78 rpm

Zaczęty przez wojtek41, Lipiec 01, 2014, 14:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Cytat: wojtek41 w Kwiecień 27, 2016, 23:07
Masz na pokładzie wkładkę piezo. Więc jeśli nie podłączysz jej pod odpowiednie wejście w pre, nici ze słuchania. To musi byc chyba liniowe w preampie gramofonowym..?
Teoretycznie mogę podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza tak jak cd i tak podłączyłem.

wojtek41

Nie wiem. Mam w Luxmanie takie liniowe w preampie gramofonowym. Ale nie mam piezo... ::)

rudy-102

W instrukcji wkładki napisane jest, że nie potrzebuje przedwzmacniacza.

wojtek41

Jakie parametry ma mieć pre ?

rudy-102

Wystarczy coś prostego.

rudy-102

Czy pytasz o wymagania wkładki?

wojtek41

Kup Ortofona i bedziesz miał problem z głowy.  ;)

wojtek41


frywolny trucht

Cytat: rudy-102 w Kwiecień 27, 2016, 23:09Już poprawione. Śmiesznie się to tu robi.


Wduszasz przycisk tam gdzie strzałka i już tylko wystarczy wrzucić monetę jak do koszyka na zakupy.
Tyle zrozumiałem :) Kupowanie współczesnej wkładki, która ma nacisk 2g to nie będzie to. Byśmy musieli porównać jak komu czeszczy.

Rudy, a załóż mu jakąś współczesną wkładkę i posłuchaj jak gra winyla.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

Nie no, nie wszystkie trzeszcza aż tak mocno. ;) Ta ze zdjęcia ma być prawie jak nowa. Zobaczymy za tydzień o ile wygram licytację. Tak się zastanawiam czy aby nie zrobić oddzielnego toru, tylko i wyłącznie do szelaków. Wszystko monofoniczne. Zaczynając od okablowania gramofonu, wkładki z epoki, poprzez preamp i wzmak..?


rudy-102

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 28, 2016, 07:49Rudy, a załóż mu jakąś współczesną wkładkę i posłuchaj jak gra winyla.
Na razie zrobiłem taką próbą z tą wkładką, która tam jest. Mogę igłę przekręcać na 78, albo na LP. Grało niestety cieniutko. Założę mu może dla zabawy MF100.

frywolny trucht

Zachęcam do założenia autorskiego wątku o tym Dualu. Będziemy mieć dwa  ;)

Wojtek masz tę wkładkę, czy mi się coś pomerdało?
http://www3.sympatico.ca/murraya/DenonMonoPage.htm
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 28, 2016, 11:46Zachęcam do założenia autorskiego wątku o tym Dualu. Będziemy mieć dwa  ;)
Pomyślimy, pomyślimy. :)

rudy-102

Cytat: wojtek41 w Kwiecień 28, 2016, 10:59
Nie no, nie wszystkie trzeszcza aż tak mocno. ;) Ta ze zdjęcia ma być prawie jak nowa. Zobaczymy za tydzień o ile wygram licytację. Tak się zastanawiam czy aby nie zrobić oddzielnego toru, tylko i wyłącznie do szelaków. Wszystko monofoniczne. Zaczynając od okablowania gramofonu, wkładki z epoki, poprzez preamp i wzmak..?


Powiedz Wojtek. Za ile Ty kupujesz te swoje szelaki. Parę razy się przymierzałem i zawsze zostałem przelicytowany. Znani wykonawcy chodzą po 15-20 euro, czasem więcej. To normalne?

wojtek41

#289
Ceny są różne. W sklepikach ze starociami ( nie spodziewam się cudów po tych szelakach więc i ceny są niskie ) powiedzmy +/- 1 Euro. Te potrafia zatrzeszczeć. Wyglądają całkiem przyzwoicie, ale nikt nie zna ich historii.
Natomiast wyłuskane od kolekcjonerów są już droższe. Ostatni Miles Davis ( którego pokazywałem ) kosztował mnie w przeliczeniu 50 złotych.  Także rozstrzał cenowy jest dość spory. Zależy od miejsca zakupu i wiedzy sprzedawcy. Pokazany wcześniej J.Hodges ma cenę wyjściową - 3,5 Euro. Myślę, że osiągnie max w granicach 8 do 10 Euro.  :)

wojtek41

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 28, 2016, 11:46Wojtek masz tę wkładkę, czy mi się coś pomerdało?
Arek, teoretycznie ją mam. Natomiast praktycznie nie moge jej znależć od jakiegoś czasu... :o

wojtek41

Cytat: rudy-102 w Kwiecień 28, 2016, 12:28Znani wykonawcy chodzą po 15-20 euro, czasem więcej. To normalne?
Widziałem dużo droższe... :)

rudy-102

#292
Mój nowy tor mono dla szelaków  :D ;) .
Brzmi szczerze mówiąc lepiej niż po podłączeniu do normalnego zestawu.

rudy-102

Podłączyłem dziś Duala pod LARa (przy obciążeniu 200 Ohm gra najlepiej) i muszę stwierdzić, że szelaki mają niezłą dynamikę.
Ale na gitarowym też jest nieźle. Idealny zestaw do wystawienia na taras podczas imprezy w ogrodzie.

vasa

Ja kompletnie zielony szelak jestem więc nie bijcie.
Jaka jest korekcja wysokich i niskich tonów w szelakach?
Coś podobnego do RIAA czy jakoś inaczej?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102

Podczas wycinania płyty obcinane były basy, te trzeba podnieść. I tu jest moim zdaniem problem bo prawie każda firma stosowała własną receptę. Mam gdzieś ściągawkę to spróbuję przygotować jakąś tabelkę.

P.S.
Też dopiero zaczynam przygodę :).

wojtek41

Wszyscy dopiero zaczynamy  :)

wojtek41

To czekamy na kolejne... :)


frywolny trucht

Dziś dostałem przesyłkę od Wojtka ( dzięki). W końcu jakieś dżezy. Rzeczywiście mniej czeszczą. Przy czym niestety dwie są na tyle krzywe, że igła z naciskiem 2g nie daje rady utrzymać rowa. Czyli przekonałem się o dwóch rzeczach:
-szelaki potrafią być krzywe ( dziwne, taki sztywny materiał) i przy prędkości 78 obr robi się komediowo, muszę zanabyć coś do 5g i spróbuję jeszcze raz.
-szelaki potrafią prawie nie czeszczeć :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

Krzywe... :o  Mam nadzieję, że nie Parker... :-[