Keishō - walczymy z "chorobami wieku dziecięcego"

Zaczęty przez tomekkk1, Styczeń 17, 2019, 00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Cytat: jimmi w Marzec 22, 2019, 01:28
Za duzo cytowania..
Powiem tak. Kazdy potrafi cos, ale nieliczni wiele wiecjej. A to juz jest przepasc!
Kocham z was czerpac wiedze i motywacje Panowie! Czysta przjemnosc.

Cieszę się, jeśli stymuluję umysły innych tak, jak mój jest tutaj stymulowany - bo zawsze będę twierdził: co nam z wiedzy, jeśli nie dzielimy się nią z innymi...  :np:
Wystarczy zrozumieć, że już na etapie komórkowym jesteśmy stworzeni do przekazywania wiedzy dalej. Dlatego sporo osób tutaj darzę niezwykłym szacunkiem

jimmi

Cytat: AudioAddicted w Marzec 22, 2019, 01:37Cieszę się, jeśli stymuluję umysły innych tak, jak mój jest tutaj stymulowany - bo zawsze będę twierdził: co nam z wiedzy, jeśli nie dzielimy się nią z innymi...   
Wystarczy zrozumieć, że już na etapie komórkowym jesteśmy stworzeni do przekazywania wiedzy dalej. Dlatego sporo osób tutaj darzę niezwykłym szacunkiem
W zyciu wazne jest wszystko.
Skoro ja wychodze z zalozenia, ze ze soba nie zabiore nic na koniec,to na ch..j mi to  wszystko? ::)
Dlatego w muzyce szerokiej mam ukojenie.. I Kocham Cz. Niemena za:dziwny jest ten swiat:.
Wlasciwie nie za piosenke a za geneze jej powstania. I ta geneza zmienila moj swiatopoglad a potem utwierdzala ze tak jest..
Polecam geneze tego utworu!
Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.

LampowY

Cytat: McGyver w Marzec 22, 2019, 00:14Bo werrsje na lampach 12AY7 i 12AT7 grają wręcz zjawiskowo.
To chyba prawda jest.
Słuchałem dokładnie w domu wersje na 3 różnych lampach i ta pierwotna od malga, na oryginalnej lampie 12cośtam brzmiała chyba najlepiej.

Bedford

Cytat: jimmi w Marzec 22, 2019, 01:45W zyciu wazne jest wszystko... na ch..j mi to  wszystko?

Rośnie tu poziom patetyzmu. Sami też zaczynacie się wzbudzać.

malg


Cytat: LampowY w Marzec 22, 2019, 06:26
pierwotna od malga, na oryginalnej lampie 12cośtam brzmiała chyba najlepiej.
dzieki za uznanie

malg

Cytat: LampowY w Marzec 22, 2019, 06:26
Cytat: McGyver w Marzec 22, 2019, 00:14Bo werrsje na lampach 12AY7 i 12AT7 grają wręcz zjawiskowo.
To chyba prawda jest.
Słuchałem dokładnie w domu wersje na 3 różnych lampach i ta pierwotna od malga, na oryginalnej lampie 12cośtam brzmiała chyba najlepiej.

ja na razie tylko czytam, i nie moge zając się modyfikacjami
co do mojej wersji,
nie wiem jak duże ma to znaczenie,
ale bardzo starannie dobierałem elementy i pod względem warotści i pod wzgledem parowania w kanałach
a lampy to 6072A  GE podwójna mikka

tomekkk1

Orzesz kooorwa!!!!!!!  :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

konrado77


tomekkk1

Tak.
Za duża wartość rezystora R2 idącego do siatki pierwszej triody. Jest tam 100kΩ - powinno być 1kΩ. I to wsio ;) :np:

konrado77

Wytrwałość i determinacja się opłaciła. Brawo Ty.[emoji122][emoji122][emoji122][emoji122]

tomekkk1

#410
Dzięki!
Ave ja! Hihi ;D

tomekkk1

Więc tak, szum spadł. Kompletnie. Tranzystorowa końcówka mocy (notabene tu szumiał najgłośniej) odkręcona na maksa. W ślad za szumem spadło buczenie. Buczy nadal ale znacznie ciszej.
W sieci odkryłem informację, że dużej wartości rezystor obcina też pasmo od góry, z tym, iż akurat daleko poza granicą słyszalności. Mimo to mam wrażenie że jest więcej powietrza, choć to akurat mogło być spowodowane tym, że w tle zawsze był szum ;)



tomekkk1


Bedford

Cytat: AudioAddicted w Marzec 22, 2019, 17:23
Cytat: McGyver w Marzec 22, 2019, 16:57
Szacun.

