Technics SL-1200Mk2 i co dalej ?

Zaczęty przez muda44, Grudzień 01, 2018, 11:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Poza tym duża część tych okrągłych po prostu oszukuje (oprócz Ortofona, ale ona jest duża). Spróbujcie ją postawić na jakieś płaszczyźnie i obracać wokół osi.

frywolny trucht

Jeśli ustawisz pożądany nacisk ( powiedzmy 1,7g) z poziomiczką na pokładzie i ustawisz prawidłowe VTA, a następnie zdejmiesz ją i skorygujesz nacisk na poprzedni ( powiedzmy 1,7g)- SRA powinno być identyczne. No i na pewno poziomicą łatwiej ustawić azymut. Zamiast się bujać z lusterkiem i rysikiem.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Ale i tak wg mnie najwygodniejsze jest to ustrojstwo ( w innym wątku znalazłem jakąś ekierkę z podobnymi podziałami, co będzie sporo tańszym rozwiązaniem):
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

cdt

#153
mam i bloczek i poziomiczkę . Dla mnie bloczek jest do bani . A pozimiczka jest super . Mam ortofona

LampowY

#154
Przesadzacie z tym ustawianiem z dokładnością do piczego kłaka albo ja guchy jestem  ;D
0,2g różnicy w nacisku słyszą a kabla miedzianego od srebrnego ni w ząb  :P :D

tomasz_pianista

Ja przed ustawieniem azymutu dokładnie oglądam igłę pod lupą, z reguły są lekkie odchylenia, więc taki bloczek jest dla mnie bez sensu, chyba, że po prostu ma być równo.

Dzisiaj akurat grzebałem w ustawieniach wkładek. Jednak SME z "wózkiem" to bardzo wygodna rzecz:)
Grupa ratowania poziomu.

LampowY

Cytat: tomasz_pianista w Grudzień 08, 2018, 17:27Jednak SME z "wózkiem" to bardzo wygodna rzecz:)
Dla mnie najwygodniejsza.
Ustawianie na jakimkolwiek innym ramieniu to przy SME tortura  :-\

paul_67

Cytat: cdt w Grudzień 08, 2018, 17:21mam i bloczek i poziomiczkę . Dla mnie bloczek jest do bani . A pozimiczka jest super . Mam ortofona
Wiedziałem,że napiszesz odwrotnie niż ja.Na samo logo paul_67 zapala Ci się czerwona lampka eoeoeoeoeoeo.Nieraz już dałeś temu wyraz.


paul_67

Cytat: LampowY w Grudzień 08, 2018, 17:23Przesadzacie z tym ustawianiem z dokładnością do piczego kłaka albo ja guchy jestem  ;D
0,2g różnicy w nacisku słyszą a kabla miedzianego od srebrnego ni w ząb  :P :D
Albo ustawiać najdokładniej jak można albo na oko :)

LampowY

Cytat: paul_67 w Grudzień 08, 2018, 17:34Albo ustawiać najdokładniej jak można albo na oko

Tudzież najdokładniej jak się da na oko  ;D

Póki nie słyszymy, że gra nierówno kanałami albo z jednego igła wybiera bardziej to ustawienie azymutu na poziomicę wystarcza z palcem w d... osie.

paul_67

Cytat: LampowY w Grudzień 08, 2018, 17:38Póki nie słyszymy, że gra nierówno kanałami albo z jednego igła wybiera bardziej to ustawienie azymutu na poziomicę wystarcza z palcem w d... osie.
Jak droga igła jest krzywo wklejona , co zdarza się często, to tez na poziomiczkę i będzie ok?

muda44


LampowY

Cytat: paul_67 w Grudzień 08, 2018, 17:39Jak droga igła jest krzywo wklejona , co zdarza się często, to tez na poziomiczkę i będzie ok?
Jeśli nie będziesz słyszał anomalii związanych z krzywo wklejona igłą to tak, będzie OK.
Przecież napisałem.

paul_67

Cytat: LampowY w Grudzień 08, 2018, 17:41Jeśli nie będziesz słyszał anomalii związanych z krzywo wklejona igłą to tak, będzie OK.
Przecież napisałem.
To można by na MFce skończyć poszukiwania :)

LampowY

Proszę nawet nie żartować z MF Reference  >:D

paul_67


cdt

Najdokładniej jest z użyciem programu . Co do bloczka kontra poziomica to mi bloczek nie pasi bo może ja już ślepne i ujowo widzę . Chodzi mi o wygodę i nie ma to z Tobą @ paul_67 związku . Napisałem przecież że wg mnie .
Dla magnetofoniarzy z dobrze skalibrowanymi magnetofonami pomocne mogą być wskażniki nagrywania i płyta czy to mono czy z sygnałem  :P .

malg

Cytat: muda44 w Grudzień 08, 2018, 17:41
Cytat: Piterski w Grudzień 08, 2018, 16:01
Poproszę o link do takiej poziomiczki.

https://allegro.pl/mini-poziomica-aparatu-gimbala-gramofonu-10x10x29-i7259337837.html?snapshot=MjAxOC0xMi0wM1QyMToyMDoxNi45MjNaO2J1eWVyOzdhZWE2MWQzYjgwY2Q4YWVmZWEyMjk3NTJkMGU2ZTIwMzIyNjFiOWI4YmJkOTFkOWI5ZmQxNWY3NjE5MjljYTY%3D

Wystarczy minimalny ruch przy dokręcaniu headshella żeby znacznie go " przekrzywić ".


