz tego coś jest jeszcze warte polecenia?
Trochę tego i trochę tamtego też.

paul_67

Cytat: LampowY w Maj 25, 2019, 19:04Bo jeśli chcesz kopiować winyl lub CD to moim skromnym zdaniem cała para w gwizdek.Lepiej nie będzie.
Będzie.Nagrywałem z CD na dwuśladzie i dla mnie brzmi to inaczej niż z samego kompaktu. Magnetofon wnosi coś od siebie i brzmi to przyjemniej dla ucha.Wysokie modele Akai są bardzo drogie i nie oferują dźwięku lepszego niż profesjonalny np.Tascam, a jest od nich tańszy.

paul_67

Jeśli chcesz coś niedużego, a oferującego dobrą jakość dźwięku (przesuw 19 i 38) to polecam Fostexa A2.

cdt

Ja mam jeszcze A77 wersji radiowej . Znaczy się jest w Nomosie który się zwija . Oddam za 1500 zeta . W sumie gra fajnie ale nie jest taki przezroczysty jak PR99 . Podbija bas

GregWatson

Wiem, że to temat rzeka. Przejrzałem kilka innych wątków o szpulakach na różnych forach i okazuje się, że czasem można dostać naprawdę perełki. Mnie szpula zaciekawiła ze względu na możliwość uzyskania bardzo dobrej jakości dźwięku. Nie chcę tu porównywać z płytą winylową ale to czysty dźwięk analogowy - bez żadnej kompresji i innych technologicznych dodatków. Może to chęć sięgnięcia do źródeł dźwięku.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Znalazłem jeszcze takie propozycje:

Studer A80
Studer A807
Studer A810
Studer A812
Telefunken M15.

Otari MX-50 MX-55 do wyższych BTR MTR.
Tascam B42 i Teac X2000M też jest dobry do domowego użytku.


Trochę tego i trochę tamtego też.

paul_67

Nie masz wyjścia, musisz pójść w dwuślada :)

GregWatson

Cytat: cdt w Maj 25, 2019, 20:39Ja mam jeszcze A77 wersji radiowej .

No to trochę już mam do myślenia. Słyszałem dużo o Akai, Sony, Pioneerze, Technicsie, Tascamie i paru innych marek - ale czy to kręgi gdzie warto zajrzeć?

Ten STUDER REVOX PR 99 MKIII mnie jednak zachęcił. Ale to pierwsze spojrzenie na ten aspekt. Chętnie posłucham (poczytam) więcej. O tym A77 będę pamiętał. :)

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Cytat: paul_67 w Maj 25, 2019, 20:48Nie masz wyjścia, musisz pójść w dwuślada :)


Pewne rzeczy przychodzą z czasem. No i pewnie nadszedł.  :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Popatrzyłem sobie na te powyższe Studery ale raczej są po za moim zasięgiem cenowym choć wyglądają bardzo zachęcająco. Otari i Tascam też wygląd mają prima sort. Tascam - coś tam można jeszcze wygrzebać fajnego. Natomiast tajemnicą jest dla mnie Teac X2000M.
A słuchając różnych tych maszyn to co na Was wywarło spore wrażenie ? Dużo tych fajnych magnetofonów jest powyżej 10 k co raczej jest dla mnie trochę za dużo. Do 10 k jeszcze jestem w stanie ewentualnie sprzedać trabanta i jeździć rowerem do pracy.  :)
Trochę tego i trochę tamtego też.