Wzmacniacz Musical Fidelity A2 wymiana kondensatorów

Zaczęty przez paul_67, Kwiecień 26, 2019, 19:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Mam kilka pytań dla biegłych z elektroniki.Już od dłuższego czasu noszę się z zamiarem wymiany kondensatorów w tym wzmacniaczu.Mam cały komplet, pomierzony i sparowany.Pytania na dziś: gdzie się podpiąć aby zmierzyć prąd spoczynkowy i czy pierwsze uruchomienie po serwisie zrobić przez żarówkę?

paul_67

Trochę boję się tej operacji i zwlekam z jej realizacją.Szczerze mówiąc najchętniej oddałbym sprzęt w ręce fachowca, ale z drugiej strony chciałbym zrobić to sam.Ze schematami, serwisówką jest ciężko.Coś tam w sieci znalazłem, ale to tylko fragmenty.

Jakub

Jeżeli nie ma punktów pomiarowych na płytce to mierzysz spadek napięcia na rezystorach emiterowych i wyliczasz prąd z prawa Ohma.

Włączyć możesz przez żarówkę. Nie zaszkodzi.

Chcesz wymienić kondensatory w zasilaczu czy wszystkie?

paul_67

W zasilaczu wszystkie bo na pewno ze względu na wysokie temperatury panujące we wzmacniaczu są wyschnięte.Resztę pomierzę i zdecyduję, choć mam cały zestaw na podmianę.

wiki

No właśnie, główne zasilające chcesz wymieniać, czy wszystkie?
Jeżeli główne zasilające to ja bym wymienił i już.
Natomiast jak wszystkie to należałoby ustawić prądy spoczynkowe ponownie zgodnie z instrukcją serwisową.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

paul_67

Wzmacniacz ma 22 lata? Jak ten czas leci! Tak czy owak prąd spoczynkowy trzeba sprawdzić i ewentualne (a raczej na pewno) skorygować.

wiki

Jakie główne zasilające kondensatory kupiłeś?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Jakub

A te co są mierzyłeś? Zazwyczaj te duże kondensatory w zasilaczach trzymają parametry.

paul_67

Nie mierzyłem, ale na forach piszą,że wysychają i grzechoczą. Teraz kupiłem na wyższą temperaturę.

paul_67


wiki

A jakiej firmy?
Ja zwykle szaleje i kupuję Mundorfa Mlityc.... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

paul_67

Aby nie zmieniać brzmienia, które mi bardzo odpowiada kupiłem takie jak były w oryginale czyli Jamicon :) A tak na serio pasowały wielkością.To te w zasilaniu.Reszta ROE, Nippon Chemi-Con.

Jakub


paul_67


wiki

To Musical stosuje Jamicony?
Dla mnie szok.
To tym bardziej zainwestowalbym w Mundorfy. Zawsze mi się sprawdzały.
Zawsze było lepiej.
Co to było by za życie jakby człowiek nie zaryzykował?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Jakub


paul_67

Cytat: wiki w Kwiecień 26, 2019, 20:54No właśnie, główne zasilające chcesz wymieniać, czy wszystkie?
Jeżeli główne zasilające to ja bym wymienił i już.
Natomiast jak wszystkie to należałoby ustawić prądy spoczynkowe ponownie zgodnie z instrukcją serwisową.
Gdybym wymienił tylko w zasilaniu to ustawianie prądu spoczynkowego nie byłoby konieczne?

Jakub


paul_67

Cytat: Jakub w Kwiecień 27, 2019, 14:59Nie będzie takiej potrzeby.
Ale chyba lepiej sprawdzić czy coś się nie zmieniło przez te lata?

dino

Cytat: paul_67 w Kwiecień 27, 2019, 14:51Gdybym wymienił tylko w zasilaniu to ustawianie prądu spoczynkowego nie byłoby konieczne?
Tak czy siak po tylu latach warto.
A jesteś pewny, że kondy w zasilaniu są do wymiany ?
Nowe Jamicony moim zdaniem są niezbyt dobrym rozwiązaniem.
Kilka razy po wlutowaniu wkładałem stare kondensatory bo nowe ....

paul_67

Sprawdzę jak wylutuję.Wzmacniacz pracuje w klasie A, grzeje się.Kondensatory dostają po tyłku.Chciałbym zrobić ogólny przegląd i wymienić co trzeba.

paul_67

Najchętniej (szczerze mówiąc) oddałbym go w ręce jakiego fachowca, ale u mnie na prowincji będzie trudno.

paul_67

Cytat: dino w Kwiecień 27, 2019, 15:05Kilka razy po wlutowaniu wkładałem stare kondensatory bo nowe ....
Właśnie, co? Dokończ.

paul_67

Wzmacniacz, co prawda nigdy nie był szczególnie forsowany.Grał z potencjometrem na godzinie 9, rzadziej na 10.Teraz po tylu latach trudno mi powiedzieć czy jest gorzej niż dwadzieścia lat temu.Wiadomo ucho się przyzwyczaja.Jeśli nastąpiła jakaś degradacja brzmienia to stopniowo i trudno mi to wychwycić.Bas nadal ma dobry.

dino

Cytat: paul_67 w Kwiecień 27, 2019, 15:23Właśnie, co? Dokończ.
Stare trzymały pojemność i miały dobry ESR. Nowe (właśnie Jamicony) miały rozstrzał pojemności i podobny ESR a na materiałach w elektrolitach teraz najbardziej oszczędzają. Przekonał się o tym kiedyś HP zamawiając "tańsze/lepsze" do płyt głównych.