To zasługa świetnego mentora!  :np:

To wszyscy tam powsadzali te 100k , czy tylko mentor?

McGyver

#415
Cytat: AudioAddicted w Marzec 22, 2019, 16:42Dzięki!Ave ja! Hihi ;D 
Wiszę Ci flachę.


Zrobiłem to samo u siebie. Skutek niepełny. Tzn. na 12AT7 nie szumi

na 12AY7/6072WA szumi sporo mniej, ale wciąż szumi



tomekkk1

A spróbuj - tylko w celach eksperymentalnych - wywalić rezy obniżające poziom wejściowy. Te przed potkiem. Stosunek sygnał/szum powinien się zwiększyć. I daj znać czy pomogło w przypadku 12AY7 / 6072WA ;)
Alternatywnie wzmocnienie, które zmieniło się po tym można zmniejszyć wstawiając mniejszy rez anodowy.

McGyver

Rezystorem anodowym za dużo tego wzmocnienia się nie ugra, tym bardziej że przy okazji należy skorygować rez katodowy tak by na anodzie uzyskać około połowy napięcia zasilającego. 

BTW, jeżeli punkt startowy głośności przy tym "automacie" jest dla Ciebie za wysoko, to możesz przed silnik szeregowo wstawić dodatkową parę diod połączonych przeciwrównolegle. Silnik będzie kręcił wolniej, więc też przy starcie niżej "podjedzie".

Jakub

W sensie, że grid stopper zmniejszyłeś? (Nie wiem co to R2 bo nie ma schematu).

Kto w ogóle wpadł na pomysł żeby tam 100k dawać? Przecież to już da spory spadek pasma na 10kHz.

To że duża wartość grid stoppera zwiększa szum to akurat nie od dzisiaj wiadomo. Dlatego się w tym miejscu stosuje jak najlepsze rezystory.

Przyznam, że nie zwróciłem wcześniej uwagi, że tam siedzi 100k.

jimmi

Cytat: AudioAddicted w Marzec 22, 2019, 16:33Za duża wartość rezystora R2 idącego do siatki pierwszej triody. Jest tam 100kΩ - powinno być 1kΩ. I to wsio 

Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.


tomekkk1

Cytat: McGyver w Marzec 22, 2019, 18:29Rezystorem anodowym za dużo tego wzmocnienia się nie ugra, tym bardziej że przy okazji należy skorygować rez katodowy tak by na anodzie uzyskać około połowy napięcia zasilającego.

BTW, jeżeli punkt startowy głośności przy tym "automacie" jest dla Ciebie za wysoko, to możesz przed silnik szeregowo wstawić dodatkową parę diod połączonych przeciwrównolegle. Silnik będzie kręcił wolniej, więc też przy starcie niżej "podjedzie".

15kΩ anodowego zmniejszyłem do 12kΩ i położenie startowe potka było trochę cichsze - akceptowalne, nawet wieczorową porą ;)
Jedna para diod, która tam siedzi w rezultacie daje świetne zachowanie się silniczka w tej chwili - spowolnienie sprawi, że będzie obracał się zbyt ospale - według mnie. W tej chwili, skoro przyczyna szumu jest wyeliminowana, to mogę z powrotem wlutować 100kΩ przed potkiem, lub dobrać coś pomiędzy 47kΩ-100kΩ.    tak czy siak - wciąż pozostanie tylko cieszyć się tylko muzyką ;D

tomekkk1

Cytat: McGyver w Marzec 22, 2019, 17:39Wiszę Ci flachę.

Jeśli takiego domowego, z gąsiora to piszę się na to ;D

Jakub

Dobrze by teraz było sprawdzić ten preamp czy się nie wzbudza.
Zamiast wielkiego grid stoppera można dać mniejszy plus mały kondensator (np. 470pF) od siatki do masy.

tomekkk1

Chodzi u mnie non stop od momentu zmiany - żadnych niepokojących objawów nie ma. Na schematach WK-WA, które znalazłem w sieci pojawia się tylko wartość 1kΩ w tym miejscu - możemy więc uznać, że to rozwiązanie sprawdzone i stosowane :)