Menu główne

Thorens TD 318

Zaczęty przez 90125, Maj 28, 2014, 22:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Cytat: Pboczek w Październik 11, 2019, 15:16
Czy to w jakim położeniu w płaszczyźnie poziomej ustawiona jest winda – jej podpórka (vide zdjęcia), ma jakieś znaczenie?
Jeśli działa to raczej nie.
Cytat: Pboczek w Październik 11, 2019, 15:16Ustawiłem to VTA w jakimś optymalnym wariancie, ... a tu przy końcu płyty  - dupa, ramię stoi w miejscu, bo dotyka windy.
To może daj trochę grubszą matę i podnieś VTA (odpowiednio do nowej maty). Wtedy powinno się zmieścić.

Pboczek

Rudy-102 Królu złoty, wracasz mi wiarę w ludzi :) dzięki za rady, z matą przyszło mi do głowy i miałem pytać.

Tymczasem, wczoraj ustawiłem tak jak można i powiem, że takiego wow się nie spodziewałem. Super to zaczęło grać! Postaram się coś więcej napisać.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

rudy-102

:) 
Poprawna kalibracja da się słyszeć.

Pboczek

Nie wiedziałem że tak fajnie. Strach pomyśleć co byłoby, gdyby VTA była tip-top  :D.

Pomimo mankamentu VTA, przeszedłem HiFi testy nawet +16 dB, choć tu w końcówce prawy kanał trzeszczał. Po za tym przy bocznym rezonansie przy 7 Hz coś się odzywa ale już nie przy 5Hz.

Muzyka stała się klarowniejsza, obraz wyraźniejszy, dźwięki precyzyjniej wykończone  :).

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Im głębiej w las tym ciemniej. Doprecyzowując kalibrację siedzę ostatnio nad VTA tego Torensa i nie mogę go ustawić. Próbowałem na kilku wysokościach talerza i zawsze kiedy jest, to w praniu okazuje się że wisi za nisko w stosunku do płyty.

Czy komuś udała się ta sztuka? Mam jeszcze zapał :D i kilka wysokości do sprawdzenia ale może to niemożliwe i trzeba kalibrować do wymuszonego VTA, zamiast kalibrować i później zmieniać wysokość VTA?



Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

ahaja

"Próbowałem na kilku wysokościach talerza ..." - a co to oznacza?

"... to w praniu okazuje się że wisi za nisko w stosunku do płyty." - i to? Znaczy co wisi?

  Regulacja jest z tyłu śruba imbusową. Luzujesz i ustawiasz - tak długo, aż np zgięta pod kątem 90* (L) kartka w kratkę pokazuje, że góra headshella jest równoległa do płyty.
Czasami jak zejdziesz np za nisko to będzie haczyć - od spodu ramienia jest taki języczek czarny, który chodzi między dwoma powierzchniami. Jak jest za bardzo w górę lub w dół to zaczyna haczyć i ramię staje. Można to zobaczyć po odkręceniu pokrywy dolnej. Nie spotkałem się jeszcze z tym, żeby nie można było tego ustawić.

Czasami ten języczek pęka (od zbyt mocnego skręcenia) - trza go skleić i dokręcić delikatnie, bo wtedy automatyko/mechanika fiksuje ;-).

Windę również się reguluje imbusem.

Pboczek

Ahaja, dziękuję za odpowiedź.

Stosowałem różnej grubości maty na talerz: 1, 1,5; 2, 4mm, stąd napisałem o kilku wysokości talerza.

Wisi za nisko, bo płyta ociera o część ze śrubką mocującą headshell do ramienia.

Ustawiając vta, używałeś mat albo podkładek do mocowania wkładki, czy bez?

Którą śrubą można ukręcić ten języczek o jakim piszesz, imbusami od wysokości ramienia?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

ahaja

Nie za bardzo rozumiem:
VTA ustawia się popuszczając śrubę imbusową znajdującą się z tyłu podstawy ramienia - jest pod czarnym kołnierzem. Skoro Twoja wkładka robi 'bociana' czyli dziób ma zadarty to musisz podnieść ramię.
Nie trzeba dokładać czy kombinować z matami. Tym można w jakimś stopniu wpływać na dźwięk ale najlepiej dobierając taka sama grubość jak oryginalna guma.

https://photos.app.goo.gl/corUzbKfB7motQLCA
Na tym zdjęciu widzisz ten język - chodzi w tym elemencie po lewej - to akurat z 520tki ale to nie ma znaczenia. Jak za mocno opuścisz albo podniesiesz to będzie haczyć. Nie widać tutaj tej śrubki mocującej do osi pionowej ramienia, ale jak zdejmiesz dół to zobaczysz u siebie. Do tego trzeba oczywiście zabezpieczyć ramię, ściągnąć talerz. Subplatter może zostać, chyba, że przechylisz mocno gramofon ... to wtedy wyleci ... ;-).

Pboczek

Dzięki. Zabiorę się wkrótce ponownie do zabawy z nowym spojrzeniem na problem 8). Coś mi świta ...

Do śrubki od języczka nie doszedłem i obym nie doszedł  :D.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Wklejam wątek dotyczący moich perypetii z ustawianiem VTA, by był na miejscu i temat wkładki której to dotyczy.

http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=3441.new#new

http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=751.new#new
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite