Menu główne

HDCD

Zaczęty przez kazan, Maj 21, 2018, 19:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

kazan

Pytanko do bardziej zorientowanych .
Jak to jest z odtwarzaczami z dekoderem HDCD z wyjściem cyfrowym ... czy na wyjściu podają sygnał już zdekodowany ? Czy jest może tak jak w playerach SACD gdzie na cyfrze jest tylko podana warstwa stereo ? 
Kuzma Stabi SD + Stogi Ref313VTA + Dynavector DV-20X2LO , Jelco 750EB + Ortofon MC10 Supreme ,Dynavector DV-10X5 (shibata) , Husaria .
Burmester 051+052 , Kudos Super 10

frywolny trucht

Mnie pokazuje, że puszcza sygnał PCM 44,1/16 i to samo dla zwykłego CD. Nic więcej nie jestem w stanie uzyskać z mojego DAC-a.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

McGyver

DAC musiałby mieć filtr cyfrowy PMD100 lub PMD200 żeby dekodować HDCD po SPDIF. Nigdy takiego DACa do dyspozycji nie miałem, ale mam mocny dowód pośredni na to że SPDIF przepuszcza HDCD. Otóż wystarczy wziąć dowolny CD transport, podłączyć przez SPDIF do stacjonarnej nagrywarki płyt CD audio (ja użyłem Pioneera PDR-05), skopiować płytę, a potem kopię wsadzić do odtwarzacza z HDCD i obserwować jak się zaświeca kontrolka HDCD.
A skoro kopia cyfrowa zrobiona przez SPDIF ma HDCD, to znaczy ni mniej ni więcej że SPDIF przepuszcza HDCD.

rudy-102

Zacytuję:
1 - wikipedia.de
"Urządzenia z obsługą HDCD są rzadkością na rynku użytkowników końcowych. Dlatego też metoda została wcześniej zaprojektowana, aby sygnały audio zakodowane HDCD były zgodne z konwencjonalnymi urządzeniami odtwarzającymi. Ponieważ sygnały sterujące HDCD są zaprojektowane tak, aby zajmować tylko najniższy bit, a nawet za ułamek całkowitej dostępności, utrata użytecznego sygnału jest znikoma, gdy odtwarza się na terminalach nie posiadających HDD. W związku z tym maksymalny zakres dynamiki sygnału HDCD podczas odtwarzania na urządzeniu nieobsługującym HDCD jest tylko nieznacznie ograniczony. Skompresowany sygnał ładunku jest wzorowany na krzywej nasycenia taśmy podczas korzystania z opcjonalnego rozszerzenia piku, tak że wszelkie zniekształcenia na urządzeniach nieobsługujących HDCD są mniej dokuczliwe niż konwencjonalnie opanowana płyta CD, która została przesterowana na tym samym poziomie."

2 - (Sieveking-sound.de)
"HDCD to skrót od High Definition Compatible Digital. Jest to specjalny proces kodowania i dekodowania płyt CD wymyślony m.in. przez prof. Keith Johnson i Michaela Pflaumer dla "Label Reference Recordings". Obydwaj panowie założyli w 1995 roku firmę technologiczną Pacific Micro Sonics,  do licencjonowania technologii HDCD i sprzedawania odpowiednchi koderów do studiów nagraniowych. W 2000 roku, firma została sprzedana wraz ze wszystkimi patentami do firmy Microsoft.

HDCD dodatek do danych normalnego CD zawiera inne informacje muzyczną zawierającą dodatkowe 4 Bit lub w nowszych produkcjach długości 8 słowem. Podczas odtwarzania dekoder HDCD wykrywa na podstawie określonej struktury ostatniego bitu w sygnale audio, dodatkowe informacje są dostępne i można z nich korzystać. To skutkuje u.a. większy zakres dynamiki niż byłby możliwy do odtwarzania z CD zgodnie ze standardem Red Book. Uproszczony można powiedzieć: W cyfrowym tle hałasu z płyty CD ukryte są dodatkowe informacje muzyczne. Jeśli nie ma dekodera HDCD, płyta CD będzie odtwarzana jak każda inna. HDCD jest kompatybilny wstecz i dlatego można go odtwarzać na dowolnym odtwarzaczu CD lub DVD."

Jeśli tłumaczenie jest karkołomne to przepraszam. Nie tłumaczyłem sam, tylko użyłem automata.

kazan

Cytat: McGyver w Maj 21, 2018, 20:29DAC musiałby mieć filtr cyfrowy PMD100 lub PMD200 żeby dekodować HDCD po SPDIF. Nigdy takiego DACa do dyspozycji nie miałem, ale mam mocny dowód pośredni na to że SPDIF przepuszcza HDCD
Ale czy na tym wyjściu cyfrowym jest ten sygnał HDCD już rozkodowany czy tylko przepuszcza te dodatkowe 4 bity ?
Wiem , że to nie audiofilsko ale niektóre amplitunery miały dekodery HDCD na pokładzie np Harman .
Kuzma Stabi SD + Stogi Ref313VTA + Dynavector DV-20X2LO , Jelco 750EB + Ortofon MC10 Supreme ,Dynavector DV-10X5 (shibata) , Husaria .
Burmester 051+052 , Kudos Super 10

McGyver

#5
Ja piërdölę. Twoje tłumaczenie, mimo że ma widoczne kilka potknięć, jest zrozumiałe. Za z to tego tekstu z polskiej wikipedii ni cholery nie rozumiem, taki to bełkot.

McGyver

Cytat: kazan w Maj 21, 2018, 20:45czy na tym wyjściu cyfrowym jest ten sygnał HDCD już rozkodowany
Nie. Rozkodowują to filtry cyfrowe Pacific Microsonics PMD100 i PMD200. Jeżeli urządzenie ma inny filtr, to sygnał cyfrowy HDCD zostanie potraktowany jak zwykły sygnał cyfrowy.

kazan

Dziękuje , o to mi chodziło  :)
Kuzma Stabi SD + Stogi Ref313VTA + Dynavector DV-20X2LO , Jelco 750EB + Ortofon MC10 Supreme ,Dynavector DV-10X5 (shibata) , Husaria .
Burmester 051+052 , Kudos Super 10