Co się zmienia z brzmieniem wkładki w czasie jej wygrzewania ?


na trzecim obrazku w tej aukcji widać ze one nie równo mierzą - to znaczy kazda inaczej



malg

Cytat: cdt w Grudzień 08, 2018, 17:47
Najdokładniej jest z użyciem programu .
trzeba jednak go umieć używać  ;D
i własciwie interpretowac wyniki ::)

LampowY

Cytat: malg w Grudzień 08, 2018, 17:48
Cytat: cdt w Grudzień 08, 2018, 17:47
Najdokładniej jest z użyciem programu .
trzeba jednak go umieć używać  ;D
i własciwie interpretowac wyniki ::)


A ja Wam powiem, że dwa razy miałem ustawianą wkładkę programem tego gościa na F...
I za każdym razem poprawiałem na ucho wg szablonu producenta. Niby pomiarowo wychodziło cacy a coś w odsłuchu przeszkadzało  :o

frywolny trucht

Przyrządy geometryczne są po to by ustawić równo. Ale jak chce się mieć pewność, że monter ostrza nie dał ciała- zawsze można usiąść ze słuchawkami na głowie i słuchać- szukać, czy aby nie ma jakiegoś odchylenia gdy lepiej, równiej gra. Lub sięgnąć po oscyloskop, ale to już zupełnie nie moja baja.


Cytat: LampowY w Grudzień 08, 2018, 17:52Niby pomiarowo wychodziło cacy a coś w odsłuchu przeszkadzało

Chyba ci się oświadczę :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Cytat: muda44 w Grudzień 08, 2018, 17:41Co się zmienia z brzmieniem wkładki w czasie jej wygrzewania ?

Są wkładki, które w ogóle nie reagują, są takie, które się jakby otwierają - przestrzeń, prawdziwość przekazu, ale z reguły chyba po prostu najwięcej się dzieje na wysokościach. Czyli jeśli gra ci dołem i średnicą, zza kotary, to należałoby oczekiwać, że dźwięk się zrównoważy, pojawi się więcej detalu.. Przy czym pamiętam Sumiko Pearl. Mułem się urodziła i mułem została. Czekałem, czekałem, czekałem...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Cytat: LampowY w Grudzień 08, 2018, 17:29Dla mnie najwygodniejsza.
Ustawianie na jakimkolwiek innym ramieniu to przy SME tortura 

W SME 3009/3012 jest tylko jedna upierdliwa rzecz - lateral balance. U mnie ktoś rozwalił gwint od śrubki przesuwającej pałąk od rider-weight, więc musiałem dorobić własny ciężarek o wadze dokładnie 7,5g z dokładnością do 0,1g. Inaczej łożyska (knife edge) są nierówno obciążone. Teraz jest perfekt. W SME V chyba jest to jakoś inaczej rozwiązane, ale nie wiem. Ja ustawiam lateral balance unosząc tył ramienia (tylko nie palcem, a śrubokrętem albo czymś) i patrzę, czy któraś strona łożyska nie unosi się pierwsza. Niektórzy mają jakiś patent z unoszeniem gramofonu, ale to do mnie jakoś nie przemawia.

To są niby mało ważne rzeczy, ale sumując wszystkie niedokładności można się zdziwić. Efekty złego ustawienia wkładki to głównie pojawianie się sybilantów albo lekkich przesterów (dobry do sprawdzania jest fortepian solo). Trzeba mieć świadomość, że 2mm błędu w geometrii +azymut ustawiony o 2 stopnie źle powoduje już duże zmiany. Nawet na prostych szlifach.
Grupa ratowania poziomu.

vasa



Cytat: LampowY w Grudzień 08, 2018, 17:38
Tudzież najdokładniej jak się da na oko  ;D

Póki nie słyszymy, że gra nierówno kanałami albo z jednego igła wybiera bardziej to ustawienie azymutu na poziomicę wystarcza z palcem w d... osie.
Ale kable to rozróżnia nie tylko miedziane od srebrnych ale również te w czerwonej od tych w niebieskim ubranku.
I oczywiście wtyki po firmie i modelu [emoji13]


[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.